Як вибрати похідну пічку

Вид

Система приготування їжі – складається з пальника, казанка (каструлі-казанка), кришки, неопренового чохла. Пальник та каструля жорстко з'єднані один із одним, що знижує тепловтрати та прискорює кип'ятіння води та приготування/нагрівання страв. У комплект може входити газовий балон, кухоль (підсклянник), підставка під балон.

Переваги системи приготування їжі: компактність, надійність, економічна витрата газу. Недоліки: висока ціна, можливість використання лише зі штатною каструлею. Оптимальний варіант для альпінізму, тривалих походів та експедицій.

Пальник-конфорка (примус) – призначений для приготування їжі та кип'ятіння води під час піших або велосипедних походів. Характеризується невисокою ціною, компактністю та малою вагою. Може працювати від невеликого балона чи великої ємності (газ, рідке пальне, мультипальне).

 • Газова плита – прилад для приготування їжі та кип'ятіння води. Перевага – висока потужність, що дозволяє приготувати велику кількість їжі за один раз. Недоліки: великі розміри, велика вага. Підходить для кемпінгів, базових таборів та інших стаціонарних стоянок, а також використовується при перебоях із електро- або газопостачанням. Але громіздкість плити ускладнює її застосування у тривалих походах.

Обігрівач газовий – пристрій для обігріву навколишнього простору (намет і т.д.). Існують різні різновиди обігрівачів – від невеликих пристроїв для обігріву рук до потужних пристроїв 1-2 кВт.

Каталітична грілка – пристрій, який застосовується для обігріву приміщення, транспортного засобу, зігрівання людини або прогрівання механізмів.

Лампа газова (світильник) – пристрій для освітлення простору у темну пору доби. Особливість – наявність насадки-розсікача, що збільшує яскравість полум'я. Багато ламп оснащуються скляною колбою, що захищає полум'я від вітру та дощу, а також прикриває предмети від полум'я. Матове скло забезпечує більш рівномірне і м'яке освітлення. Запитується від газового балона.

Світильник беруть із собою на дачу, рибалку, пікнік, кемпінг чи похід.

Піч під казан – пристосування для приготування їжі на відкритому вогні. Дає можливість готувати плов, шашлик, печеню, рибу, овочі.

Балон газовий – посуд для зберігання газів, як стислих, так і зріджених.

Пальник для паяння та нагрівання – насадка на газовий балон, за допомогою якого нагрівають деталі, матеріали та замерзлі труби, паяють електронні компоненти. Подібний пальник використовують для розпалювання сирих дров та вугілля, зняття лакофарбових покриттів, термообробки різних поверхонь та туш тварин. Максимальна температура полум'я – 1300 °C.

Паяльний пальник-різак – нагадує пальник для паяння та нагріву, але призначений в основному для роботи з металевими деталями (паяння та зварювання труб, монтаж кондиціонерів, будівництво). Максимальна температура полум'я – 2500°C.

Паяльна лампа – за сферою застосування такий прилад близький до пальнику для паяння та нагріву, але не приєднується до балона (є своя ємність). При цьому одні моделі працюють на газі, інші – на рідкому паливі. Максимальна температура полум'я – 1300 °C.

Місткість для пального (паливна фляга) – призначена для зберігання рідкого пального. Використовується у парі з пальниками.

Тип пального

Газ – зустрічається найчастіше у вигляді скрапленого ізобутану або пропан-бутанової суміші, заправленої в газовий балон. Переваги: моментальне загоряння, відсутність запаху і кіптяви, гарне тепловиділення, зручність в перевезенні. Недоліки: низька ефективність роботи газового пальника в умовах високогір'я і при низьких температурах.

Рідке пальне – бензин, гас або солярка. Переваги: висока ефективність в горах і на морозі, а також більша доступність в придбанні. Недоліки: неприємний запах, кіптява, можливість протікання при перевезенні та засмічення форсунки.

Мультипальне – використовується як газ, так і рідке пальне. Поєднує в собі їхні переваги та дозволяє обирати потрібний варіант виходячи з ситуації. Недолік – вища ціна, ніж у попередніх аналогів.

Дрова – застосовуються тільки в пічах під казан.

Потужність

Максимальна потужність пальника під час роботи. Цей показник необхідно враховувати при виборі пальника, оскільки від нього безпосередньо залежить кількість приготовленої їжі за один раз. При цьому можна виходити з такого співвідношення: 1 кВт на 1 л продукту. 1 л продукту – порція для однієї людини.

Слід зазначити, що більш потужний пальник має і великі габарити. Тому для походів краще підійде компактний пальник меншої потужності, а потужні плити варто купувати для стаціонарних стоянок. Для обігрівачів і ламп потужність вторинна – в першому випадку вибір робиться в залежності від призначення і конструкції, в другому – за рівнем освітленості.

Важливо: в залежності від сезонних умов потужність обраного пальника може бути менше (літня пора) або більше (осінньо-зимовий сезон).

