Як вибрати окуляри віртуальної реальності і 3D-окуляри

Окуляри віртуальної реальності (VR-окуляри) – призначені для перегляду картинки і занурення в події завдяки отриманню 3D зображення. В результаті досягається ефект присутності, коли глядач переноситься в реальність фільму або гри. Недолік – дуже висока ціна.

VR-окуляри складаються з корпусу, дисплея (крім моделей для смартфона) і лінз, які і фокусують зображення з екрану / смартфона. Крім цього окуляри забезпечуються просторовими датчиками – акселерометром, гіроскопом та іншими.

Призначення

Для смартфонів – роль вбудованого дисплея відіграє екран смартфона, який встановлюється безпосередньо в окуляри. Такі окуляри порівняно дешеві і зустрічаються найчастіше. Дуже добре підходять для перегляду 3D-фільмів і запуску безлічі ігор.

Переваги:

 • мобільність, оскільки окуляри не прив'язані до стаціонарної техніки;
 • якість зображення можна порівняти з картинкою, яка видається окулярами для ПК (за умови використання сучасних моделей смартфона);
 • можливість застосування в ролі VR-окулярів для ПК при роботі з відповідними іграми (через порт USB за допомогою програми RiftCat);
 • придатність для роботи з комп'ютерними іграми, які не розраховані на VR-окуляри (через порт USB);
 • можливість запуску ряду ігор в режимі VR-окулярів за допомогою програми Tridef 3D Games для ОС Android (потрібні root-права).

Недолік – порівняно невелике число ігор, у яких є підтримка віртуальної реальності.

Для ПК – забезпечують повне занурення у віртуальний всесвіт. За функціоналом такі окуляри виграють у моделей для смартфона, що відбивається на їхній ціні.

Переваги:

 • велика кількість ігор, що підтримують віртуальну реальність;
 • підтримка звичайних ігор;
 • можливість навчання, проведення віртуальних подорожей і зустрічей;
 • підтримка перегляду 3D-фото.

Недоліки:

 • потрібен потужний і продуктивний ПК;
 • неможливість експлуатації окулярів далеко від комп'ютера.

Для ігрових приставок – «заточені», в першу чергу, під гри. На сьогоднішній день такі моделі поширені мало.

Переваги:

 • підтримка ігор з високоякісною графікою;
 • передбачається використання в парі з ПК за допомогою спеціальних програм.

Недоліки:

 • неможливість використання окремо від ігрової приставки;
 • перегляд 3D-фільмів можливий тільки поблизу приставки.

Автономні окуляри (відео-окуляри) – на відміну від попередніх моделей забезпечені комп'ютером з акумулятором. Перевага– мобільність, оскільки вони не залежать від зовнішньої техніки. Мінус – немає ефекту присутності (просторові датчики відсутні). Деякі моделі можуть бути сумісні з приставками і ПК.

Дисплей

Тип

OLED – відображає найтонші кольорові відтінки (в тому числі і «глибокий» чорний колір). Мінуси: порівняно невеликий термін служби, висока вартість.

TFT – вигідно відрізняється від попереднього варіанту низькою ціною, в зв'язку з чим така технологія набула більшого поширення. Мінуси: високе споживання енергії, низька якість картинки.

Діагональ – становить 5-6 дюймів. Окуляри для смартфона сумісні з пристроями діагоналлю 4-8 дюймів. VR-окуляри для смартфона підійдуть для моделі з меншою діагоналлю (на 1-1.5 дюйма). Більший за розміром телефон не поміститься в отвір для нього. Зустрічаються і флагманські VR-окуляри, розраховані на конкретну модель смартфона.

Роздільна здатність(фізична роздільна здатність) – число пікселів по горизонталі і вертикалі дисплея. Чим більше пікселів, тим якісніше картинка. У той же час зі збільшенням роздільної здатності зростає ціна окулярів. Тому поширені пристрої з роздільною здатністю, що не перевищує 854х480 пікселів (px). А ось у більш досконалих моделях роздільна здатність 1920х1080 px.

Важливо: часто виробник вказує загальну роздільну здатність на обидва ока. У цьому випадку роздільна здатність на одне око зменшується по горизонталі в два рази (2160х1200 pх – загальне, 1080х1200 px – для кожного ока). Зверніть увагу і на те, що VR-окуляри можуть підтримувати і дещо більшу роздільну здатність: наприклад, модель, що має фізичну роздільну здатність 1920х1080 px працює із зображенням 2560х1600 px.

Кількість – залежить від застосованої технології. В одних моделях екран розділений перегородкою на дві частини – це потрібно, щоб ліве око не бачило зображення, що транслюється правому оку та навпаки. Такий варіант зустрічається найчастіше. Інші пристрої для цієї ж мети оснащені двома окремими дисплеями.

Частота оновлення (частота кадрів) – в більшості VR-окулярів становить 60-70 Гц (зображення оновлюється 60-70 разів в секунду). Зустрічаються моделі, у яких частота оновлення 90 Гц і навіть 120 Гц. Чим вище цей параметр, тим якісніше картинка, особливо у динамічних сценах. У дисплеях з низькою частотою оновлення зображення мерехтить і смикається, виглядає менш реалістично.

