Як вибрати навушники

Вид

Навушники – пара приладів різного виду для прослуховування музики, перегляду фільмів та кліпів. Підключаються до джерела аудіосигналу дротовим або бездротовим способом.

Моно-гарнітура – забезпечена одним навушником та мікрофоном. Дає можливість спілкуватися зі співрозмовником по телефону або Skype і водночас чути, що відбувається навколо. Використовується в офісах та call-центрах.

Гарнітура – один або два навушники з вбудованим мікрофоном, призначені для спілкування через Інтернет. Використовуються для голосових чатів, наприклад Skype, озвучування відеороликів. Особливо популярні серед любителів комп'ютерних ігор.

Мікрофони в гарнітурах бувають двох видів:

 • мікрофон-петлічка – знаходиться на дроті навушників. Не вдалий варіант, тому що постійно зачіпає одяг, через що співрозмовник може чути сторонні звуки;
 • цільна конструкція – у разі мікрофон кріпиться на навушники збоку. Найпопулярніший вид, тому що можна підлаштовувати положення мікрофона під себе.

Шапка з навушниками – теплий головний убір, оснащений Bluetooth навушниками. Дозволяє слухати музику та відповідати на дзвінки без смартфона в руках.

Подушка для шиї з навушниками – постільна білизна, оснащена Bluetooth-навушниками. Допомагає заснути під заспокійливу музику.

Окуляри з навушниками – сонцезахисні окуляри, обладнані Bluetooth навушниками. Відтворюють звук за принципом кісткової провідності.

Конструкція

Вставні – дуже компактні, не заважають при пересуванні, але через малий розмір звуковідтворювальної мембрани якість звуку прийнятна лише у дорогих моделей.

Трапляються кілька виконань.

 • Вкладиші (таблетки) – просто вкладаються у вухо, тому не псують зачіску, але слабко тримаються. Також необхідно підбирати модель під форму вушної раковини.
 • «Таблетки» з дужкою – з'єднуються між собою тонкою дужкою, яка може йти поверх голови або через потилицю. Чудово тримаються у вухах.
 • Внутрішньоканальні (вакуумні, «затички») – вставляються прямо у вушний канал, добре тримаються та відмінно ізолюють від зовнішніх звуків, але потребують певного звикання.

Накладні – звук якісніший, ніж у вставних.

Трапляються кілька типових розмірів.

 • Компактні – охоплюють вухо, але закривають його повністю, тому пропускають зовнішні звуки. Це легкі навушники, які підходять для тривалого використання комп'ютера або перегляду телевізора, можна використовувати на ходу з портативною технікою. Гідний звук у дорогих моделей.
 • Повнорозмірні – великі навушники, що повністю закривають вуха. Такі моделі не тиснуть на вуха та чудово ізолюють від сторонніх шумів. Зазвичай важкі, тому мають масивну дужку. Призначені для стаціонарного використання.

Кісткові – навушники передають звук через кістки черепа, а не через барабанні перетинки. Це дозволяє слухати музику та не втрачати зв'язку з навколишнім світом, що корисно водіям, велосипедистам, офісним працівникам, спортсменам (у тому числі дайверам). Подібні моделі відрізняються компактністю та гарним звучанням. Мінус – висока ціна.

Купуючи дешеві моніторні навушники, ви можете отримати абсолютно невиразний звук та незручні жорсткі накладки (амбушюри), тому обов'язково протестуйте їх перед покупкою.

Призначення

Для телефону та плеєра – представлені різноманітними варіантами, найчастіше це внутрішньоканальні дротяні або бездротові гарнітури. Такі моделі часто мають регулятор гучності.

Для спорту – внутрішньоканальні «вуха» або навушники з дужкою, захищені від вологи та снігу. Надійно фіксуються на вушній раковині. Більшість моделей підключається до смартфону за допомогою Bluetooth. Бігунам можна взяти й провідні «вуха».

Для офісу – гарнітури на одне або два вуха. У таких моделях передбачається провідне підключення до ПК (через USB), хоча трапляються й бездротові «вуха». Найчастіше бувають накладними.

Для call-центрів – ці гарнітури відрізняються підвищеною надійністю та ергономічністю, розраховані на цілодобову експлуатацію. Найчастіше робляться накладними з провідним підключенням.

Для геймерів / для консолей – закриті «вуха» з мікрофоном, виконані в ефектному дизайні, підтримують об'ємний звук. Бувають накладними чи внутрішньоканальними. Моделі для консолей працюють у парі з Xbox, PlayStation та іншими ігровими приставками. На відміну від звичайних геймерських, часто постачаються одним «вухом» і рідко підтримують багатоканальний звук.

Для мобільного геймінгу – внутрішньоканальні або повнорозмірні моделі, які підключаються до смартфону бездротовим способом (багато навушників належать до TWS).

Для VR-шолому – повнорозмірні або внутрішньоканальні «вуха» з комбінованим підключенням. За рахунок підтримки об'ємного звуку дозволяють повністю поринути у віртуальну реальність.

