Як вибрати харчової контейнер

Вид

Харчовий контейнер – ємність для зберігання, заморозки, розігріву, перевезення, а іноді і приготування продуктів. Такі контейнери добре зберігають смак, аромат і свіжість вміщеної в них їжі. Зустрічаються як одноразові, так і багаторазові харчові контейнери.

Набір контейнерів – складається з декількох ємностей, що відрізняються один від одного своїми розмірами. Це дозволяє підібрати для кожної страви оптимальний контейнер. Зустрічаються набори, що складаються з 3-6 і більше ємностей.

Призначення

Універсальні – підходять для зберігання різних продуктів і готових страв.

Для ланчу (ланч-бокс) – відрізняються від класичних контейнерів розділеним на кілька відсіків корпусом і можливістю використання в якості посуду.

Ланч-бокси часто оснащуються практичними відкидними кришками, столовими приборами і знімними ємностями, що дозволяє розігрівати в мікрохвильовій печі (мікрохвильовці) частину зберігаємої їжі. У деяких ланч-боксах передбачено відділення для напоїв.

Мінус ланч-боксів – непридатність для тривалого зберігання їжі, оскільки різні продукти будуть насичуватися запахами один від одного. В результаті їжа швидко зіпсується.

Для твердої їжі – використовуються для зберігання других страв, бутербродів, сандвічів. Такі моделі зустрічаються найчастіше.

Для рідин – застосовуються для зберігання перших страв, коктейлів і інших харчових рідин. Забезпечені герметичною кришкою з клямками, що дозволяє уникнути проливання вмісту навіть у разі перевертання.

Для салату – розраховані на зберігання кислих овочів, продуктів, заправлених оцтом або майонезом.

Для дитячого харчування – характеризуються невеликим обсягом і яскравим дизайном. Деякі моделі оснащуються спеціальним клапаном, пропускаючим повітря – це дозволяє зберегти свіжість дитячого харчування протягом дня.

Обсяг

Від цього показника залежить кількість їжі, яку можна помістити в контейнер. Можна зустріти в продажу як невеликі ємності 0.3-0.4 л, так і великі контейнери об'ємом 3 л і більше.

Важливо: в літровий контейнер поміщається приблизно 1 кг щільно покладеної їжі (плов, пюре, супи) і 700-800 г їжі, що складається з декількох шматків (смажені страви, салати).

Форма

Універсальні контейнери бувають круглими, квадратними і прямокутними. Моделі для рідин та салатів робляться круглими.

Зустрічаються моделі нестандартних форм, що повторюють обриси різних продуктів – овочів, фруктів, нарізки, гамбургерів, торта. У порівнянні з універсальними харчовими контейнерами подібні моделі більш зручні для зберігання такої їжі. Звідси недолік – в такі ємності складно помістити іншу їжу.

Круглі контейнери легше очищуються, а прямокутні та квадратні краще підходять для зберігання в обмеженій обстановці, наприклад, в щільно завантаженому холодильнику.

Матеріал корпусу

Пластик – легкий, зручний, досить міцний і недорогий матеріал. Набір пластикових ємностей, складених один в одного, компактний і не займає багато місця. Такі контейнери відмінно підійдуть для тривалого зберігання круп, макаронів, борошна, однак м'ясо, риба та інші приготовані страви можуть зберігатися недовго. Пластикові контейнери – оптимальний варіант для шкільних сніданків, харчування на роботі.

У пластикових контейнерах не можна зберігати агресивні харчові продукти, наприклад, ягоди, помідори, а також страви, що містять оцет.

Пластикові ємності можуть виготовлятися з таких матеріалів.

 • Поліпропілен (маркування – PP) – міцний і безпечний матеріал, якому можна легко надати будь-яку форму. Він витримує нагрівання до +130 °C і охолодження до – 40 °C). Поліпропіленові ємності допускається застосовувати в НВЧ-печах. Такі контейнери – найкращий варіант для використання.
 • Поліетилен (маркування – PET) – не переносить нагрівання понад 65 °C, недостатньо прозорий і схильний до деформації. Зустрічається також поліетилен високої щільності (маркування – HDPE), добре утримує форму, але більш важкий і дорогий.
 • Полістирол (маркування – PS) – за своїми властивостями наближається до скла. Однак цей матеріал погано переносить нагрівання понад 70 °C, через що такі контейнери не застосовуються для гарячої їжі. Зустрічається нечасто.

Важливо: вибираючи пластикові контейнери, слід звертати увагу на сертифікат відповідності та маркування продукції. Необхідно переконатися в тому, що пластик не тільки безпечний при звичайній температурі, але і не виділяє при нагріванні токсичні речовини.

Скло – екологічний і безпечний матеріал, стійкий як до нагрівання, так і до низьких температур. По виду такі контейнери нагадують пластикові, але відрізняються більшою практичністю: у скляних ємкостях можна зберігати будь-які продукти (сирі, кислі, приготовані), їх можна використовувати в НВЧ-печах і мити в посудомийній машині.

