Як вибрати плиту

Вид плити / Тип варильної поверхні

Плити можна розділити на види в залежності від способу підключення варильних поверхонь.

Газові плити – доцільно використовувати у будинках із низькою напругою у мережі. Переваги: відносно невисока ціна самих плит та їх експлуатації, миттєве прогрівання конфорок. Мінуси: підвищена пожежна небезпека, обмежений функціонал, для підключення потрібен газовик.

Електричні плити – частіше ставлять у будинках, де не підведено газову магістраль. Переваги: широкий набір функцій, простота догляду, безпека використання, оскільки немає відкритого полум'я і немає ризику витоку газу. Мінуси: висока вартість таких плит та їх експлуатації, для підключення потрібний електрик та якісне проведення.

Комбіноване підключення – поєднують у собі функції газових та електричних приладів. Дозволяють готувати їжу на різних енергоносіях. Це практичний, хоч і дорогий варіант. Іншим недоліком є складність підключення (потрібна хороша електропроводка та участь фахівців). Незважаючи на ці мінуси такі моделі набувають все більшої популярності.

Комбіновані плити представлені у двох виконаннях:

 • газова варильна поверхня та електрична духовка;
 • комбінована електрогазова варильна поверхня (електричні+газові конфорки) та електрична духовка.

Міні-піч – електродуховка об'ємом до 60 л, може бути оснащена невеликою електричною варильною поверхнею. Найбільш популярними є такі плити на дачах, малогабаритних кухнях. Можуть бути функції гриля та конвекції.

Тип нагрівальних елементів

Чавунні – на вигляд нагадують «млинці», дешеві й прості електричні конфорки. Мінуси: повільне нагрівання, малий термін служби, складне очищення.

Hi-Light (гофролента) – електричні конфорки зі склокерамічною робочою поверхнею та нагрівачем у вигляді металевої стрічки. Нагріваються і остигають набагато швидше, ніж чавунні аналоги.

Індукційні – новий та рідкісний, але прогресивний тип електричних конфорок. Принцип роботи полягає в тому, що електромагнітне поле впливає на стінки посуду, завдяки чому вони нагріваються. При цьому сама плита залишається холодною, що повністю виключає опіки. Недоліки: висока вартість, робота тільки зі спеціальним (також дорогим) посудом.

Галогенові – специфічний тип електричних конфорок. Забезпечені галогеновою лампою та електричною спіраллю, за рахунок чого нагріваються дуже швидко. При цьому склокерамічна поверхня над ними забезпечує так само швидке охолодження. У той же час ці конфорки дорого коштують і швидко виходять із ладу через недовговічність галогенових ламп.

Тип духовки

Духовки також поділяються в залежності від типу підключення на газові та електричні. Переваги і недоліки аналогічні електричним і газовим плитам.

У більшості плит духовка має відкидну кришку. Щоб перевірити готовність страви, необхідно висунути деко, при цьому можна обпектися. Сучасні моделі духовок виготовлені у вигляді висувного візка, деки зсуваються вбік, що набагато зручніше, ніж перший варіант.

В газових і комбінованих плитах може йти як газова, так і електрична духовка. У електроплит – тільки електрична.

Об'єм духовки

За цим параметром оцінюють обсяг, який використовується для виготовлення продуктів. Загальний об'єм духової шафи буде більшим за рахунок вільного місця для циркуляції повітря. У різних моделях об'єм духовки становить 40-115 л. Вибір оптимального варіанту залежить від кількості членів сім'ї, частоти готування та вільного місця на кухні (що більший об'єм духовки, тим габаритніша плита).

Керування

Механічне – реалізовано у вигляді поворотних перемикачів. Такий тип керування є найпопулярнішим.

Електронне – це кнопки або сенсори. Подібні плити оснащуються дисплеєм, що відображає службову інформацію. Недоліки – на сенсорній панелі після кожного приготування їжі залишатимуться сліди від пальців, більш висока вартість.

Електромеханічне – здійснюється за допомогою поворотних перемикачів із кнопками або сенсорами.

Перемикачі

Поворотні – простий, надійний та дешевий варіант. Плити з поворотними перемикачами зустрічаються найчастіше.

Сенсори – більш просунуті перемикачі. У цьому випадку досить торкнутися поверхні панелі – і потрібна операція буде виконана. Недоліки: вищу вартість, на сенсорній панелі після кожного приготування їжі залишатимуться сліди від пальців.