Для телевізора – повнорозмірні навушники з дротовим або бездротовим підключенням. Дають можливість дивитися фільми та телепрограми, не заважаючи оточуючим. Вибір цих моделей має значення довжини дроту (залежить від діагоналі телевізора).

Для дітей – невеликі, барвисто оформлені навушники. Мають обмеження гучності звуку. Більшість таких «вух» має накладну конструкцію.

Моніторні, студійні – повнорозмірні, часто закриті навушники з дротовим підключенням, які використовуються музикантами під час звукозапису та налаштування відповідної техніки. Велика мембрана дозволяє відтворювати звук у широкому частотному діапазоні. Дають максимально достовірне звучання і цим дозволяють почути всі недоліки запису.

Для діджеїв – повнорозмірні закриті «вуха», забезпечують високу деталізацію звуку та шумоізоляцію, що важливо при зведенні треків.

Hi-Fi – висококласні навушники призначені для масового споживача. Найчастіше бувають повнорозмірними чи внутрішньоканальними. Забезпечують максимально точну передачу звуку за рахунок використання сучасних технологій та високої якості складання. Ці «вуха» коштують дуже дорого.

Hi-End – ексклюзивні «вуха», при виробництві яких використовуються дорогі компоненти та унікальні технології. Такі навушники забезпечують дуже високу якість звуку та призначені для аудіофілів. Обійдуться дорожче за моделі Hi-Fi.

Для слухового апарату – адаптер, що дозволяє підключити слуховий апарат до акустичної системи, телевізора та іншого обладнання.

Для сну – внутрішньоканальні моделі, що приглушають звуки навколишнього світу. Дають можливість слухати заспокійливу музику та аудіокниги.

Підключення

Провідні – не потребують підзарядки та забезпечують плавну передачу звукового сигналу. Недоліки: схильність дротів до стирання, обмежують рухи.

Бездротові – не обмежують дії користувача, можуть легко перемикатися з комп'ютера на смартфон або навпаки. З ними в комплекті йде пристрій, який і передає сигнал через Bluetooth, радіоканал або інфрачервоний датчик.

Мінуси бездротових навушників: більш висока ціна в порівнянні з дротовими аналогами, громіздкість, необхідність заряджання акумуляторів, не завжди стабільний сигнал, що погіршує якість звуку. Популярні серед любителів комп'ютерних ігор, тому що мінімально відволікають геймера.

Комбіновані – розраховані на два способи підключення. Це універсальний варіант, який дозволяє переходити від провідного з'єднання до бездротового та назад залежно від ситуації. Недолік – висока вартість.

Повністю бездротові TWS (True Wireless) – внутрішньоканальні «вуха» або вкладиші, які позбавлені дротів. Подібні моделі мають електронну «начинку» та модуль Bluetooth. True Wireless відрізняються ефектним мінімалістичним дизайном, але коштують дорого, погано тримаються і мають обмеження часу роботи.

Інтерфейс підключення

Bluetooth – найпоширеніший спосіб бездротового з'єднання. Недолік – з'єднує лише гаджети з модулем Bluetooth. Щоправда, такими модулями оснащені всі смартфони, більшість ноутбуків та планшетів.

Радіоканал – відрізняється більшою «дальнобійністю» та підходить для пристроїв, позбавлених модуля Bluetooth. Мінус – потрібний адаптер.

ІЧ-канал – стійкий до перешкод, але за якістю звуку програє інші типи бездротового з'єднання. Подібне рішення мало поширене.

3.5 мм (mini-Jack) – найпоширеніший роз'єм для провідного підключення навушників, який зустрічається в більшості моделей.

Два 3.5 мм (mini-Jack) – розраховані на навушники з мікрофоном. Також дозволяють підключити цю гарнітуру до персонального комп'ютера.

6.35 мм (Jack) – застосовується в навушниках для аудіофілів та професійних музикантів.

2.5 мм (micro-Jack) – зустрічається в деяких мініатюрних моделях для телефонів та плеєрів.

Wi-Fi – використовується в окремих моделях для офісу та call-центрів. По ряду технічних причин Wi-Fi не підходить для бездротової передачі музики з портативного гаджета на навушники.

USB – застосовується в навушниках, які працюють у парі з ПК/ноутбуками та ігровими консолями. Забезпечує передачу багатоканального звуку.

USB Type-C – дає можливість підключити «вуха» до комп'ютера та портативних пристроїв із таким роз'ємом.

Lightning – використовується в портативних гаджетах Apple. Навушники з таким роз'ємом підключаються до iPod touch та iPhone.

QD (Quick Disconnect) – дозволяє швидко від'єднати гарнітуру від смартфона. При цьому зберігається дзвінок, а користувачеві не потрібно знімати гарнітуру з голови.

Версія Bluetooth

5.0, 5.1, 5.2 – нові стандарти Bluetooth. Швидкість передачі даних – 2 Мбіт/с. Вирізняється низьким енергоспоживанням. Дозволяє збільшувати дальність дії, зменшуючи швидкість та навпаки.

