Як вибрати оптичний або коліматорний приціл

Вид

Оптичний – оптична труба (монокуляр) з нанесеною на ній прицільною маркою (сіткою). Застосовується для точного наведення зброї на ціль, огляду місцевості, визначення дистанції до об'єкта. Такий пристрій дозволяє регулювати кратність збільшення і не вимагає електроживлення.

Оптичний приціл – громіздкий, чутливий до зовнішніх факторів (бруд, удари) і непридатний для стрільби по рухомих цілях. Цьому приладу властивий «ефект паралакса»: для точності прицілювання потрібно знаходження очей стрілка безпосередньо на оптичної осі прицілу.

Важливо: обираючи оптичний приціл, зверніть увагу на якість лінз, які формують картинку. У бюджетних моделях використовуються лінзи з дефектами (дими, бульбашки), які спотворюють зображення, що неприпустимо. Гарна «оптика» забезпечена дорогими лінзами з оптичного скла, яке володіє відповідними властивостями (однорідність, заломлююча здатність, прозорість, дисперсія).

При виборі оптичного прицілу для пружинно-поршневої гвинтівки керуйтеся наступними рекомендаціями:

 • діаметр об'єктива не перевищує 40 мм;
 • приціл має постійну кратність збільшення;
 • модель розрахована на пружинно-поршневий механізм;
 • кріплення за допомогою моноблочного кронштейна.

Коліматорний – по конструкції часто нагадує оптичний приціл. У коліматорному пристрої прицільна марка (сітка) утворена джерелом світла, тоді як в «оптиці» сітка нанесена на лінзу спеціальною фарбою. У цього прицілу – широке поле зору і немає «ефекту паралакса».

Коліматор потребує батарейки і призначений для стрільби на порівняно невеликі відстані. Даний приціл рекомендується новачкам, а також для стрільби по рухомих цілях. Найчастіше коліматорна модель встановлюється на газобалонну зброю.

Приціл коліматора представлений двома видами.

 • Відкритий – складається з лінзи та джерела світла. Чутливий до ударів, бруду і вологи, проте забезпечує стрілку широке поле зору.
 • Закритий – доповнений ще однією лінзою і корпусом, що захищає від механічних впливів, забруднень, несприятливих погодних факторів. У порівнянні з відкритою моделлю цей приціл обмежує поле зору.

Крім оптичних і коліматорних пристроїв існують тепловізійні моделі та приціли нічного бачення (ПНБ). Ці прилади використовуються при поганому освітленні та в повній темряві. Тепловізійна модель також добре підходить для виявлення замаскованих живих цілей. Такі пристрої дороги, чутливі до зовнішніх чинників і потребують електроживлення.

Характеристики

Кратність збільшення – показує ступінь наближення об'єкта. Чим вище ця характеристика, тим крупніше виглядає об'єкт. Водночас зі збільшенням кратності зменшується кут огляду (при одному і тому ж діаметрі прицілу).

Розрізняють дві характеристики кратності.

 • Мінімальна кратність – незначно «наближає» об'єкт, проте відкриває стрілку широке поле зору. Не підходить для ведення вогню на далеких дистанціях.
 • Максимальна кратність – забезпечує високий ступінь наближення об'єкта, але звужує поле зору. Ключовий параметр для стрільби на далеких відстанях.

Приціли поділяються на три категорії:

 • малої кратності (до 6х) – для полювання, стрільби по рухомих мішенях на малих відстанях;
 • середньої кратності (до 9х) – для полювання і стрільби на середніх дистанціях;
 • великої кратності (10х і більше) – для стрільби по нерухомих цілях на далеких відстанях.

Найбільш універсальні – приціли з кратністю 10-16х (оптимальний діаметр об'єктива становить 40 мм). Моделі з кратністю 24х; 32х і більше вимагають спеціальних навичок поводження з «пневматикою» і застосовуються спортсменами (рекомендований діаметр об'єктива - 50 мм і більше).

Оптичні приціли поділяються на два групи.

 • Постійної кратності – простий і довговічний приціл. Відрізняється ширшим полем зору, ніж модель зі змінною кратністю (при одному і тому ж збільшенні). Не дозволяє «наближати» і «видаляти» ціль. Оптимальний для стрільби на точно визначену відстань.
 • Змінної кратності – дає можливість змінювати кратність збільшення виходячи з видалення цілі від стрільця. Характеризується складною конструкцією. Універсальне рішення, але менш надійне і дорожче, ніж попередній варіант.

Важливо: оптичні приціли змінної кратності на максимальному значенні кратності видають каламутну і неконтрастну картинку. Якщо купуєте «оптику» з кратністю 3-12х і плануєте працювати саме на 12х, то обирайте приціл з «запасом» за цим параметром, наприклад, 4-16х.

Прицільна марка (сітка) – дозволяє точно навести зброю на ціль і оцінити відстань до мішені.