Кнопки – порівняно із сенсором менш маркі, причому досить прості. Передбачаються у плитах без духовки.

Поворотні+кнопки/поворотні+сенсори – комбіновані рішення, що поєднують плюси різних варіантів.

Утоплювані – модифікація поворотних перемикачів. Ховаються в панелі керування. Надають пристрою естетичного вигляду і полегшують догляд за панеллю. Зустрічаються в електроплитах.

Оснащення

Додаткова духовка – це наявність в основній духовій шафі другої духовки меншого розміру. Дає можливість готувати кілька страв одночасно. Недоліки – висока вартість і габаритність.

Фритюрниця – використовується для смаження м'яса або овочів у великій кількості олії.

Цікаво: так як частота струму в мережі не рівно 50 Гц, а іноді вище або нижче, то вважається, що таймер буде постійно відставати або випереджати реальний час. Тому можливі помилки до декількох хвилин. Обов'язково перед покупкою вивчіть тонкощі електронного таймера в плиті, чи потрібен він взагалі?

Автофокус конфорок – автоматично регулює роботу індукційних конфорок залежно від розміру денця посуду. Тим самим досягається оптимальна температура нагріву за економії електрики.

Посудомийна машина – перетворює кухонну плиту на пристрій «2 в 1». Вивільняє місце на кухні, що важливо у малогабаритних приміщеннях. У той же час збільшується ціна пристрою та зменшується розмір духової шафи.

Вертел – дозволяє рівномірно запікати продукти. Зручний для приготування страв із великих шматків м'яса, птиці, риби (шашлики, стейки). Зазвичай працює у тандемі з грилем.

Ящик для посуду – крім свого основного призначення, зберігає температуру приготовленої їжі на потрібному рівні. Стане в нагоді для страв, які повинні подаватися на стіл теплими.

Таймер – дозволяє програмувати час приготування страви. Після закінчення заданого часу таймер автоматично вимикає конфорки та духовку. У більш дешевих моделях таймер видає звуковий сигнал, який повідомляє про завершення готування.

Дисплей – відображає інформацію про роботу плити (поточний режим, температура конфорок та духової шафи, рівень залишкового нагрівання). Таймер та годинник також відображаються на екрані. Полегшує використання пристрою.

Газ-контроль

Газ-контроль – система безпеки, яка відключить подачу газу, якщо раптом згасне полум'я. В одних плитах газ-контролем обладнана варильна поверхня, в інших – духовка. Також зустрічаються моделі, в яких газ-контроль відключає поверхню та духовку.

Електрозапалювання

Електрозапалювання – пристрій запалювання газової плити за допомогою електричної іскри. Перевага – не потрібні сірники чи п'єзозапальнички. Може вмикатись автоматично при повороті вмикача конфорки або може бути зроблено окремою кнопкою. В одних газових плитах електрозапалюванням оснащена варильна поверхня, в інших – ще й духовка.

Покриття

Емальовані варильні поверхні – найбільш поширені і перевірені часом моделі. Переваги – невисока вартість, різноманітність кольорів і відносна міцність. Недолік – поява подряпин і відколів, що псує зовнішній вигляд плит.

Нержавіюча сталь – такі моделі відрізняються міцністю і надійністю, але більш високою ціною. Можуть бути матовими і відполірованими. Вписуються практично в будь-який кухонний інтер'єр завдяки нейтральності кольору. Недолік – сильно видно подряпини, плями і сліди від пальців. Слід зазначити, що на матових поверхнях, на відміну від відполірованих, не так помітні патьоки і плями.

Склокераміка – зазвичай таке покриття мають електричні плити. Переваги – швидко нагріваються і остигають за рахунок специфіки будови, більш енергозберігаючі, ніж попередні моделі, красиво виглядають на будь-якій кухні. Недоліки – висока вартість, складність в очищенні і чутливість до сипучих продуктів, які випадково можуть потрапити на поверхню. Через ідеально гладку поверхню втекла рідина буде розтікатися по всій поверхні плити, а іноді і на підлогу. Слід також знати, що вчасно не прибрана пролита рідина згодом може залишати постійні плями.

Склокераміка в газових плитах («газ на склі») зустрічається досить рідко, дуже ефектно виглядає і коштує дорого.

Загартоване скло – за своїми характеристиками цей матеріал близький до склокераміки, але за вартістю дешевше і миється легше. Недолік – при необережному поводженні швидко з'являються подряпини, які до того ж сильно помітні на такій поверхні.

