Як вибрати насос, помпу

За допомогою насоса і помпи можна виробляти перекачування і відкачування різних рідин. Вони широко застосовуються в домашньому, житлово-комунальному та сільському господарстві, на виробництві і в інших сферах діяльності людини.

Побутові насоси – до них відносяться криничний, свердловинний, насоси для водойм, для брудної води, для поливу городу, фекальні насоси. Їх відрізняє невелика потужність, компактність і простота в застосуванні. Вони не розраховані на тривалу безперервну роботу.

Промислові насоси – до них відносяться насоси для перекачування хімічних речовин, нафтопродуктів та інших спеціальних рідин. На відміну від побутових, промислові насоси здатні безперервно працювати протягом тривалого часу.

Вид

Електронасос – насос, джерелом живлення якого є електрика. Електронасоси складають більшість пристроїв, призначених для перекачування і відкачування рідин.

Мотопомпа – насос, забезпечений бензиновим або дизельним двигуном внутрішнього згоряння. Ці насоси застосовуються там, де неможливо використовувати електронасоси. Область застосування мотопомп досить широка – сільськогосподарські роботи (полив водою, наповнення великої ємності водою, відкачування води із затоплених приміщень і т.д.), перекачування агресивних рідин і т.д. Бензинові мотопомпи характеризуються меншим моторесурсом, ніж у дизельних, але коштують дешевше. Дизельні мотопомпи відрізняє високий моторесурс, продуктивність і економічність, однак їх гучність вища, ніж у бензинових.

Тип насоса

Поверхневий – розміщується поза джерела води і застосовується не тільки для перекачування води, але і для збільшення тиску в трубопроводі, щоб забезпечити стабільне водопостачання. Недолік – вони не розраховані на підіймання води з джерела глибше 10 м.

Занурювальний – розміщується безпосередньо в воді і застосовується в тих випадках, коли джерело води залягає на великій глибині і тому не можна застосовувати інші види насосів. Побутові насоси великої потужності можуть всмоктувати воду з глибини 50-60 м.

Механізм насоса

Вихровий

Переваги: низька ціна і компактність.

Недоліки: підвищені вимоги до якості води (не повинно бути механічних забруднень: пісок, зважені частинки і т.д.), їх робота відрізняється підвищеним шумом. Оптимальний варіант для перекачування чистої води з ємностей.

Відцентровий

Переваги: висока надійність і менша чутливість до якості води, ніж у вихрових.

Недоліки: більші габарити і не настільки сильний натиск. До того ж ціна відцентрового насоса значно вище попереднього аналога. Оптимальний варіант для перекачування води з відкритих водойм та криниць.

Вібраційний

Переваги: висока пропускна здатність, компактність, економічність, низька ціна.

Недолік – невелика глибина занурення (до 3 м), через постійні вібрації корпусу він може вийти з ладу, а також зруйнувати свердловину.

Функціональне призначення

Циркуляційний – призначений для забезпечення циркуляції, (рециркуляції), необхідного натиску і температури води в системах опалення та гарячого водопостачання. Виготовляються з нержавіючої сталі і монтуються в трубопровід. Переваги – безшумна робота, невелике споживання електроенергії, мала вага. За типом ротора поділяються на:

Насоси з сухим ротором – застосовуються для циркуляції великих обсягів води, при цьому двигун не стикається з водою. Недолік – складність в обслуговуванні (мастило, перевірка герметичності і т.д.). Оптимальний варіант для великих котеджів або підприємств.

Насоси з мокрим ротором – застосовуються для циркуляції невеликих обсягів води, при цьому двигун занурений у воду. Переваги: невисока ціна, безшумна робота (вода поглинає вібрації). Недолік – низька продуктивність. Оптимальний варіант для індивідуальних систем опалення.

Насосна станція – призначена для автономної системи автоматичного водопостачання. Забезпечує цілодобове подавання води на сільськогосподарські та побутові об'єкти. Забір води здійснює з водопроводів, свердловин і т.д. Також застосовується для відкачування води із затоплених територій.

