Як вибрати шпалери

Основа

Папір – найдешевша і екологічна основа, проте недостатньо стійка до вологи, світла і легко пошкоджується. Шпалери на паперовій основі добре підійдуть для віталень, спалень, дитячих кімнат. Не рекомендується використовувати на кухнях, в коридорах і санвузлах. При наклеюванні необхідно наносити клей безпосередньо на саме полотно.

Флізелін більш універсальна, однак і коштовна основа. Шпалери на основі флізеліну міцніші, не деформуються при висиханні, тому підійдуть для стін, які дають усадку. Не містять шкідливих речовин, тому безпечні. Процес наклеювання легше: клейову суміш можна наносити прямо на стіни.

Безосновні (рідкі) – поєднують характеристики класичних рулонних шпалер, лакофарбових матеріалів і декоративної штукатурки.

Переваги рідких шпалер: екологічність, простота нанесення і ремонту, відсутність швів, різноманітність фактур і забарвлень, маскування нерівностей стін, високі звуко- і теплоізоляційні, а також брудовідштовхуючі властивості. Недоліки: велика ціна, чутливість до вологи. Рідкі шпалери не придатні для обробки кухні та ванної кімнати.

Вид

Вінілові шпалери паперова або флізелінова основа і вінілове покриття. Довговічні, дуже міцні, щільні, добре очищуються і миються, стійкі до світла. Недоліки: висока ціна, низька повітропроникність і екологічність, за винятком найдорожчих видів, які завдяки мікроотворами краще «дихають». Ці шпалери застосовуються на кухнях, в коридорах і вітальнях.

Шпалери під фарбування зазвичай флізелінова основа і вінілове покриття, яке фарбується після наклеювання. Найчастіше ці шпалери білого кольору, але можуть бути і кольоровими з можливістю фарбування. Такі шпалери зручні, якщо вам складно вибрати відтінок з представленого асортименту. Палітра фарб, як правило, ширше. До того ж колір стін можна змінити в будь-який момент.

Одним з різновидів шпалер під фарбування є склошпалери. Вони виготовляються з склониток, які надають їм підвищену міцність і особливі протипожежні якості. Використовуються в основному для офісних приміщень та готелів. Через відсутність декоративних елементів в квартирах практично не застосовуються.

Текстильні шпалери паперова або флізелінова основа і текстильний шар: льон, шовк, віскоза та інші матеріали. Ці шпалери надають урочистий вигляд приміщенню, об'ємність поверхні стін, створюючи унікальний, ексклюзивний дизайн. Головні недоліки: дорого коштують, вимагають дбайливого догляду, сильно притягують пил і не вологостійкі.

Одніим з різновидів текстильних шпалер є велюрові шпалери. Як і всі текстильні, вони вимагають високої кваліфікації майстрів-обробників.

Фотошпалери шпалери з певним сюжетом, заснованим або на фотографії, або на репродукції відомих картин. Випускаються на паперовій або флізеліновій основі. Добре підходять до дитячої кімнати (казкові сюжети), спален (пейзажі). Також дозволяють створити унікальний дизайн кімнати. Недоліки: висока ціна, потрібен дбайливий догляд, оскільки будь-яке пошкодження зруйнує цілісну картину.

Акрилові – паперова або флізелінова основа та акриловий шар. Такі шпалери виграють у вінілових аналогів в екологічності і вартості, але трохи програють в зносо- і вологостійкості. Погано пропускають повітря. Середній варіант між дешевими паперовими і дорогими вініловими шпалерами.

Мінеральні – складаються з флізелінової основи і мінерального покриття. Ці шпалери ефектні на вигляд, довговічні, стійкі до сонячного світла, але досить коштовні. Зустрічаються рідко.

Призначення

При виборі кольору шпалер слід пам'ятати, що колір шпалер в рулоні на столі і колір обклеєних стін можуть не збігатися через різний кут світла. Як правило, шпалери на стіні виглядають темніше, а колір – приглушений. До того ж освітлення в магазині на момент вибору кардинально відрізняється від повсякденного освітлення в приміщенні.

Вітальня слід уникати як чорних, так і білих кольорів. Для більш освітлених приміщень, що виходять на південь або захід, добре підійдуть шпалери «холодних» тонів – блакитного, синього або зеленого кольору.

