Як вибрати орбітрек

Орбітрек – багатофункціональний тренажер, який поєднує в собі степпер, бігову доріжку, велотренажер. Крім того, він імітує ходьбу на лижах і спортивну ходьбу.

Клас

Для будинку – як правило найпростіший вид тренажера з мінімумом функцій, найдешевший і легкий. Його цілком достатньо, щоб займатися спортом в домашніх умовах.

Професійний – призначений для тренажерних залів, а також для професійних спортсменів. Головна перевага – підвищена стійкість до зношування, що дає можливість його використовувати в режимі 24/7 (24 години на добу 7 днів на тиждень). Недолік – висока ціна.

Ергометр – різновид орбітрека, призначений для людей з різними захворюваннями. Він дозволяє з високою точністю задавати необхідне навантаження у ватах (Вт). Коштує значно дорожче звичайних тренажерів.

Виконання

Складаний – конструкція орбітрека дозволяє його складати. Такі пристрої займають мінімум місця і можуть зберігатися під ліжком або за шафою. Крім того, складні моделі легко перевозити в автомобілі. Недолік – такі моделі менш надійні, ніж звичайні, оскільки в їх конструкції багато вузлів, що згинаються.

Автономний – встановлюється в тих місцях, де відсутня електрика. Може працювати як на батарейках, так і на вбудованих генераторах.

Тип навантаження

Ремінне – навантаження регулюється шляхом натягу ременя, що охоплює маховик. Переваги: простота конструкції, низька ціна, енергонезалежність. Недоліки: мала плавність обертання маховика, нерівномірність навантаження, що негативно впливає на суглоби, а також швидкий знос вузлів тренажера. Слід зазначити, що ремінний орбітрек – застарілий тип.

Механічна (інерційна) – навантаження регулюється за допомогою колодкового захоплення маховика. Переваги: навантаження розподіляється рівномірно, можливість створення великих навантажень, простота конструкції, невисока вартість, економічність. Недоліки: шум від тертя колодок о диск, швидкий знос колодок. Застосовується в недорогих моделях орбітреків.

Магнітна – навантаження регулюється шляхом переміщення магнітів відносно маховика. Така система рівномірно розподіляє навантаження і працює менш шумно, однак, ступінь навантаження невеликий.

Електромагнітна – відрізняється від попереднього наявністю закріплених в одному положенні електромагнітів. Навантаження регулюється силою струму, що пропускається через котушки електричних магнітів. Переваги: плавність ходу, безшумність і широкий діапазон навантажень. Недоліки: висока вартість, необхідність підключення до мережі.

Кількість рівнів навантаження

Кількість фіксованих рівнів навантаження варіюється від 8 до 40 і вище. Чим більше число рівнів, тим точніше можна підібрати необхідне навантаження. Водночас слід пам'ятати, що велика кількість рівнів навантаження відповідним чином відбивається на вартості орбітрека. Навантаження змінюється або ступеневим способом, або безперервно (безступенева система).

  • ступенева система – має кілька заданих величин навантаження. На відміну від безступеневої тут не можна встановлювати проміжні параметри навантаження.
  • Плавна система – дозволяє змінювати навантаження в широких діапазонах. Хороший варіант для людей з різною фізичною підготовкою.

Розміщення маховика

Як правило, маховик розташовується позаду, але існують моделі з переднім розміщенням. По функціях ці моделі практично не відрізняються між собою. Від розташування маховика залежить лише зовнішній вигляд тренажера.

Типи програм

Постійного пульсу – дозволяють автоматично підтримувати частоту пульсу на заданому рівні. При зниженні частоти пульсу навантаження буде збільшуватися, а при зростанні – навантаження буде знижуватися.

Постійного зусилля – зрівнює зусилля спортсмена із заданим навантаженням. Незалежно від частоти обертання педалей зусилля буде постійним. Така програма застосовується в тренажерах з магнітною або електромагнітною системою навантаження.

На час – дозволяє задавати час тренування. Система повідомить про її завершення звуковим сигналом або подасть інформацію на дисплей.

На відстань – дозволяє задавати відстань, яку планується «пройти / пробігти / проїхати» за тренування. В процесі тренування на дисплей подається інформація про проходження дистанції, а по її завершенні – повідомить написом або звуковим сигналом.

Quick Start («швидкий старт») – застосовується для підготовки організму (розминка) до інтенсивних навантажень.

Cool Dawn («заминка») використовується для розслаблення організму після інтенсивних вправ.

Визначені користувачем – дозволяє записати в пам'ять орбітрека свої налаштування тренування (час заняття, рівень навантаження і т.д.). Такою функцією забезпечені дорогі моделі.

Важливо: кількість програм тренування варіюється від 4 до 127. Чим більше програм, тим ширше функціональність орбітрека і тим комфортніше тренування. Менша кількість програм може бути компенсовано можливістю їх самостійного створення (програмування).

Тип кардіо датчику

Кардіо датчик – пристрій для вимірювання пульсу. Дозволяє правильно розрахувати рівень навантаження для кожного спортсмена. Існує кілька типів:

Вбудований – розміщується на ручці тренажера. Зустрічається досить часто. Це дозволяє постійно контролювати пульс, тримаючись за ручку. Перевага – не потрібно прикріплювати датчик до тіла.

