Як вибрати парктронік

Парктронік (паркувальний радар, паркувальна система) – пристрій, що попереджає водія про перешкоди позаду, спереду і збоку від машини при паркуванні. Головне призначення парктроніка – безпеку і комфорт паркування автомобіля. Парктронік складається з електронного блоку (блоку управління), датчиків та індикаторів (блоку індикації).

Паркувальний радар (ультразвуковий) за принципом дії нагадує ехолот: датчик посилає, а потім приймає відбитий від об'єктів сигнал. На підставі цього імпульсу електронний блок розраховує дистанцію від авто до перешкоди, а індикатор повідомляє про перешкоду.

Тип

Дротовий – електронний блок, датчики та індикатор з'єднані дротами. Такий парктронік дешевше і простіше в ремонті, проте він не зручний в установці через велику кількість кабелів.

Бездротовий – електронний блок і індикатор зв'язуються радіосигналами. Це спрощує монтаж обладнання, проте й ціна подібної моделі вище.

Важливо: «бездротова» конструкція не означає повну відсутність проводів, електронний блок і датчики з'єднані кабелями.

Монітор-дзеркало – електронний блок виготовлений у вигляді дзеркала заднього виду з РК-дисплеєм. Таким чином, не потрібно спеціального місця під дисплей, а необхідні дані для паркування (вид ззаду та інформація з радара) виводяться на дзеркало. Деякі моделі передбачають підключення до монітора камери заднього виду. Недолік – складний монтаж.

Зустрічаються і накладки, які встановлюються на саме дзеркало. Зв'язок між дзеркалом / накладкою і блоком управління – дротовий і бездротовий.

Стрічковий (електромагнітний) – датчик виконаний у вигляді металізованої стрічки. Стрічковий парктронік більш точний, для нього не існує проблеми «мертвих зон» (покриває весь периметр бампера), а щоб встановити подібний парктронік, свердлити бампер не потрібно, оскільки стрічка наклеюється на нього з внутрішньої сторони.

Недоліки електромагнітного паркувального радара: менша дальність дії, часті помилкові спрацьовування через дуже високу чутливість та обмежена інформативність (не вказує точне розташування перешкоди). Стрічкові паркувальні радари зустрічаються рідко.

Сканування

Зона

Залежно від зони сканування парктроніки бувають задніми, передніми та комбінованими.

Задні – датчики розміщуються на задньому бампері транспортного засобу. Такі парктроніки зустрічаються найчастіше: задня сторона складніше для огляду. Зазвичай встановлюють 2-4 датчики, оптимальне рішення – 3-4 штуки (2 датчики недостатньо, оскільки залишаються неохопленими «сліпі зони»). Задні датчики активуються при включенні задньої передачі.

Передні – датчики встановлюються на передній бампер авто. Подібні паркувальні радари забезпечуються входом для під'єднання до датчика швидкості: в разі перевищення 20 км / год паркувальна система відключається. Оскільки попереду у водія краще огляд, ніж позаду, для нормальної роботи достатньо 2 датчики. Передні датчики починають працювати при гальмуванні.

Комбіновані – датчики монтуються позаду і спереду. Загальна кількість датчиків: 6-8 штук (4 – задні, інші – передні). У цих паркувальних систем є 2 типу звукового сигналу, щоб водій міг визначити, де знаходиться перешкода – позаду чи попереду. Пристрої з таким охопленням обійдуться дорожче, ніж задні парктроніки.

Комбіновані моделі знижують до мінімуму ймовірність зіткнення з перешкодами при маневруванні. Такі парктроніки гарні для водіїв-новачків і автомобілів з високою посадкою водія, в тому числі позашляховиків.

Дальність

Цей параметр означає відстань, на якій пристрій виявляє перешкоди. Максимальна дальність у більшості парктроніків коливається в межах 1.5-3 м, мінімальна – 10-30 см. У електромагнітних пристроїв ці параметри складають 70 см і 5 см відповідно.

Оптимальна величина максимальної відстані – не вище 1.5 м, в іншому випадку радар буде відволікати увагу водія. Зверніть увагу на мінімальну дальність, особливо, якщо часто паркуєте авто в умовах обмеженого простору.

Датчики

Кількість

Чим більше датчиків, тим повніше інформація, яка надходить водієві. Водночас зі збільшенням числа датчиків підвищується ціна комплекту та ускладнюється монтаж. Слід знайти оптимальний баланс з урахуванням досвіду та особливостей водія:

  • 8 датчиків (4 позаду, 4 спереду) – для початківців водіїв;
  • 6 датчиків (4 позаду, 2 спереду) – для водіїв, які погано відчувають розміри автомобіля і, перш за все, кути переднього бампера;
  • 4 датчики (4 позаду) – для досвідчених водіїв, які чудово відчувають габарити транспортного засобу.

Крім задніх і передніх датчиків зустрічаються датчики «сліпих зон». Вони встановлюються з боків авто, де огляд найбільш ускладнений.