Варто врахувати, що скло – крихкий матеріал, та й погано переносить різкі перепади температури. Скляні ємності не можна відразу з холодильника ставити в НВЧ-печі, так як вони можуть лопнути.

Деякі ємності зі скляною кришкою, добре підійдуть для зберігання кави, чаю, спецій, цукрової пудри і інших продуктів, вбираючих вологу й сторонні запахи.

Кераміка – за своїми властивостями наближається до скла. На відміну від прозорого скла, керамічні контейнери прикрашаються різним орнаментом. Досить часто такі ємності застосовують в якості сільничок або цукорниць. Керамічні контейнери придатні для використання в НВЧ-печах.

Алюміній (фольга) – використовується для виготовлення одноразових контейнерів. Такі ємності відрізняються мінімальною вагою і високою міцністю, що робить їх ідеальними для поїздок. До того ж, вони здатні тривалий час зберігати смак, аромат і температуру їжі. Алюмінієві контейнери гарні для упаковки кави, чаю, какао, напівфабрикатів, кондитерських виробів і готової їжі.

Алюмінієвий контейнер дозволяє розігрівати їжу в мікрохвильовій печі, запікати страви в духовці, а також заморожувати продукти. Однак така ємність може бути використана тільки один раз.

Нержавіюча сталь – міцний матеріал, що утримує тепло протягом тривалого часу. Така ємність відмінно підійде для пікніків і поїздок. Крім того, контейнери з нержавіючої сталі ідеальні для зберігання сухої їжі, наприклад, борошна, круп або цукру.

Однак вологі продукти зберігати в таких контейнерах небажано: при зіткненні з металом гинуть вітаміни, а страва може придбати металевий присмак.

 • Емальовані контейнери – в основному використовуються як форми для заливного або холодцю, а також для зберігання їжі в холодильнику. Не слід розігрівати на плиті їжу в таких контейнерах, оскільки емаль може зруйнуватися. Емальовані ємності не розраховані на використання в НВЧ-печі.

Силікон – за властивостями схожий на пластик, але вигідно відрізняється екологічністю і сумісністю з кислою і гарячою їжею. Правда, силіконові контейнери обійдуться дорожче пластикових.

Порцеляна – ефектний на вигляд, підходить для зберігання гарячої і кислої їжі. Такі контейнери коштують дуже дорого і погано переносять механічні дії, тому перевозити в них їжу не бажано.

Вакуумування

Вакуумний контейнер – ємність з герметично закривною кришкою, з якої спеціальним насосом викачується повітря, що забезпечує знищення більшості мікроорганізмів. Такий контейнер призначений для тривалого зберігання їжі в холодильнику (в порівнянні зі звичайними пакетами термін зберігання збільшується в 3-7 разів).

У вакуумному контейнері можна зберігати сухі, свіжі і сирі продукти, а також маринувати птицю і м'ясо. А ще ці ємності можна використовувати, як в НВЧ-печі, так і в морозильній камері. Вакуумні контейнери виготовляють з пластику і скла.

Зустрічаються три види вакуумних контейнерів.

 • Із зовнішнім механічним насосом, який приєднується до отвору в кришці контейнера. Повітря з ємності відкачується вручну.
 • З вбудованим в кришку електричним насосом. Для викачування повітря з контейнера досить натиснути на спеціальну кнопку.
 • Без насоса. В таких ємностях кришка фіксується за допомогою спеціальних затискачів. Щоб позбутися від повітря всередині контейнера, слід натиснути на центр кришки. Цей вид контейнера дешевше попередніх видів, і зустрічається найчастіше, проте в ньому вищий вміст кисню, ніж в попередніх ємностях.

Також у продажу можна зустріти вакуумні контейнери-термоси, які добре підійдуть в поїздах, на роботі, в поході. Такий контейнер зберігає температуру продукту протягом 10 годин.

Важливо: слід пам'ятати, що в вакуумі гинуть не всі мікроорганізми. Деякі мікроби, наприклад, такі як вірус ботулізму, можуть жити в безповітряному просторі. Тому в вакуумних контейнерах не можна довго зберігати рибні, м'ясні та грибні продукти.

Розділений корпус

Розділений корпус дозволяє зберігати різні страви, не допускаючи їх змішування. Зустрічаються моделі з двома, трьома і чотирма відділеннями. Чим більше таких відсіків, тим більше різної їжі можна помістити в ємність і тим менше її кількість (при однаковому обсязі контейнера). Знімний роздільник зручний, коли потрібно укласти в контейнер один великий продукт замість декількох дрібних.

Безпека

Без бісфенолу А – засвідчує екологічність пластика, з якого виготовлений харчовий контейнер (бісфенол А – токсична речовина, небезпечна для здоров'я людини).

