Як вибрати об'єктив

Байонет

Байонет – це тип кріплення об'єктива до тіла фотоапарата. Вони розрізняються за розміром, різноманітністю електричних контактів.

В основному, кожен виробник фотоапаратів випускає об'єктиви з рідними байонетами під свої фотоапарати. Всі фірми-виробники об'єктивів роблять однакові об'єктиви, але з різними байонетами, тобто для використання в різних камерах.

При виборі об'єктива слід пам'ятати, що байонет вашої фотокамери повинен збігатися з байонетом об'єктива. Наприклад, якщо у вас фотокамера Nikon, то при покупці об'єктива фірми Tamron обов'язково потрібно переконатися, що у нього байонет типу Nikon F.

Клас

Прості об'єктиви ( «фікси») – об'єктиви з постійною фокусною відстанню. Щоб змінити відстань до об'єкта зйомки, необхідно фізично пересунути камеру. За рахунок відсутності рухомих частин такі об'єктиви дають більш чітку картинку, мають невеликий розмір і вагу. Як правило, такі об'єктиви використовуються при портретній зйомці, макрозйомці.

Зум-об'єктиви – мають певний інтервал фокусних відстаней. Тобто дозволяють вам в процесі зйомки не змінюючи свого місця розташування, змінювати кут огляду. Найчастіше зум-об'єктиви можуть вважатися і ширококутними, і стандартними, і телеоб'єктивами одночасно. Чим ширше діапазон фокусних відстаней, тим більш універсальним є об'єктив. Вони ще тяжчі й більші за прості об'єктиви.

Сучасні зум-об'єктиви здатні давати таку ж якісну картинку, як і «фікси», однак, коштувати вони при цьому будуть набагато дорожче.

Тип

Фокусна відстань – це, по суті, поле зору картинки, яку можна зняти. Чим нижче значення фокусної відстані, тим ширше «кут зору» камери.

Залежно від величини фокусної відстані об'єктиви умовно поділяються на кілька типів.

Ширококутові – фокусна відстань 28 мм і нижче. Забезпечують максимальний кут зору, охоплюючи тим самим найбільший простір в кадрі. Застосовуються для зйомок пейзажів, архітектури, інтер'єрів. Дуже популярні об'єктиви «риб'яче око» (fish eye) – це об'єктиви, кут огляду яких практично дорівнює 180 градусам, використовуються для панорамних знімків і різних креативних ідей.

Стандартні – фокусна відстань 35-85 мм, найбільш поширені і універсальні об'єктиви. Більшість штатних об'єктивів для фотокамер – саме стандартні. Дозволяють знімати портрети, тому що дають мінімальні спотворення за рахунок своїх фокусних відстаней. Також можна використовувати для зйомки пейзажів і архітектури за рахунок досить широкого кута огляду. Всі дзеркальні фотокамери початкового рівня оснащуються саме стандартними об'єктивами, як найбільш універсальними.

Телефотооб'єктиви – фокусна відстань 100-300 мм, дозволяють дуже сильно наближатися до об'єкту зйомки за допомогою зуму. Підходять для репортажної, спортивної зйомки, зйомки тварин.

Супер телеоб'єктиви – фокусна відстань понад 300 мм, дуже дорогі об'єктиви, забезпечують максимальне наближення до об'єкта зйомки. Зазвичай дуже великогабаритні і важкі. Основне застосування – зйомки дикої природи, спортивна зйомка.

Макрооб'єктиви – фокусна відстань близько 50-200 мм, застосовуються для зйомки предметів поблизу для максимальної деталізації. На відміну від телеоб'єктивів володіють мінімальною дистанцією фокусування. Тобто звичайним телеоб'єктивом сфотографувати, наприклад, жука поблизу не вийде, тому що камера просто не сфокусується.

Світлосила

Світлосила – це максимальна кількість світла, яку об'єктив здатний передати на матрицю фотоапарата. Позначається діафрагмовим числом, наприклад, f / 2.0 (F2.0). Чим менше значення після букви F, тим більше світла здатний пропустити об'єктив і тим він більш яскравий. Велика кількість світла дозволяє нам робити знімки без ризику змазування, тобто більш різкі за умов недостатнього освітлення і т.д.

