Як вибрати пиво

Вид

Пиво – слабоалкогольний напій, який виготовляється шляхом бродіння солодового сусла за участю пивних дріжджів. Має яскраві смако-ароматичні властивості. Вміст алкоголю в більшості сортів становить 3-14% об.

Упаковка пива – складається з декількох пляшок / банок одного сорту пива. Придбання упаковки обійдеться дешевше, ніж купівля цієї ж кількості пляшок / банок окремо.

Набір пива – складається з декількох сортів пива. Набір пива доповнюється стильним келихом. Хороший вибір для подарунка любителю пива.

Пивний коктейль – суміш пива та інших компонентів, наприклад, лимонаду, смакових і ароматичних добавок. В результаті пінний напій набуває нові смако-ароматичні властивості і колір.

Колір

Світле – виготовлено на основі необсмаженого солоду. Характеризується солодовим смаком з хмільною гіркотою і тонким ароматом. При цьому яскравий післясмак відсутній. Колір напою – прозорий золотистий.

Темне – вироблено на основі обсмаженого солоду. Відрізняється солодкуватим смаком з яскраво вираженим шоколадним або карамельним тоном. Темне пиво має солодкуватий післясмак і не має гіркого присмаку. Колір напою варіюється від насиченого коричнево-червоного до чорного.

Напівтемне – вироблено на основі суміші світлого і обсмаженого солоду. За смако-ароматичними якостями наближається до темних сортів. Такому пиву властивий карамельний присмак. Напій характеризується відтінками коричневого кольору, наприклад, коньячним.

Червоне – виготовлено на основі карамельного або смаженого солоду. Має гірчинку в смаку, демонструє багатогранний аромат, в якому можна відчути нотки карамелі, ірису, смаженого солоду. Колір напою коливається від бурштинового до темно-червоного.

Важливо: міцність пива не залежить від кольору, оскільки вміст алкоголю визначається терміном бродіння пінного напою, кількістю цукру в суслі і іншими факторами.

Щільність і міцність

Щільність пива – вміст сухих речовин в суслі. Чим щільніше напій, тим яскравіше і більш насичений його смак.

Міцність пива – вміст алкоголю в напої. Чим міцніше пиво, тим гіркіше його смак.

За цими параметрами пиво поділяється на такі категорії:

 • просте пиво – щільність до 7%, вміст алкоголю 0.5-1.5% об;
 • розливне пиво – щільність коливається в межах 7-11%, вміст алкоголю становить 0.5-2.8% об;
 • цільне пиво – щільність варіюється в межах 11-16%, вміст алкоголю досягає 0.5-7% об;
 • міцне пиво – щільність від 16%, вміст алкоголю становить 5-12% об.

Також широку популярність набули безалкогольні сорти пива, які по смако-ароматичним властивостям наближаються до алкогольних аналогів, але майже не містять спирту (0.5-1.5% об.) і мають щільність до 8%. Подібні напої купують люди, які ведуть здоровий спосіб життя або приймають ліки.

Тип

Крафтове – виготовляється невеликими приватними пивоварнями за індивідуальною рецептурою. На відміну від пивних «гігантів» дрібні виробники додають нові інгредієнти, наприклад, шоколад або корицю і тим самим отримують напої з оригінальними смако-ароматичними властивостями. Пиво не містить синтетичних компонентів. Подібний алкоголь обійдеться дорожче, ніж звичайне пиво.

Фільтроване – піддається спеціальній обробці, в тому числі фільтрації і консервації. В результаті таке пиво зберігається протягом 6-12 місяців. Недоліки: низькі смако-ароматичні властивості, мала концентрація корисних речовин.

Нефільтроване – не проходить відповідні технологічні операції. Подібний напій має більш насичений смак і аромат, ніж фільтроване. Також нефільтроване пиво зберігає максимум корисних властивостей. Мінус – малий термін зберігання (7-10 діб).

Пастеризоване – як і фільтроване пиво може зберігатися 6-12 місяців (пінний напій, що пройшов консервацію, «живе» протягом року). Однак пастеризація погіршує смак і аромат пива, а також видаляє з нього корисні мікроорганізми.

