Як вибрати плиткоріз, камнеріз

Плиткоріз – інструмент, призначений для різання та розламування керамічної плитки (кахлі), мармуру (каменю), керамограніту та інших облицювальних матеріалів. У механічних плиткорізах робочим елементом є різець, електричних (акумуляторних, мережевих) – різальний диск. Використовується в будівельних та ремонтних роботах домашніми майстрами та професійними плиточниками.

Тип

Ручний механічний – легкий, компактний та простий у застосуванні. Плиткоріз має відносно низьку ціну і не потребує електроенергії. Недоліки: обмеження за товщиною та розміром облицювального матеріалу, невисока якість різу, необхідність докладання фізичних зусиль.

Механічним інструментом не можна відрізати вузькі смужки плитки, яке продуктивність залежить від кваліфікації майстра.

Ручний акумуляторний – забезпечує більш високу продуктивність та якість розпилювання плитки, ніж ручний механічний аналог. Ідеально підходить для використання у місцях, де немає розеток. Не сковує руху майстра і не вимагає від нього особливих зусиль.

Ручний акумуляторний плиткоріз поступається механічним «побратимам» у вартості, а ручним мережевим моделям – у потужності та часі роботи (залежить від ємності батареї).

Ручний мережевий – на відміну від ручного акумуляторного плиткоріза немає обмежень за часом роботи. Це потужний та продуктивний інструмент. Недоліки: залежність від електромережі, наявність мережного дроту, який плутається та заважає працювати.

Стаціонарний мережевий – призначений для експлуатації одному місці. Підходить для нарізування великої кількості плитки та застосовується найчастіше професійними плиточниками. Мінуси: висока ціна, підвищена витрата електроенергії.

Каменеріз – нагадує стаціонарний мережевий плиткоріз, але відрізняється вищою потужністю. Використовується для різання кам'яних та тротуарних плит, а також інших товстих облицювальних матеріалів. Недоліки: дуже великі габарити, вага та ціна, підвищене енергоспоживання, багато каменерізів працюють від трифазної мережі (380 В).

Стаціонарний бензиновий – на відміну від мережевого аналога може застосовуватися у місцях, де відсутня електрика. Витримує значні навантаження. Обробляє не лише плитку, а й цеглу. Мінуси: висока вартість агрегату та палива, токсичність вихлопних газів, складне обслуговування.

Тип механічного

На підшипниках – довговічний інструмент, здатний обробляти досить товсті плитки (12-16 мм). Підшипниковий плиткоріз вибирають, якщо потрібно часто нарізати облицювальні матеріали.

Роликовий – простішмй, компактнішмй і дешевшмй, ніж попередній плиткоріз. Призначений для різання плитки середнього розміру та «ювелірної» обробки тонких кахлів.

Кріплення каретки механічного

Монорейковий – має одну напрямну (рейку), якою переміщається каретка під час різу. Це довговічний та надійний плиткоріз.

Дворейковий – оснащений двома напрямними. Обійдеться дешевше за монорейковий аналог, але й прослужить менше.

Тип стаціонарного

Плиткоріз із нижнім розташуванням диска – порівняно дешевий та компактний агрегат. Надає можливість обробляти заготівлю будь-якої довжини. Мінуси: низька точність різання, мінімальна потужність. Такий плиткоріз оптимальний для невеликих обсягів робіт або різання плитки підлоги великих розмірів.

Плиткоріз із верхнім розташуванням диска – потужніший, ніж попередній варіант. Дає більш високу точність різання, дає змогу регулювати глибину пропилу. З допомогою такого інструменту можна вирізати у заготовці отвору. Недоліки: висока ціна, величезні габарити. Цей плиткоріз вибирають професійні плиточники. Зокрема, ця модель підходить для різання керамограніту та тротуарної плитки.

Потужність

Даний параметр визначає продуктивність та можливості електричного плиткорізу. Вимірюється у ватах (Вт). Чим потужніший інструмент, тим швидше він впорається з обробкою плитки.

Висока потужність необхідна для виконання масштабних робіт із різання, розпилу товстих або твердих облицювальних матеріалів. Але зі збільшенням цього показника зростають габарити, вартість та вага плиткорізу, а також споживання електроенергії.

Потужність плиткоріза, що рекомендується:

 • побутові потреби – до 800 Вт;
 • професійні завдання – 900 Вт та більше.

Потужність стаціонарного плиткорізу для професійної роботи визначається його типом:

 • з нижнім розташуванням диска – до 1000–1500 Вт;
 • з верхнім розташуванням диска – 2000 Вт та більше.

Також вибір плиткоріза за потужністю залежить від матеріалів, з якими передбачається працювати:

 • керамограніт – 1000-1200 Вт;
 • керамічна плитка – 700-1500 Вт;
 • мармур, цегла, бетон – 2000 Вт та більше.

Діаметр диска

За цією характеристикою судять про продуктивність і потужність плиткорізу, а також глибину пропилу. Чим більший діаметр диска, тим вищі дані параметри. У різних моделях цей показник становить 180-700 мм.

