Як вибрати опалювальний котел, пекти

Опалювальний котел – це пристрій на основі закритої посудини, в якій теплоносій нагрівається до певної температури та застосовується для опалення житлових приміщень, нагрівання води тощо.

Пекти – це пристрій для опалення різних приміщень (заміський будинок, лазня, сауна і т.д.), а також для приготування деяких страв (барбекю, шашлик і т.д.).

Вид

Газовий котел – пристрій для одержання теплової енергії внаслідок згоряння газоподібного палива (метан, пропан-бутан та інші). Газовий котел – найкращий варіант для приватного будинку: порівняно низька ціна палива, екологічність, простота його транспортування та доступність застосування.

Серед переваг також слід назвати широкий асортимент моделей, максимальний рівень тепловіддачі та більшу стійкість до корозії, ніж у електричних котлів.

Головний недолік – його не можна застосувати у негазифікованій місцевості.

Твердопаливний котел – пристрій для одержання теплової енергії шляхом спалювання твердих видів палива (кокс, вугілля, поліна, стружки або тирса).

Безперечна перевага – автономне живлення, котел не потрібне підключати до газової або електромережі, що дозволить його використовувати в будь-якій місцевості.

До недоліків можна віднести неможливість роботи в автоматичному режимі, тому необхідно періодично завантажувати паливо, більш високу ціну на паливо можна порівняти з вартістю електроенергії, підвищену токсичність продуктів згоряння, потрібний додатковий догляд (чистка завантажувального простору) та пожежонебезпечність.

Електричний котел – пристрій для отримання теплової енергії внаслідок роботи нагрівальних елементів, розташованих усередині бака. Живлення походить від електричної мережі.

До переваг слід віднести екологічність, безшумність, компактність, простоту в експлуатації – працює в автоматичному режимі, порівняно невисоку ціну пристрою.

Однак є й недоліки: досить висока ціна електроенергії та неможливість його застосування у місцевості, де відсутня електромережа.

Слід враховувати складність та високу вартість монтажу у випадку, якщо опалювальна площа більша за 250-300 м2. Потужність цього котла повинна бути вище 5 кВт, тому потрібний спеціальний силовий кабель на трифазну напругу 380 Вольт, оскільки звичайна мережа не витримає такого навантаження.

Рідкопаливний котел – пристрій для отримання теплової енергії шляхом спалювання рідких видів палива, переважно дизельного.

Основна перевага – автономне живлення: не потрібне підключення до газової або електромережі, що дозволить його використовувати в будь-якій місцевості.

Недоліки: неможливість роботи в автоматичному режимі, оскільки необхідно періодично завантажувати паливо, підвищена токсичність, високий рівень шуму під час роботи, потрібний додатковий догляд. Слід пам'ятати, що температура палива не повинна бути нижчою за +5°С. Якщо нижча, то паливо густіє і котел зупиняється.

Комбінований котел – пристрій для отримання теплової енергії шляхом спалювання декількох видів палива: газоподібного або рідкого. Також зустрічаються моделі, здатні працювати на дровах, електриці та вугіллі.

Перевага такого котла очевидна – знижується залежність від одного виду палива, що буває корисно при перебоях із подачею газу або з неможливістю підвезення на даний момент пального. Однак у такого котла менша продуктивність, ніж у газових або електричних аналогів за значно більшої ціни. Крім цього, комбінований котел не настільки надійний у роботі.

Піч твердопаливна – використовується як паливо кокс, вугілля, поліна, стружки або тирсу. До переваг можна віднести естетичний зовнішній вигляд та швидке нагрівання приміщення.

Встановлення

Підлоговий парапетний – встановлюється біля стіни. Позитивні якості: можливість монтажу в будь-якому місці, невеликі розміри, екологічність (не спалює кисень у приміщенні), незалежність від електрики. При цьому не потрібно встановлювати класичний димар – продукти згоряння відводяться назовні через коаксіальну трубу. Мінуси: мінімальна потужність, складний монтаж коаксіальної труби.

Навісний парапетний – має ті ж характеристики, що і попередній котел, але відрізняється більш компактними габаритами і малою вагою. Відповідно, потужність такого пристрою нижча.