Діаметр – визначає розмір отвору в бампері для встановлення датчиків. Цей параметр важливий, якщо відсутня фреза в комплекті постачання або в разі монтажу датчиків в бампер з отворами.

Важливо: не забувайте налаштовувати чутливість датчиків паркувального радара. При дуже високій чутливості пристрій постійно сигналізує про вигадані перешкоди, реагуючи на пересічену місцевість або окрему траву. Занадто низька чутливість датчиків призведе до того, що прилад не буде помічати реальні перепони.

Відстань від датчиків до землі має бути не менше 0.5 м, в іншому випадку вони будуть сприймати як перешкоду навіть дорогу.

Точність вимірювання

Цей параметр означає похибку, з якою парктронік видає інформацію про дистанцію від автомобіля до перешкоди. Наприклад, у паркувального радара з точністю 10 см при відображенні відстані 60 см, реальна величина буде коливатися в межах 50-70 см.

Чим менше похибка, тим точніше працює парктронік. Якщо при паркуванні Ви часто стикаєтеся зі стисненими умовами, придбайте пристрій з максимальною точністю.

Швидкодія

Від цього параметра залежить швидкість реакції паркувального радара. Чим швидше працює паркувальна система, тим раніше водій отримає інформацію про перешкоду, щоб зупинитися. Оптимальний показник – 0.06 секунд.

Індикація

Звук (біппер) – частота сигналів зростає в міру наближення авто до перешкоди та врешті-решт перетворюється на безперервний звук. Парктроніки з такою індикацією прості в установці та дешеві. Недолік такого рішення в тому, що водій отримує неточну інформацію про відстань. Тому звукова індикація найчастіше виступає як доповнення до більш досконалого варіанту.

Світло (LED-лампочки) – кількість лампочок, що світяться збільшується в міру скорочення дистанції між машиною і перешкодою. Це наочний спосіб індикації, що дозволяє водієві достатньо точно орієнтуватися в ситуації.

РК-дисплей – показує точні дані про відстань до перешкоди. Деякі моделі виводять інформацію про місце розташування перешкоди. Недолік – пристрої з монітором обійдуться дорожче, ніж моделі зі звуковою або світловою індикацією. У комбінованих паркувальних радарів може бути два окремих дисплеї або один загальний.

Важливо: обираючи паркувальний радар з дисплеєм, визначтеся з місцем розташування монітора. Оптимальне вирішення – встановлення екрана поруч з дзеркалом заднього виду або замість нього (монітор-дзеркало). Дисплей на приладовій панелі – не найкращий варіант, оскільки відволікає водія під час руху. Обирайте те місце, куди зазвичай дивитеся при паркуванні.

Функції

Самодіагностика – парктронік самостійно перевіряє роботу датчиків щоразу після включення запалення. Якщо виявилися несправності – пристрій повідомляє про них водієві. Така функція знижує ризик відмови датчиків перед перешкодою.

Цифровий індикатор відстані – показує відстань в цифрах (м). Подібний індикатор набагато точніше звукової або світлової індикації.

Регулювання гучності звуку – дозволяє змінювати гучність звукового сигналу в залежності від ситуації: в тихому місці – зменшити, в шумному – збільшити.

Голосове сповіщення – парктронік повідомляє інформацію «людською мовою». Така функція полегшує користування пристроєм.

Пам'ять виносних елементів – запобігає помилковому спрацьовуванню паркувального радара, викликане зовнішніми елементами авто. У пам'ять пристрою заносяться дані про запасні колеса, фаркоп та інше обладнання автомобіля (малюнок відбитого сигналу).

Камера заднього виду – дозволяє водієві бачити «мертві зони» (за бампером), що покращує огляд і знижує ризик зіткнення з перешкодою.

Важливо: при виборі камери заднього виду зверніть увагу на кут огляду (чим вище ця величина, тим краще). У деяких моделей дана величина досягає 150°. Інший важливий параметр – світлочутливість камери. Якісна модель дає зображення навіть при низькій освітленості (0.5 лк).

Відео вихід – для підключення повнофункціонального дисплея (автомобільного телевізора). Така опція актуальна в першу чергу для моделей зі звуковою або світловою індикацією. Відео вихід стане в пригоді для пристроїв з монітором, якщо «рідний» екран за своїми можливостями поступається повноцінному дисплею.

Відео вхід – для підключення камери заднього виду.

Поради

  • Купуйте паркувальний радар в спеціалізованих магазинах, віддавайте перевагу перевіреним брендам. Не економте на якості, інакше в потрібний момент пристрій може не спрацювати.
  • Перевірте прилад: увімкніть та створіть перед ним штучну перешкоду (наприклад, поставте мобільний телефон). Справний радар зреагує на перешкоду і видасть відповідну інформацію.
  • Підбирайте парктронік з урахуванням кольору автомобіля: блок індикації – в тон салону, датчики – в тон бамперів.
  • Зверніть увагу на кліматичні особливості – парктронік повинен бути адаптований до вологості та температури Вашого регіону.
  • Регулярно очищайте датчики від бруду, оскільки забруднені прилади не реагують на перешкоди.

Відгуки про статтю