Як вибрати намет

Призначення

За призначенням намети можна поділити на три категорії: для високогір'я (екстремальні), для середньогір'я і рівнини (кемпінгові та трекінгові).

Екстремальний – використовується для експедицій і гірських сходжень в будь-яку пору року, в тому числі взимку. Відрізняється жорсткістю конструкції, що витримує вітер, сніг, низькі температури та інші екстремальні погодні умови.

Кемпінговий – призначений для кемпінгових стоянок, пікніків, створення стаціонарних таборів. Є найбільш комфортними. Зазвичай мають регульовані вентиляційні отвори, протимоскітні сітки, кілька входів, тамбурів, кімнат. Однак велику вагу кемпінгового намету ускладнює його використання в тривалих походах. Цей намет не застосовується взимку.

Трекінговий – використовується для тривалих велосипедних або піших походів. Відрізняється невеликою вагою в поєднанні з високою жорсткістю конструкції та водостійкістю.

Тент – різновид намету, розрахований на мінімальний захист (від сонця, дощу, комах) та максимальне провітрювання. Застосовується в теплу пору року. Зустрічається у двох варіантах:

  • тент трекінговий – компактний виріб для короткочасного перебування на природі, наприклад, пікніка;
  • Кемпінговий тент - відрізняється від попереднього тенту великими габаритами і вагою. Забезпечує комфортніший відпочинок, оскільки краще захищає від негативного впливу навколишнього середовища.

Для полювання – має міцну конструкцію, добре утримує тепло та захищає від вітру, снігу, зливи. Наявність світлових вікон дозволяє комфортно спостерігати за тваринами, а камуфляжний дизайн намету маскує мисливців. Такі моделі бувають одно, дво- чи тримісними.

Для зимової риболовлі - одно-або двомісний намет без дна, але з захисною спідницею. Ставиться безпосередньо на кригу. Виготовлена з матеріалів, стійких до низьких температур, вологи, снігу та вітру. Прекрасно зберігає тепло та дає можливість встановити обігрівач.

Місткість

Цей показник означає кількість дорослих людей, які можуть одночасно поміститися в наметі для сну. Деякі намети можуть вміщувати до 20 осіб.

Місткість намету залежить від його довжини та ширини, а також від кількості речей, що знаходяться в наметі.

Важливо: чим вище намет, тим комфортніше ним користуватися, проте велика висота робить його менш стійким.

Форма

Напівсфера – каркас складається з двох пересічних дуг. Перевага – висока стійкість до вітру. Недолік – невеликий внутрішній простір.

Напівбочка – каркас складається з декількох напівкруглих дуг, розташованих паралельно. Перевага – великий внутрішній простір. Недолік – нижча стійкість до вітру, ніж у напівсфер.

Оригінальна – конструкція каркаса поєднує в собі кілька різновидів форм. Так, напівсфера і напівбочка застосовуються для створення великих кемпінгових наметів.

Двосхилий – має в основі конструкції ребро, від якого під кутом розходяться дві сторони тенту (скати). Переваги: висока водостійкість і велика місткість. Недолік – наявність розташованих усередині опор, що створюють незручності. Такі намети зустрічаються рідко.

Шатрова – має в основі конструкції стійку, розташовану в центрі; по виду нагадує конус або піраміду. Переваги: велика висота і місткість. Недоліки: стійка усередині намету створює незручності, слабка стійкість до вітру. Використовується рідко.

Пристрій

Одношаровий – не має внутрішнього намету. Відрізняється легкою вагою і невеликим об'ємом, проте слабо захищає від попадання конденсату в житловий простір.

Важливо: обираючи одношаровий намет, слід звернути увагу на особливості тканини. Непромокальний і не дихаючий матеріал вимагає додаткової системи вентиляції. Краще купувати намет з мембранної тканини, попри її вищу ціну.

Двошаровий – складається з двох наметів: зовнішньої та внутрішньої. Зовнішня (тент) захищає від дощу і виготовляється з щільного водонепроникного матеріалу, а внутрішня – пропускає повітря і дуже легка. Переваги: відмінна теплоізоляція, захист від вологи та конденсату. Недоліки: велика вага і габарити.

Важливо: у багатьох двошарових наметів передбачена можливість окремо встановлювати внутрішній намет. Це стане в пригоді в теплу суху погоду.

Кількість кімнат – варіюється від 1 до 10. Кімната – основне житлове приміщення намету зі своєю системою вентиляції.

Кількість тамбурів – варіюється від 1 до 4. Тамбур – проміжний простір між кімнатою і виходом назовні. Служить для зберігання речей, облаштування їдальні, кухні, захищає від опадів, вітру і холодного повітря.

Кількість входів – варіюється від 1 до 6. Незалежні входи / виходи з кімнат мають значення, якщо в наметі розміщується кілька сімей або осіб.