Універсальний – займає ще менше місця, ніж парапетні моделі за нижчої вартості. Такий котел не має обмежень за місцем встановлення. Мінус – невисока потужність.

Контури нагрівання

Одноконтурний (одноступінчастий) – призначений тільки для опалення будинку, проте в ньому передбачена можливість підключення бойлера непрямого нагріву для гарячого водопостачання (ГВП). Потужність одноконтурного котла з бойлером повинна бути не менше ніж 21-24 кВт.

Недолік – під час підігріву води в бойлері відключається опалення та навпаки. Також слід враховувати, що бойлер купується окремо, що відбивається на кінцевій ціні пристрою. В даний час зустрічаються моделі з вбудованим бойлером.

Двоконтурний (двоступінчастий) – застосовується одночасно для опалення будинку та ГВП. Безперечна перевага – можливість одночасно отримувати тепло та гарячу воду. Крім того, цей пристрій обійдеться дешевше ніж одноконтурний котел із бойлером. Двоконтурний котел може бути проточного типу (від 10 до 27 літрів за хвилину) або з вбудованим бойлером. У першому випадку вода нагрівається з моменту відкриття крана, у другому – вода нагрівається у ємності бойлера (об'єм від 50 до 150 літрів). Недолік проточного водонагрівача – на теплообміннику утворюється накип, який ускладнює теплообмін і, отже, знижує ефективність роботи.

Потужність

Потужність – основна характеристика котла. Вона вказує на площу (обсяг) приміщення, яку можна обігріти за допомогою котла.

Для того, щоб розрахувати потужність котла, необхідно знати об'єм приміщення та кількість енергії, яку потрібно обігріти один кубічний метр. Наприклад, для комфортного обігріву приміщення обсягом 400 м3 у зимових умовах потрібно 50 Вт/м3. Отримуємо: 400x50 = 20000 Вт або 20 кВт. Це буде необхідна потужність котла.

Треба сказати, що існує стара норма для розрахунку потужності – 1 кВт тепла на 10 м2. Але в цьому випадку для точного підрахунку потрібно знати висоту приміщення (обсяг приміщення = площа x висота). Крім того, слід враховувати додаткові фактори (утеплення будинку, клімат тощо). Для точного розрахунку необхідної потужності краще звернутися до професіоналів. Діапазон потужності котлів тягнеться від кількох кВт до тисяч кВт. Це дозволяє вибрати оптимальний варіант пристрою для будь-яких приміщень.

Площа обігріву

Дана характеристика пов'язана з потужністю котла/твердопаливної печі та визначається видом обладнання.

Орієнтовні параметри площі обігріву різних видів обігрівальних пристроїв:

  • газові – 50-2800 м2;
  • електричні – 30-1200 м2;
  • твердопаливні – 70-10000 м2;
  • комбіновані – 125-225 м2;
  • твердопаливні печі – 40-1200 м2.

Також на площу обігріву впливає й тип установки котла. Підлогові пристрої здатні обігріти великі приміщення (до 10000 м2), у навісних моделей цей параметр зазвичай не перевищує 1000-1200 м2. Ще менша площа обігріву у парапетних – до 300-500 м2 (підлогові) та до 150 м2 (навісні). Універсальні котли можуть впоратися з обігрівом невеликих приміщень площею до 120-150 м2.

Тип камери згоряння

Відкрита – пристрій споживає повітря в необхідній кількості безпосередньо з приміщення, в якому встановлений котел. При цьому відпрацьовані гази виводяться через вертикальний димар (вертикальне димовидалення).

Важлива перевага – нижча ціна, ніж у котлів із закритою камерою згоряння.

Основний недолік – у приміщенні, де відсутня хороша вентиляція, може відчуватися нестача кисню і навіть відбутися отруєння чадним газом. Тому котел із відкритою камерою згоряння вимагає спеціального приміщення (топкової), яке відповідає нормам техніки безпеки.

Закрита – обладнання споживає повітря та виводить відпрацьовані гази шляхом горизонтального димовидалення за допомогою вентилятора (кулера).

Позитивні якості: екологічність, компактність – не потребує додаткового приміщення для міні-котельні та більш висока продуктивність.