Конфорки

Типи газових конфорок:

 • подвійна або потрійна корона – газові конфорки, що мають два/три ряди полум'я. Це значно прискорює процес приготування їжі, так як посуд нагрівається в два-три рази швидше.

Типи електричних конфорок:

 • двоконтурна або триконтурна – електричні конфорки, які мають два/три концентричні кола різного діаметра. Можна включати кожну окружність окремо, підлаштовуючи її під певний розмір посуду;
 • з овальною зоною нагріву – такі конфорки оснащені додатковим нагрівальним елементом, який в разі необхідності включається і надає їй овальну форму. Зручні при використанні довгастого посуду.

Також існує кілька нестандартних видів конфорок:

 • гриль – характерні для багатофункціональних дорогих плит. Представлені у вигляді товстої ребристої поверхні або решітки. Зручні для приготування м'яса і риби. Бувають як газові, так і електричні;
 • експрес – призначені для швидкого розігріву їжі. Зазвичай конфорки за короткий час розігріваються до зазначеної температури, а потім їх потужність йде на спад. Бувають також і газові, і електричні.

Кількість газових / електричних конфорок дозволяє оцінити, наскільки добре підходить плита для великих обсягів готування. Що більше конфорок, то більше їжі можна приготувати одночасно. Але зі збільшенням кількості конфорок зростають габарити плити та витрати енергоресурсів.

Кількість конфорок визначається завданнями, що стоять перед плитою:

 • 1 – портативні моделі без духовки;
 • 2 – для заміських будинків та дач;
 • 3-5 – для міських квартир;
 • 5-6 і більше – для їдалень, ресторанів, кафе.

Потужність маленької/великої конфорки – впливає на інтенсивність та швидкість нагрівання маленької/великої конфорки. Вимірюється в кіловатах (кВт). Але більша потужність означає і високе енергоспоживання. Такий параметр є актуальним, якщо планується готувати великі обсяги їжі.

Важливо: потужність конфорок визначається їх діаметром. Чим більший діаметр конфорки, тим вище її тепловіддача. Так, конфорка діаметром 145 мм має потужність близько 1.2 кВт, конфорка 180 мм – 1.7 кВт, конфорка 220 мм – 2 кВт.

Матеріал решітки поверхні

Сталь – міцний, легкий та привабливий на вигляд матеріал. Мінуси: ймовірність деформації під впливом важкого посуду, складне очищення через чутливу емалі.

Чавун – міцніше і довговічніше сталі. Відрізняється високою стійкістю до деформацій та не боїться абразивних миючих засобів, що полегшує догляд. Недолік – велика вага.

Функції поверхні

Автовимикання – спрацьовує при перегріванні пристрою або бездіяльності користувача протягом певного часу. Припинення роботи конфорок дозволяє економити електроенергію чи газ. Така опція передбачається в електроплитах та окремих комбінованих моделях.

Блокування керування – запобігає включенню плити дитиною, а також не дає змоги регулювати налаштування вже увімкненого пристрою. Знімається шляхом одночасного натискання кількох кнопок.

Індикатор залишкового тепла – повідомляє користувачеві про вимкнені конфорки, які ще не охолонули. Зменшує ймовірність опіку при випадковому контакті з конфоркою. Ще одна перевага – економія електроенергії, так як за допомогою конфорки, що не остигнула, можна підтримувати страву в нагрітому стані. Зустрічається в електроплитах.

Розпізнавання наявності посуду – автоматично включає/вимикає конфорку залежно від наявності/відсутності на ній сковорідки або каструлі. Ця функція полегшує використання плити, заощаджує електроенергію та зменшує ймовірність виникнення аварії. Передбачається в окремих електроплитах.

Оснащення духовки

Гриль – призначений для приготування страв із риби, м'яса та птиці. У процесі приготування не потрібно додавати жир або масло. Гриль забезпечує страві хрустку скоринку.

Конвекція – режим нагрівання духовки, при якому вентилятор дозволяє рівномірно розподілити повітря по духовці і тим швидше приготувати страву. Завдяки конвекції можна готувати кілька страв на різних рівнях одночасно.

Контроль температури – здійснюється термостатом, який автоматично підтримує необхідну температуру. Також термостат використовується регулювання температурного режиму.

Вентилятор охолодження – охолоджує дверцята духової шафи. Запобігає перегріванню корпусу плити, електроніки і меблів, що знаходяться поруч.