Для кімнат, що виходять на північ і де освітлення менш яскраве, оптимальним варіантом будуть шпалери «теплих» кольорів – жовтого, помаранчового. Малюнок підбирається в залежності від розмірів кімнати – для невеликих приміщень підійде невеликий і рідкісний візерунок, а для великих – більший.

Важливо враховувати, щоб шпалери пропускали повітря і були стійкими до вигоряння. Тому краще вибирати щільні шпалери на флізеліновій основі.

Спальня підійдуть м'які і приглушені кольори, наприклад, пастельні відтінки. Вони заспокоюють, знімають напругу. Непогано буде виглядати малюнок у вигляді геометричних фігур, як великих, так і дрібних. Оптимальним варіантом для спальні будуть паперові шпалери, так як вони краще за всіх пропускають повітря і більш екологічні, ніж інші види.

Коридор краще підійдуть світлі шпалери, що візуально збільшують простір і роблять його більш освітленим. Оскільки вони легко забруднюються, то слід вибирати шпалери з вініловим покриттям, що миються. Малюнок підбирається також в залежності від розміру приміщення.

Кухня краще вибрати однотонні шпалери світлих кольорів або з дрібним рідкісним малюнком. Оскільки кухонні стіни контактують із залишками олії і жиру, то шпалери обов'язково повинні бути миючимися, стійкими до світла, вологи, диму, і не вбирати запахи. Оптимальним варіантом будуть вінілові шпалери.

Для дитячої кімнати – переважніше шпалери світлих кольорів, що не дратують дітей, наприклад, персикового, абрикосового. Ідеально підійдуть шпалери з малюнками персонажів мультфільмів, казкових істот.

Відомо, що діти часто люблять малювати на стінах, тому найкраще вибрати паперові шпалери. Їх невисока ціна дозволяє частіше оновлювати інтер'єр без особливого збитку для сімейного бюджету. Крім того, вони пропускають повітря і є екологічно чистими.

Для дверей як правило, використовуються фотошпалери з фоновим малюнком.

Слід зазначити, що при підборі колірної гами шпалер крім особистих смаків слід керуватися консультаціями дизайнера інтер'єрів.

Стійкість

Зносостійкі шпалери використовуються в приміщеннях з сухими стінами. Протираються чистою сухою ганчіркою. Маркування: хвиляста лінія з щіткою.

Водостійкі, що миються і супермиючі шпалери застосовуються в ванних кімнатах, на кухні і в інших приміщеннях з підвищеною вологістю. Вони відрізняються між собою якістю і ціною.

Водостійкі шпалери мають спеціальне покриття, що дозволяє їх протирати вологою ганчіркою без використання миючих засобів. Маркування: одна хвиляста лінія.

Миючі протирають ганчіркою з використанням води і миючих засобів. Маркування: дві хвилясті лінії.

Супермиючі шпалери миють щіткою з використанням води і миючих засобів. Маркування: три хвилясті лінії.

Світлостійкі шпалери використовуються на кухнях і в приміщеннях з високою природною освітленістю. Маркування: значок з половиною сонця.

Особливо світлостійкі шпалери та ж область застосування, що і попередні. Відрізняються більш високою якістю і ціною. Маркування: значок з повним зображенням сонця.

Важкозаймисті шпалери – використовуються для оздоблення інтер'єрів громадських будівель. Маркування: перекреслений вогонь.

Технологія нанесення малюнка

Тиснення застосовується для шпалер, що складаються з двох шарів паперу. Рельєфний малюнок наноситься на верхній шар. Тиснені шпалери зкрадують невеликі нерівності стін, але менш міцні, ніж вінілові або текстильні.

Гаряче тиснення – використовується для шпалер з паперової основи і вінілового покриття. Технологія створення передбачає обробку при високій температурі. Далі на розм'якшений вініловий шар наносять необхідний малюнок за допомогою прокатки між двох валиків. При такому способі з вінілу видаляються всі формальдегідні елементи, що робить їх більш екологічними.

Ці шпалери міцні, еластичні, світло- і водостійкі. Підходять для будь-яких приміщень – від вітальні до ванної кімнати.

Шовкографія – відрізняється характерним ефектом «шовку», приємним блиском, вишуканістю візерунків і гамою кольорів. Це найвищий клас вінілових шпалер гарячого тиснення. Вони створюють класичний інтер'єр, вишукану і урочисту атмосферу в кімнаті.