Зустрічається велика кількість різновидів прицільних сіток, багато з яких утворені перетином під прямим кутом горизонтальної та вертикальної лінії (Mil-Dot, Duplex, напівхрест, сітка 30/30, Ballistic).

При цьому лінії часто потовщуються ближче до оправи та стають тонше у точці перетину (Duplex, напівхрест). Деякі сітки забезпечуються розподілами для визначення дистанції до мети (Mil-Dot, Ballistic, Хорус).

Розрізняють дві групи прицільних марок в оптичні приціли.

 • Балістичні – для вимірювання дистанції до цілі та внесення правок по відстані та за вітром. У цю категорію входять Mil-Dot, Duplex, Хорус, напівхрест. Оптимальний вибір, якщо потрібно вести вогонь на далеких відстанях (понад 150 м).
 • Мисливські – для стрільби на малі та середні відстані (30-150 м). Типова мисливська сітка – загінна.

Особливою популярністю у любителів «пневматики» користується Mil-Dot, який можна назвати класичною балістичною маркою. Duplex і напівхрест добре помітні навіть в умовах слабкого освітлення і не закривають саму точку прицілювання, а Хорус прекрасно підходить для стрільби на наддалекі дистанції (оптимально для спортсменів).

Загінна сітка відкриває стрілку широке поле зору і застосовується при загіннім та облавнім полюванні.

Прицільна марка в коліматорних прицілах зазвичай являє собою точку і її варіації. Коло з точкою вигідно відрізняється від одиничної точки вищою швидкістю прицілювання, а марка з 2 точками дозволяє визначати дистанцію до мішені. Існують й інші варіанти – хрест і хрест з колом, які забезпечують гарну видимість мітки.

Важливо: обираючи приціл коліматора, пам'ятайте, що точка повинна бути помітною на будь-якому фоні та при цьому не закривати саму ціль.

Діаметр об'єктива (вхідна зіниця) – розмір передньої (вхідної) лінзи прицілу. Вимірюється в міліметрах (мм). Визначає яскравість картинки, яку бачить стрілок. Чим більше діаметр, тим вище світлосила і тим краще зображення, що важливо при стрільбі в умовах поганого освітлення. Водночас більший приціл обійдеться дорожче свого дрібного «побратима».

Маркування оптичного прицілу вказує на кратність збільшення і діаметр, наприклад, 3-12х50, де 3-12х – кратність, а 50 – діаметр.

Вихідна зіниця – впливає на комфорт використання прицілу. Залежить від діаметра об'єктива і кратності збільшення. Чим більше вихідна зіниця, тим легше працювати з прицілом. Новачкові підійде приціл, у якого даний показник перевищує 7 мм.

Теоретично значення вихідної зіниці має відповідати розміру зіниці стрілка. Водночас зіниця звужується або розширяється в залежності від умов освітлення. Проте у прицілу цей параметр залишається незмінним. Ось чому при стрільбі в похмуру погоду і в сутінках рекомендується зменшувати кратність або застосовувати пристрій з більшою світлосилою.

Поле зору – простір, який можна побачити в нерухомий приціл. Одиниця виміру – метри або градуси. Цей параметр традиційно вказується для відстані 100 м.

Поширені параметри поля зору:

 • 57.7; 36.4; 17.6; 13.2; 8.7; 4.4; 1.7 (в метрах);
 • 30; 20; 10; 7.5; 5; 2.5; 1 (в градусах).

Сутінковий фактор – визначає здатність прицілу показувати дрібні деталі. Визначається кратністю збільшення і діаметром об'єктива. Для нормального функціонування в сутінках ця величина повинна складати 17.

Відносна яскравість – характеризує якість картинки при поганому освітленні. Залежить від діаметра вихідної зіниці. Чим більше відносна яскравість, тим краще видимість об'єкта в сутінках. Ця величина не так важлива, якщо планується стріляти в ясну сонячну погоду.

Покриття лінз – підвищує якість зображення і знижує ризик демаскування стрілка через відблиски.

Зустрічається кілька різновидів покриття: неповний просвіт, повний просвіт, багатошарове, повне багатошарове. Ці варіанти відрізняються один від одного різною вартістю та ефективністю (найдешевше – неповний просвіт, найдорожче – повне багатошарове).

Ціна поділки поправки – вимірюється в кутових хвилинах (MOA). Чим менше цей показник, тим простіше налаштувати приціл. У прицілів з великою кратністю маленька ціна розподілу. Зазвичай ціна розподілу становить 1/4 дюйма. Також зустрічаються моделі, у яких цей параметр становить 1/10; 1/8 дюйма; 1/2 дюйма; 1 дюйм.

Мінімальна дистанція фокусування – визначає сумісність оптичного прицілу з пневматичною зброєю. Моделі для вогнепальної зброї не передбачають ведення вогню на відстанях до 40-50 м. На таких – надмалих дистанціях дані приціли дають нечітку картинку. Стрільба з «пневматики» найчастіше проводиться на відстанях 10-50 м, для цього потрібна спеціальна «оптика».

