Як вибрати нівелір або далекомір

Нівелір і далекомір застосовуються при зведенні конструкцій, будівництві будівель, прокладанні комунікацій, для топографічної зйомки. Інші сфери використання: інженерна геодезія, ландшафтний дизайн, археологічні роботи.

Вид

Нівелір - прилад для вимірювання перепадів висот між декількома точками на відкритій місцевості. Також нівелірами називають лазерні рівні, за допомогою яких проводиться розмічання площин при внутрішніх і рідше - зовнішніх роботах.

Далекомір - прилад для вимірювання відстані до певного об'єкта, обчислення обсягу або площі приміщення. Далекомір дозволяє розрахувати кількість матеріалу, щоб виконати обробку приміщення.

Приймач - пристрій, що дозволяє збільшити дальність дії лазерного нівеліра і далекоміра.

Технологія

Оптичний нівелір - простий у використанні, не потребує джерела живлення, безпечний. Призначений для роботи на відкритому просторі і не застосовується всередині приміщень, а також має скромний набір функцій. Оптичний нівелір широко використовується на будівельних майданчиках.

Важливо: вибираючи оптичний нівелір звертайте увагу на діаметр об'єктива і кратність збільшення. Більший об'єктив дає і більш чітку картинку, що особливо корисно при роботі в умовах поганої освітленості. Чим більше кратність збільшення, тим далі бачить оператор. Правда, нівеліри з такими характеристиками обійдуться дорожче менш просунутих «побратимів».

Лазерний нівелір (лазерний рівень) - на відміну від оптичного приладу розрахований на ремонтні роботи і володіє розширеним функціоналом. Головна функція - побудова площин, перпендикулярних ліній, осей для виконання розмічування. Такому нівеліру потрібно живлення, при цьому лазерні промені можуть завдати шкоди зору.

 • Ротаційний лазерний нівелір - різновид попереднього пристрою. У порівнянні з лазерною моделлю має велику дальність вимірювань і меншу похибку, але і обійдеться дорожче. Здатний проектувати площину на 360 °. Застосовується на великих територіях і відкритій місцевості.

Лазерний далекомір (лазерна рулетка) - видає точні результати вимірів в будь-яку погоду і при будь-якої щільності повітря, має гарну «далекобійність». Мінуси: висока ціна, небезпека для зору.

Ультразвуковий далекомір - дешевше і простіше в експлуатації. Недоліки: чутливість до погодних умов і щільності повітря, невисока дальність дії.

Тип проекції

Лінійна - подібний нівелір забезпечує хорошу наочність розмітки, високу точність проекції, широкий кут розгортки. Недоліки: мала «далекобійність», погана помітність лінії на яскравому сонці. Це обмежує можливості нівеліра при роботах на відкритій місцевості.

Точкова - такий нівелір відрізняється простотою експлуатації, високою дальністю дії. Мінуси: вузька спрямованість променя, значна похибка навіть при невеликому зсуві приладу. Підходить для побутових потреб.

Лінійна + точкова - універсальний варіант.

Дальність вимірювань без приймача

Цей показник визначає максимальну дальність дії нівеліра або далекоміра, що працює без приймача. У більшості пристроїв дальність вимірювань коливається від декількох метрів до декількох десятків метрів. Чим більше дальність вимірювань, тим дорожче і важче прилад.

Оптимальний вибір інструменту по «дальнобійності» робиться з урахуванням місця проведення замірів:

 • в приміщенні - 10-20 м (нівеліри), 30 м (далекоміри);
 • на відкритому повітрі - від 40 м (нівеліри), від 50 м (далекоміри).

Важливо: виробники вказують дальність вимірювань в розрахунку на ідеальні умови (відсутність яскравого сонця, туману, пилу). Тому фактичний параметр буде завжди менше заявленого. Вибирайте нівелір або далекомір «із запасом» по дальності.

Точність

Один з основних параметрів нівеліра або далекоміра. Точність показує ступінь відхилення показань приладу від істинного значення вимірюваної величини. Чим вище ця характеристика, тим краще. Правда, більш точний прилад і обійдеться дорожче. Точність більшості нівелірів становить плюс мінус 2-4 мм/10 м (0.2-0.4 мм/м), а точність далекомірів коливається в діапазоні плюс мінус 1.5-3 мм/м.

