Як вибрати відбивач

Відбивач (рефлектор) – мобільний пристрій для виїзної та студійної фото- чи відеозйомки. Підсвічує деталі сцени, що знімається, світлом, відбитим від природного або штучного джерела.

За допомогою рефлектора фотограф прибирає або пом'якшує небажані тіні, розставляє потрібні світлотіньові акценти в кадрі. Відбивач виготовляється у вигляді каркаса з натягненою тканиною, що відбиває світло.

Відбивач використовується найчастіше для створення фотопортретів, під час зйомки предметів, макрофотографії, а також для вирішення інших завдань, пов'язаних зі зйомкою статичних об'єктів. Цей прилад незамінний під час зйомок фотомоделей на природі. З рефлектором працювати зручніше, ніж з іншим переносним обладнанням – парасолями, софтбоксами та спалахами.

Для створення фотографічних пейзажів, фоторепортажів, а також для фотографування архітектури необхідності у відбивачі немає .

Вид

За видом рефлектор може бути таким, що відбиває, розсіює або поглинає світло.

Відбиває світло – підсвічує тіні та надає фотографії потрібного відтінку. До подібних відносяться білий, сріблястий, золотий рефлектори.

Розсіює світло – пом'якшує «гостру» тінь. Такі рефлектори зазвичай прозорі.

Поглинає світло (антивідбивач) – створює щільну тінь, позбавляє від непотрібного відбитого світла. Чорного кольору.

Тип

Білий – знижує інтенсивність відбитого світла, не змінює кольорової температури та підсвічує тіні м'яким світлом. Призначений для зйомки в сонячну погоду, тоді як в умовах слабкого освітлення – не підійде. Білий відбивач використовується найчастіше.

Чорний – поглинає світло, забезпечує рівні та глибокі тіні на об'єкті зйомки. Такий відбивач колірну температуру не змінює. Корисний під час зйомки блікуючих об'єктів (наприклад, ювелірних виробів) або поблизу поверхні, що відблискує – піску на пляжі чи білої стіни. Чорний відбивач широко використовується у студійних зйомках для створення драматичних портретних образів.

Сріблястий – дає більш контрастне і жорстке світло у порівнянні з білим відбивачем. При цьому колірна температура дещо підвищується, світло набуває «холодних» тонів. Стане у нагоді за умов слабкого освітлення, наприклад, у похмуру погоду. Сріблястий рефлектор показує відмінні результати при різких переходах між освітленою та затемненою ділянками об'єкта.

Золотистий – знижує колірну температуру, що надає світлу «теплих» відтінків. Використовується для коригування тональності блідої шкіри людини (надає ефекту легкої засмаги).

Найкраще такий відбивач проявляє себе під час зйомки з освітленням, що має золотистий відтінок. У студії золотистий рефлектор майже не застосовується.

Важливо: не рекомендується застосовувати сріблястий і золотистий відбивачі у сонячну погоду – це зіпсує фотографію (модель буде мружитися, туш «попливе»). Окрім того, світло, відбите такими пристроями, засліплює людинину.

Прозорий (напівпрозорий) – відбиває частину світла та розсіює світло, що проходить крізь нього. В результаті жорстке світло пом'якшується. При цьому колірна температура залишається незмінною.

Зелений та синій – не відбивають світло, а застосовуються для створення заднього фону або підкладки (хромокею), який згодом замінюється іншим фоном у графічному редакторі (кеінг).

Важливо: купуючи відбивачі, зверніть увагу на якість робочого покриття. Найдешевший відбивач може швидко почати обсипатися. Краще надати перевагу виробам відомих брендів із гарною репутацією. Варто почитати відгуки професіоналів.

Каркас

Жорсткий – монолітна та міцна конструкція, але не зручна в перенесенні.

Гнучкий – конструкція, що складається. Вигідно відрізняється від жорсткого каркаса зручністю в транспортуванні, але поступається в надійності.

Важливо: купуючи модель із гнучким каркасом, оцініть надійність кріплень, що з'єднують конструкцію. Добре, якщо є обплетення, яке приймає на себе частину навантаження – це подовжить термін служби відбивача.

Форма та розмір

Круглий (портретний) – використовується для створення індивідуального поясного або грудного портрету. Діаметр: 80 і 110 см. Круглий рефлектор застосовується найчастіше.

Прямокутний (ростовий) – використовується у зйомці групового та ростового портрету. Розміри: 80х120 см; 90х120 см. Прямокутна конструкція підходить для роботи без асистента, оскільки вона стійкіша за круглу.

Також зустрічаються трикутні й овальні відбивачі. Овальна модель 120х180 см буде відмінним рішенням для повнозростової фотографії в студії. А ось невелика трикутна модель із ручкою зручна для роботи на пленері (вулиці) без асистента. Дрібні предмети зручно знімати за допомогою невеликого круглого рефлектора.

Розмір відбивача варіюється в межах 30-110 см і вище. Вибір за цим параметром залежить від величини об'єкту, що знімається. Чим більший об'єкт, тим більшого розміру повинен бути рефлектор. В іншому випадку не можна досягти рівномірного підсвічування. Щоправда, великий відбивач вимагає допомоги асистента.

Рекомендації щодо вибору розміру відбивача:

  • маленькі (30-40 см) – для великого портрету (особа);
  • великі (82-100 см) – для великого, поясного та погрудного портрету, предметної зйомки (універсальне рішення);
  • 100 см і вищі – для ростового портрету.

ККД

ККД (коефіцієнт відбиття) відбивача визначається співвідношенням відображення / поглинання світла. Сріблясті та золотисті моделі дають до 90% ККД (90% відображення / 10% поглинання). Білий відбивач має 80% ККД (80% відображення / 20% поглинання). А ось чорний рефлектор поглинає 90%, а відображає лише 10%.

Комплект

Відбивач 2 в 1 – золотий і сріблястий відбивач. Виготовляється у вигляді рами із закріпленою на ній тканиною з двома кольорами. Найпростіший варіант.

Відбивач 3 в 1 – золотий, сріблястий, прозорий рефлектор. Являє собою раму з натягненою прозорою тканиною. Два інших відбивачі – два кольори двостороннього чохла, який фіксується на рамі за допомогою блискавки.

Відбивач 5 в 1 – білий, чорний, золотий, сріблястий, прозорий відбивач. На відміну від попереднього комплекту оснащується двома змінними різнокольоровими чохлами. Подібна комплектація зустрічається найчастіше та підходить для вирішення широкого кола завдань.

Відбивач 7 в 1 – відрізняється від попереднього варіанту наявністю синього та зеленого відбивача (три змінних двосторонніх чохла).

Важливо: зверніть увагу на якість блискавки у змінних чохлах. Вона повинна витримувати велику кількість циклів розстібання / застібання. Орієнтири: якість ланок (оптимальний вибір – блискавки з рівними, прямими та великими зубцямими) та легкість розстібання / застібання.

Поради

  • Зверніть увагу на якість рами. Переконайтеся, що напилення тканини відбивача НЕ сиплеться.
  • Комплекти «3 в 1» і «5 в 1» підходять для роботи на пленері без асистента. Бажано використовувати штатив, який не дозволить відбивачу впасти від подуву вітру. Для роботи в студії застосовуються різні варіанти в залежності від поставленого завдання.
Відгуки про статтю