Рекомендований діаметр диска плиткоріза:

 • побутові потреби – 230-250 мм;
 • професійні завдання – від 350 мм.

Також діаметр диска підбирається згідно з матеріалів, що обробляються:

 • керамічна плитка – 220-250 мм;
 • тротуарна плитка – 300-380 мм.

Глибина пропила

Цей показник визначає максимальну товщину плитки, яку може розпиляти плиткоріз. Глибина різу іноді приводиться для різання під кутом 90° і 45°, при цьому другий параметр завжди менше.

Глибина пропилу (під кутом 90°) залежить від типу плиткорізу:

 • ручні механічні – до 16 мм;
 • ручні акумуляторні – до 26 мм;
 • ручні мережеві – до 40 мм;
 • стаціонарні мережеві, каменерізи – до 420 мм.

Довжина пропила

Цей параметр дає змогу оцінити максимальний розмір заготовки, яку здатний розпиляти інструмент. Довжина різу враховується при виборі ручних моделей та мережевих стаціонарних плиткорізів із верхнім розташуванням диска.

У ручних плиткорізах довжина пропилу коливається в межах 300-800 мм, у стаціонарних агрегатах – 500-1250 мм. Для обробки маленьких заготовок вибирають пристрій із довжиною різу 300-400 мм. Для розрізання довгої плитки, наприклад, підлогової варто взяти плиткоріз із параметром від 600 мм.

Кут нахилу пропила

Деякі плиткорізи здатні пиляти заготовки під кутом 45°. Така функція корисна, якщо необхідно з'єднати плитку в стик у кутку – це дозволяє уникнути використання кутових елементів.

Функції

Блокування шпинделя – дає можливість швидко та легко замінити різальний диск. Забезпечує більш високий рівень безпеки під час використання плиткорізу.

Захист двигуна від перевантажень – автоматичне відключення плиткорізу при критичному навантаженні. Захищає двигун агрегату від перегріву та передчасного виходу з ладу.

Плавний запуск двигуна – обмежує пусковий струм та забезпечує поступовий, без ривків розгін диска. Захищає плиткоріз та електричну мережу від перевантажень.

Гальмо двигуна – швидко зупиняє різальний диск після вимкнення плиткоріза. Робить експлуатацію інструменту зручнішою та безпечнішою.

Оснащення

Акумулятор – позбавляє необхідності окремо купувати батарею для акумуляторного плиткоріза. У результаті майстер може використовувати пристрій відразу після покупки.

2 акумулятори – збільшують час автономної роботи плиткорізу.

Без акумулятора – у цьому випадку майстер самостійно вибирає потрібну батарею виходячи з бюджету та поставлених завдань. Також плиточник може скористатися власним акумулятором за умови сумісності з плиткорізом.

Водяне охолодження диска – полегшує пиляння заготовки та підвищує якість розпилу. Також водяне охолодження продовжує термін служби диска, знижує кількість сміття та запобігає розтріскуванню плитки. Стане в нагоді при великих обсягах робіт, розрізанні твердих або товстих заготовок.

Алюмінієва підошва – призначена для регулювання кута та глибини пропилу. Має порівняно малу вагу, що робить інструмент мобільнішим. Мінус – досить висока ціна.

Сталева підошва – дешевша за алюмінієву, але важча.

Кутовий упор – полегшує виконання косих розрізів, оскільки в цьому випадку не потрібно робити розмітку та утримувати заготовку вручну.

Бічні упори – підвищують стійкість плиткорізу та підтримують плитку великого формату, що спрощує її обробку. Бічні упори передбачаються у ручних плиткорізах.

Бічна платформа – як і попередній аксесуар, застосовується як додаткова опора для великогабаритних заготовок. Бічною платформою оснащуються стаціонарні мережеві плиткорізи.

Балеринка – використовується для вирізування отворів у плитці. Такий пристрій дозволяє зробити отвір під вимикач або розетку.

Поворотна лінійка – підвищує точність різання під кутом.

Лазерний покажчик– дає можливість майстру чітко бачити лінію ходу диска плиткорізу. Дуже корисна опція для плиточників-початківців.

Пилозбірник – контейнер для збору пилу та сміття, що утворюється при використанні плиткорізу. Робить роботу плиточника комфортнішою.

Підключення пилососу – дозволяє легко позбутися сміття та пилу після закінчення роботи з плиткорізом. Також дана опція стане в нагоді при виконанні сухого різання.

Вага

Цей параметр впливає на комфортність експлуатації ручного плиткорізу. Чим легше інвентар, тим простіше переносити його. Але мала вага означає невисоку потужність та продуктивність. А ось масивні моделі не тільки швидко справляються з великим обсягом робіт, але й більш стійкі під час використання. Ручні плиткорізи важать 1.5-9 кг, стаціонарні – 7-106 кг та більше.

Відгуки про статтю