Для оптичних нівелірів вказують СКП (середньоквадратичну похибку), на підставі якої можна робити висновок про точність даних пристроїв. В різних моделях цей показник дорівнює кільком міліметрам на кілометр подвійного ходу:

 • технічні - до 10 мм/км подвійного ходу;
 • точні - до 3 мм/км подвійного ходу;
 • високоточні - до 0.5 мм/км подвійного ходу.

Вибір нівеліра або далекоміра по точності диктується конкретними завданнями. Не варто гнатись за високим параметром при виконанні ремонту в приміщенні. А ось для геодезичних робіт знадобляться більш точні інструменти.

Клас лазера

Клас лазера позначає його потужність і рівень небезпеки для сітківки ока. Чим потужніше лазер, тим більше дальність вимірювань нівеліра або далекоміра. В той же час зростає негативний вплив променя на очі.

Існує три класи лазера, який застосовується в нівелірі або далекомірі:

 • 1 - найнижча потужність і безпека для зору;
 • 2 - баланс потужності і безпеки;
 • 3 - висока потужність і небезпека для зору.

Найбільш поширені інструменти, в яких використовується лазер 2 класу. 3 клас - доля «просунутих» і «далекобійних» пристроїв (для роботи потрібні захисні окуляри).

Колір променя

Червоний (довжина хвилі - 635 нм) - забезпечує хорошу видимість лазерної мітки. Дальність дії пристрою становить 10-500 м. Червоний лазер застосовується в побутових нівелірах або далекомірах. Оптимальний для робіт всередині приміщень.

Зелений (довжина хвилі - 532 нм) - в порівнянні з червоним променем безпечніше і зручніше в роботі. Дальність дії приладу сягає 1000 м. Зелений колір лазера - ознака дорогих професійних моделей. Призначений для використання на відкритому повітрі.

Червоний + зелений - комбінований варіант. Підходить для проектування лазерних міток на будь-які поверхні.

Кількість проекцій

Чим більше проекцій (вертикальних, горизонтальних, точкових) здатний створити нівелір, тим ширше його можливості. Наприклад, кілька вертикальних проекцій стане в нагоді при одночасній обробці двох або трьох стін, а наявність кількох горизонтальних проекцій перетворює звичайний нівелір в ротаційний. Зі збільшенням кількості проекцій зростає вартість інструменту.

Кількість перехресть 90°

Проектування лазерних ліній у вигляді перехрестя (під кутом 90°) корисно при зведенні каркасних і гіпсокартонних конструкцій, укладання плитки, кріпленні шаф і полиць до стін і інших роботах. Чим більше таких перехресть, тим краще.

Візир

Далекомір з візиром купується для робіт на відкритій місцевості, оскільки цей прилад покращує помітність лазерного променя на великій дистанції (200 м і більше).

Візир буває оптичним і цифровим. Перший варіант дешевше, другий - зручніший і функціональніший. При цьому кратність збільшення цифрового візира вище, ніж у оптичного. Різниться і конструктивне виконання візира: в одних моделях він вбудований, в інших - знімний.

Виконання

Різьба під штатив - дозволяє оцінити сумісність нівеліра або далекоміра з наявним у користувача штативом. Найчастіше зустрічаються інструменти з різьбленням 1/4 дюйма (підійде для установки на фотоштатив) і 5/8 дюйма (для важких апаратів).

Поворотна основа - полегшує наведення вертикальної лінії на необхідну площину, при цьому оператору не потрібно пересувати нівелір.

Дисплей - відображає відомості про роботу нівеліра або далекоміра, в тому числі результати вимірів і режим роботи.

Деякі нівеліри оснащуються вбудованою рулеткою.

Функції

Самовирівнювання (самонівелювання) - забезпечує високу швидкість і точність вимірювань. Виробляється в межах 3-6° за кілька секунд.

Визначення обсягу, площі -дає можливість за допомогою далекоміра виміряти обсяг або площу приміщення, ємності, ділянки. Використовується і при обчисленні кількості лінолеуму, шпалер, плитки та інших оздоблювальних матеріалів.

Автовимкнення - автоматично відключає нівелір або далекомір при бездіяльності. Економить заряд батарейок / акумулятора і сприяє безпечній експлуатації лазерного приладу.

Відкидна скоба - служить для роботи у важкодоступних місцях (вимір з кутів). Залежно від завдання скоба може відкриватися на 90° і 180°.

Функція Піфагора - дозволяє визначити висоту будівлі, довжину стіни або стовпа на основі теореми Піфагора.

Функція трикутника - обчислює площу багатокутного приміщення або ділянки.

