Як вибрати освітлювачі, накамерне світло

Накамерне світло – освітлювальні прилади, які надягають на фото- або відеокамеру або встановлюються на штатив. Вони дають направлене (точкове) або розсіяне світло. Світильники використовуються в умовах слабкого освітлення (в сутінках, темному приміщенні), при репортажній або художній зйомці.

Світильники діляться на дві категорії.

 • Освітлювач – джерело постійного світла, безперервно випромінює світло протягом тривалого часу. Постійне світло відрізняється м'якістю і розсіюванням – це надає освітленню додатковий обсяг. Освітлювач не вимагає обмеження витримки, оскільки світло є статичним. Для відеокамери використовується тільки освітлювач.
 • Спалах – джерело імпульсного світла, що випромінює світло на долю секунди. Спалах має обмеження по витримці: неможливо виставити витримку коротше часу синхронізації камери зі спалахом (не коротші 1/200-1/320 с).

Тип

Галогенний освітлювач – споживає багато енергії, сильно гріється і шумить, що знижує якість записуваного звуку. Досить важкий і недовговічний, вимагає періодичної заміни ламп, які зустрічаються в продажу все рідше. Подібне рішення вже застаріло, хоча може застосовуватися в студії.

LED освітлювач (світлодіодний) – характеризується економним споживанням енергії (10-16 Вт), майже не нагрівається і не шумить. До переваг цієї моделі відноситься мала вага, компактність, тривалий термін експлуатації (до 100 000 годин). Мінус – більш висока вартість, ніж галогенні моделі.

LED спалах – виграє у освітлювачів в потужності, але поступається в зручності використання. Зі спалахом важче працювати в темряві, коли потрібно підсвічування автофокусу. Якщо освітлювач дає постійне світло, що дозволяє побачити світлотіньовий малюнок і кінцевий вигляд самого об'єкта, то спалах забезпечує лише миттєве висвітлення простору.

Характеристики

Споживана потужність – чим більше цей параметр, тим яскравіше світло, яке випромінює прилад. Вимірюється в ватах (Вт). Дуже потужні пристрої мають відповідні габарити і незручні на компактній камері. Такі освітлювачі можна встановити на штатив, але це рішення годиться тільки для роботи в студії.

Яскравість світла – безпосередньо залежить від споживаної потужності. Вимірюється в люксах (лк). Занадто яскраве освітлення потрібно не завжди, зате дає відмінне підсвічування навіть в повній темряві.

Коефіцієнт передачі кольору – означає вплив спектрального складу випромінювання освітлювача на сприйняття кольору в порівнянні з сонячним світлом. Вимірюється в процентах (%). Чим вище цей параметр, тим ближче випромінюване світло до природного освітлення і тим менше спотворення кольорів.

Колірна температура – вказує на колір світіння освітлювального приладу («холодні» або «теплі» відтінки). Колірна температура вимірюється в кельвінах (К). Чим вище ця величина, тим «холодніше» відтінок випромінюваного світла.

Колірна температура залежить від типу освітлювача:

 • галогенний – 3200К;
 • світлодіодний – 4000-6000К.

Враховуйте присутність / відсутність інших джерел світла при проведенні зйомки. Якщо такі джерела є, то підійде освітлювач з колірною температурою 5600К (м'яке розсіювання тіні), якщо ж їх немає, то обирайте моделі з температурою 3200К.

Кут – кут, під яким світло розсіюється від освітлювача. Вимірюється в градусах. Щоб домогтися рівномірного освітлення ця величина повинна складати 60°. Для точкового освітлення знадобиться пристрій з меншим кутом розсіювання. Найчастіше зустрічаються освітлювачі з кутом розсіювання 55-65°.

Провідне число – означає потужність спалаху і дозволяє оцінити, наскільки далеко воно висвітлює простір. Цей параметр вказується при чутливості ISO 100 і діафрагмі f/1. Чим більше ця величина, тим «далекобійніше» спалах. Відстань до об'єкту зйомки зменшується при закритті діафрагми: наприклад, якщо провідне число при f/ 1 становить 32 м, то при f/2 дорівнюватиме 16 м, при f/4 – 8 м, при f/8 – 4 м.

Живлення – зустрічається в декількох варіантах:

 • батарейка (АА) – легко купується при необхідності, але таке рішення означає постійні витрати;
 • акумулятор (часто Li-Ion) – дешевше у використанні, проте вимагає постійного контролю заряду;
 • від мережі (за допомогою адаптера) – економічний спосіб, але залежить від електромережі (підходить для студійної роботи);
 • комбіноване (АКБ+батарейка) – універсальний варіант, придатний для різних ситуацій.

Кріплення – буває двох типів: на «гарячий башмак» (для установки на фото- і відеокамеру) і на студійний штатив. Оптимальний варіант обирається виходячи з умов зйомки.

Функції

Регулювання сили світла (димер) – змінює яскравість світла в залежності від умов зйомки. Таке регулювання буває двох видів:

 • плавне – дозволяє точно налаштувати яскравість світла в залежності від ситуації;
 • ступінчасте – надійніший варіант, але менш точний. В різних моделях кількість ступенів відрізняється (наприклад, 9, 10, 16). Чим більше ступенів, тим точніше можна підібрати потрібну яскравість.

Регулювання кута розсіювання світла (шторки) – змінює розподіл світлового потоку, робить його спрямованим або розсіяним. Чим ширше діапазон регулювання (наприклад, 25-60°), тим точніше підлаштовується освітлювач під конкретні умови зйомки.

Відображення поточної потужності – інформація виводиться на дисплей. Надає додатковий комфорт при роботі з освітлювальним приладом.

Перевірка заряду батарей – дозволяє контролювати рівень заряду акумулятора пристрою. Допомагає уникнути несподіваної відмови освітлювача або спалаху.

Регулювання колірної температури світла – представлена двома способами.

 • За допомогою світлофільтрів – найчастіше в комплекті присутні 2 світлофільтра (3200К і 5600К), які встановлюються на ліхтар. Деякі моделі оснащуються 3-4 світлофільтрами (для більш точного налаштування температури);
 • Апаратне – за допомогою 2 світлодіодів (3200К і 5600К), вбудованих в сам освітлювач. Цей варіант зручніше, так як забезпечує плавне регулювання колірної температури під конкретні умови.

Оснащення

Багато освітлювачів комплектуються зарядними пристроями, акумулятором, ручкою для утримування в руках, кабелями, мікрофоном та іншим обладнанням. Деякі виробники забезпечують накамерне світло чохлом для перенесення і зберігання.

Класичне управління освітлювачем – кнопкове (задня панель). Існують моделі з ДУ для управління пристроєм на відстані. Інші варіанти дозволяють робити те ж саме за допомогою смартфона зі спеціальною програмою.

Накамерне світло не підходить для зйомки блискучих поверхонь (ювелірні прикраси, жіночий макіяж, одяг). У підсумку на зображенні виникають відблискуючі ділянки, що погіршує його якість.

Важливо: зверніть увагу на конструкцію випромінювача. Зустрічається два рішення: один світлодіод або світлова панель. Краще зупинитися на першому варіанті – він дає відмінне фокусування точкового світла і високу передачу кольору.

Відгуки про статтю