Світлосила – одна з характеристик, що впливають на вартість об'єктивів. Вона тягне за собою великі габарити і використання дорогих лінз при виробництві об'єктивів. Існує умовна градація світлосили об'єктивів: світлосильні – мінімальне значення діафрагми f / 3.2-2.0, слабосильні – об'єктиви з значення f / 3.5 і вище.

Найбільш оптимальними за ціною і якістю є значення f / 3.5-5.6 для зум-об'єктивів і f / 2.8-1.8 для простих об'єктивів з фіксованою фокусною відстанню.
Існують також зуми зі світлосилою f / 2.8-3.2 і «фікси» з f / 1.4-1.0 – але найчастіше ціна їх дуже висока, коштувати вони можуть дорожче самої фотокамери.

Додаткові характеристики

Стабілізатор зображення – спеціальна система стабілізації, яка включається навіть при невеликому тремтінні камери. Може бути корисна при зйомках у напівтемряві, на довгих витримках, дозволяє уникнути зайвого змазування.

Автофокус – система автофокусування об'єктива. Є практично у всіх моделях об'єктивів. Набагато зручніша ручного фокусування, тому що більш швидка і точна.

Ультразвуковий мотор – використання більш швидкого і безшумного мотора в системі фокусування.

Режим макрозйомки – можливість використовувати телеоб'єктив як макрооб'єктив. При установці на максимальну фокусну відстань автоматично включається макрорежим і стає можливе фокусування на відстані 5-10 см.

Число асферичних елементів – кількість спеціально виготовлених асферичних лінз, які зменшують деякі спотворення і можуть замінити кілька звичайних лінз. Таким чином конструкція об'єктива стає простіше, вага – менше, проте, ціна – вище. Кількість таких елементів вказує на якість об'єктива. Чим більше – тим краще.

Захист – корпус деяких дорогих моделей об'єктивів може бути виконаний із захистом від вологи і пилу. Для будь-яких об'єктивів як захист передньої лінзи рекомендується встановлювати захисні світлофільтри .

Виробник

До групи бюджетних об'єктивів можна віднести продукцію фірм Samayang, Kenko, Tamron. Ці виробники випускають об'єктиви під різні камери, вони не відрізняються сильною різкістю і красою малюнка. Однак, наприклад, у Tamron є більш дорогі моделі об'єктивів, які повністю виконують вимоги до отримуваного зображення.

Оптимальне співвідношення ціна / якість мають популярні марки Nikon, Canon, Sony, Panasonic, Samsung, Sigma, Pentax. Слід пам'ятати, що серед них є об'єктиви початкового рівня, вони також коштують недорого, але при цьому якісні і надійні, проте не дадуть ідеального малюнка і різкості. Кожен виробник випускає моделі більш дорогих об'єктивів, які відрізняються високою якістю лінз, наявністю стабілізатора і іншими функціями. Наприклад, у фірми Canon є серія таких об'єктивів, що позначається буквою «L». Деякі з виробників випускають оптику тільки під власні камери (наприклад, Nikon, Canon, Sony, Panasonic, Samsung, Pentax), в той час як, наприклад, Sigma виробляє об'єктиви під камери різних виробників.

До групи окремих об'єктивів можна віднести Zeiss і Mamiya. Це дуже дорогі і відомі бренди. Безумовно, якість оптики у таких об'єктивів просто відмінна, але купувати їх можуть лише ті, хто володіє професійними дорогими фотокамерами, наприклад, Mamiya.

Існують об'єктиви для створення особливих художніх ефектів. Вони скоріше потрібні як додаткові пристрої до фотокамери, а не обов'язкові. Такі об'єктиви випускає, наприклад, компанія Lensbaby: вони недорогі і дають можливість для експериментів і простір для творчості.

При виборі об'єктива слід пам'ятати, що знімає все ж фотограф, а не камера або об'єктив. Навіть найвисококласніший пристрій може не дати потрібної якості зображення при невмілому використанні.

Відгуки про статтю