Провідний – розміщується на тілі спортсмена (поясний, на палець, на мочку вуха, нагрудний) і з'єднується з комп'ютером орбітрека. Переваги: простота, надійність і низька ціна. Недолік – дроти сковують рухи спортсмена.

  • поясний – відрізняється від інших дротяних датчиків тим, що меншою мірою обмежує рухи спортсмена. Разом з тим він менш точний, ніж нагрудний. Зустрічається рідко.
  • нагрудний – точно вимірює пульс, оскільки розташовується на близькій відстані від серця.
  • кліпса на вухо – високоточний пристрій, що реагує на зміну світлопроникності мочки вуха (залежить від пульсу). Набула широкого поширення.

Бездротовий – існує в декількох різновидах (ті ж варіанти, що і в дротовому, за винятком кріплення «на палець»). Переваги: забезпечує найвищу точність вимірювання пульсу і не сковує рухи спортсмена. Недолік – дорожчий, ніж провідний.

Q-фактор

Q-фактор – відстань між педалями орбітрека. Чим вище цей параметр, тим більше м'язів працюватимуть в процесі тренування, що призведе до поліпшення результатів занять. З іншого боку, занадто велика відстань між педалями негативно вплине на суглоби ніг. Оптимальна величина Q-фактора становить 7 см.

Цей показник особливо важливий для низькорослих людей: орбітрек з дуже високим Q-фактором для них буде незручний, оскільки при виконанні рухів доведеться перекачуватися з однієї педалі на іншу.

Оцінка показників

Body Fat – дозволяє оцінити вміст жирової тканини (у відсотках) в організмі спортсмена. Не відрізняється високою точністю.

Фітнес-оцінка – дозволяє оцінити швидкість відновлення організму. Така програма існує лише у тренажерів з датчиками пульсу.

Граничне навантаження – оповіщає спортсмена про перевищення максимально можливого навантаження за допомогою світлового або звукового сигналу.

Відображення інформації

На дисплеї комп'ютера орбітрека можна переглядати інформацію, пов'язану з тренуванням: частота пульсу, витрата калорій, відстань, поточна швидкість, температура приміщення.

Особливе значення мають показання частоти пульсу. Ця інформація дає можливість правильно розрахувати рівень навантаження для кожного спортсмена. А вимір і відображення температури приміщення дозволяє підібрати відповідний одяг і забезпечити комфортні умови тренування (включити обігрівач або кондиціонер).

У різних моделей орбітреків функціональність комп'ютерів може відрізнятися. Деякі пристрої здатні виконувати функції планшета (відтворення музики, відео, підключення до мережі Інтернет і т.д.).

Вага

Цей показник означає гранично допустиму вагу спортсмена, при якому тренажер здатний працювати без ризику вийти з ладу. Як правило, орбітреки розраховані на людей масою до 120-140 кг. Якщо вага спортсмена перевищує цей показник, то рекомендується обирати професійні моделі. Деякі орбітреки витримують вагу до 205 кг.

Функції

Регулювання довжини кроку – дозволяє змінювати максимальну відстань між платформами орбітрека по горизонталі. Залежить від зростання спортсмена (для людей середнього зросту, оптимальною буде 40-50 см). Мінімальна довжина кроку – 30 см, максимальна – 91 см.

Регулювання платформи – дає можливість змінювати кут нахилу платформ, на яку стає спортсмен в процесі тренування. Тим самим можна робити акцент на певній групі м'язів. Зустрічається в основному, в професійних орбітреків.

Регулювання важелів – дозволяє налаштувати довжину важелів орбітрека під зріст спортсмена.

Оснащення

Підключення до ПК – дозволяє переносити інформацію про результати занять на ПК або з комп'ютера встановлювати на тренажер програми тренувань.

Сидіння – дозволяє використовувати орбітрек як велотренажер. Є знімним і його положення може регулюватися по горизонталі та вертикалі.

Коліщатка – дозволяють легко переміщати тренажер з місця на місце.

Регульовані ніжки – дозволяють регулювати положення тренажера відносно підлоги.

Також орбітреки можуть бути оснащені підставкою для склянки (пляшки), книжковою підставкою, вентилятором, динаміками й т.д.

Виробник

Купуючи орбітрек для занять спортом вдома, не варто купувати продукцію невідомих китайських або місцевих брендів. Вони, як правило, виготовлені з найдешевшого пластику, який може з самого початку скрипіти та може дуже швидко зламатися. Вага маховика може бути недостатньою для правильного навантаження.

Групи середніх за ціною тренажерів становлять орбітреки марок USA Style, EnergyFIT, Torneo, Kettler. Вони можуть стати непоганим варіантом для домашнього використання. Але перед покупкою слід уважно вивчити відгуки про обрану модель.

Кращими орбітреки вважаються тренажери наступних брендів: Schwinn, AeroFIT, BH Fitness, Christopeit Sport, Cybex, Eurofit, Evrotop, Finnlo, Go Elliptical, HouseFit, Inter Fit, LifeGear, NordicTrack, Precor, Reebok, Sportop, Sports Art, Star Trac, Technogym, Tunturi, Vigor. Частина виробників випускає обладнання виключно професійного рівня. Однак серед асортименту інших орбітреків можна обрати моделі для будинку. Тренажери відмінно зібрані, всі ключові елементи виконані з металу (як правило). Такі орбітреки є найякіснішими та служать довго.

Відгуки про статтю