Важливо: для стрільби на дальні дистанції потрібен приціл з запасом поправок по вертикалі (не менш 30 MOA). В іншому випадку точка попадання на такій відстані буде не видна.

Оснащення

Налаштування кратності збільшення (приціл змінної кратності) – дозволяє «наближати» або «віддаляти» зображення мішені. Дуже добре підходить для огляду місцевості (мала кратність) і детального огляду конкретного об'єкта (висока кратність).

Відбудова паралакса – робить прицільну марку видимою на цілі навіть у випадках, коли око не знаходиться точно по оптичній осі прицілу. Для аматорської зброї, що б'є на малі дистанції (до 100 м) з прицілом кратністю до 10-12х така опція зайва.

Підсвічування прицільної марки – забезпечує хорошу видимість прицільної марки при слабкому освітленні. Потребує джерела живлення.

Газонаповнення – запобігає корозії деталей корпусу і запотівання лінз. Як наповнювач використовується азот або суміш криптону та аргону.

Кріплення – часто входить в комплектацію прицілу. Представлено двома варіантами:

 • на «ластівчин хвіст» – таке кріплення поширене в «пневматиці», спортивній та мисливській зброї;
 • на планку Вівера / Пікатінні – це кріплення зустрічається в цивільній («Вівер») та армійській («Пікатінні») зброї. Більшість коліматорних прицілів розраховане саме на цей тип кріплення.

Важливо: пристосування, заточені під «Вівер» підходять також для «Пікатінні», але у зворотній ситуації сумісність гарантується не завжди.

Приціл встановлюється на «ластівчин хвіст» або планку Вівера / Пікатінні за допомогою кілець або кронштейна. Кільця дають стрілку вибір місць кріплення, а кронштейн забезпечує високу міцність, що важливо для пружинно-поршневої зброї.

Залежно від висоти кільця поділяються на три групи:

 • низькі – для приладів з діаметром об'єктива до 32 мм;
 • середні – для приладів з діаметром об'єктива до 44 мм;
 • високі – для приладів з діаметром об'єктива до 60 мм.

Далекомір – високоточний прилад, що вимірює відстань від стрілка до цілі. Приціли з далекоміром дозволяють створити необхідні поправки по дистанції, що значно підвищує точність пострілу.

Рівень – визначає положення зброї з прицілом щодо горизонту. Спрощує внесення правок, що важливо для стрільби на далекі відстані.

Ліхтарик – забезпечує підсвічування в темний час доби. У багатьох ліхтарях передбачені додаткові функції – маяк, стробоскоп, сигнал SOS.

Лазерний вказівник цілі (ЛВЦ) – випускає лазерний промінь (мітку), який наводиться стрільцем на ціль. Показує гарні результати при стрільбі на близьких дистанціях: стрілку не обов'язково навіть дивитися в приціл, оскільки мітку добре видно. Встановлюється на гвинтівки та пістолети. На ефективність ЛВЦ впливає характер освітлення і кольору цілі.

Сумісність з приладами нічного бачення – передбачається для коліматорних прицілів. А ось оптичні моделі не сумісні з ПНБ.

Діоптрична корекція – дає чітке зображення в оптичному прицілі людям з порушеннями зору (далекозорість, короткозорість). Тим самим стрілку не потрібно надягати. Малопридатні – в тому числі через сильну віддачу зброї – окуляри чи контактні лінзи.

Голографічна прицільна марка – застосовується у відкритих коліматорних прицілах. Крізь голографічну сітку добре видно стрілку і працює навіть в разі пошкодження або забруднення частини лінзи. Правда, такий коліматор обійдеться дорожче класичної моделі.

Кришки – захищають лінзи оптичного прицілу від негативних впливів навколишнього середовища (волога, бруд, пил).

Бленда – захищає від стрічного засвічення та оберігає лінзу об'єктива від вологи та пилу. Бленда покращує передачу кольору і контрастність картинки.

Захист – оберігає приціл від впливу несприятливих зовнішніх факторів. В результаті продовжується термін служби пристрою. Захист особливо корисний, якщо приціл планується використовувати на природі.

Захист від пилу і вологи (клас IP) – найчастіше зустрічаються моделі з класом IP66 і IP67.

 • IP66 – пилонепроникний приціл, захищений від морських хвиль і сильних водяних струменів. Допускається попадання всередину невеликої кількості води, яка не порушує роботу пристрою.
 • IP67 – пилонепроникний приціл, розрахований на короткочасне занурення в воду на глибину до 1 м. Такий захист не передбачає постійну роботу в зануреному режимі.

Захист від ударів – необхідний для нормальної роботи прицілу, що зазнає струсу від віддачі зброї. Також запобігає виходу з ладу приладу при падінні.

Відгуки про статтю

спасибо! подробно, красавчик