Як вибрати пазл

Пазл - гра, суть якої полягає в тому, щоб зібрати воєдино картинку з безлічі її частин складної форми. Така головоломка крім розваги розвиває у дитини логічне та образне мислення, дрібну моторику, увагу, посидючість, терпіння, формує сприйняття співвідношення між цілим і частиною.

Збирання пазла розширює кругозір, наприклад, набори з історичними картинами або 3D-пазли з шедеврами світової архітектури.

Вид

Класичний пазл - набір фрагментів малюнка, з яких складається плоска картина. Класичні пазли зустрічаються найчастіше і відрізняються найширшої тематикою: тварини, персонажі з мультфільмів, мапи, спорт, пейзаж, архітектура і багато іншого.

Тривимірний (3D-пазл) - об'ємна картина або фігура, нагадує конструктор. З 3D-пазла складаються архітектурні споруди (наприклад, Колізей або Ейфелева вежа), автомобілі, поїзди, кораблі і багато іншого. Цей пазл розвиває просторове мислення дитини.

Чотиривимірний (4D-пазл) - в такому пазлі поряд з трьома просторовими присутній і четвертий вимір - час. Фігура складається з різних шарів, що відображають її історичний розвиток. Наприклад, макет міста, який під час складання еволюціонує від невеликого поселення до світового мегаполісу.

М'який пазл - набір великих і м'яких блоків, з яких складається, наприклад, пазл-килимок - цікавий і практичний варіант. Основна тематика - герої казок і мультфільмів, тварини.

Важливо: класичний пазл найчастіше буває прямокутного формату, рідше зустрічаються квадратні і фігурні модель. Тривимірні пазли - фігурні.

Кількість сторін

Односторонній пазл - зображення нанесено на одну сторону пазла.

Двосторонній пазл - зображення нанесено на обидві сторони пазла. Наприклад, на одній стороні кольорова картинка, на зворотному - чорно-білий варіант цієї ж картинки; або на одній стороні - картинка, на інший - алфавіт.

Об'ємний пазл - тривимірне зображення або фігура, що складаються з об'ємних елементів.

Тип

Голографічний пазл - зображення змінюється в залежності від кута зору. У підсумку, картині надається ілюзія обсягу. Голографічний пазл виглядає набагато ефектніше, ніж звичайний, але і збирати його набагато важче, так як під різним кутом зору малюнок кожного фрагмента змінюється.

Магнітний - пазл, що складається з магнітних елементів. Зібрана картинка розташовується на будь-якій металевій поверхні, наприклад, холодильнику.

Зі звуком - пазл, що видає певний звук в разі правильного складання картинки. Звуки можуть бути різними в залежності від тематики пазла (для пазла «ферма» - звуки тварин, для «паровозика» - звук парового двигуна). Звуковий пазл розвиває у дитини асоціативний зв'язок між зображенням і звуком.

Світляний пазл - зібране зображення починає світитись в темряві, створюючи святкову і чарівну атмосферу. Особливо ефектно виглядають картинки із зображенням Сонячної системи або сюжетами з казок.

Зі структурною поверхнею - елементи пазла покриті спеціальним матеріалом (натуральне або коркове дерево, японський шовковий папір), що надає зібраній картині ефектний вигляд. Та й збирати такий пазл набагато приємніше, ніж звичайний, адже елементи з такою поверхнею дуже приємні на дотик.

Деталі

Форма

Елементи класичних пазлів бувають різної форми. Найчастіше зустрічаються прямокутні елементи з виїмками й виступами.

Кількість

Чим більше деталей в пазлі, тим складніше його зібрати. Дитина повинна починати з простих варіантів, що складаються з невеликої кількості елементів, а потім переходити до більш складних малюнків. Також від кількості деталей залежить розмір і ціна пазла - чим більше в ньому деталей, тим він дорожчий.

Моделі, розраховані на найменших (до 2-х років), складаються з 3-9 деталей (краще підібрати пазл з 4 штуками).

Якщо малюкові виповнилося 2 роки, то йому можна запропонувати пазл з 20-30 деталями. В міру розвитку у дитини навичок складання картинок, зростає і число деталей пазла.

Важливо: дітям до 3-х років слід вибирати пазли з великими деталями з двох причин: по-перше, в цьому віці малюк часто тягне в рот дрібні предмети, а по-друге, дитині буде складно складати дрібні деталі.

Пазли, що складаються з 500 деталей, розраховані для дітей 10-11 річного віку, а хлопцям, які досягли 12 річного віку можна купувати набори від 1000 штук і більше. З часом дитина зможе освоїти збирання пазлів з 3000-4000 штук.

Матеріал

Більшість класичних пазлів виготовляються зі щільного картону. Купуючи набір, варто пам'ятати, що картонні деталі не повинні гнутися. Боки і зрізи дерев'яних пазлів повинні бути гладкими і не мати задирок, які можуть поранити малюка. До того ж, шорсткі стики будуть погано з'єднуватися між собою.

М'які пазли виробляються з ізолона - спеціального екологічно чистого матеріалу. Для розвитку тактильного сприйняття у малят підходять пазли з елементами з матеріалів різної фактури, наприклад, поєднання м'якого пластику і пухнастого хутра.

Деталі 3D і 4D-пазла виготовляються з пластика. Він повинен бути якісним і нетоксичним.

Зображення

Одним з важливих чинників при виборі пазла є його картинка.

Для самих маленьких дітей (1-3 роки) кращим вибором будуть пазли з тваринами, іграшками, літерами і цифрами. Добре, якщо головоломка буде викладатися в рамці, щоб спростити завдання збирання картинки.

Старші діти (4-6 років) зацікавляться пазлами з персонажами з мультфільмів та казок, піратами, машинками. В цьому віці можна придбати навчальні пазли, наприклад, правила дорожнього руху.

Для дітей 7-11 років оптимальним варіантом стануть пазли з пейзажами, видами міст, 3D-набори із зображенням військової техніки.

Для хлопців від 12 років оптимальним варіантом стануть складні пазли, такі як картини відомих художників, географічні карти, 3D-набори, з яких можна зібрати архітектурні пам'ятники і навіть макети міст.

Важливо: малюнок пазла повинен бути добрим, не лякати, а радувати малюка.

Гравцям з великим досвідом збирання можна запропонувати пазл з масляною картиною, особливо написаної в стилі імпресіонізму. Зібрати пазл з великим однотонним простором, де багато світлотіньових переходів (наприклад, область неба) досить складно.

Поради

  • Бажано купувати пазл разом з малюком. Нехай він вибере собі іграшку до душі.
  • Для хлопчиків традиційно набувають набори, присвячені техніці (автомобілі, танки, літаки), архітектурі, пазли з фантастичними сюжетами. Дівчаткам підійдуть картинки з казковою тематикою (принцеси, ельфи, єдинороги), із зображенням ляльок і тварин.
  • Дуже зручно зберігати всі пазли в одному місці, наприклад, в шафі на окремій полиці.
  • Якщо дитині не сподобався пазл або він не виявляє до нього цікавості, відкладіть набір на один-два місяці. Згодом ставлення малюка до пазлу може змінитися, особливо якщо батьки будуть допомагати в його збиранні.
Відгуки про статтю