Час закипання 1 л води

Час, який необхідно для закипання (t -100 ° C) 1 л. води. Цей параметр застосовується для порівняння різних типів пальників. Особливо це корисно в тих випадках, коли потужність пристрою невідома. Слід зазначити, що цей показник безпосередньо пов'язаний з потужністю (чим потужніший пальник, тим швидше він нагріє воду). У мультипаливних пальниках час закипання вказують для окремого виду пального.

Яскравість лампи

Максимальний рівень освітлення пальника-лампи під час роботи. Цей параметр слід враховувати при виборі пристрою. Чим яскравіше лампа, тим більшу площу вона може освітлити. Освітленість вимірюється в люксах.

Витрати пального

Цей параметр означає кількість пального, потрібну для нормальної роботи газової плити/пальника за одиницю часу. Вимірюється у грамах за годину (г/год). Витрата пального – поруч із ємністю балона – важливий визначення часу безперервної роботи приладу. Об'єм балона, який підключається до газової плити, підбирають із розрахунку: для приготування їжі на одну особу на добу необхідно 50 г газу.

Час горіння лампи / безперервної роботи пальника

Час, протягом якого лампа/пальник здатна працювати без зміни балона або дозаправки бака. Цей показник залежить від ємності балона (бака). Час горіння/безперервної роботи можна розрахувати, виходячи з величини витрати пального та його кількості в балоні. У мультипаливних пальниках цей параметр вказують окремого виду пального.

Тип підключення

Тип підключення – спосіб з'єднання газового балона (бака) і пальника.

Різьбове – зустрічається найчастіше в газових і мультипаливних пальниках. Принцип кріплення нагадує з'єднання за допомогою болтів. Відрізняється високою надійністю і міцністю. Недолік – вища ціна балона, ніж пристроїв з цанговим кріпленням.

Цангове – кріплення здійснюється за допомогою затиску (цанги). Зустрічається в газових плитах на тривалих стаціонарних стоянках. Цангові балони дешевше різьбових, але і менш міцні.

Різьбове / цангове – комбінований варіант, який передбачає обидва типи кріплення. Для переходу з одного типу підключення на інший використовуються спеціальні перехідники.

Засувки (Easy Clic) – дають можливість легко та швидко під'єднати пальник чи лампу до газового балона.

Важливо: треба сказати, що деякі пальники розраховані на певні моделі балонів і з іншими не можуть працювати, навіть якщо вони збігаються за типом кріплення.

Встановлення

На балон (невиносні пальники) – пальник фіксується зверху на балон. У цьому випадку балон відіграє роль підставки для пальника.

Переваги:

 • компактні габарити та мала вага;
 • щодо невисока ціна;
 • простота конструкції та використання;
 • низький ризик поломки.

Недоліки:

 • мала ефективність у холодних умовах та за вітряної погоди (використання вітрозахисту призводить до нагрівання та подальшого вибуху балона);
 • низька стійкість, що обмежує літраж казанка (до 1.5 л);
 • високий ризик підгоряння їжі. Такий пальник краще підходить для заварювання сублімованих продуктів, ніж для приготування страв.

Невиносні моделі є оптимальними для нетривалих походів у складі невеликої групи (до 4 осіб).

Через шланг (виносні пальники) – пальник та балон знаходяться окремо один від одного та з'єднані шлангом. При цьому сам пальник оснащений ніжками.

Переваги:

 • висока ефективність пальника в холодних умовах і за вітряної погоди (балон можна зігрівати в ємності з гарячою водою, загорнути в теплу куртку або спальний мішок, застосовувати вітрозахист);
 • гарна стійкість на землі, що дозволяє використовувати великий казанок (від 2 л);
 • низька ймовірність підгоряння страви, що дозволяє готувати рагу, супи, каші.

Недоліки:

 • висока вартість;
 • складна конструкція;
 • велика вага та габарити;
 • ризик пошкодження шлангу, що призводить до витоку газу та неможливості подальшої роботи пальника.

Виносні пальники підходять для багатоденних походів, складних скелелазних сходжень із великою кількістю учасників.

Балон усередині – у цьому випадку балон є частиною конструкції приладу і тому не від'єднується. Такий варіант притаманний газовим плитам.

Діаметр конфорки

Від діаметра конфорки залежить діаметр віночка полум'я і, відповідно, розмір підставки для посуду. Чим більше діаметр конфорки, тим ширшим посудом можна користуватися. Моделі з великим діаметром конфорки мають велику потужність і великі габарити.

Оснащення і функції

Система підігріву пального – підвищує ефективність роботи пальника при зниженні тиску газу в балоні (в разі низької температури повітря або коли газу мало). Пальне підігрівається внаслідок самого полум'я пальника. У моделях, що працюють на рідкому паливі ця функція забезпечує потужне і стале полум'я. Система підігріву пального зустрічається тільки в пальниках з виносним кріпленням.

П'єзо підпал – система електричного запалювання, заснована на п'єзоелектричного ефекту. Для запалювання пального досить натиснути на кнопку. Така система не вимагає сірників, запальничок, а також батарейок.

Регулятор потужності – дозволяє змінювати потужність роботи пальника шляхом регулювання інтенсивності полум'я. Ця функція забезпечує потрібний нагрів без перевитрати пального.

Ємність приготування – входить в комплект пальника. