Як вибрати пиляльне полотно

Вид

Полотно – робоча частина різноманітних пилок, ножівок, електролобзиків, прецизійних стусел. Пильне полотно – найважливіший елемент цих інструментів, який у процесі роботи зношується та підлягає заміні.

Набір – складається з кількох витратних елементів (2-100 штук). Забезпечує тривалу експлуатацію інструменту. Одні набори комплектуються полотнами, заточеними під конкретний матеріал, інші – оснащені розхідниками для обробки різних поверхонь. При цьому купівля набору обійдеться дешевше, ніж придбання тієї ж кількості пиляльних полотен окремо.

Полотно з алмазним напиленням – призначений для розпилювання склопластику, кераміки, скла, каменю, литої сталі.

Набір полотен з діамантовим напиленням – складається з кількох розхідників, покритих алмазним напиленням.

Інструмент

Електролобзик – інструмент для криволінійного розпилу дерева, м'якого металу, гіпсокартону, плитки та пластику (залежно від пиляльного полотна). Досягти акуратного прямого розпилу неможливо, оскільки тонке полотно такого інструменту відхиляється від лінії різу.

Шабельна пилка – інструмент для розпилювання дерев'яних плит, дерева, пластику, металу, цегли, каменю. бетону. Вигідно відрізняється від електролобзика можливістю виконувати точні прямі пропили та роботи у важкодоступних місцях. У такого пристрою ширше полотно.

 • Пила алігатор – вдосконалена версія шабельної пилки. Забезпечує більш якісне розпилювання заготовок.

Ножівка – призначена для розпилювання дерев'яних заготовок. Деякі моделі можуть працювати з пінобетоном та гіпсокартоном. Характеризується широким полотном.

Лучкова пила – на відміну від ножівки може розпилювати і метал. Ця пилка забезпечена тонким полотном.

Лобзикова пилка (механічний лобзик) – на вигляд нагадує лучкову пилку, але має більш вузьке і коротке полотно. За допомогою такого інструменту виконують криволінійне різання ламінату та фанери.

Стрічкова пилка – працює з деревом та металом. У порівнянні з шабельною пилкою забезпечує більш акуратний різ. Полотно у такій пилці досить вузьке.

Лобзиковий верстат – нагадує електролобзик, але забезпечує більш точне розпилювання.

Прецизійне стусло – інструмент для розпилювання пластику, дерева та м'якого металу. Використовується для виготовлення карнизів, багетів, плінтусів, наличників.

Марка стали полотна та призначення

Марка сталі пильного полотна визначає його властивості та сферу застосування:

 • HCS (високовуглецева сталь) – такі полотна призначені для розпилювання заготовок з м'яких матеріалів, у тому числі пластику, гуми, дерева, плит (ДСП, ДВП);
 • HSS (швидкорізальна сталь) – ці змінні деталі розраховані працювати з твердими матеріалами, наприклад, кольоровими і чорними металами, цеглою, бетоном;
 • Bi-Metal (BIM; комбінована сталь) – при виробництві таких розхідників застосовують сталі марки HCS та HSS, оптимальний вибір для різання м'яких та твердих матеріалів;
 • CV (хром-ванадієва сталь) – дані пилки використовуються для різання дерев'яних плит та дерев'яних заготовок;
 • HM (твердий сплав карбід вольфраму) – цими полотнами розпилюють склопластик, цеглу, скловолокно та кераміку.

Витратники з інших марок стали рідше. Пильні полотна зі сталі марки HCS65 та C75 працюють з дерев'яними заготовками, C60 підходять для різання металу, HM/TC – для дерева, сталі, черепиці, бетону та газобетону.

Виконання

Двостороннє – має з кожного боку зуби, що продовжує термін експлуатації полотна в ножівках та лучкових пилках. Також є полотна, сторони яких відрізняються за розміром зубів. Ці розхідники універсальніші, оскільки можуть використовуватися для різних завдань.

Форма хвостовика

Форма хвостовика визначає сумісність пиляльного полотна з електролобзиком. Прописується буквою на самому початку маркування (T, U, M).

T-подібний – стандартний варіант, використовується у більшості електролобзиків різних брендів, включаючи Bosch, AEG, Metabo, Skil, Sparky, Makita.

U-подібний – зустрічається рідше, застосовується у застарілих інструментах Wolf, Skil, Black&Decker, DeWalt.

Makita – використовується у старих моделях цього бренду.

Тип різу

Прямий – забезпечує прямолінійне пиляння заготовок. В результаті виходять вироби простої геометричної форми. Такі розхідники купують для електролобзиків, ножівок, лучкових, шабельних та стрічкових пилок.

Фігурний – забезпечує криволінійне пиляння заготовок, що дозволяє одержати вироби складної форми. Дані пиляльні полотна використовуються переважно в електролобзиках і шабельних пилках.

Прямий / фігурний – за допомогою цих пиляльних полотен можна виконувати обидва типи різу. Подібні витратні матеріали застосовуються в деяких моделях шабельних пилок та електролобзиків.

Робоча довжина/довжина стрічкової пилки

Цей параметр визначає глибину пропилу – товщину заготовки, яку можна розрізати за допомогою полотна. Чим товщі матеріал, що підлягає розпилюванню, тим довшим має бути розхідник. Для роботи з тонкою заготовкою підійде коротке полотно. При виборі цієї змінної деталі стрічкової пилки виходять з технічних характеристик обладнання.

Довжина розхідників для електролобзиків маркується цифрою, яка слідує після позначення типу хвостовика (другий за рахунком знак). Цифра 1 означає довжину до 75 мм, 2 – 75-90 мм, 3 – 90-150 мм, 7 – понад 150 мм.

Орієнтовна довжина пиляльних полотен інших інструментів:

 • ножівки – 150-300 мм;
 • лучкові пили – 300-760 мм;
 • лобзикові пили та верстати – 130 мм;
 • прецизійні стусла – 600 мм;
 • стрічкові пилки – 835-2500 мм та більше.

Ширина

Від цього показника залежить якість розпилу. Чим ширший розхідник, тим більш рівним та акуратним вийде різ. Вузьке полотно застосовується для фігурного різання матеріалу.

Товщина

Цей параметр впливає на термін служби пиляльного полотна та зручність роботи з інструментом. Чим товщі розхідник, тим довше він прослужить і тим вища точність пиляння. Товсте полотно поводиться стабільно в процесі роботи і майже не відхиляється від лінії різання.

Додатково

Розмір зубів – допомагає визначитися із завданнями, для яких підбирається пилка. Дрібні зубці хороші для точного та акуратного різу, більші – для швидкої, але грубої обробки матеріалу. У розхідниках для електролобзиків розмір зубів записується за допомогою літери (A – дрібні, B – середні, C та D – великі). Ця літера йде після позначень типу хвостовика та довжини полотна.

Крок зубів – відстань між вершинами сусідніх зубів. Виробники вказують кількість зубів однією дюйм довжини полотна. Але цей параметр може вимірюватись і в міліметрах. Наприклад, крок 3 зуба на дюйм (25.4 мм) дорівнює 8.5 мм, а 25 зубів на дюйм – 1мм. Чим менший крок, тим акуратніше і точніше пропив.

У розхідниках для електролобзиків та шабельних пил зубці робляться шліфованими та фрезерованими. Перший варіант використовують при розпилюванні пластику, ламінату та інших м'яких матеріалів. Фрезеровані найкраще підходять для твердої деревини та металу.

Відгуки про статтю