До недоліків слід віднести залежність від електромережі, оскільки вентилятор працює від електричного струму, та високу ціну.

Об'єм камери згоряння

Цей показник впливає на тривалість горіння котла/печі. Чим більший обсяг камери згоряння, тим більше палива в ній поміститься і тим довше пропрацює котел/піч на одному завантаженні. У різних моделях цей параметр становить 20-1300 літрів і більше. Час роботи котла/печі залежить від виду та калорійності палива, кількості тепловтрат приміщення та води в системі опалення, погодних умов.

Вид тяги

Природна – продукти згоряння відводяться завдяки вільному припливу повітря на камеру згоряння. Цей вид тяги притаманний котлам із відкритою камерою згоряння.

Примусова – викид відпрацьованих газів на вулицю через горизонтальний коаксіальний димар. Примусова тяга характерна для котлів, які оснащені закритою камерою згоряння.

Матеріал теплообмінника

Теплообмінник – один із основних елементів котла, в якому горюче паливо нагріває теплоносій – воду. Нагріта вода з теплообмінника надходить трубами в радіатор і передає тепло повітрю приміщення.

Сталевий теплообмінник – стійкий до деформацій, ударів і перепадів температур, має значно меншу вагу, ніж чавунний, проте швидше виходить із ладу (прогорання, корозія) і швидко остигає при вимиканні. Сталеві теплообмінники не вимагають спеціального догляду та добре піддаються ремонту. Строк служби – від 5 до 15 років (залежить від якості та товщини сталі, а також умов експлуатації). Дорогі пристрої оснащуються теплообмінниками з легованої та нержавіючої сталі, які за надійністю наближаються до чавунних.

Чавунний теплообмінник – довговічний, жаростійкий, стійкий до корозії і довго тримає тепло при відключенні, проте має велику вагу, габарити та нестійкий до сильних ударів і перепадів температур (можуть виникати тріщини). Крім того, чавунний теплообмінник вимагає кваліфікованої установки, яка буде відповідати всім вимогам виробника. Найбільш поширений варіант, що зустрічається у побутових котлах. Строк служби – до 50 років та більше. У моделях високого цінового сегмента теплообмінники виготовляються з сірого чавуну, що має підвищену пластичність і ще більшу стійкість до корозії.

Мідний теплообмінник – довговічний, має невелику вагу та габарити, що обумовлено високою теплопровідністю матеріалу, проте швидко остигає при відключенні. Крім того, для мідного теплообмінника необхідний насос, що забезпечує постійну циркуляцію теплоносія, інакше усередині теплообмінника утворюється накип.

Алюмінієвий теплообмінник – за терміном служби та теплопровідністю можна порівняти з мідним аналогом, але обійдеться дешевше.

Силуміновий теплообмінник – виготовляється зі сплаву кремнію та алюмінію. Характеризується особливою стійкістю до агресивних хімічних впливів. Новий вид матеріалу для теплообмінника. Використовується переважно в конденсаційних котлах.

Теплообмінник із нержавіючої сталі – високоміцний, довговічний, стійкий до термічних дій. Недолік – висока ціна. Використовується в дорогих дизельних та конденсаційних котлах.

Бітермічний (здвоєний) теплообмінник – забезпечує одночасне нагрівання води для опалення приміщення та ГВП. Особливість конструкції – «труба в трубі»: внутрішня труба призначена для ГВП, зовнішня – для опалення. Котли, оснащені бітермічним теплообмінником, на сьогоднішній день найпопулярніші.

Позитивні якості: економічність, тому що не потрібно встановлювати триходовий клапан і вторинний теплообмінник, низька ціна і висока надійність.

Недоліки: менша продуктивність, ніж у котлів із двома теплообмінниками, а також підвищені вимоги до якості води – вона повинна мати мінімальну кількість солей.