Кут огляду – в більшості моделей становить 85-110 °, що збігається з бінокулярним зором людини, формує об'ємне зображення (100-110 °). Чим ширше ця характеристика, тим реалістичніше картинка. Моделі з недостатньо широким кутом огляду видають зображення зі спотвореннями.

Час відгуку – чим нижче цей параметр, тим реалістичніше графіка тривимірного віртуального світу. Одиниця виміру – мілісекунда (мс). У просунутих моделях час відгуку складає 2-3 мс, в пристроях простіше – 16-20 мс.

Сумісність з ОС

Цей параметр варто врахувати при виборі VR-окулярів для смартфона. Одні моделі «заточені» виключно під ОС Android, інші працюють також і з iOS. Уточніть цю деталь у продавця.

Лінзи

Регулювання міжзіничної відстані – підлаштовує дистанцію між лінзами під міжзіничну відстань, індивідуальну в кожного користувача. Для полегшення регулювання в деяких VR-окулярах лінзи переміщаються незалежно один від одного.

Регулювання відстані лінз - встановлює оптимальну відстань окулярів від очей користувача. Також ця опція дозволяє змінювати кут огляду і налаштовувати фокус під різні діоптрії.

Ці регулювання знадобляться, якщо окулярами користуються кілька людей.

Матеріал корпусу

Пластик – легкий і міцний матеріал, що дозволяє створювати окуляри складної форми. Якість пластика залежить від ціни виробу.

Тканина – приємний на дотик і ефектний на вигляд матеріал. З тканини виконуються дизайнерські моделі окулярів. Мінус – складність у догляді.

Картон – дешевий, але неміцний матеріал. Картонні окуляри по комфорту поступаються пластиковим аналогам. У них відсутні кріплення на голову.

Датчики

Акселерометр – визначає положення VR-окулярів в просторі, що забезпечує узгодженість фізичного і віртуального світу. Також він відстежує напрям і силу струсів і ударів. Акселерометр зміщує зображення в залежності від напрямку нахилу голови користувача.

Гіроскоп – визначає швидкість і напрямок повороту VR-окулярів в просторі по 3 осях. Гіроскоп змінює зображення при поворотах голови. Для повноцінного занурення у віртуальну реальність потрібна спільна робота двох датчиків – акселерометра і гіроскопа. Іноді окуляри забезпечуються інфрачервоним датчиком, що має аналогічне призначення.

Важливо: при виборі VR-окулярів для смартфона, переконайтеся в тому, що останній забезпечений акселерометром і гіроскопом. Якщо в телефоні є тільки акселерометр деякі ігри будуть запускатися, але погіршиться управління, що актуально, перш за все, для «стрілялок».

Магнітометр – виконує функцію компаса і покращує орієнтацію в тривимірному віртуальному просторі.

Датчик наближення – автоматично вимикає VR-окуляри при їх знятті, що заощаджує енергію. Датчик реагує на зміну відстані окулярів від обличчя користувача.

Обробка 3D-звуку – формує просторову звукову сцену, що дає більш глибоке занурення у віртуальний світ. Об'ємний звук дає можливість користувачеві визначити місцезнаходження віртуального об'єкта і відстань до нього.

Роз'єми і інтерфейси

HDMI – застосовується для передачі інформації від ПК до дисплея VR-окулярів. Служить для трансляції відеосигналу з високою роздільною здатністю і багатоканального аудіосигналу.

USB – використовується для підключення VR-окулярів до ПК. За допомогою цього інтерфейсу передаються дані від акселерометра, гіроскопа і інших датчиків для уточнення положення користувача в просторі.

microUSB – призначений для підключення VR-окулярів до смартфону.

Також передбачається бездротове підключення до ПК через Bluetooth і Wi-Fi.

Комплектація

Навушники – вбудовані в окуляри або підключаються через роз'єм mini-Jack (VR-окуляри для смартфонів). Забезпечують повноцінне занурення у віртуальну реальність.

Мікрофон – використовується для спілкування з іншими користувачами і введення інформації за допомогою голосу.

Магнітна кнопка – розширює можливості користувача в іграх (грає роль прискорювача в автоперегонах, курка – в шутерах).

Контролер рухів – дозволяє користувачеві безпосередньо взаємодіяти з віртуальними об'єктами.

Зовнішній датчик положення в просторі – відстежує переміщення VR-окулярів в просторі. Такі датчики встановлюються в кутах кімнати.

Пульт – розширює функціонал VR-окулярів. Зокрема, пульт використовується для ігор (геймпад) або дозволяє працювати з вбудованим відеоплеєром.

Кріплення на голову – еластичні ремені для надійної фіксації окулярів на голові.

Відгуки про статтю

Познавательно... Нашёл информацию, которую не мог найти в других статьях. Спасибо автору...