Як вибрати охолоджувальну рідину

Охолоджувальна рідина (ОР, антифриз) – підтримує оптимальну температуру в моторі та захищає його від перегрівання. Також ОР оберігає саму систему охолодження від корозії.

Антифризи для авто складаються з наступних компонентів:

 • дистильована вода;
 • етиленгліколь або пропіленгліколь;
 • органічні (карбоксилатні) і неорганічні присадки (перш за все, антикорозійні);
 • барвник.

Вид постачання

Концентрат – розбавляється дистильованою водою перед заливкою в охолоджувальну систему транспортного засобу. Таким чином, регулюється температура замерзання охолоджувальної рідини, що зручно в зимовий час: більше води – вище температура замерзання. Наприклад, можна приготувати антифриз, який замерзає при -35 °C або додати води, щоб отримати рідина застигала при -10 °C.

Готовий розчин – після придбання відразу заливається в автомобіль (температура охолодження -40 °C, іноді -38 або -42 °C). Такий антифриз простіше у використанні, але не дозволяє змінювати температуру замерзання.

Клас

G 11 (гібридний, HOAT) – найстаріший клас антифризу, виготовлений на основі етиленгліколю. Містить органічні (карбоксилати) і неорганічні присадки: силікати (Європа), нітрити (США), фосфати (Корея, Японія). Така рідина дешево коштує і покриває захисною плівкою деталі системи охолодження, але недовго служить (2-3 роки). За характеристиками G 11 нагадує «ТОСОЛ».

G 12 (Карбоксилатний, OAT) – до складу антифризу цього класу входить етиленгліколь, карбоксилати, а неорганічні присадки, в тому числі силікати – відсутні. Подібна рідина відрізняється вищими охолоджувальними та антикорозійними властивостями. Цей антифриз створює захисну плівку тільки в місцях появи корозії, що продовжує термін служби (понад 5 років). Недолік – вища ціна.

Антифриз G 12 відмінно підійде для моторів з великими обертами, здатними сильно грітися.

G 12+ – вдосконалений варіант класу G 12. Така ОР більш ефективна та екологічна. Термін служби – 8 років. Антифриз G 12+ обійдеться дорожче, ніж G 12.

G 12 ++ і G 13 (лобрідний, SOAT) – на відміну від попередніх класів, виготовляються на основі пропіленгліколю, що значно знижує токсичність антифризу. До складу антифризу входять мінеральні присадки. Така ОР використовується в потужних моторах (в тому числі спортивних). Термін служби складає 5-10 років. Недолік – найвища вартість.

Традиційний (IAT) – виробляється на основі моноетиленгліколю, містить неорганічні речовини (силікати, фосфати, нітрати, нітрити). Карбоксилати в такій ОР відсутні. Термін служби – до 2 років. На сьогодні традиційна ОР застаріла і майже не використовується.

Важливо: щоб правильно визначити клас антифризу, орієнтуйтеся на рік випуску авто. Чим старше транспортний засіб, тим нижче цифра:

 • до 1996 – G 11;
 • 1996-2001 – G 12;
 • від 2001 – G 12+;
 • спортивні авто – G 13.

Колір

Колір антифризу може вказувати на відповідний клас ОР, сигналізує про необхідність заміни рідини (зміна або втрата кольору), допомагає легко визначити рівень антифризу в бачку. Крім того, яскравий колір покаже витік ОР з автомобіля.

Кольори ОР в залежності від класу:

 • G11 – синій, зелений, салатовий, блакитний;
 • G12 і G12 + – червоний, помаранчевий, фіолетовий, бордовий, рожевий;
 • G12 ++ і G 13 – жовтий, помаранчевий, малиновий, фіолетовий, червоно-рожеві тони.

На практиці забарвлення антифризу в той чи інший колір все частіше стає вибором виробника, хоча з самого початку кожному класу антифризу відповідав певний колір. «Незамерзайки» одного кольору можуть відрізнятися один від одного, а різнокольорові ОР – виявитися однаковими. Тому орієнтуйтеся не тільки на колір, але, перш за все, на характеристики антифризу (маркування), зазначені виробником.