Непастеризоване (живе) – подібно нефільтрованому пиву має видатні смако-ароматичні характеристики, але зберігається недовго (до 8 діб). Непастеризоване пиво містить велику кількість вітамінів і амінокислот.

Тип ферментації, вид (стиль) і сорт

Тип ферментації визначає вид (стиль) пива. На підставі цього критерію пиво поділяється на лагер (Lager), ель (Ale) і ламбік (Lambic).

Низове бродіння (лагер) – пиво зброджується з застосуванням дріжджів Saccharomyces pastorianus при температурі 5-15°C. Лагер дозріває протягом 1-4 місяців (іноді довше). Відрізняється легким смаком з гірчинкою, а в ароматі відчуваються ледь вловимі квіткові відтінки. Лагери підходять до багатьох страв. Таке пиво зустрічається найчастіше (частка споживання на ринку досягає 70%).

Популярні сорти лагера

 • Бок (Bock) – відрізняється насиченим солодовим смаком. В ароматі присутні тони карамелі й ірису. Колір пива – коричневий або темно-бурштиновий. Вміст алкоголю досягає 7.5-13% об.
 • Пілзнер (Pilsner) – характеризується м'яким смаком хмелю, який домінує над присмаком солоду. Колір пива – світло-жовтий. Вміст алкоголю складає 4.5-5.5% об.
 • Темний лагер (Dark Lager) – міцне пиво, що має легкий смак смаженого солоду і аромат з карамелевими і шоколадними тонами. Колір напою коливається від бурштинового до темно-коричневого. Вміст алкоголю досягає 4-6% об.
 • Світлий лагер (Pale Lager) – має більш м'який смак, при цьому аромати і присмак виражені слабо. Колір пива – золотий. Вміст алкоголю складає 3.5-6% об.

Верхове бродіння (ель) – пиво зброджується з застосуванням дріжджів Saccharomyces cerevisiae при температурі 15-25°C. Ель зріє протягом декількох тижнів. Характеризується багатим смаком з вираженою гіркотою і ароматом, в якому присутні фруктові, винні, ефірні, ягідні нотки. У порівнянні з лагерами елі містять більше цукру і мають менший термін зберігання.

Популярні сорти елю

 • Портер (Porter) – щільне пиво, що має складний смак, в якому збалансована гіркота і солодкість. В ароматі звучать карамельні ноти і м'які тони паленого солоду. Має характерний винний присмак. Колір пива – темно-коричневий або рубіново-чорний. Вміст алкоголю досягає 4.5-9% об.
 • Стаут (Stout) – менш міцний і більш щільний різновид портеру. Відрізняється важким смаком з гірчинкою і вираженим ароматом паленого солоду. Має присмак підсолодженого еспресо. Колір пива коливається від темно-коричневого до чорного. Вміст алкоголю складає 4-6% об.
 • Пейл, світлий ель (Pale Ale) – міцний напій, що має легкий фруктовий смак з горіховими тонами. Найчастіше світлому елю притаманний гіркуватий післясмак. Колір пива – мідний або бурштиновий. Вміст алкоголю досягає 5.9-8.5% об.
 • Індійський світлий ель (India Pale Ale, IPA) – найміцніший і гіркий ель. Такий напій демонструє багатий аромат, утворений тонами цитрусових, ананаса, лісової хвої. Колір пива характеризується темними відтінками. Вміст алкоголю складає 5-12% об.
 • Темний ель (Dark Ale) – відрізняється солодко-гірким смаком і багатим фруктовим ароматом. Деякі сорти темного елю мають винний або солодовий присмак. Вміст алкоголю досягає 5-12% об. Колір пива – насичений темний.
 • Міцний ель (Strong Ale) – пиво з високим вмістом алкоголю, що має насичений солодовий смак з фруктовими відтінками. Колірна палітра пива коливається від бурштинового до червоного. Вміст алкоголю складає 6-12% об.

Змішане бродіння (ламбік) – пиво зброджується за рахунок мікроорганізмів, що знаходяться на стінках винних бочок і в повітрі, при цьому культурні дріжджі не використовуються. Ламбік витримують кілька років. Така технологія надає ламбіку унікальний глибокий смак, винний аромат і кисло-молочний післясмак. Дане пиво поширене мало і коштує дуже дорого.

