Як вибрати підставку для ноутбука

Підставка для ноутбука – пристрій для комфортної роботи з ноутбуком. Підставка виконує дві функції:

 • підтримка ноутбука у зручному положенні, в результаті чого знімається напруга з очей, шиї та плечей під час тривалої роботи;
 • охолодження ноутбука, що продовжує термін експлуатації пристрою. У ноутбуків слабка система охолодження (потужні кулери споживають багато енергії), яка з часом працює все гірше через засмічення вентилятора пилом.

Підставка для ноутбука стане в пригоді в таких випадках:

 • ноутбук в процесі роботи сильно гріється, внаслідок чого вимикається, зависає, «гальмує» або несправно працює;
 • ноутбук працює з вимогливими іграми або програмами (редактори відео, для 3D-моделювання), серйозно нагріваючи пристрій;
 • в ноутбуці замінювалося або ремонтувалася відеокарта, північний або південний міст;
 • ноутбук сильно нагрівається навіть при незначних навантаженнях (через недоліки конструкції);
 • ноутбук з процесором AMD: такі пристрої можуть дуже нагріватися;
 • ноутбук використовується в країнах з жарким кліматом, де температура повітря перевищує допустимий температурний режим експлуатації пристрою;
 • ноутбук знаходиться на колінах: тепло, нагріваючи ноги, створює неприємні відчуття;
 • ноутбук знаходиться найчастіше на ліжку: ковдра часто закриває вентиляційні отвори, в результаті ноутбук нагрівається. Підставка підводить лептоп на кілька сантиметрів.

Важливо: підставка малоефективна при поганій роботі системи охолодження ноутбука. Тому придбання такого девайса не скасовує необхідності її очищення 1 раз у 2 роки.

Вид

Підставка – перфорована стільниця без ніжок, що підводить ноутбук на кілька сантиметрів вище поверхні. Така підставка коштує недорого, компактна, мобільна, але обмежена в функціональності (регулювання відсутні за винятком кута нахилу).

Зустрічаються два види таких підставок.

 • М'які (наколінні) – в нижній частині знаходиться подушка для комфортної роботи з ноутбуком на колінах. Щоб лептоп не перегріватися, подушка виконується з матеріалу що «дихає». Така підставка відмінно підійде для роботи вдома (на дивані, в кріслі).
 • Жорсткі (настільні) – призначені для установки на столі. Це гарний вибір для офісу.

Столик-підставка – на відміну від попередньої моделі має високі ніжки, що надають широку функціональність (регулювання кута нахилу, висоти). Столик-підставка максимально комфортний при роботі з ноутбуком. Однак, подібна модель дорожче, габаритніший і важче, що обмежує її мобільність.

Деякі підставки використовуються як робочий стіл: у таких пристроїв гранична висота розташування стільниці становить 1 м. Подібний варіант стане в пригоді для організації невеликого робочого місця в приміщенні.

Тип охолодження

Пасивне – здійснюється двома одночасними процесами:

 • поглинанням тепла ноутбука матеріалом підставки;
 • поліпшенням циркуляції повітря внаслідок збільшення відстані між лептопом і поверхнею.

Підставка з пасивним охолодженням коштує порівняно недорого і використовується, як правило, при розміщенні ноутбука на колінах або на столі. Такий варіант підійде для лептопів без проблем з охолодженням.

Активне – проводиться за допомогою вентиляторів (кулерів), вбудованих в підставку. Пристрій з таким типом охолодження набагато ефективніше за попередній варіант, але коштує значно дорожче, споживає електроенергію і створює шум. Підставки з активним типом охолодження зустрічаються найчастіше.

Більшість таких пристроїв знижують температуру ноутбука на 5-10 ° C, а в окремих моделей цей параметр досягає 15-17 ° C.

Вентилятори

Кількість

Від кількості вентиляторів залежить якість охолодження. Число кольорів в різних підставках коливається від 1 до 4. Більшість моделей оснащені 1-2 вентиляторами. Зі збільшенням кількості кольорів зростає ціна, споживання енергії та рівень шуму підставки. Зате кілька вентиляторів охолоджують більше зон ноутбука.

Важливо: далеко не завжди підставка з великою кількістю вентиляторів охолоджує краще, ніж аналог з меншим числом кольорів. На якість охолодження також впливає максимальна швидкість обертання, діаметр вентиляторів.