Тип каркасу

Зовнішній – зручний в установці (особливо для двошарових наметів). Однак цей каркас піддається негативному впливу природних умов, а також не дозволяє поставити внутрішній намет окремо.

Внутрішній – складніший в установці, ніж зовнішній. Він меншою мірою піддається впливу природних умов, а також дозволяє поставити внутрішній намет без тенту (зовнішнього намету).

Безкаркасні – каркас відсутній. Намет натягується на дві стійки або на природні опори (дерева і т.д.). Безкаркасні намети, як правило, невеликі.

Надувний – каркас складається з гумових трубок дугоподібної форми. Надуваються за допомогою помпи та забезпечує достатню жорсткість для підтримки намету. Переваги: простота в установці, компактність (в складеному стані) і невелика вага. Недолік – підвищена чутливість до механічних пошкоджень.

Матеріал дуг каркаса

Склопластик (скловолокно) – застосовується найчастіше. Переваги: висока міцність і стійкість до деформації, невелика вага, порівняно низька ціна. Недолік – крихкість при низьких температурах, що перешкоджає його використанню взимку і в високогірній місцевості.

Алюмінієвий сплав – легкий і міцний матеріал, але схильний до деформації при тривалих навантаженнях.

Вуглепластик (карбон) – високоміцний легкий матеріал, підійде для тривалих походів.

Сталь – найміцніший матеріал, що володіє до того ж і високою стійкістю до деформацій. Недолік – велика вага, яка ускладнює використання намети в тривалих походах.

Вид сплаву

6061 – стійкий до корозії та відносно дешевий алюмінієвий сплав. Але такий матеріал не може похвалитися високою міцністю. Тому для досягнення необхідної надійності конструкції виробники виготовляють товсті дуги, що збільшує вагу намету.

7001 – цей алюмінієвий сплав міцніше, ніж 6061. Це дозволяє зробити більш тонкі дуги і полегшити конструкцію. Моделі з каркасом із цього сплаву зустрічаються найчастіше.

7075 – порівняно з 7001 цей алюмінієвий сплав ще міцніший. Відповідно, каркас намету виходить легшим та дорогим.

Дюраль Д16Т – недорогий та легкий алюмінієвий сплав. Використовується для виготовлення каркасу бюджетних наметів. Недолік – схильність до корозії.

DAC – дуже міцний та легкий алюмінієвий сплав, який не боїться корозії.

Діаметр дуг каркасу

Від цього параметра залежить міцність каркасу намету. Чим більший діаметр (товщина) дуги, тим надійніша конструкція. Отже, просторим і містким моделям знадобляться і товстіші дуги, ніж компактним аналогам. Залежно від розмірів намету та матеріалу каркасу діаметр дуг становить 5-16 мм.

Матеріал тенту

Поліестер – зустрічається найчастіше. Довговічний матеріал, має гарну стійкість до нагрівання і намокання, до дії більшості лугів і кислот.

Нейлон – менш стійкий до намокання і більш чутливий до ультрафіолетового випромінювання, ніж поліестер, тому термін його служби менше. Підійде для нескладних погодних умов.

Мембранна тканина – поєднує в собі здатність «дихати» і вологостійкість. Оптимальний варіант для одношарових наметів.

Бавовна – оброблена спеціальним просоченням володіє відмінним балансом водостійкості та повітропроникності. Іноді він використовується в поєднанні з поліестером.

Тканина + силікон – має підвищену стійкість до ультрафіолету (важливо для високогір'я). Міцність таких наметів значно вище. Може прослужити до 10 років.

Брезент – зустрічається рідко, найдешевші та важкі намети.

Матеріал дна

Поліетилен – має велику вагу. Застосовується в недорогих наметах (основному кемпінгових).

Поліестер – стійкий до більшості негативних впливів (кислоти, луги, деформації, знос).

Нейлон – менш стійкий до несприятливих впливів, ніж поліестер. Використовується для наметів, розрахованих на прості погодні умови.

Брезент – непоганий матеріал для дна наметів, оскільки володіє високим запасом міцності.

ПВХ – має високу стійкість до зносу, дії вологи, вогню. Зустрічається досить часто.

Водостійкість тенту і дна

Цей показник означає здатність тенту і дна намету витримувати вплив вологи, при цьому не промокаючи. Вимірюється в міліметрах водяного стовпа (мм вод. ст.). Чим вище ця характеристика – тим краще тент і дно зможуть протистояти впливу вологи. Водостійка тканина коштує дорожче і має більшу вагу.

  • 500-3000 мм вод. ст. – підійдуть для місць, де дощі бувають рідко.
  • 3000-7000 мм вод ст. – використовуються в умовах інтенсивних злив.
  • 10 000-20 000 мм вод. ст. – застосовуються в екстремальних умовах. Такі намети добре захищають від сильного вітру і мають високу стійкість до стирання.

