Як вибрати охолоджувальний пристрій

Охолоджувальний пристрій (кулер) – встановлюється на елементи комп'ютера з високим тепловиділенням. Кулер запобігає перегріванню компонентів ПК, тим самим збільшує термін їх служби. Система охолодження складається з радіатора і вентиляторів для охолодження.

Процесори часто комплектуються боксовим кулером, що забезпечує досить якісне охолодження. Для роботи з офісними програмами та навігації інтернетом такого кулера цілком достатньо.

Окремо охолоджувальний пристрій можна придбати у двох випадках:

 • процесор не оснащений системою охолодження;
 • якщо планується розганяти процесор або використовувати комп'ютер для вимогливих комп'ютерних ігор.

Призначення

Корпус – вентилятори розміщуються на спеціальні місця. Інший варіант - блоки вентиляторів, які встановлюють в відсіках 3.5" і 5.25".

Оперативна пам'ять (ОЗУ) - охолодження найчастіше представлено у вигляді радіаторів.

Відеокарта – як правило використовуються кулери, для малопотужних відеокарт можуть бути радіатори. Для найпотужніших моделей дуже популярне водяне охолодження.

Чіпсет, жорсткий диск – окреме охолодження встановлюється рідко, зазвичай у вигляді радіаторів в спеціальних роз'ємах.

Процесор – обов'язково використовується охолодження, майже завжди у вигляді кулерів.

Тип охолодження

Пасивне – здійснюється за допомогою радіатора, що відводить тепло від елемента системи (природна конвекція). Переваги: дешевизна і безшумність. Недолік слабка ефективність.

Активне – проводиться за допомогою вентилятора (примусова конвекція) і зустрічається у двох варіантах:

 • вентилятор – недороге рішення, що підходить тільки для охолодження корпусу або жорстких дисків;
 • радіатор + вентилятор – поєднання двох пристроїв: радіатора і вентилятора. Подібний варіант характеризується прийнятним балансом ціни та продуктивності роботи. Він використовується для охолодження елементів комп'ютера, крім корпусу.

Водяне (CBO) – складається з водоблоку, помпи, радіатора і трубок. Подібна система вигідно відрізняється від активного повітряного охолодження компактністю, ефективністю і низьким рівнем шуму, але складна в монтажі та обійдеться дорожче. CBO відмінно підійде для розгону ПК.

Сумісність

Тип сокета

Сокет – роз'єм для кріплення процесора на материнській платі, на нього встановлюється система охолодження. Різні сокети відрізняються типами кріплень для кулера. Тому при виборі системи охолодження зверніть увагу на її сумісність з типом сокета на комп'ютері.

Сумісність визначається і відповідністю максимальної потужності, що розсіюється кулером TDP охолоджуваного пристрою. Два процесори одного модельного ряду з одним і тим же сокетом часто відрізняються споживаною потужністю і виділенням тепла. Процесор з більшою частотою має і більше тепловиділення, отже, йому потрібно більш інтенсивне охолодження.

Максимальний TDP

TDP (максимальна потужність розсіювання) – позначає найбільшу кількість тепла, яку система охолодження здатна ефективно відвести від конкретного елемента комп'ютера. Це основний параметр системи охолодження (вимірюється в Вт). TDP в різних моделях складає 35-400 Вт. На багатьох пристроях, які потребують власну систему охолодження, вказується їх тепловиділення (маркується як TDP).

Обираючи систему охолодження, керуйтеся правилом: максимальна потужність розсіювання кулера повинна бути більше, ніж TDP охолоджуваного елемента комп'ютера.

Для більш ефективної роботи потрібен пристрій з запасом потужності, оскільки в деяких випадках величина тепловиділення може бути вище параметрів, зазначених в характеристиках. Це актуально, якщо планується розгін процесора. TDP процесора та інших пристроїв представлені в спеціальних таблицях в Інтернеті.

Вид

Кулер + алюмінієвий радіатор – найдешевший варіант, який підходить тільки для малопотужних процесорів (TDP до 100 Вт). Для розгону процесора подібну систему використовувати не варто.