Ударотривкість – здатність контейнера витримувати більш серйозні механічні дії, ніж «звичайні» ємності. Ударостійкі моделі рекомендується вибирати для подорожей і активного відпочинку.

Спосіб закриття

Спосіб закриття залежить від матеріалу контейнера. У керамічних і пластикових ємностях кришки, як правило, замикаються, а в емальованих – вони кладуться зверху. Кришки на скляних контейнерах можуть замикатися або закручуватися. Ємності з металу закриваються кришками на різьбі або із засувками, а можуть і просто щільно закриватися.

Важливо: вибираючи контейнер, зверніть увагу на кількість замків (засувок). Чим їх більше, тим надійніше фіксація кришки.

Температура

Ця величина вказує на гранично допустиму температуру, яку витримує контейнер. При перевищенні максимальної температури деякі моделі не тільки руйнуються, а й виділяють токсини.

Орієнтовні параметри температури:

 • -40°С – для глибокої заморозки продуктів;
 • 40°С – для холодної їжі;
 • 70-100°С – для розігрівання їжі в мікрохвильовій печі;
 • 300-400°С – для використання в духовці.

Оснащення

Прозорий корпус / кришка – виготовляються зі скла або пластику. Прозорі ємності дозволяють побачити вміст, але не здатні захистити його від попадання сонячних променів. Тому такі контейнери слід зберігати в темному місці.

Календарна шкала – фіксує дату поміщення продукту в ємність, що дозволяє стежити за терміном його придатності.

Дозатор – розташований в кришці контейнера і призначений для акуратного висипання крупи або цукру. Зустрічається в пластикових ємностях.

Антибактеріальне покриття – запобігає розмноженню мікроорганізмів і тим самим збільшує термін зберігання їжі в ємності. Таке покриття мають вакуумні контейнери.

Комплектація

Сумка-холодильник / термосумка – має охолоджувальний / теплоізоляційний ефект, що дозволяє тривалий час підтримувати низьку / високу температуру. Подовжує термін зберігання їжі в контейнерах. Цими сумками оснащуються набори таких ємностей. Перевага подібного рішення – ідеальна сумісність за розміром з «рідними» контейнерами.

Сумка – зручна для транспортування і зберігання декількох харчових контейнерів. На відміну від попередніх варіантів ніяк не впливає на температурні умови зберігання продуктів, але і коштує дешевше.

Охолоджуючий елемент – трансформує контейнер в невеликий холодильник.

Решітка на дно – захищає вміст ємності від контакту з дном, де скупчується конденсат. Корисна, якщо в контейнері планується зберігати овочі, фрукти, зелень.

Відкидна кришка – подібний елемент контейнера не можна втратити. Також відкидна кришка не потребує окремого місця після відкривання контейнера. У той же час дане рішення підвищує вагу і габарити ємності і ускладнює її використання в обмеженій обстановці.

Можливість використання в мікрохвильовці – контейнер не боїться високих температур і добре пропускає НВЧ-хвилі.

Можливість глибокої заморозки – контейнер витримує вплив низьких температур. Подібну ємність можна сміливо помістити в морозильну камеру.

Можливість складання – зменшує висоту контейнера. Така опція полегшує зберігання і транспортування ємності, що особливо стане в нагоді мандрівникам і поцінювачам активного відпочинку.

Контейнери можуть комплектуватися ложкою, виделкою, ножем, ситом, пляшкою. Столові прибори позбавляють від необхідності носити виделку або ніж окремо (в таких моделях для цієї мети передбачено відділення). У той же час ці прилади виготовлені з пластику, що обмежує їх використання. Зокрема, подібними приладами важко їсти великі і досить тверді шматки м'яса.

Поради

 • Один з найбільш безпечних контейнерів – вакуумний, виготовлений зі скла.
 • Якщо планується використовувати контейнер в НВЧ-печі, варто звернути увагу на відповідний знак на дні ємності.
 • Мити пластикові контейнери можна тільки м'якою ганчіркою або губкою, щоб не подряпати поверхню, так як в противному випадку ємності будуть виділяти токсичні речовини. Також пластикові контейнери не можна мити агресивними миючими засобами.
 • Зберігати вільні контейнери, особливо пластикові, слід в сухому вигляді, інакше в них може з'явитися неприємний запах.
 • Перед використанням контейнер слід обполоснути водою з лимонною кислотою або содою, після чого витерти насухо. Так можна запобігти розмноженню мікроорганізмів.
 • Не варто довго зберігати продукти в контейнері, вміщеному в холодильник: в утвореній під кришкою волозі добре розмножуються мікроорганізми.
 • Не варто купувати білі і взагалі світлі ємності – багато продуктів можуть їх фарбувати, наприклад, кетчуп або буряк. В результаті зовнішній вигляд контейнерів буде зіпсований.
Відгуки про статтю