Оснащення

Анти москітна сітка – захищає внутрішній простір намету від комарів і москітів. Встановлюється на дверях, вікнах і вентиляційних отворах.

Світлові вікна – звичні нам вікна для денного світла й огляду.

Вентиляційні вікна – забезпечують приплив свіжого повітря і виведення з намету вологи. Відрізняються від світових меншими розмірами. Особливо потрібні, якщо в наметі організована кухня.

Навіс – прямокутна частина тенту, що виконує функцію двері. При бажанні його можна відстебнути та поставити на кілочки, що забезпечить захист від сонця і дощу. Під навіс зазвичай ставлять велосипед, рюкзак, а в деяких моделях наметів – стіл і стільці. В основному зустрічається в кемпінгових наметах.

Внутрішні кишені – розташовані на внутрішній стороні намету. Полегшують організацію простору і дозволяють компактно розмістити годинник, окуляри, інструменти та інші предмети.

Підвісні полки – мають те ж призначення, що і внутрішні кишені. Кріпляться до намету за допомогою спеціальних петель і гачків. Розташовуються, як правило, у верхній частині намету. Крім того, їх можна використовувати як підставку для ліхтаря.

Кріплення для лампи / ліхтаря – гачок, петля, карабін, призначені для підвішування ліхтарика або лампи. Найчастіше такі гачки знаходяться у верхній центральній частині намету.

Додатковий захист

Герметизація швів – захищає намет від протікання води в місцях з'єднання тканини намету. Існує два методи герметизації: проклейка і надійніший – зварювання.

УФ-захист – захищає матеріал намету (тенту) від негативного впливу УФ-променів (випромінювання прискорює знос тканини та навіть каркаса). Цей захист особливо важливий в умовах високогір'я, де дуже сильне ультрафіолетове випромінювання.

Вогнетривка обробка – просочення тканини намету спеціальним складом, який знижує ймовірність випадкового виникнення пожежі (від іскри багаття і т.д.) і затримує поширення вогню.

Захисна спідниця (полог) – смуга тканини по периметру намету, прилегла до землі. Головна функція – прикриття прорізів між днищем намету і землею на нерівних поверхнях. Захищає від води, снігу і холоду. Спідниця може бути пришитою або знімною. Особливо стане в пригоді в горах і в холодну пору року.

Штормові відтягнення – підвищують рівень жорсткості каркаса, щоб протистояти штормовому вітрі.

Посилені кути – підвищують міцність намету шляхом багатошарової пошивки, додаткових прошивок або використання спеціальної тканини.

Розміри

Довжина та ширина – зовнішні розміри намету. Чим довший і ширший виріб, тим більше людей і спорядження до нього поміститься. У той же час зростає вага та ціна моделі.

Висота також відноситься до зовнішніх розмірів намету. Чим нижча конструкція, тим вища її вітростійкість. Але в такому наметі не можна бути стоячи. Цей виріб обирають любителі нетривалих походів. А ось висока модель краще підходить для тривалого відпочинку, але менш стійка до вітру та важча.

Довжина, ширина, висота всередині намету – менша, ніж попередні характеристики. Знання цих параметрів дозволяє більш точно оцінити внутрішні розміри намету.

Вага

Має важливе значення для тривалих піших походів. Слід зазначити, що моделі з легкого і міцного матеріалу мають досить високу ціну.

Найлегші намети (0.8-2 кг) – трекінгові та екстремальні намети, розраховані на одного або двох осіб. До них також відносяться одношарові та безкаркасні моделі. Найпотужніші моделі – кемпінгові, розраховані на 4-6 осіб. А найважчі (до 60-70 кг) – кемпінгові намети, що вміщають до 20 осіб.

Виробник

Не варто купувати намети ноунейм виробників в супермаркетах або гіпермаркетах. Як правило, вони рідко виконують функції справжнього намету: навіть від дощу вони не запобігають, не кажучи вже про серйозну негоду. Коштують зазвичай дешевше фірмових виробів.

Непоганими наметами вважає продукція марок Terra Incognita, Bestway, Carp Zoom, Fox, HouseFit, Norfin, Кемпінг, Nordway, Time Eco, Red Point. Серед них можна обрати бюджетні моделі простіше, якщо ви рідко і недалеко ходите в походи, або просто хочете їздити на риболовлю з наметом.

Кращими, але і найдорожчими, є намети Alexika, Hannah, Sol, Wechsel, Tramp, Pinguin, Kilimanjaro, JRC, Coleman, High Peak, Holiday. У них поєднується відмінна якість і надійність. Ці намети облаштовані всім необхідним для мандрівника. Відшиваються з технологічних матеріалів, внаслідок чого дуже міцні та легкі, при цьому – стійкі. Для завзятих туристів продукція брендів цієї групи буде оптимальним вибором.

Відгуки про статтю

Досить чітко і конкретно все описано, найголовніше інформативно!!! Дякую, особливо за назви фірм виробників!!!