Діаметр

Від діаметра вентилятора залежить параметр повітряного потоку: чим більше кулер, тим більший потік повітря він викликає. Один великий вентилятор часто ефективніше декількох малогабаритних кулерів. У свою чергу, на цей параметр впливає кількість вентиляторів: зі збільшенням числа кольорів зменшується їх діаметр.

Швидкість обертання лопатей

Від цього параметра залежить якість охолодження. Швидкість обертання вимірюється в обертах на хвилину (об / хв). Наприклад, при швидкості 2200 об / хв температура ноутбука знижується на 10 ° С, а при швидкості 1600 об / хв – на 5 °C. Часто один потужний кулер корисніше декількох малопотужних вентиляторів.

Рівень шуму

Рівень шуму залежить не тільки від кількості, але і від максимальної швидкості обертання вентилятора.

Чим менше шуму створює пристрій, тим вище комфорт, однак пам'ятайте, що тихі й малопотужні вентилятори не завжди якісно охолоджують ноутбук. Потужні вентилятори шумлять сильніше, що створює незручності при роботі з ноутбуком. Тому знайдіть баланс ефективності та комфортності.

Важливо: вибираючи підставку, обов'язково перевірте роботу вентиляторів. При цьому зверніть увагу на рівень шуму, який створюють кулери.

Тип підшипника

Тип підшипника впливає на рівень шуму пристрою:

 • ковзання – викликає сильний шум;
 • відцентровий – шумить менше, ніж попередній варіант;
 • гідродинамічний – найтихіший.

  Розташування

  Вентилятори розташовуються по центру або краях підставки, а також можуть переміщуватися (знімні). В ідеалі розташування кулерів повинно відповідати компонуванні отворів системи охолодження лептопа. Але навіть у разі їх розбіжності використання підставки гарантує додаткове охолодження ноутбука.

  Діагональ

  Розмір підставки повинен відповідати діагоналі ноутбука, інакше охолодження буде недостатнім, а робота з лептопом – незручною (в тому числі, через слабку стійкість комп'ютера).

  Зустрічаються універсальні розсувні (складні) підставки, які підлаштовуються під конкретний девайс. Подібні пристрої сумісні з багатьма моделями ноутбуків і навіть планшетами. У цьому випадку вказується мінімальна і максимальна діагональ ноутбука, наприклад, 12-20".

  Зустрічаються такі параметри діагоналі:

  • до 14" – ультрабуки, нетбуки, компактні ноутбуки;
  • 15-16" – більшість ноутбуків;
  • 17-18" – ігрові та мультимедійні ноутбуки.

  Важливо: для лептопів з параметром діагоналі у вигляді дробу (наприклад, 15.6") підійдуть підставки, розмір яких збігається з цілою частиною числа цього дробу (в цьому випадку – 15").

  Матеріал

  Цей параметр особливо важливий для підставок з пасивним охолодженням.

  Алюміній міцний, порівняно легкий, добре відводить тепло. Недолік – висока ціна.

  Мідь володіє найкращими тепловідвідними властивостями, але коштує дорожче алюмінію.

  Пластик – легше і дешевше алюмінію, дозволяє виготовити підставки найрізноманітніших форм. Мінуси: погане відведення тепла, швидке нагрівання і недостатня міцність.

  Дерево – ефектно на вигляд, але має всі слабкі сторони пластика. До того ж, дерев'яна підставка обійдеться недешево. Зате дерев'яні моделі прикрасять будь-який інтер'єр.

  Вага

  Вага визначає комфорт при використанні підставки, особливо коли мова йде про її транспортування разом з лептопом. Якщо підставка купується для дому, то вибирайте масивну модель (алюміній, дерево). Легку пластикову модель варто вибирати в тих випадках, коли потрібна висока мобільність, наприклад, для подорожей.

  Важливо: чим більше вага, тим стійкіше підставка і навпаки. Ця деталь важлива для столиків-підставок. Знайдіть баланс між легкістю і стійкістю. Вибираючи класичні підставки, звертайте увагу тільки на їх вагу.

  Функції

  Регулювання нахилу – дозволяє підібрати оптимальне положення ноутбука для комфортної роботи. Чим ширше діапазон регулювань, тим точніше підлаштовується пристрій під індивідуальні особливості кожного користувача.

  Регулювання висоти – використовується для тієї ж мети, що і регулювання нахилу. Така опція передбачена лише в столиках-підставках.

