Як вибрати підставку для вудилища

Підставка для вудилища – пристосування, що підтримує вудилище і фіксує його в потрібному рибалці положенні. Підставки полегшують процес лову, економлячи сили під час тривалої риболовлі. Також вони продовжують термін служби вудилища, оскільки тривале перебування у воді може привести до його передчасного псування.

У ряді випадків підставки можна обладнати електронними сигналізаторами та інші пристосуваннями, що роблять риболовлю більш комфортною і результативною.

Тип

Окрема стійка – легка і проста в перевезенні та встановленні підставка (не потрібно складання та розбирання, вона вкручується або встромляється в землю). Така підставка розрахована на одне вудилище. Окремі стійки дозволяють виставляти вудилища на значних відстанях один від одного, що запобігає сплутування волосіні під час закидання і виведення риби.

Окрему підставку можна встановити тільки на прибережному ґрунті. Крім того, вона поступається у функціональності род-поду. Окрема стійка часто використовується для фідерної ловлі.

Окремі стійки можна розділити на дві групи:

  • односкладні – не регулюються по висоті;
  • двоскладні (телескопічні) – дозволяють регулювати висоту стійки. Краще зупинити свій вибір на двоскладній стійці.

Важливо: для гарної стійкості вудилища бажано придбати 2 стійки: одну – під комлеву частина вудилища (ручку), другу – ближче до вершини.

Щоб надійно встановити стійку, рекомендується забити її в землю. Для цього слід використовувати не молоток або цеглу, а гумову киянку, інакше стійку можна пошкодити, а рибу – розполохати.

Род-под (Rod Pod) – універсальний варіант, який можна встановлювати на будь-яку поверхню (в тому числі асфальт, дерев'яний настил, кам'янистий берег). Така конструкція розрахована на одночасне використання 3-4 вудилищ і дозволяє приєднувати різні механічні та електронні сигналізатори кльова.

Род-под має великі габарити та вагу, складний в установці (необхідно збирати та розбирати), та й вартість його досить висока. Також в род-поді існує ризик сплутування лісок сусідніх вудилищ при виведенні риби. Це пристосування – оптимальний вибір для лову коропа.

Род-поди зустрічаються у двох різновидах.

  • триколісні – забезпечують регулювання нахилу вудилища в дуже широкому діапазоні, що може бути корисним при виведенні риби (знижується ризик заплутування сусідніх лісок), але такі конструкції при сильному пориві вітру можуть перекинутися.
  • чотириколісні – набагато більш стійкі конструкції, але діапазон регулювання нахилу вудилищ не надто широкий, а швидкість регулювання – нижче, ніж в триколісних конструкціях.

Важливо: на додаток до род-поду бажано купити електронний сигналізатор клювання, що повідомляє рибалці про клювання. У цьому випадку не буде потрібно постійно стежити за вудилищем, що особливо зручно вночі або під час дощу. Крім того, сигналізатор виступає як будильник для рибалки що заснув.

Бузбари – поперечини з різьбленням, до яких прикріплюються задники-тримачі вудилищ і сигналізатори клювання. Вони можуть бути як елементом род-поду, так і самостійним пристосуванням. Бузбари встановлюються на березі за допомогою стійок.

Найчастіше використовуються два бузбари: один попереду, інший позаду. Вони мають непогану стійкість, порівняно небагато важать і прості в установці, але застосовуються тільки там, де можна встановити стійки. За вартістю бузбар часто наближається до род-поду.

Бортова підставка – призначена для рибного лову з човна. Кріпиться до борту або до лавки.

Тримач – елемент підставки, жорстко фіксує вудилище і перешкоджає його вислизанню зі стійки або род-поду. Це пристосування особливо актуально при великому куті нахилу вудилища з дуже тонким руків'я.

Деякі металеві утримувачі мають регулювання, що дозволяє точно підігнати їх до діаметра руків'я вудилища. Гумові тримачі часто оснащуються двома посадковими місцями: для повнорозмірних і тонких руків'їв.

Упор-пояс – використовується для установки в нього комля морського вудилища для виведення великої риби. Такий пояс економить сили рибалки в процесі риболовлі.

Регулювання

По висоті – дає можливість встановлювати род-под з різним кутом до поверхні води.

Кут нахилу – дозволяє змінювати кут нахилу поперечної перекладини щодо стійок: це особливо актуально для риболовлі при сильній течії.

Відстань між перекладинами – змінює відстань між передньою і задньою поперечиною.

Матеріал

Пластик – легкий і недорогий матеріал. Однак пластикові підставки недостатньо міцні.

Метал – міцний і довговічний матеріал. Металеві моделі більш функціональні, ніж пластикові: на них можна навісити більше пристосувань без ризику пошкодження підставки. Такий інвентар дорожче і важче. Сталеві підставки міцніше, алюмінієві – легше.

Деякі тримачі виготовляються з гуми: внаслідок своєї еластичності вони можуть надійно утримувати вудилища з ручками різного діаметру. Термін служби таких власників менше, ніж у пластику і металу.

Стійкість

Це ключовий параметр підставки, особливо род-поду, яка не встромляється в землю як окрема підставка, а утримує снасть завдяки стійкості власної конструкції.

Щоб оцінити цей параметр, варто пам'ятати, що при знятті з род-поду будь-якого вудлища він повинен залишатися майже нерухомим. Стійкий род-под не перекинеться при хорошому клюванні або сильному вітру. Крім того, на стійкість підставки впливає і її товщина. Товстіші стійки мають кращу стійкість, ніж тонкі.

Вага

Вага безпосередньо впливає на стійкість підставки: чим вона важче, тим вона стійкіше. Особливо це актуально для род-подів. З іншого боку, масивні конструкції незручні в транспортуванні при відсутності автомобіля. Тому слід знайти баланс між вагою і стійкістю підставки.

Оснащення

Підвісний гак – збільшує вагу і тим самим підвищує стійкість триколісних род-подів: до такого гака підвішується вантаж, наприклад, відро води.

Подовжувач опори – стане в пригоді при ловлі на течії або з дуже крутого берега.

Чохол (сумка) – використовується для транспортування та зберігання род-поду разом з сигналізаторами.

Поради

  • Обираючи род-под, варто оцінити швидкість і зручність складання та розбирання.
  • Щоб вудилища в род-поді не заважали один одному (щоб котушки не чіплялися, а волосінь не сплутувалися), їх можна розташувати в шаховому порядку.

Виробник

При виборі марки варто віддати перевагу спеціалізованим виробниками рибальських снастей. Найпопулярніші з них Salmo, Carp Zoom, EOS, Fishing ROI, JRC, Lineaeffe, Prologic, Traper. Саме їх моделі виготовляються з відмінних матеріалів, в тому числі й нержавіючих. Крім цього більшість підставок стійкі, оснащені якісними сигналізаторами, довго служать в найсуворіших умовах експлуатації.

Пристрої китайських і ноунейм фірм, як правило, служать набагато менше, часто перекидаються, швидко втрачають первинний вигляд. Купувати їх не варто, тому що функцію якісної підставки вони навряд чи зможуть виконувати.

Відгуки про статтю