Кулер + радіатор з мідних / алюмінієвих пластин – більш ефективне рішення, але вже застаріле.

Кулер + теплові трубки – найефективніша система, яка відмінно підійде для охолодження потужних процесорів (TDP від 100 Вт). Такий пристрій швидко відводить тепло від гарячого процесора до холодного радіатора. При цьому кулер працює тихо.

Подібні охолоджуючі пристрої зустрічаються у двох варіантах.

 • Горизонтальний (С-подібний) – підійде для невеликих корпусів. Його основний недолік - видув теплого повітря від процесора в напрямку материнської плати.
 • Вертикальний (баштовий) – зустрічається найчастіше. Такий кулер відводить гаряче повітря до заднього вентилятора корпусу. Недолік значні розміри, що не дозволяє використовувати такий кулер для всіх корпусів.
 • Комбінований – поєднує в собі два попередні варіанти. Використовується в потужних моделях комп'ютерів. Недолік - висока ціна.

Вентилятор

Діаметр

Чим більше діаметр вентилятора, тим ефективніше і тихіше він працює (утворюється інтенсивний повітряний потік). Однак великий вентилятор займає більше місця, що варто враховувати при виборі охолоджувального пристрою. Діаметр вентилятора коливається в межах 40-140 мм і вище.

Найбільш поширені діаметри:

 • 80 мм – найдешевші, не складні в заміні, але сильно шумлять (для слабких процесорів);
 • 92-120 мм – стандартний варіант;
 • 140 мм – високоефективні та тихі, але дорогі вентилятори (для потужних процесорів).

Важливо: щоб полегшити можливу заміну вентилятора, краще користуватися виробами зі стандартними розмірами.

Кількість

Чим більше вентиляторів, тим ефективніше кулер. Зворотний бік збільшення ціни, розмірів і рівня шуму охолоджуючого пристрою. Системи з 2-3 вентиляторами використовуються для потужних комп'ютерів з високим тепловиділенням. Знайдіть баланс між цими характеристиками, враховуючи TDP процесора (до 180 Вт підійде кулер з одним вентилятором).

Вид підшипника

Ковзання – найдешевший і тихий, але ненадійний підшипник.

Гідродинамічний – відрізняється високою надійністю і низьким рівнем шуму, але коштує дорожче.

З магнітним центруванням «просунутий» різновид гідродинамічного підшипника: підвищена надійність, знижений шум при роботі. Ціна такого підшипника досить висока.

Кочення (кульковий) – найнадійніший вид підшипника. Такий підшипник більш гучний і дорогий.

Ковзання + кочення – комбіноване рішення з поліпшеними характеристиками: такий варіант прослужить довше, ніж підшипник ковзання.

Керамічний (NCB) – тихий і недорогий підшипник, але зустрічається рідко (його встановлюють лише окремі виробники).

Обороти (швидкість обертання)

У малогабаритних кулерах оберти вентилятора повинні бути вище, щоб заповнити слабкий повітряний потік і невелику площу розсіювання. Чим вище швидкість, тим продуктивніше працює система охолодження, але і рівень шуму зростає.

У недорогих кулерів цей показник становить 2000-4000 об / хв. Оптимальна швидкість для вентилятора діаметром 120-140 мм складає 1300-1500 об / хв.

Висота

Цей параметр має значення при порівнянні двох вентиляторів з однаковими швидкостями. Чим вище вентилятор, тим інтенсивніше повітряний потік. Водночас цю величину варто враховувати при складаній системі охолодження для комп'ютерів з маленьким корпусом. Якщо в корпусі є достатньо місця встановіть більш габаритний кулер.

Повітряний потік

Повітряний потік – основний параметр ефективності охолоджувального пристрою (відведення тепла від радіатора). Ця величина вимірюється в кубічних футах за хвилину (CFM). На інтенсивність повітряного потоку впливає швидкість обертання і розміри вентилятора, конструкція і матеріал радіатора.

Рівень шуму

На рівень шуму впливає в першу чергу швидкість обертання вентилятора. Цей параметр вимірюється в децибелах (дБ). Більш низький рівень шуму підвищує комфорт при роботі з комп'ютером, але при цьому знижуються оберти вентилятора, отже, і продуктивність кулера. Тому потужні моделі досить сильно шумлять.