Функція рулетки (безперервних вимірювань) - вимірювання виконуються один раз 0.5-1 секунду. Результати вимірів моментально відображаються на дисплеї. Застосовується для розмітки або визначення точної дистанції до певного об'єкта.

Пам'ять - зберігає результати останніх вимірювань. Полегшує використання далекоміра.

Bluetooth - передає дані вимірів на ноутбук або смартфон для подальшої роботи з ними.

Підсвічування - дозволяє працювати з приладом в умовах слабкої освітленості.

Клас захисту

Цей параметр характеризує стійкість нівеліра або далекоміра до впливу пилу, твердих предметів і вологи. Вказується у вигляді коду IPXX, де перша цифра відповідає пилозахисту, а друга - вологозахисту. Найбільш поширені класи захисту:

 • IP40 - захист від предметів діаметром 1 мм і більше, захист від вологи відсутній;
 • IP54 - пилозахищений корпус, захист від бризок з будь-якого напрямку (такий варіант зустрічається найчастіше, підходить для внутрішніх робіт);
 • IP64 - пилонепроникний корпус, захист від бризок з будь-якого напрямку;
 • IP65 - пилонепроникний корпус, захист від водяних струменів з будь-якого напрямку;
 • IP66 - пилонепроникний корпус, захист від сильних водяних струменів з будь-якого напрямку (оптимальний вибір для робіт на відкритому просторі).

Діапазон робочих температур

Цей показник враховується при виборі нівеліра або далекоміра для використання в неопалюваних спорудах, на відкритій місцевості. Хороший вибір - пристрої з робочою температурою від -10°С до + 40°С.

Комплектація

Батарейки, акумулятор - позбавляють від необхідності самостійно здобувати ці елементи живлення.

Зарядний пристрій - входить в комплект постачання нівеліра або далекоміра, оснащеного батареєю.

Кейс, чохол - захищають нівелір, далекомір від пошкоджень, забруднень, впливу температури. Полегшують зберігання і транспортування приладу.

Магнітний тримач - дозволяє надійно зафіксувати нівелір на стіні, столі та іншій поверхні. Знадобиться для внутрішніх робіт.

Штатив - важливий аксесуар, який використовується при використанні нівеліра або далекоміра на відкритій місцевості.

Пульт дистанційного керування - дозволяє управляти лазерним нівеліром на відстані. Гарна підмога для виконання замірів на просторих ділянках.

Окуляри (лазерні нівеліри) - покращують видимість лазерних променів. Подібний аксесуар стане в нагоді при роботі на яскравому сонці або значних відстанях.

Мішень (лазерні нівеліри і далекоміри) - робить лазерну мітку більш помітною і збільшує точність далекомірів.

Тип елементів живлення

В якості елементів живлення в нівелірах або далекомірах використовуються батарейки / акумулятори (AA, AAA, C, D) або вбудовані акумулятори, які поставляються разом з приладом.

Виснажені батарейки легко замінюються на нові, але такий варіант вимагає постійних витрат. Акумулятор економить кошти, проте користувачеві необхідно контролювати рівень його заряду, щоб уникнути несподіваної відмови приладу.

Виробник

Серед далекомірів кращими за співвідношенням ціна-якість вважаються моделі марок ADA Instruments, AEG, Bosch, DeWALT, Stabila, Laserliner, Einhell, Makita, Stanley. Варто відзначити їх високу функціональність, точність і дальність вимірювань, зручність роботи і високу надійність. Розбіг цін досить високий: для побутових цілей можна вибирати моделі подешевше, їх якості і функції вистачить для домашнього використання.

Посередньою якістю відрізняються далекоміри брендів Crown, Вектор, Дніпро-М, Интерскол, Сталь, Sndway, Tekhmann, TFA, Topex, YATO, Flus, Forte, Metabo, Intertool, Stark, Sturm. Серед недоліків можна відзначити періодичну похибку вимірювань, довгий розрахунок і отримання даних, в деяких марках високий відсоток браку, а також погану сервісну підтримку.

Групу найдорожчих і професійних далекомірів становить продукція Milwaukee, Ryobi, Kapro: їх варто купувати тільки для професійного використання.

Серед виробників нівелірів також варто відзначити марки ADA Instruments, Bosch, Laserliner, DeWALT: хороша надійність, висока функціональність в поєднанні із середньою і високою ціною. Ці моделі високоточні і довговічні, зручні в роботі.

Відгуки про статтю