 • Версія 5.1 – забезпечує швидше з'єднання між пристроями. Дає можливість визначати місце розташування підключених девайсів і тим самим полегшує пошук вух, що загубилися, але працюють.
 • Версія 5.2 – характеризується ще більшою енергоефективністю та дозволяє передавати аудіосигнал на кілька пристроїв.

4.0, 4.1, 4.2 – старіші версії. Швидкість передачі даних – 1 Мбіт/с.

 • Версія 4.1 – відрізняється більш високою стійкістю до перешкод при роботі з модулями 4G LTE.
 • Версія 4.2 – забезпечує підвищену швидкість та захист від перешкод.

Підтримка аудіокодеків Bluetooth

Цей параметр відповідає за сумісність навушників та смартфону або іншого мобільного пристрою. Навушники та портативний гаджет повинні підтримувати один кодек.

SBC – кодек, сумісний із усіма смартфонами. Мінуси: наявність шумів, спотворення звуку. Підходить для невибагливих слухачів.

AAC – використовується у портативних пристроях Apple. Дозволяє отримати більш якісний звук (порівняний із форматом MP3).

aptX – один із найпоширеніших кодеків, який застосовується в Android-смартфонах. Дає досить якісний звук (порівняний із форматом Audio CD). Підходить для відтворення треків у lossless-якості.

aptX LL – вдосконалений варіант кодека aptX. Зменшує затримки, що виникають під час передачі сигналу. Подібний кодек підтримують ігрові «вуха».

aptX HD – ще один просунутий різновид aptX, забезпечує більш якісне звучання (порівняне з форматом Hi-Res). Використовується у смартфонах Huawei, Xiaomi, Sony.

aptX Adaptive – поєднує можливості aptX LL та aptX HD. Дозволяє досягти ще вищої якості звуку.

LDAC – працює з форматом lossless, при цьому якість відтворюваного звуку виходить ще більшою, ніж у aptX HD. Зустрічається у смартфонах Sony та Xiaomi. Недолік – висока ціна навушників, які підтримують цей кодек. Вибір аудіофілів.

LHDC – вдосконалена версія LDAC. Підтримується смартфонами Xiaomi та нових гаджетах Huawei.

Тип кріплення

Без кріплення – використовується в «таблетках» та «затичках».

Оголів'я – рівномірно розподіляє вагу навушників по голові, що робить їх комфортними у використанні. Але голова тисне на вуха і може зіпсувати складну зачіску.

Завушне / вушний фіксатор – дає можливість зафіксувати кожен навушник у вушній раковині. Такий тип кріплення притаманний навушників, позбавлених дужки чи оголовья. Ці навушники підійдуть дівчатам, тому що не псують зачіску.

Потилична дужка – добре поєднується з будь-якими головними уборами та зачісками. У порівнянні з оголов'ям менше тисне на вуха, але забезпечує менш щільне прилягання. У той же час подібні «вуха» виглядають громіздкішими, ніж аналоги без дужки. Гарний вибір, якщо навушники будуть використовуватися лише вдома.

Шийний обідок / шнурок на шию – мають перевагу потиличної дужки, але на відміну від останньої більш комфортні в носінні, оскільки не так сильно тиснуть на шию. Притаманні внутрішньоканальним навушникам та вкладишам, у яких реалізовано бездротовий тип підключення. Навушники з цими кріпленнями вибирають спортсмени та люди, які проводять багато часу на відкритому повітрі.

Акустичне оформлення

Відкриті – зустрічаються в різному виконанні (з амбушюрами або без них), не мають цілісного корпусу. Забезпечують високу достовірність та об'ємність звучання. Недолік – низька звукоізоляція, що може завадити і користувачеві, і оточуючим. Оптимальні для відтворення класичної чи джазової музики.

Закриті – характеризуються великими амбушюрами та суцільним корпусом. Максимально ізолюють вуха користувача від сторонніх шумів, при цьому і оточуючі не чують музики, що програється. Дають глибокі та сильні баси, щільне звучання. Мінус – неможливість передачі всього багатства звукової палітри. Ідеальні для прослуховування електронної музики та року, а також комп'ютерних ігор.

Напіввідкриті – поєднують сильні сторони попередніх варіантів. Подібно до закритих моделей забезпечені великими амбушюрами, але поступаються їм у плані звукоізоляції. Подібні навушники не спотворюють звуку і добре відтворюють потужні баси.

Оснащення

NFC-чіп – полегшує підключення вух до портативного пристрою через Bluetooth (працює на відстані до 10 м).

Акселерометр – відстежує рух шиї та положення навушників. Такі навушники підлаштовують звучання під положення «вух», призупиняють відтворення музики, нагадують, що слід змінити положення тіла, якщо шия дуже довго залишається нерухомою.

Безпровідна зарядка – позбавляє необхідності підключати провід і не зношує відповідний роз'єм у навушників.

Зовнішня звукова карта (ЦАП) – передбачається в ігрових навушниках. Подібна опція є актуальною, якщо звукова карта комп'ютера не дозволяє досягти потрібної якості звуку. «Вуха» із зовнішнім ЦАПом корисні і за відсутності вільних аудіороз'ємів у ПК.