У тихих вентиляторів рівень шуму не перевищує 20-25 дБ. У більш гучних пристроїв цей параметр становить 40 дБ.

Радіатор

Матеріал

Алюміній – порівняно дешевий матеріал. Недоліки: нерівномірний розподіл тепла і низька теплопровідність. В результаті алюмінієвий радіатор потребує інтенсивного повітряного потоку, який створюють галасливі вентилятори.

Мідь – відрізняється високою теплопровідністю і рівномірністю розподілу тепла. Мідний радіатор швидше розсіює тепло, ніж алюмінієвий і не вимагає швидкісних і шумних вентиляторів. Такий радіатор коштує дорого.

Алюміній + мідь – комбінований варіант (алюмінієвий радіатор з мідними вставками або трубками). Цей радіатор ефективніше аналога з чистого алюмінію. За вартістю такий пристрій займає середнє положення між алюмінієвим і мідним радіатором. Композитний радіатор – оптимальне рішення для більшості комп'ютерів.

Важливо: нікельоване покриття радіатора захищає від корозії та додає йому стильний вигляд.

Розмір

Розмір радіатора безпосередньо впливає на ефективність кулера. Охолоджувальний пристрій з великогабаритним радіатором не завжди поміститься в стандартний корпус комп'ютера.

Висота радіатора в баштовому кулері не повинна бути більше 160 мм. Зверніть увагу і на ширину радіатора: занадто широкий пристрій також може не поміститися.

Важливо: враховуйте компонування і розмір материнської плати. На практиці громіздкі кулери часто займають велике місце на материнській платі, закриваючи доступ до слотів під оперативну пам'ять або відеокарту. Щоб не помилитися з вибором радіатора, зробіть необхідні заміри.

Вага

Вага радіатора залежить від його габаритів. Існує прямий зв'язок між TDP процесора і вагою пристрої: для процесора з TDP 100-125 Вт досить радіатора вагою 300-400 г, для пристрою з TDP 200-220 Вт варто вибрати радіатор вагою 1000-1300 г.

Площа розсіювання

Ця характеристика означає площу поверхні радіатора охолоджуючого пристрою. Чим більше площа розсіювання, тим краще працює кулер.

Основа

Основа системи охолодження – майданчик, який контактує з процесором. Його конструкція і якість впливає на продуктивність кулера.

Алюмінієвий радіатор – основою є сам радіатор. Майданчик буває наскрізний або суцільний. Обирайте пристрій із суцільною основою, що забезпечує краще охолодження. У щілину наскрізного майданчика з часом забивається пил, що погіршує охолодження.

Алюміній + мідь – за основу виступає мідна вставка. Цей варіант ефективніше, ніж попередній.

Кулер з тепловими трубками – має мідну основу. Таке рішення оптимальне.

DirectCU (прямий контакт) – основою є мідні трубки, особливим чином запресовані в кулер. Продуктивність такого варіанту зіставна з попереднім.

Теплові трубки

Від числа теплових трубок в охолоджувальному пристрої залежить ефективність його роботи. Стандартна кількість трубок варіюється в межах 3-6 штук і залежить від величини тепловиділення процесора:

 • процесор з TDP 80-100 Вт – кулер з 3 трубками;
 • процесор з TDP 125-150 Вт – кулер з 4 трубками;
 • процесор з TDP 150-180 Вт – кулер з 6 трубками.

Якщо в характеристиках системи охолодження немає відомостей про кількість теплових трубок, то їх легко визначити самостійно. Для цього підрахуйте число кінців трубок, що виходять і поділіть на 2.

Тривалість роботи на відмову

Цей параметр означає час, який теоретично пропрацює кулер до виходу з ладу. Подібна величина визначається в розрахунку на ідеальні умови (в тому числі відсутність пилу, постійна середня температура і вологість). На практиці ця цифра коригується в бік зменшення.

Конектор

3 pin – застарілий роз'єм, який ще зустрічається досить часто (кулер підключається до материнської плати).