Важливо: яскравий колір антифризу сигналізує про його токсичності. Смертельна доза для людини – 100 г пропіленгліколя. А солодкуватий смак і яскравий колір може зацікавити малюків і тварин. Тому зберігайте в недоступних місцях.

Змішування

При додаванні антифризу використовуйте рідину тільки того кольору і марки, яка вже раніше застосовувалася. Це пояснюється тим, що навіть ОР одного класу, але різного кольору містять у своєму складі різні присадки.

Існує правило, яке забороняє змішувати антифризи різних класів (наприклад, G11 і G12), оскільки це може привести до виходу з ладу системи охолодження або радіатора (через появу осаду). Водночас, ОР класів G12 + і G12 ++ сумісні між собою.

Якщо клас колишнього антифризу невідомий, повністю злийте його і замініть на нову ОР, яка підійде авто. Обов'язково промийте систему охолодження дистильованою водою, щоб видалити залишки старої рідини.

Заміна

Антифриз потребує дострокової заміни: при зміні або втраті кольору, перегріві двигуна, утворення осаду на стінках бачка. Планова заміна ОР зазвичай проводиться кожні півтора року (в деяких випадках – рідше). Термін заміни антифризу визначає автовиробник, а не виробник ОР. Пам'ятайте, що відпрацьована рідина замість користі приносить шкоду: роз'їдає деталі мотора і системи охолодження.

Температура

Замерзання – цей параметр означає температуру, при якій ОР не можна використовувати. Чим стійкіше антифриз до негативних температур, тим краще підійде для зимових умов.

Робоча – гранично допустима температура двигуна, яку антифриз здатний витримати. Більшість ОР розраховані на температуру 120 °C.

Проте, варто звернути увагу на цей параметр, оскільки різниця між робочою температурою двигуна та антифризу не дозволить системі охолодження повноцінно виконувати свою функцію. Як результат – перегрів двигуна, руйнування присадок, поява накипу на стінках мотора.

Фасовка

ОР випускаються в каністрах (ємність – 1; 5 і 10 л), або фасуються у великі бочки (ємність – 60; 200-210 л). Середня місткість системи охолодження в легкових автомобілях – до 7-8 л, а в вантажівках цей параметр досягає декількох десятків літрів. Тому оптимальний вибір ємності визначається конкретними завданнями: долив (1-2 л) або повна заміна (від 4 л).

Важливо: іноді зустрічається позначення ваги антифризу в кілограмах. При перекладі ваги (кг) в обсяг (л), враховуйте щільність ОР – 1.065-1.085 г / куб. см (фактично співвідношення 1:1).

Допуски

Допуски – стандарти, розроблені автовиробником для конкретної марки авто. Такі допуски вказуються в керівництві з експлуатації транспортного засобу.

Допуск означає, що виробник авто провів відповідні випробування і порахував антифриз придатним для використання. Приклад маркування допуску: Hyundai-KIA MS 591-08; FORD SSM-97B9102A. Допуски значно полегшують вибір потрібного антифризу.

Поради

 • Купуйте антифриз в спеціалізованих магазинах. Обирайте відомі бренди, перевірені часом. Ознаки якості: відсутність дефектів у ємності, наявність пломби.
 • Зверніть увагу на етикетку: вона повинна містити інформацію про виробника (реквізити), дату виготовлення і термін придатності антифризу.
 • Струсіть рідину: піна якісної ОР осяде протягом 3 секунд (у концентрованій рідині – через 5 секунд). Антифриз не повинен мати осаду і пластівців.
 • При перевертанні каністри з ОР з-під кришки не повинна витікати рідина.
 • Сучасні якісні антифризи не містять нітритів, нітратів, амінів, фосфатів, боратів.
 • G12 і G12+ можна застосовувати в авто з латунними радіаторами.

Відгуки про статтю

надо выбирать просто по допуску автопроизводителя. Еще желательно брать только известных марок. Нет ничего страшного, если место оригинала вы зальете другой антифриз с допуском. У меня самого была такая ситуация. Попал в аварию, пришлось сливать ож. Поскольку оригинал шкодовский стоил слишком дорого, то решил взять по допуску. залил coolstream qrr: допуск есть, присадки импортные. все работает и по сей день идеально, проблем никаких не возникло. делает техноформ