Грунтований малюнок – спосіб, при якому малюнок наноситься на попередньо пофарбований папір. Такі шпалери дуже декоративні, надають святкового вигляду приміщенню і відрізняються водостійкістю.

Фоновий малюнок як правило, використовується в фотошпалерах.

Кольорові тони, малюнок

Кольорові тони, малюнки визначають декоративні якості шпалер. В кімнаті з південними вікнами доречні холодні тони. При оформленні приміщення з північними вікнами краще використовувати шпалери теплих кольорів.

Світлі відтінки допоможуть візуально збільшити маленьку кімнату. А ось контрастні кольори в даному випадку застосовувати не варто, оскільки вони візуально зменшують простір приміщення. Для просторої кімнати можна підібрати шпалери більш насичених тонів.

Дрібний малюнок розширює кімнату, великий – її звужує. Шпалери з дрібними візерунками добре маскують нерівності стін.

Вибір кольору і теми малюнка шпалер залежить від приміщення, а також від обраного стилю.

Хай-тек, мінімалізм – білий, бежевий, чорний, пісчаний і сірий колір. Малюнки: абстракція, геометричні фігури, без візерунків (під фарбування).

Прованс, кантрі – білий, бежевий, сірий, зелений, жовтий, колір слонової кістки. Малюнки: рослинні візерунки, імітація деревини, тканини, штукатурки, цегляного муровання.

Класика – білий, червоний, вохристий, золотий, колір бурштину, пастельні тони (в залежності від історичного стилю). Малюнок – ажурні візерунки, в тому числі вензелі, завиванці, дамаски, пейслі, арабески, раковини.

Етніка – екзотичні кольори, включаючи бірюзовий, золотий, вохристий, теракотовий (в залежності від етнічного стилю). Малюнок – національні орнаменти.

Модерн (ар-нуво) – синій, зелений, сірий, коричневий колір. Малюнки: геометричні фігури з плавними обрисами, імітація дерева, тканини, штукатурки, стилізовані квіти і птахи.

Ар-деко – фіолетовий, шоколадний, яскраво-рожевий, срібний, смарагдовий, золотий. Малюнки: витягнуті геометричні фігури часто з гострими кутами, імітація шкіри тварин та інших екзотичних матеріалів.

Спосіб наклеювання

Спосіб наклеювання шпалер завжди безпосередньо залежить від стін в приміщенні і виду шпалер.

Встик застосовується для більш щільних шпалер і ідеально рівних поверхонь. Ця техніка найбільш сучасна і підходить для більшості нових видів шпалер. Встик клеяться вінілові, тиснені, бамбукові шпалери, а також з шовкографією.

Навхлист – підходить для шпалер низької та середньої щільності. Можна згладити незначні дефекти стін. Вимагає ретельної підгонки малюнка шляхом відрізання кромки і суміщення двох полотнищ. Більшість паперових шпалер клеяться навхлист.

Зсунення малюнка

Універсальний малюнок шпалери приклеюються без урахування малюнка.

Прямий стик частини малюнка наклеюються поруч на одній висоті.

Поєднання із зсувом (зміщений стик) малюнок зміщується на кожному наступному полотнищі.

Поєднання з переворотом кожне друге полотнище перевертається на 180 градусів.

При розрахунку кількості рулонів шпалер необхідно враховувати їх ширину і довжину. Найбільш поширеними є шпалери з шириною 53 і 70 сантиметрів і завдовжки 10 метрів.

Розмір

Ширина рулону / композиції – представлена кількома варіантами:

  • 53 см – стандартна ширина шпалер;
  • 70 см – ширина, характерна для європейських шпалер;
  • 106 см – ширина деяких флізелінових шпалер.

Довжина рулону / висота композиції – також зустрічається в декількох варіантах:

  • 10.05 м – стандартна довжина шпалер;
  • 15 м – довжина вінілових шпалер під фарбування (ширина 53 см);
  • 25 м – довжина флізелінових шпалер під фарбування (ширина 106 см).

На основі цих параметрів визначається площа покриття (м 2):

  • 5.3 м 2 – ширина 53 см, довжина 10.05 м;
  • 7.95 м 2 – ширина 53 см, довжина 15 м;
  • 10.6 м 2 – ширина 106 см, довжина 10.05 м;
  • 25 м 2 – ширина 106 см, довжина 25 м.
Відгуки про статтю

Дякую, корисна стаття.

Теперь я знаю больше!)

Интересно! :)

Рады, что Вам понравилась наша статья :)