Як вибрати плінтус

Плінтус (плінтусна рейка) – елемент оздоблення приміщень, що дозволяє замаскувати щілини між стіною і підлогою, а також різні дефекти обробки (нерівності країв шпалер або лінолеуму). Також плінтус виконує декоративну функцію, надаючи інтер'єру завершеність і цілісність. Найбільш поширені форми плінтуса: «європлінтус», «чобіток», «човник».

Матеріал

Дерево – екологічний, ефектний на вигляд, міцний матеріал. Дерев'яні плінтуси легко встановлюються і ремонтуються. Мінуси: дуже висока вартість, необхідність обробки захисними засобами і лакування після монтажу (для захисту від грибка, цвілі), чутливість до температурних коливань і підвищеної вологості. Плінтуси вимогливі у догляді.

Дерев'яні вироби непридатні для кухні, туалету та ванної. Плінтуси виготовляють з дуба, сосни, вишні, ясеню, берези, дусіі, вільхи, липи, горіха, тіка, мербау. Саме бюджетне рішення – ялинові або соснові плінтуси, дорожчі варіанти виконують з липи і дуба. Інші породи деревини застосовуються рідше. До ексклюзивних і коштовних виробів відносяться плінтуси з дусіі і мербау.

Важливо: занадто низька ціна дерев'яного плінтуса – найчастіше ознака його низької якості. Такі моделі складаються з декількох склеєних поздовжніх шарів.

Пластик (ПВХ) – дешевий, еластичний, стійкий до перепадів температури і впливу вологи. Пластикові моделі відрізняються різноманітністю кольорів, форм і розмірів, легко монтуються і очищуються. Недоліки: низька міцність, малий термін служби, непридатність до ремонту. Оптимальні для ванної, кухні і туалету.

Пластикові плінтуси представлені двома різновидами:

  • твердий – використовується в приміщеннях квадратної або прямокутної форми;
  • гнучкий (напівтвердий) – підходить для кімнат, що мають криволінійні обриси;
  • спінений – відрізняється високими теплоізоляційними характеристиками.

МДФ – за характеристиками наближається до дерева, але простіше в догляді і дешевше. За рахунок шпонового або ламінованого покриття МДФ імітує фактуру і відтінки різних порід деревини. Ці плінтуси витримують вплив вологи, УФ-променів, температурних стрибків, але чутливі до подряпин.

Міцність МДФ вище ніж у пластика, але нижче ніж у дерева. Плінтуси з МДФ – розумний компроміс між ціною, експлуатаційними та декоративними властивостями.

Поліуретан – відрізняється малою вагою і несприйнятністю до вологи, перепадів температури, хімікатів. Вироби легко очищуються, фарбуються в будь-який колір, не схильні до утворення грибка і цвілі. Мінуси: висока вартість, мазкість, скромний зовнішній вигляд. Плінтуси несумісні з дерев'яним покриттям підлоги. Подібні моделі використовуються для оформлення лазні, сауни, ванни.

Дюрополімер – нагадує поліуретан, але екологічніше і міцніше. Недоліки: обмежений асортимент виробів, більш складний монтаж в порівнянні з поліуретановими аналогами, неможливість створення плінтусів складних форм.

Метал – самий міцний і довговічний матеріал, стійкий до негативних зовнішніх чинників. Мінуси: висока ціна, обмежена сумісність з покриттям для підлоги. Плінтуси з металу укладають найчастіше в громадських приміщеннях. Також подібне рішення буде доречне у ванній або на кухні, оформленій в стилі хай-тек або мінімалізму.

Металеві плінтуси виробляють з нержавіючої сталі, латуні, алюмінію.

Кераміка – довговічний і стійкий до несприятливих впливів навколишнього середовища. Недолік – висока вартість. Ідеально підходить для ванної.

Корок – екологічний і еластичний матеріал. Мінуси: висока ціна, схильність до подряпин, обмежений вибір кольорів плінтуса. Використовується рідко.

Призначення

Ламінат – ламіновані або шпоновані (МДФ), пластикові, дерев'яні плінтуси.

Лінолеум – пластикові і алюмінієві рейки. Також для лінолеуму і ковроліну добре підходять спеціальні моделі, що мають пази для смужки відповідного матеріалу.

Дерев'яна підлога, паркет, паркетна дошка – дерев'яні або шпоновані елементи оздоблення (МДФ).

До коркової підлоги підійде рейка з такого ж матеріалу, а для підлоги з кахлю – керамічні та алюмінієві моделі. А ось найбільш універсальними вважаються пластикові плінтуси.

Також зустрічаються плінтуси під фарбування, які виконуються з поліуретану і дюрополімеру.

Виконання

Твердий – монтується на прямолінійні поверхні. Щоб оформити криволінійні ділянки потрібні кутові елементи.