Підсвічування – дає можливість спостерігати за готуванням у духовці без відчинення дверцят та неминучого випускання тепла. Спрощує вилучення приготовлених страв та очищення духової шафи. Вмикається натисканням спеціальної кнопки або автоматично.

Автодоводчик – економить зусилля користувача під час закриття та відкриття дверцят духової шафи. Забезпечує комфортну експлуатацію приладу. З автодоводчиком виключена ситуація, коли духовка залишається незачиненою.

Тип грилю

Електричний – характеризується великим набором функцій, зокрема дозволяє виставляти потрібну програму та час відключення грилю. Таким грилем оснащуються електричні та окремі газові кухонні плити. Мінус – великі витрати електроенергії.

Газовий – економічніше, але менш функціональне рішення (зокрема, не дозволяє точно встановити потрібну температуру). Зустрічається найчастіше у газових плитах.

Інфрачервоний – нагадує електричний гриль, але замість спіралі оснащений галогеновою лампою. Цей нагрівальний елемент вигідно відрізняються від електричного аналога швидким нагріванням та остиганням. До інших переваг належить нижча витрата електроенергії, високі смакові властивості приготовлених м'ясних та рибних продуктів за рахунок збереження в них соку.

Напрямні деко

Дротові – бічні рейки, встановлені у духовці. Порівняно дешевий варіант, при цьому рух листа не пошкоджує внутрішнє покриття духовки. Дротові напрямні зазвичай робляться знімними. Зустрічаються найчастіше.

Телескопічні – представлені металевим каркасом та полозами, які висуваються разом із деками. Полегшують перевірку готовності їжі та її вилучення з духовки без ризику отримати опік.

Недоліки телескопічних напрямних: висока вартість, утруднений догляд за внутрішньою поверхнею духової шафи, складність конструкції, що знижує надійність виробу. У багатьох плитах телескопічні напрямні доповнюють дротяні.

Рельєфні – бічні виступи чи заглиблення у духовці. Подібна система досить проста, але при встановленні деко на внутрішньому покритті духової шафи з'являються подряпини.

Кількість рівнів напрямних

Рівні напрямних потрібні приготування різноманітних страв. Там встановлюють листи, піддони, решітки. За відсутності конвекції рівні дозволяють переставляти листи та решітки – це допоможе створити оптимальні умови для приготування конкретних страв.

Що більше рівнів напрямних, то більше страв можна готувати одночасно. У різних моделях кухонних плит цей параметр складає 3-6 штук.

Кількість стекол дверцят

Цей показник у різних кухонних плитах складає 1-4 штуки. Чим більше стекол, тим краще теплоізоляція і тим економічніша духова шафа. Моделі з 3 або 4 дверцятами відносяться до середнього та найвищого цінового сегменту.

Очищення духовки

Гідролізна (паром) – очищає духовку за рахунок нагрівання води, яка перетворюється на пару. У свою чергу пара розм'якшує ще не засохлий жир та інші забруднення. Після такого очищення духову шафу протирають мокрою ганчіркою. Даний спосіб споживає трохи електроенергії та широко поширений у різних плитах, включаючи бюджетні.

Піролітичне – ефективний, але дорогий варіант. Жири та різного роду скупчення на стінках шафи за рахунок високої температури випалюються в золу, яку згодом досить просто прибрати вологою губкою. Але такий спосіб очищення потребує великої кількості часу та енергоресурсів.

Каталітичне – в даному випадку жири окислюються і перетворюються на воду та вуглець. Цей спосіб менш ефективний, ніж попередній, тому іноді доводиться додатково чистити поверхню духовки вручну. Проте модель із каталітичним очищенням обійдеться дешевше за плиту з піролітичним способом.

Традиційна – виконується вручну за допомогою губки або ганчірки та миючого засобу для духовок. При цьому миючий засіб не повинен містити абразиви, здатні зіпсувати стінки духової шафи. У порівнянні з іншими способами очищення традиційний варіант менш зручний, проте така плита обійдеться значно дешевше.

Функції духовки

Розморожування – здійснюється за допомогою вентиляторів без використання нагрівачів, що дозволяє уникнути перегріву та завітрювання продуктів.

Приготування піци – створює оптимальні умови для приготування цієї страви. Крім того, цей режим дозволяє готувати відкритий або закритий пиріг.

Приготування на пару – дозволяє готувати дієтичні страви. При цьому пара надходить у духовку із спеціальної ємності, в яку попередньо заливається вода.