4 pin Molex – дозволяє підключати кулер безпосередньо до блоку живлення. Такий варіант актуальний, якщо на материнській платі не вистачає роз'ємів для всіх вентиляторів.

4 pin PWM – забезпечує автоматичне регулювання швидкості обертання вентилятора виходячи з навантаження на процесор за допомогою PWM (кулер підключається до материнської плати).

Охолоджуючі пристрої на 4-pin PWM підійдуть до материнських плат з роз'ємом 3-pin, системи охолодження з роз'ємом 3 pin сумісні з материнськими платами, що мають роз'єм 4 pin PWM. Правда, в цьому випадку автоматичний контроль обертання вентилятора неможливий.

Кріплення

Засувки – найзручніший варіант, що не вимагає спеціальних інструментів.

Болти – виграють у засувок в надійності, але програють в зручності: для зняття або монтажу охолоджувального пристрою знадобиться викрутка. Болтове кріплення використовується для установки кулерів, для ОЗП, жорстких дисків і корпусу (вентилятор).

Силіконові кріплення – найменш шумні, проте по надійності поступаються болтів.

Двосторонній – найнадійніший спосіб кріплення, який зустрічається в важких і потужних кулерах.

Оснащення

Регулятор оборотів (реобас) – змінює швидкість обертання вентилятора (а також шум і споживання енергії). Деякі моделі оснащуються екраном, що видає інформацію про швидкість обертання і температурі всередині корпусу.

Офісні програми дають невелике навантаження, а ось при роботі з комп'ютерними іграми (особливо з високим рівнем деталізації графіки) навантаження істотно зростає, отже, збільшується тепловиділення компонентів комп'ютера. У цьому випадку буде потрібен інтенсивний повітряний потік.

Реобас встановлюється в відсіки 3.5" і 5.25" (зручніше у використанні) або відсік PCI-слота (дешевше). Зустрічаються реобаси, вбудовані всередину корпусу.

Види реобаса:

 • ручний – користувач самостійно змінює швидкість обертання. Це найнадійніший і точний, але дорогий варіант;
 • автоматичний (PWM) – регулює швидкість обертання виходячи з навантаження на процесор і інші елементи комп'ютера;
 • ручний + автоматичний – комбінована система: велика частина роботи проводиться автоматично, а вручну обмежуються максимальні оберти;
 • перехідник (резистор) – регулює швидкість обертання завдяки зниженню напруги на вентилятор. Такий перехідник дешевше ручного реобаса, але менш зручний, оскільки для зміни швидкості буде потрібно змінити перехідник, а значить, відкривати корпус.

Перехідник на 4-pin Molex – дає можливість встановити вентилятор на блок живлення.

Підсвічування – виконує декоративну функцію: надає комп'ютера стильний дизайн. Зустрічаються моделі з різними кольорами підсвічування.

УФ свічення – як і підсвічування, використовується в декоративних цілях: вентилятори, виготовлені зі спеціального пластику або покриті фарбою, світяться при попаданні на них УФ-світла.

Термопаста (термопровідна паста) – речовина з високою теплопровідністю, яка служить для підвищення теплопередачі між тепловидільними компонентами (наприклад, процесор) і пристроями відведення тепла (радіатор). У дешевих охолоджуючих пристроях термопаста вже нанесена, біль дорогі кулери оснащуються тюбиком з такою пастою.

Заміна вентилятора – актуальна при пошкодженні вентилятора, оскільки не знадобиться купувати новий кулер.

Відгуки про статтю

Прочитал на одном дыхании

Спасибо автору! Всё ясно и понятно разъяснил!

Спасибо! Просветили!

Спасибо автору, наконец разложил как для меня, все по полочкам

Обалденная статья, все четко, понятно и разложена идеально по пунктам. Даже условия подбора есть. Не знаю можно ли это назвать минусом так как статья пишется для долгосрочной перспективы а технологии не стоят на месте, но все таки примеров кулеров с датой выпуска очень не хватало. А в общем все супер, огромное спасибо

спасибо) постараемся учесть замечания.