Матеріал печі

Чавунна піч – міцна, довговічна, добре проводить та довго тримає тепло. Крім цього, з чавуну можна відливати декоративні елементи в єдиній формі. Недоліки – велика вага та досить висока ціна. Важливим елементом у чавунній печі є топкові двері – стулка, що закриває топку. Вона може бути суцільна, тобто відлита з чавуну, та оснащена жаростійким склом. Суцільні двері виглядають привабливіше (можуть бути прикрашені різним орнаментом). До того ж їх міцність не викликає сумнівів. Недолік – велика вага та неможливість бачити кількість твердого палива в печі. Дверцята, оснащені жаростійким склом, дозволяють вчасно додати необхідну кількість палива, і не настільки масивні, проте міцність скла все-таки нижче, ніж чавуну.

Сталева піч – має невелику ціну, стійка до механічних впливів і перепадів температур, але не така довговічна як чавун і більшою мірою схильна до корозії.

Керамічна піч – у ній використовуються сталеві або чавунні топки, а як облицювальний матеріал – кераміка або кахель. Безперечна перевага – конвекційна система опалення (потоки повітря проходять каналами навколо нагрітої топки), яка забезпечує швидке прогрівання приміщення. Недолік – дуже висока ціна.

Функції

Програматор – полегшує керування котлом. Такий пристрій підтримує задану температуру та дозволяє встановлювати робочі режими на певний період (добу чи тиждень). В результаті знижується споживання палива та економляться кошти.

Автономна робота – передбачає функціонування котлу без електроенергії. Надає можливість заощадити гроші на електриці. Котел з такою функцією – ідеальний варіант при частих перебоях електропостачання.

Циркуляційний насос – переміщує теплоносій замкнутим контуром системи опалення. Тим самим забезпечується рівномірний розподіл тепла радіаторами. Придбання котла з циркуляційним насосом позбавляє потреби окремо купувати цей пристрій. У той же час ремонт вбудованого насоса складніший, ніж окремого агрегату.

Літній режим – передбачає відключення опалення. Котел забезпечує лише нагрівання води (за наявності цієї функції).

Режим «тепла підлога» – дає можливість підключити котел до цієї системи опалення. Від класичного опалення цей режим відрізняється нижчою температурою теплоносія, оскільки сильне нагрівання може зіпсувати покриття для підлоги та меблі. Подібні котли мають потужні циркуляційні насоси, що дозволяє ефективно переміщати теплоносій по контуру опалення.

Управління за допомогою Wi-Fi – дозволяє контролювати роботу опалювальної системи з будь-якої точки планети, де є доступ до Інтернету. Ці котли оснащені модулем Wi-Fi, який забезпечує підключення агрегату до Мережі. Серед можливостей – віддалене включення та відключення обладнання, регулювання температури (корисна опція у разі різкого потепління або похолодання).

Виносний блок керування – застосовується для керування функціями котлу з іншого приміщення. Оснащений дисплеєм, який відображає інформацію про роботу пристрою. В одних блоках передбачене провідне підключення до котла, в інших – бездротове.

Бункер для палива – забезпечує зберігання та автоматичну подачу твердого палива в котел. Позбавляє необхідності періодично завантажувати паливо вручну, при цьому бункер подає потрібну кількість сировини. Але такі моделі дорого коштують, потребують електрики, а також використовують гранульоване паливо (пелети).

Варильна поверхня – зустрічається в деяких моделях котлів та твердопаливних печей. Дає можливість готувати їжу та підігрівати воду без додаткових витрат на покупку окремої плити. Ще один плюс – економія простору приміщення.

Розміри

Цей параметр враховується при монтажі котла/твердопаливної печі та залежить від потужності агрегату. Чим потужніший пристрій, тим більші його габарити. Тому, щоб правильно вибрати котел/піч за розмірами, слід визначитися з місцем встановлення. Наступний крок – виміряти відведений простір та співвіднести отримані результати з розмірами вибраної моделі.

Поради

  • Насамперед слід враховувати площу опалювального приміщення, від якої залежить теплова потужність котла (печі).
  • Потім слід звернути увагу на вид енергоносія, що використовується як паливо в даній місцевості (наявність газопроводу, електромережі тощо).
  • Важливе значення мають габаритні розміри обладнання, загальна вага та маса котла (печі) у робочому стані. Ці параметри необхідно враховувати для того, щоб грамотно вписати котел (піч) у приміщення (техніка безпеки, висока продуктивність тощо).
Відгуки про статтю