Вбудований підсилювач – покращує якість звучання та зменшує спотворення за рахунок розподілу навантаження між джерелом сигналу та самими навушниками. Така опція особливо корисна при прослуховуванні музики зі смартфона чи іншого портативного девайсу.

FM-тюнер – дає можливість слухати радіостанції, що ведуть мовлення в FM-діапазоні. При цьому не потрібно скористатися додатковими аксесуарами.

Аудіо-плеєр – дає можливість прослуховувати музику, не використовуючи спеціальних гаджетів. Аудіотреки зберігаються на вбудованому накопичувачі або відтворюються з картки пам'яті. У разі навушники комплектуються кардридером.

Кардрідер – дозволяє читати карти пам'яті (microSD, microSDXC, microSDHC), куди записані музичні файли. У порівнянні з вбудованою пам'яттю такий варіант відрізняється меншою вартістю та можливістю заміни карт пам'яті, щоб зробити музичне меню більш різноманітним.

Неодимові магніти – покращують чутливість «вух» і роблять звук глибшим.

Берилієві магніти – забезпечує високу якість звучання з допомогою мінімізації звукових спотворень. Такі навушники коштують дуже дорого.

Кілька випромінювачів – покращує якість звучання. У деяких випадках ця опція дозволяє досягти об'ємного звуку.

Підсвічування – грає декоративну роль. З підсвічуванням навушники виглядають ефектніше.

Вібрація (вібромотор) – повідомляє про отримання SMS-повідомлення або вхідний дзвінок. В ігрових навушниках вібрація підвищує реалістичність того, що відбувається у віртуальному світі.

Індикатор стану – відображає рівень заряду батареї навушників або зарядного чохла. Знижує ймовірність відмови навушників в самий невідповідний момент через розряд акумулятора.

Знімний акумулятор – зустрічається в дорогих навушниках.

Пульсометр – відстежує серцевий ритм користувача. Ця опція важлива для спортсменів, любителів активного відпочинку та людей, які страждають на серцево-судинні захворювання.

УФ стерилізатор – дезінфікує навушники і цим захищає від зараження небезпечною інфекцією.

Функції та можливості

Активне шумозаглушення – знижує рівень стороннього шуму за рахунок його відтворення у протифазі. Ця опція зустрічається в навушниках з мікрофоном, оскільки саме мікрофон відстежує навколишній шум. Щоправда, активне шумозаглушення погіршує чистоту звуку.

Прослуховування зовнішніх звуків – дає можливість чути звуки довкілля без необхідності знімати вуха. Ця функція властива моделям із вбудованим мікрофоном– внутрішньоканальним або закритим навушникам.

Об'ємне звучання (Surround) – об'ємний багатоканальний звук (формати 5.1; 7.1). Навушники з цією опцією добре підходять для перегляду фільмів з багатоканальним звуком.

Multipoint – функція, що відповідає за одночасне підключення навушників до двох пристроїв, наприклад, ноутбука та смартфона. В результаті користувач може слухати музику та спілкуватися телефоном, перемикаючись між двома гаджетами.

Швидка зарядка – прискорює процес заряджання акумулятора «вух». Передбачається у багатьох гарнітурах із підвищеною ємністю батареї.

Автопідстроювання гучності – автоматично регулює рівень гучності залежно від конкретної ситуації.

Підключення другої пари навушника – дозволяє слухати музику або дивитися фільм разом із іншим користувачем, не заважаючи оточуючим людям. Ця опція стане в нагоді в дорозі.

Сертифікація Hi-Res Audio – під цим терміном мається на увазі цифровий звук високої роздільної здатності. Цей формат передає весь спектр звуку на записи без жодних втрат, що забезпечує високу якість звучання. Відповідно, подібна сертифікація означає здатність навушників відтворювати музику у форматі Hi-Res Audio.

Сумісність із Apple – дає можливість використовувати вуха в парі з гаджетами Apple, наприклад, iPhone або iPod.

Розташування мікрофону

На дужці – забезпечує досить чистий звук, у багатьох моделях можна забирати мікрофон, якщо він не використовується. Таке рішення характерне для накладних «вух».

На кабелі – знижує габарити та вагу навушників, але сам мікрофон розташовується далеко від голови. Не найзручніший варіант.

Вбудований у корпус – в таких навушниках немає деталей, що робить їх більш практичними та стильними. Вбудований мікрофон розташований неподалік від обличчя: це з одного боку зручно, а з іншого – дещо знижує якість звуку.

У кріпленні – забезпечує хорошу якість передачі мови. Використовується в бездротових «вухах».

У приймачі – знижує вагу та розміри навушників, проте в цьому випадку мікрофон знаходиться далеко від обличчя.

На кабелі і на дужку – дає можливість підлаштовувати «вуха» залежно від конкретної обстановки, що важливо для геймерів. Таке рішення характерне для дорогих навушників із двома мікрофонами.