Каналізаційний – призначений для перекачування і відкачування стічних вод. За ступенем забрудненості води каналізаційні насоси поділяються:

Дренажний – застосовується для відкачування чистої або не сильно забрудненої води на невеликій глибині. Область застосування – відкачування води з басейнів, підвалів, при аваріях і т.д. Переваги: компактність і простота у використанні.

Фекальний – застосовується для відкачування особливо забруднених стічних вод у великих обсягах. Область застосування – відкачування стічних каналізаційних вод і рідин з вигрібних ям. Перевага – висока міцність корпусу і потужний двигун.

Каналізаційна станція – застосовується для накопичення, підіймання і скидання каналізаційних стоків від ванн, мийок, туалетів, душових. Ці станції обладнані різними за продуктивністю і натиском занурювальними дренажними і фекальними насосами.

Свердловинний – застосовується там, де джерело води залягає на дуже великій глибині (до 300 м).

Переваги: висока продуктивність і велика сила натиску, що дозволяє викачувати воду з джерела, що знаходиться на великій відстані, зручність у використанні.

Недоліки: висока ціна і складний монтаж. Крім того, перед використанням насоса необхідно пробурити свердловину. Оптимальний варіант для заміських будинків, дач, городів і т.д.

Криничний – застосовується для перекачування чистої води з великих глибин (понад 7 м). Переваги: ціна нижче, а продуктивність вище, ніж у свердловинних.

Фонтанний – застосовується для перекачування води з метою створення різних за натиском водограйних струменів (циркуляційних потоків в ставках і водоймах). Переваги: здатні безперервно працювати протягом доби, споживаючи при цьому невелику кількість електроенергії, можуть забезпечувати більшу потужність натиску струменя.

Якість води

Насоси для чистої води – призначені для перекачування води з раковини, пральних машин, для поливу городу, осушування підвальних приміщень і т.д. В цих насосах діаметр вхідного патрубка не має значення.

Насоси для брудної води – призначені для перекачування води з різними домішками (пісок, каміння, річковий мул і т.д.). При підборі насоса слід звернути увагу на діаметр вхідного патрубка (чим більше цей розмір, тим більші частки механічних включень в воді він може всмоктати). Більшість таких насосів оснащується спеціальним подрібнювачем.

Споживана потужність

Потужність побутових насосів визначає їх продуктивність: чим більше потужність, тим вища продуктивність. Оптимальна потужність для побутових насосів – 200-300 Вт.

Продуктивність і натиск

Продуктивність насоса – величина, що позначає дійсну кількість рідини, що перекачується їм в одиницю часу. Продуктивність побутових насосів становить від 1.5 до 6 мз/год.

Натиск (підіймання води) – максимальна висота водяного стовпа, на яку насос здатний подавати воду. Напір води в побутових насосах – від 8 до 75 метрів.

Оснащення

Захист від перегрівання – проводиться за допомогою термореле (електронного термодатчика), а також через охолодження двигуна. Електронний термодатчик автоматично відключає насос в разі перегрівання двигуна.

Плавний пуск – пристрій, що забезпечує плавний розгін електродвигуна, тим самим збільшуючи термін його служби.

Автоматичний вимикач – пристрій, за допомогою якого відключається насос при заповненні резервуара водою до певної позначки. Це необхідно для підтримки певного рівня води. Застосовується для осушування льохів і підвалів, для водопостачання дачної ділянки з невеликим запасом води і т.д.

Гідробак (гідроакумулятор) – спеціальна ємність для накопичення води. Дозволяє здійснювати подавання води у випадках перебоїв у водопостачанні. Рекомендується вибирати гідробак місткістю не менше 20 л.

Подрібнювач – ріжучий механізм, що руйнує волокнисті включення і тверді частинки в стоках. Їм оснащуються, як правило, каналізаційні та фекальні насоси.

Відгуки про статтю