Як вибрати пильний ланцюг

Тип

Пильний ланцюг – головний різальний елемент ланцюгової пилки. Складається з ланок ыз ріжучими зубами (різальних ланок), які послідовно з'єднані один з одним. До інших складових ланцюга належать провідні (хвостовики, хвостики) та сполучні ланки. Заклепки відповідають за надійність з'єднання елементів ланцюга.

Комплект сполучних ланок – призначений для ремонту пиляльного ланцюга.

Пильний ланцюг

Товщина (ширина) паза

Товщина паза – товщина хвостовика. Вимірюється у міліметрах чи дюймах. Ця характеристика визначає ширину пропилу та можливості інструменту. Чим товстіший паз, тим ширший різ і тим більше значне навантаження витримає ланцюг.

Крім того, за товщиною паза судять про продуктивність інструменту – чим більша ця величина, тим вища швидкість пиляння й тим швидше пила впорається з розпилюванням матеріалів. Але більша товщина паза означає і високу віддачу, отже, таку пилку складніше контролювати під час роботи.

Параметри товщини паза пиляльного ланцюга:

 • 1.1 мм (0.043 дюйми) – трапляється у малопотужних акумуляторних моделях;
 • 1.3 мм (0.05 дюйми) – встановлюється на побутові та напівпрофесійні пилки, використовується найчастіше;
 • 1.5 мм (0.058 дюйми) – призначена для напівпрофесійних та професійних інструментів;
 • 1.6 мм (0.063 дюйми) – застосовується лише в професійних моделях;
 • 2 мм (0.08 дюйма) – використовується в найпотужніших професійних та промислових агрегатах для лісозаготівельних робіт.

Товщина паза ланцюга повинна відповідати товщині паза напрямної шини.

Крок ланцюга

Під кроком ланцюга розуміють відстань між сусідніми зубами (хвостовиками) або трьома найближчими заклепками. Вимірюється у дюймах.

Чим більший крок пиляльного ланцюга, тим більші хвостовики і тим вища продуктивність пили. Аналогічно збільшується і глибина різання. Водночас зростають вимоги до потужності інструменту та навантаження на двигун. При цьому знижується точність різання та ускладнюється робота через сильну вібрацію (оператору необхідно прикладати більше фізичних зусиль, щоби контролювати пилку).

Крок пиляльного ланцюга визначає сферу його застосування:

 • 0.25 (1/4) – призначена на легкі та малопотужні побутові пилки, підходить для спилювання сучків та гілок, художнього різьблення по дереву;
 • 0.325 – характерна більшість побутових і напівпрофесійних моделей потужністю 3-3.5 л. с., застосовується для валки тонких дерев, обрізки сучків та будівельних робіт;
 • 0.375 (3/8) – використовується в пилках потужністю 4 л. с., призначена для валки дерев середньої товщини;
 • 0.404 – застосовується у професійних моделях потужністю від 5.5 л. с., застосовується для валки товстих дерев;
 • 0.75 (3/4) – також використовується у професійних моделях.

Крок пиляльного ланцюга мусить збігатися з кроком веденої зірочки в носовій частині шини та провідної зірочки пилки.

Крок пиляльного ланцюга мусить відповідати потужності інструменту. Якщо встановити на потужну пилку різальний елемент із кроком 0.25 дюйма, то навантаження на двигун збільшиться, а продуктивність пиляння різко знизиться. Використання малопотужного інструменту в парі з ланцюгом, у якого великий крок також призведе до падіння продуктивності роботи.

Довжина пильної шини

Ці показники дають можливість оцінити сумісність пиляльного ланцюга та пилки.

Довжина пильної шини (довжина різу) – це відстань між передньою частиною інструменту та кінчиком носової частини шини. Одиниця виміру – дюйм. Чим довша шина, тим продуктивніше та потужніше пила:

 • 11-13 дюймів – трапляється у побутових пилках;
 • 14-16 дюймів – використовується у професійних моделях;
 • 18-22 дюйми – для професійних інструментів.

Довжина пиляльного ланцюга також вимірюється в дюймах і має збігатися із довжиною шини. Якщо ланцюг менший за шину, то його не можна встановити на інструмент. Занадто великий ріжучий елемент неможливо натягнути на шину.

Кількість ланок

Довжина пиляльного ланцюга залежить від кількості провідних або приводних ланок (хвостовиків). Щоб дізнатися довжину ланцюга, достатньо порахувати хвостовики. Це зручно, якщо ланцюг купується для заміни старої: новий ріжучий елемент повинен мати таку саму кількість хвостовиків. У різних моделях цей параметр коливається не більш ніж 40-94 штук. Стандартний параметр – 64 штуки.

У гарному пиляльному ланцюгу на одну ріжучу ланку припадає два хвостовики. Але іноді зустрічаються вироби з напівперепусткою та перепусткою: у них менше ріжучих і більше сполучних ланок. Такий варіант обійдеться дешевше за стандартний ланцюг, але в той же час знижується продуктивність пиляння і прискорюється знос інструменту.

Висота профілю

0.025 дюйми (0.635 мм) – низькопрофільний пиляльний ланцюг. Має порівняно невелику продуктивність пиляння і глибину різу (пропилу), але не вимагає потужного двигуна.

0.03 дюйми (0.762 мм) – високопрофільний пиляльний ланцюг. Порівняно з попереднім варіантом глибше врізається в матеріал і забезпечує більш високу швидкість пиляння. Але такий ланцюг використовується в парі із потужними інструментами. Крім того, високопрофільний ланцюг більш вибагливий в обслуговуванні.

Форма різальних зубів

Chisel – за своїми контурами нагадує цифру «7». Гідність – висока продуктивність пиляння. Але такі зуби швидко тупляться під впливом бруду, піску та інших абразивних середовищ, при цьому складно загострюються. Цей ланцюг не підходить для обробки брудної деревини. Таким різальним елементом оснащуються професійні моделі.

 • Semi Chisel – різновид Chisel, який відрізняється напівкруглими бічними гранями. Подібний ланцюг менш вимогливий до чистоти деревини. Вибір складних умов експлуатації.
 • Micro Chisel – зменшена модифікація Chisel. Працює в тандемі з електропилами та компактними бензопилами.

Chipper – цей профіль схожий на серп. Ці зуби простіше заточуються, а також менш чутливі до піску та бруду. Мінус – порівняно невисока швидкість пиляння. Цей ланцюг використовується найчастіше в побутових пилках.

Відгуки про статтю