На кабелі та в корпусі – властивий навушникам, які можна підключати провідним та бездротовим способом. Мікрофон на кабелі працює при дротовому підключенні, вбудований мікрофон у корпус – при бездротовому.

Вбудований у корпус та на дужці – також дозволяє використовувати навушники в різних ситуаціях. Подібна конструкція використовується в просунутих геймерських «вухах», які підключаються бездротовим та дротовим способом.

Особливості мікрофону

З'ємний – від'єднується від навушників за необхідності. Такий варіант вибирають геймери, які користуються вухами поза домом. Стане в нагоді і у випадках, коли мікрофон не використовується або заважає, наприклад, у транспорті.

Висувний – висувається та ховається всередину філіжанки. Дані «вуха» виглядають естетичніше, ніж звичайні моделі з дужкою. Висувний мікрофон особливо часто зустрічається в геймерських навушниках.

Гнучкийт – дає можливість регулювати положення мікрофона для досягнення оптимальної якості звуку. Ці навушники часто вибирають любителі комп'ютерних ігор.

Поворотний – як і гнучкий дозволяє змінювати положення мікрофона щодо особи або прибрати, коли вона не використовується. Передбачено у багатьох геймерських моделях.

Фіксований – розміщений на тримачі із пластику. Хороший вибір для тих, хто часто і довго розмовляє по телефону.

З шумопридушенням – усуває звуки довкілля під час розмови. Стане в нагоді, якщо розмова відбувається на вулиці або в шумній обстановці.

Відключається – дозволяє відключати мікрофон у вигляді кнопки чи перемикача. Ця опція використовується при спілкуванні по Skype або телефону – дозволяє відключатися від основної розмови, якщо потрібно щось сказати третій особі. І тут головний співрозмовник не почує те, що йому адресовано.

Час роботи

Цей показник наводиться в розрахунку на усереднені умови використання. Фактичний час роботи на одному заряді акумулятора визначається гучністю звуку, інтенсивністю експлуатації та іншими факторами. Якщо йдеться про «вуха» на батарейках, то на час роботи впливають ще й особливості конкретних елементів живлення. У різних навушниках час роботи становить 8-20 годин та більше.

Ємність аккумулятору

Від цього параметра залежить час автономної роботи навушників. Одиниця виміру – міліампер-година (мАг). Чим більша ємність батареї, тим довше пропрацюють «вуха». Але фактичний час роботи визначається конструкцією конкретної моделі.

Місткість футляра-зарядки

Ця характеристика дозволяє оцінити час роботи TWS-навушників, які допускають заряджання від футляра. У результаті користувач може зрозуміти, як довго «вуха» пропрацюють у ситуації, коли електрика недоступна (наприклад, у поході). При цьому в процесі зарядки «вух» частина енергії втрачається, а значить фактична ефективність футляра буде в 1.5 рази меншою від номінальної ємності.

Радіус дії бездротових навушників

Ця величина актуальна, якщо користувач часто знаходиться на значній відстані від джерела сигналу. Наводиться у розрахунку на ідеальні умови, тож на практиці радіус дії буде меншим. На фактичну дальність впливає наявність/відсутність перешкод, потужність Bluetooth-модуля та навіть погодні умови. Радіус дії у різних моделях навушників обчислюється десятками та сотнями метрів.

Тип випромінювачів

Динамічні – складаються з котушки, мембрани та магніту. Це дешеві випромінювачі, які забезпечують непогану гучність та широкий частотний діапазон. Недолік – багато моделей спотворюють звук.

Арматурні – складаються з U-подібної пластини, котушки, магніту та мембрани. Майже не спотворюють звук, дають гарну гучність. До мінусів арматурних моделей відноситься висока ціна і вужчий частотний діапазон (низькі частоти відсутні).

Гібридні – поєднують переваги попередніх типів випромінювачів. Недолік – висока ціна.

Електростатичні – складаються з двох металевих сіток та мембрани. Забезпечують дуже високу якість звуку. Мінуси: дорожнеча, великі розміри.

Планарно-магнітні – складаються з двох магнітів та мембрани. Як і електростатичні моделі майже не спотворюють звук. Недоліки: висока ціна, громіздкість, невисокий частотний діапазон та гучність у порівнянні з динамічними.

Чутливість

Чутливість відображає ефективність роботи навушників та визначає їх гучність при заданому рівні сигналу. Слід вибирати навушники з чутливістю, починаючи від 100 дБ та вище.

Опір

Опір – показує, яке навантаження дають навушники на підсилювач. Чим менший цей показник, тим краще. У портативних навушників опір знаходиться в межах 10-60 Ом, у стаціонарних – 100-600 Ом.

Частотний діапазон

Частотний діапазон – здавалося б, головний показник, але сьогодні різні виробники по-різному його відображають, тому напис на упаковці не відповідає дійсності. Але якщо говорити про це значення, то найбільш поширені частоти 16-22000 Гц.

Складана конструкція

Складане оголов'я – такі навушники займають мінімум місця у складеному вигляді, що полегшує їхнє транспортування та зберігання. Щоправда, складана конструкція дещо знижує надійність оголов'я.