Ламбік виготовляється тільки в Бельгії.

Інші сорти пива

Кисле / Дике пиво (Sour / Wild Beer) – пиво зброджується із застосуванням диких дріжджів Brettanomyces, бактерій Pediococcus і Lactobacillus. Має специфічний терпкий і кислий смак, «стаєнний аромат». Кисле / Дике пиво коштує дорого. Така продукція зустрічається рідко і купується лише пивними гурманами.

Спеціальне пиво (Speciality Beer) – пиво, при виробництві якого використовується нетрадиційні технології, зброджувана сировина, добавки. До такого пива також відносяться позастильові варіанти існуючих типів, комбінації сортів, експериментальні пінні напої. Споживчі властивості і колір визначаються технологією виробництва, сировиною, добавками, базовим пивом (якщо таке заявлено).

Пшеничне пиво (Wheat Beer) – відрізняється вираженим кислим смаком з легкою гіркотою і багатогранним ароматом, який утворений тонами ванілі, гвоздики, зелених яблук, банана. Колір пива – жовтувато-білий. Вміст алкоголю складає 3-6% об.

Країна-виробник

Пиво виготовляють в більшості країн світу, при цьому одні і ті ж типи і сорти можуть значно відрізнятися по смако-ароматичним властивостям і міцності. Існує ряд країн з багатовіковими традиціями виробництва пива, що забезпечує високу якість продукції. В числі таких країн – Англія, Німеччина, Чехія, Бельгія, США, Канада, Ірландія, Шотландія.

Гастрономічна сполучуваність

Аперитив – напої, що вживаються перед їжею. Викликають апетит і покращують перетравлення їжі. Як аперитив використовується світле пиво.

Дижестив – напої, які прийнято подавати після їжі. Сприяють травленню. Роль дижестива найчастіше грає темне пиво.

Гастрономічна сполучуваність різного пива:

 • лагер – паста з томатами, морепродукти (світлий), м'ясні і курячі страви, смажені ковбаски, дичина (темний);
 • ель – гострі, пряні і солоні страви (світлий), курка, дичина, сосиски, шоколадні десерти (темний);
 • ламбік – фруктові десерти, свіжі ягоди.

Існують і універсальні закуски до пива – до них відносяться різні сири і снеки, наприклад, чіпси.

Тара і обсяг

Скляна пляшка – хімічно нейтральна, а значить не впливає на смако-ароматичні властивості напою. Пивну пляшку зручно використовувати і можна здати в пункт прийому склотари. Мінуси: велика вага, крихкість, відносно висока ціна.

Жерстяна банка – дешевше пляшки, зручна в експлуатації і не б'ється. Недоліки: надання пиву «металевого» присмаку, велика кількість стабілізаторів та консервантів, ніж в пляшковому пиві.

Пластикова пляшка – дуже дешева і легка, при цьому досить міцна. Мінуси: виділення токсичних речовин при тривалому зберіганні або нагріванні, негативний вплив на смак пива, відносно невеликий термін зберігання напою через слабкі бар'єрні властивості (зокрема, пластик пропускає всередину кисень і УФ-промені).

Бочонок – виготовлений з нікельовано-хромованої сталі. Подібна тара збільшує термін придатності живого пива. Недолік – громіздкість, оскільки тара розрахована на великий обсяг спиртного (5 л). Для зручної експлуатації барильця потрібне спеціальне обладнання.

Стандартний обсяг пивної скляної пляшки / жерстяної банки – 0.5 л (пиво з країн СНД, окремі німецькі, чеські, голландські сорти). Європейське пиво розливають в тару об'ємом 0.33 л; 0.35 л і 0.75 л. Також поширені пінні напої в пластикових пляшках ємністю 1-2.5 л.

Упаковка

У більшості випадків пиво продається без упаковки. Такий варіант підходить тим, хто купує алкогольну продукцію для власного споживання. Для подарунка цінителю пінного напою можна обрати пиво в подарунковій упаковці.

Оригінальність

Найважливішим показником якості алкоголю є його оригінальність. Як купити оригінальний вид алкоголю, як правильно визначити його автентичність, читайте в нашій статті "Як відрізнити легальний алкоголь від контрафактного" .

Відгуки про статтю