Швидке нагрівання – нагріває духовку до потрібної температури за короткий проміжок часу. Після цього відбувається автоматичне перемикання на заданий вид нагріву та температуру. Швидке нагрівання економить час на приготування їжі.

Клас енергоспоживання

Актуальний для електричних плит. З класу енергоспоживання робиться висновок про економічність плити. Вказується за допомогою латинських букв від A до G, які відповідають найнижчому та найвищому енергоспоживання.

Кришка варильної поверхні

Кришка у відкритому вигляді захищає стіну кухні від бризок жиру, а в закритому – самі конфорки, наприклад, від пилу або при збиранні.

Металева – надійна та довговічна, але важка.

Скляна – красивіша і простіше у догляді, але менш міцна. Така кришка вимагає дбайливого поводження.

Щиток – менше за розміром, ніж стандартна кришка. Зустрічається у недорогих моделях.

Відсутнє – таке рішення характерне для багатьох бюджетних плит.

Стиль

Класичний – звичайні плити, що зустрічаються найчастіше.

Ретро – ці плити можна дізнатися за стилізованими під старовину деталями. При виготовленні такої кухонної техніки використовується бронза, латунь та інші подібні матеріали. Але за функціоналом ці пристрої можна порівняти з «сучасними» плитами.

Розміри

Розміри кухонної плити враховують під час вибору місця її встановлення. Цей параметр залежить від кількості конфорок і габаритів духовки.

Орієнтовні розміри кухонних плит:

 • ширина – 60 см;
 • глибина – 60 см;
 • висота – 85 см (для моделей із духовкою).

При виборі плити слід пам'ятати, що якщо дизайн вашої кухні дозволяє використовувати техніку, що вбудовується, то можна звернути увагу на окремі вбудовувані робочі поверхні і вбудовувані духовки.

Виробник

До групи бюджетних кухонних плит можна віднести продукцію маловідомих брендів. Наприклад, Clatronic, Delfa, Ergo, Nord, Rainford, Saturn, Гефест, DEX, Fagor, Greta, Liberton, Mirta, Orion, Rotex, Supra. Найбюджетніші варіанти – це маленькі одно- або двокомфорні плитки для дач, готельок або дуже маленьких кухонь. Деякі моделі за вартістю можуть зрівнятися з більш якісною продукцією, тобто ціна на них завищена. Основними недоліками дешевих плит є погана збірка, неякісні матеріали, відсутність додаткових функцій. Вони часто ламаються і їх не можна назвати надійними пристроями. Особливо варто уникати дешевих плит при виборі моделі зі склокерамічним покриттям: бували випадки, коли ця поверхня просто лопалася зі скалками.

Хорошим співвідношенням ціна-якість мають плити BEKO, Candy, Ardo, Freggia, Gorenje, Zanussi, Indesit, Kaiser. Ці бренди відомі різною якісною кухонною технікою, забезпечують широкий модельний ряд пристроїв, непогане сервісне обслуговування. Деякі марки, наприклад, Kaiser, поки ще не широко відомі на ринку, однак виробляють хороші плити.

Лідерами серед виробників кухонних плит є AEG, Bosch, Electrolux, Hansa, Hotpoint-Ariston, Siemens, Vestfrost. Це максимально якісна техніка, однак і недешева. Вона відмінно зібрана, має привабливий дизайн, крім того – оснащена безліччю додаткових зручних функцій. Це найбільш популярні плити серед покупців.

Існують виробники пристроїв преміум-класу, наприклад, Asko. Як правило, ця техніка коштує дорожче через країну збірки і популярний бренд. За якістю такі плити не поступатимуться дешевшим і популярним. При покупці продукції Smeg можлива переплата за унікальний дизайн. Це також дуже якісна техніка, але чи варто платити більше – вирішувати тільки Вам.

Відгуки про статтю

Дякую, корисна, практична інформація.

Щиро дякую. Інформація дуже корисна.

Радіємо, що були корисними)

Дякую, дуже корисна інформація, збереже багато часу в виборі плити.

Дякую! Дуже доступна інформація

Дякую, дуже цікава інформація.

Спасибо за информацию.

спасибо! очень подробно,доступно.

Спасибо, очень помогли!!!

Мы искренне рады, что наша статья помогла вам с выбором :)

спасибо за ценную информацию,мне она помогла определится с выбором газовой печки.спасибо....

Очень рады, что смогли помочь!