Гнучкий – укладається на криволінійні поверхні, наприклад, еркери.

Покриття

Плівка – імітує колір і фактуру натуральної деревини. У порівнянні з пластиковим плінтусом виглядає більш природно. Дане покриття характерно для рейок з МДФ.

Шпон – ефектніше і натуральніше плівки. Шпонований плінтус дешевше і краще тримає форму, ніж аналог з масиву дерева. Така рейка чутлива до перепадів вологості і температури. Шпон використовується у виробах з дерева і МДФ.

Грунтовка – спеціальне покриття під фарбування. Зустрічається в дюрополімерових плінтусах.

Оснащення

Кабельний канал – призначений для маскування проводів. Захищає кабелі від зовнішніх впливів і надає плінтусу більш естетичний вигляд. Така опція особливо корисна в офісах і інших приміщеннях з великою кількістю електротехніки.

Еластичні окрайці – служать для щільного прилягання плінтуса до стіни і допомагають приховати вади стін і підлоги. Також подібні рейки запобігають проникненню сміття або вологи під плінтус.

Підсвічування – відіграє декоративну роль, надаючи інтер'єру кімнати сучасний вигляд.

Підігрів – перетворює елемент оздоблення в опалювальний прилад. Мінуси: висока вартість, складний монтаж.

Розетка – дозволяє встановити додаткові розетки, не вдаючись штробленню стіни. Обов'язкова умова – електропроводка повинна розташовуватися в кабельному каналі.

Кріплення

Клей / «рідкі цвяхи» – забезпечує хорошу фіксацію плінтуса, але зняти таку рейку без шкоди для підлогового покриття неможливо. Підходить для бетонних і гіпсокартонних стін. За допомогою клею встановлюють керамічні, поліуретанові, дюрополімерові, металеві та пластикові плінтуси.

Дюбель-цвях – дозволяє надійно закріпити плінтус і демонтувати його при необхідності. Оптимальний спосіб для цегляних стін. Правда, таке кріплення передбачає свердління отворів в плінтусі для фіксації до стіни, що погіршує його зовнішній вигляд. Дюбель-цвях використовується при монтажі дерев'яних, пластикових, металевих рейок, а також виробів з МДФ.

Монтажна кліпса – володіє перевагами попереднього способу, але при цьому зберігає цілісність плінтуса. В даному випадку отвори висвердлюють в стіні для установлення монтажних кліпс, на які потім кріпляться плінтуси.

Дизайн

Кольоровий тон

При виборі кольору плінтусів враховують площу приміщення. Для маленьких кімнат краще вибрати рейки світлих тонів – це візуально розширить простір. У просторих приміщеннях доречні темніші плінтуси.

Також на вибір кольору плінтусів впливає колір наступних елементів інтер'єру:

  • підлогове покриття – найпростіший варіант для поцінвачів консервативного дизайну;
  • стіни – оптимальний для кімнати з однотонними стінами;
  • меблі – під найбільший елемент, який домінує в інтер'єрі кімнати (стінка, ліжко, тумба);
  • дверна коробка або полотно – допоможе гармонійно вписати в інтер'єр двері, тон якої дисонує з колірною гамою оздоблення кімнати.

Іноді виграшно виглядають плінтуси контрастного кольору. Це дозволяє створити новий колірний акцент в кімнаті. Вибір для любителів оригінальних дизайнерських рішень.

Важливо: при виборі плінтусів під колір дверної коробки або полотна, враховуйте, що таке рішення вимагає однакової ширини плінтусу і лиштви, що обрамляє дверну коробку. Ще краще, якщо рейки, лиштва та віконна рама мають один колір.

Стиль

Класичний – високі рельєфні рейки з дерева або МДФ. Актуальні кольори деревних порід.

Модерн – високі пластикові або шпоновані (МДФ) елементи опорядження. Колір – білий.

Кантрі – грубо оброблені дерев'яні плінтуси стандартної висоти. Колір – відтінки деревини.

Хай-тек / Мінімалізм – низькі гладкі металеві або пластикові моделі. Колір: білий, чорний.

Малюнок – визначається породою деревини (горіх, дуб, клен, ясен і т. д.).

Розмір

Довжина – становить 2.5 м.

Ширина – коливається в межах 15-22 мм і більше.

По висоті плінтусні рейки підрозділяються на три категорії:

  • низькі (20-40 мм) – підходять для невеликих кімнат з низькими стелями (висота до 2.5 м);
  • стандартні (45-70 мм) – монтуються в приміщеннях типового планування (висота 2.7 м);
  • високі (від 70 мм) – підходять для просторих кімнат з високими стелями (висота від 2.7 м).
Відгуки про статтю