  Регулювання швидкості вентиляторів – дає можливість встановлювати швидкість обертання кулерів, щоб контролювати процес охолодження і рівень шуму підставки.

  Регулювання кількості вентиляторів – дозволяє змінювати число кулерів, що працюють. Грає ту ж саму роль, що і попередня функція.

  Відведення повітря / обдув – змінює напрямок потоку повітря. На вибір того чи іншого варіанту впливає розташування вентиляційних отворів ноутбука: якщо вони знаходяться на його дні, то використовується відведення гарячого повітря, якщо з боків - то обдув холодним.

  Оснащення

  Знімні вентилятори – дозволяють змінювати тип охолодження з активного на пасивний. Крім того, знімні кулери легко встановлюються в будь-якому місці стільниці. Таке конструктивне рішення підвищує якість охолодження лептопа.

  Живлення від USB – забезпечує живлення вентиляторів від комп'ютера. Відзначимо, що підставки також підключаються і до розетки.

  USB-концентратор складається з декількох USB-портів (1-4). Такий концентратор знадобиться, коли потрібно під'єднати багато пристроїв до ноутбука (миша, флеш-накопичувач, сама підставка і т.д.).

  Динаміки – підсилюють гучність акустичної системи ноутбука. З такою підставкою перегляд фільмів і прослуховування музики стане більш комфортним. Це корисний аксесуар, оскільки вбудовані динаміки лептопа не надто потужні.

  Підсвічування – надає пристрою стильний вигляд (підсвітка навколо лептопа). Підсвічування марне для роботи з ноутбуком в темний час доби. Деякі столики-підставки оснащуються набагато ефективнішою лампою.

  Фіксатори – забезпечують стабільність ноутбука на підставці під час роботи. Надійна фіксація покращує якість охолодження лептопа і підвищує комфорт при його використанні.

  Зустрічаються кілька видів фіксаторів:

  • упор – не дає лептопу зіслизнути вниз;
  • фіксують вставки – прогумовані елементи з протиковзними властивостями;
  • кріплення (ремені) – запобігають перекидання ноутбука при нахилах або оберті підставки.

  Важливо: вибираючи підставку, зверніть увагу на сумісність фіксаторів з ноутбуком. Зробіть це навіть у тому випадку, якщо підставка підходить до лептопу за розміром екрану.

  Шухляда – використовується для зберігання документів, флеш-накопичувачів, дисків, кабелю та інших дрібних предметів. Шухляда знадобиться для роботи вдома або в офісі, але робить підставку більш громіздкою. Тому для подорожей краще брати підставки без шухляжи.

  Місце для мишки – поверхня, на якій розташовується миша поблизу ноутбука. Корисний аксесуар для користувачів, що віддають перевагу працювати мишкою, а не трекпедом. Зустрічається у двох варіантах: вільний від ноутбука простір основої стільниці або знімна поличка.

  Виробник

  Найдешевші моделі з пасивним охолодженням однакові практичні у всіх брендах – вибирайте виходячи з комфорту користування і дизайну.

  Групи середніх за якістю підставок для ноутбуків становить продукція марок Gembird, DeTech, Modecom, найдешевші моделі DeepCool, Canyon і Zalman. Найголовнішим недоліком є недостатнє охолодження ноутбука: мала швидкість вентиляторів або недостатня кількість в конструкції. Також при покупці варто перевірити стійкість або кріплення, щоб ноутбук не сповзав з поверхні. Для потужних ноутбуків що мають потужні відеокарти краще купити модель підставки по дорожче з другої групи брендів.

  Відмінною якістю володіють підставки Belkin, Cooler Master, Logitech, Maxxtro, Thermaltake, Titan, Zalman. Однак при виборі зверніть увагу на кількість вентиляторів – їх повинно бути досить для охолодження конкретно вашої моделі ноутбука. Як правило, якісні підставки дуже стійкі, зручні й функціональні. Багато досить легкі, тому їх можна носити з собою.

  Відгуки про статтю

  Спасибо за труд, очень полезная статья.

  Дякую за корисну статтю!!

  спасибо за очень подробную и сжатую статью .

  Автор спасибо за статью очень полезно

  Очень признательна! Очень полезная статья, как раз выбираю подставку и здорово, что вы так сгруппировали всю информацию.

  Искренне рады, что смогли вам помочь с выбором!

  У меня столик для ноутбука из бамбука, вполне качественный и эффективный. А дерево действительно украшает интерьер.