Поворотні чаші – повертаються щодо вертикальної осі. Забезпечують додатковий комфорт при прослуховуванні музики та полегшують транспортування навушників. Завдяки такій конструкції навушники дуже щільно прилягають до вушних раковин.

Особливості корпусу

Вологостійкий – оптимальний вибір для плавання, водних видів спорту та активного відпочинку. Ступінь вологозахисту позначається за допомогою маркування IPXX (слід звернути увагу на другу цифру). Для плавання підійдуть моделі класу IPX8. Розрізняють два різновиди таких навушників:

 • водонепроникні – дорогі моделі, які часто оснащені вбудованим плеєром, які дозволяють слухати музику під водою;
 • власне вологостійкі – обійдуться дешевше, але захищені лише від дощу та поту, не витримують занурення у воду.

Ударостійкий – протистоїть ударам та іншим механічним впливам. Такі навушники обирають спортсмени та любителі активного відпочинку.

Пластиковий – дешевий, але згодом дряпається та втрачає первісний вигляд. Більшість навушників виготовляється з пластику (у характеристиках таких «вух» інформація про матеріал корпусу не наводиться).

Металевий – міцніший та стійкіший до подряпин, ніж пластиковий корпус. Крім того, металеві «вуха» виглядає стильно та сучасно. Мінус – вища ціна. Металевим корпусом оснащуються багато моделей класу Hi-Fi.

Дерев'яний – красивіший і приємніший на дотик, ніж пластиковий. Деякі користувачі цінують навушники з дерев'яним корпусом за природне звучання. Недолік – висока вартість.

Керамічний – ефектно виглядає, відрізняється чудовими акустичними властивостями. Подібні навушники відносяться до преміум-класу та коштують дуже дорого.

Матеріал амбушюр

Накладні навушники

Велюр – гарний та приємний на дотик матеріал, який добре підходить для ніжної шкіри вух. Мінуси: низькі шумоізоляційні властивості, швидке зношування, складність очищення.

Натуральна шкіра – м'який та довговічний матеріал, що приймає температуру та форму вух користувача. Такі амбушюри не вбирають запахи і вологу, мають чудову шумоізоляцію.

Екошкіра/шкіра – штучні аналоги шкіри. Якісна екошкіра має властивості, які можна порівняти з натуральною. Щоправда, деякі амбушюри погано переносять вплив низьких температур і можуть розтріскуватися.

Мікрофібра – проміжний варіант між екошкірою та велюром. Такі амбушюри порівняно недорогі, добре пропускають повітря і не спотворюють звучання. Мінус – мінімальний термін служби.

Алькантара (штучна замша) – нагадує велюр, але довговічніша та легше чиститься. Дані амбушюри добре «дихають» і набувають форми вух.

Тканина – м'який і приємний на дотик матеріал. За акустичними характеристиками даний матеріал виграє у велюру та програє шкірі та шкірозаміннику.

Хутро – теплий та привабливий на вигляд матеріал. Такі навушники можна носити замість шапки демісезонний період. Оптимальний вибір для дівчат, оскільки не псують зачіску.

Поролон – дешевий матеріал, який набуває форми вуха. Недолік – швидке зношування.

Внутрішньоканальні навушники

Силікон – довговічний та простий /ct/2097/?ff=9117в очищенні матеріал. Мінус – багато силіконових амбушур не «дихають», спотворюють звук і не забезпечують хорошу шумоізоляцію.

Поліуретан – відрізняється високими шумоізоляційними властивостями, набуває будь-якої форми. Амбушюри з щільнішого поліуретану краще захистять від звуків навколишнього світу, а більш пористі аналоги – легше набудуть форми вуха користувача. Недоліки: малий термін служби, складне очищення.

Керування

Сенсорна панель – реагує на дотик пальців. Ця панель зручніша і надійніша за традиційне управління, надає «вухам» сучасного вигляду. Сенсорна панель полегшує користування пристроєм, але є можливість випадкових натискань. Зазвичай зустрічається у моделях True Wireless.

Пульт управління – дає можливість перемикати треки та відповідати на дзвінки, не дістаючи з кишені смартфон. Робить прослуховування музики комфортнішим.

Регулятор гучності – служить зміни гучності звуку. Щоправда, така функція підвищує ціну навушників та може погіршувати якість звуку. Тому професійні моделі позбавлені регулятора гучності.

Регулятор басу – дозволяє змінювати рівень низьких частот залежно від індивідуальних уподобань користувача.

Активація голосового помічника – дозволяє включити голосовий помічник, не дістаючи із сумки чи кишені смартфон.

Голосовий набір/відповідь, завершення розмови/очікування, утримання виклику/повтор останнього набраного номера – ці опції дозволяють здійснювати та приймати виклики без смартфона в руках. Зручно, якщо зайняті руки або під час подорожі у транспорті. Ці функції передбачаються у багатьох бездротових гарнітурах.

Форма штекера

Прямий – класичний штекер, який зустрічається у навушниках для комп'ютера чи аудіосистеми. Такий штекер не підходить для моделей, що підключаються до мобільних пристроїв, оскільки швидко ламається через перегинання шнура на місці кріплення до штекера.

L-подібний – оптимальний вибір смартфонів та інших портативних пристроїв, що носяться у кишені. Подібний штекер набагато надійніший і довговічніший, оскільки менше перегинається.

Під кутом 45° – різновид попереднього штекера, який загнутий під меншим кутом. Відмінно підходить для портативних пристроїв.

Позолочений – довговічніший і дорожчий, ніж звичайний штекер. Не впливає якість звуку.

Кабель

Вид

Плетений (круглий) – в порівнянні зі звичайним круглим кабелем виглядає більш оригінально та менше сплутується, але програє у надійності.

Балансний – порівняно з небалансним кабелем забезпечує якісніший звук за рахунок відсутності наведень і перешкод. Передбачений в окремих моделях студійних (моніторних) навушників та моделях Hi-Fi/Hi-End.

Застібка-блискавка – такий кабель ефектно виглядає, майже не сплутується, зручний у транспортуванні та зберіганні. Це виконання притаманне деяким двостороннім кабелям.

У вигляді шнурка – відрізняється стильним зовнішнім виглядом (багато моделей робляться різнокольоровими або прикрашаються візерунками). При цьому цей кабель стійкий до сплутування.

Плоский – вигідно відрізняється від попереднього меншою схильністю до спутування.

В оплетці (круглий) – міцніше і довговічніше звичайного кабелю. Крім цього, шнур у тканинному обплетенні не так сильно плутається і виглядає привабливіше. Недолік – висока вартість.

Вітий – надійний, не схильний до сплутування і добре розтягується. Це особливо зручно, якщо при прослуховуванні музики змінюється від користувача дистанція до джерела аудіосигналу (у межах 2.5 м). Такий кабель зустрічається у професійних навушниках.

Від'єднується – дозволяє замінити кабель, що вийшов з ладу, на новий. Тим самим продовжується термін експлуатації навушників.

Симетричний – два дроти від навушників мають однакову довжину.

Несиметричний – один із проводів довший за інший. Це дає можливість кинути довший кабель на шию, якщо «вуха» не застосовуються. Полегшує носіння навушників.

Безкиснева мідь – значно покращує прохідність аудіосигналу. Такий кабель забезпечує якісний звук. Мінус – висока ціна.

З подовжувачем – збільшує довжину шнура.

Підключення до навушників – реалізовано двома варіантами.

 • Одностороннє – провід підключений до одного навушника, що зменшує ймовірність заплутування. Подібне рішення зустрічається у моделях з оголов'ям.
 • Двостороннє – кабель підключено до двох навушників. Такий спосіб уражає навушників без оголовья.

Довжина – визначається сферою застосування навушників. Для підключення до стаціонарних аудіосистем потрібен кабель 3-5 м, для роботи з мобільними пристроями – 1 м.

У бездротових моделях аналогічне значення має радіус дії. Ця величина наводиться у розрахунку на ідеальні умови (відсутність перешкод та перешкод, пряма видимість). Тому фактичний радіус дії буде завжди меншим. Рекомендується вибирати бездротові «вуха» із запасом за цим параметром.

Важливо: перед вибором навушників зі змінними амбушюрами або кабелем, що від'єднується, переконайтеся в наявності цих аксесуарів. Насправді не завжди вдається знайти необхідні деталі.

Профілі роботи

Headset (HSP) – дозволяє передавати монофонічний звук. Інші функції: прийом дзвінків, завершення дзвінків, перемикання треків, регулювання гучності.

Handsfree (HFP) – вдосконалена версія HSP, яка забезпечує високу якість звуку. Як і HSP зустрічається у монофонічних гарнітурах.

A2DP – дозволяє передавати стереозвук та мультимедіа. Якість звуку набагато вища, ніж при використанні HSP та HFP. Однак, користувач не може керувати відтворенням музики на відстані.

AVRCP – дає можливість на відстані перемикати та відтворювати треки, налаштовувати рівень гучності. Передбачається у стереофонічних гарнітурах та працює у парі з A2DP.

Вхід зарядки

Роз'єм, який використовується для підключення зовнішнього зарядного пристрою до вух з акумулятором. Існує кілька таких роз'ємів:

 • Micro USB – зменшений варіант USB, зустрічається дедалі рідше;
 • USB Type-C – мініатюрна версія USB, що відрізняється від попереднього роз'єму двосторонньої конструкцією, що дозволяє вставити штекер з першого разу;
 • Lightning - використовується в девайсах Apple, також є двостороннім;
 • Mini USB - витісняється Micro USB, поширений мало;
 • USB – стандартний порт USB, який у навушниках зустрічається дуже рідко.

Комплектація

Силіконові насадки – йдуть у комплекті із внутрішньоканальними «вухами».

Дають можливість підігнати навушники під вушні канали конкретного користувача.

Поліуретанові насадки – на відміну від силіконових забезпечують якісніший звук, але дорожче та швидше зношуються. Також поліуретанові насадки потрібно періодично очищати.

Змінні амбушюри – продовжують термін експлуатації навушників. Такі аксесуари корисні і з погляду гігієни.

Додатковий кабель розширює функціонал навушників.

Подовжувальний кабель збільшує довжину шнура навушників.

Кабель для заряджання – входить у комплект поставки багатьох бездротових гарнітур.

Перехідник для літака – дозволяє підключити навушники до бортової розважальної системи літака.

Кліпса для носіння – дозволяє зафіксувати провід на одязі, наприклад, кишені. Робить використання навушників зручнішим, оскільки в цьому випадку зменшується ризик зачепитися за будь-який предмет.

Футляр/чохол – захищає навушники від пошкоджень, полегшує їхнє транспортування та зберігання. Також футляр/чохол виключає заплутування кабелю.

Вага

Цей показник визначається конструкцією навушників:

 • TWS-навушники – до 25 г;
 • внутрішньоканальні – до 50 г;
 • вкладки – до 100 г;
 • накладні та повнорозмірні – 200-500 г і більше.

Виробник

До найдешевших навушників можна віднести продукцію китайських та місцевих брендів: Edifier, Ergo, Microlab, Gembird, Sven, Canyon, A4Tech, Genius, Grundig; різних маловідомих марок: Defender, Maxwell, Hama, Kanen та інші. Серед цієї продукції можна зустріти окремі непогані екземпляри за свою ціну, проте це винятки із правил. В цілому, жодні з цих навушників не дають гарного звуку, не відрізняються якістю матеріалів та складання.

Непоганим поєднанням ціна-якість мають марки Samsung, Asus, HP, HTC, iRiver, JVC, Lenovo, Microsoft, Nokia, Philips, Pleomax, Sony Ericsson, Apple. Багато з цих брендів є популярними серед споживачів, проте вони не є спеціалізованими розробниками аудіоапаратури. Тому і звучання у таких навушників дуже посереднє, проте матеріали, збирання, умови гарантії та сервісу на висоті.

До групи якісних навушників входять бренди Koss, Sennheiser, Sony, Jabra, JBL, Bose, Alpine, Creative, Razer. Багато хто з цих компаній займається виробництвом акустичної техніки. Ці навушники забезпечують відмінний звук, надійність, якість матеріалів та дизайну.

Групу лідерів серед навушників складають компанії-виробники професійного аудіообладнання: Stax, Denon, UltraSone, Audio-Technica, Alessandro, Beyerdynamic, Shure, Westone, Phonak Audeo, Monster, Pioneer, AKG. Багато хто з цих компаній створює унікальні розробки, забезпечуючи ідеальний звук. Всі навушники відносяться до класу Hi-End, застосовуються як для домашнього, так і для професійного використання. Ціна на такі навушники зазвичай велика, проте якість звучання завжди на висоті.

Відгуки про статтю

Годная статья ! Моя рекомендация к выбору ушей - обратите внимание на чем будете их слушать ! Иногда хорошие ушы себя не раскроют ....поскольку им не подойдет источник сьема информации. Лично я определился что мне нужно - глубокий мягкий басс и хорошее активное 3-х ступеньчатое шумоподавление ! Это защитит вашы ушы и обеспечит длительное и безопасное прослушивание - Sony mdr NC -500D !

Для телефона самым оптимальным вариантом будут наушники с сопротивление 16Ом и частотой 18 -20000 Гц. Так и для mp3 плееров. Сопротивление 32 Ом и частота 21 000 и выше Гц это уже для компов наушники.

Вредно пользоваться наушниками. И как бы фирмы производители не описывали безопасность, все равно ллучше обходиться без них. Я стараюсь реже пользоваться. Хотя как в наше время это возможно?

А где Панасоник?

достаточно подробно расписаны все нюансы. Есть четкие разделы. Текст удачно структурирован и полностью отвечает на все интересующие покупателя вопросы. Мне очень нравиться подход автора и разработчиков сайта, а главное написано грамотно, а не вода.

долго не могла выбрать наушники. Нравились и таблетки и вкладыши, потом начала рассматривать вариант с накладками, но все время было что то не то... В результате после прочтения вашей статьи я смогла разобраться и найти подходящий для меня вариант))

Мне за все время пользования наушниками так и не удалось найти хорошего варианта.. Все купленные мной модели ломались уже через пару месяцев. Покупала и дорогие, но ситуация особенно не менялась. После прочтения данной статьи решила купить Alessandro и осталась невероятно довольна))

Слишком много информации, читать неудобно. Для тех кто не разбираться в техники, а просто хочет купить годные наушники информация про сопротивление и чувствительно не особо нужна.

Как раз наоборот! можно купить мониторные наушники с высоким сопротивлением, и с плеером их слушать будет невозможно - будет слишком тихий звук.

классно что еще и по производителям прошлись, теперь кроме известных брендов могу понять к какой категории относятся малоизвестные наушники.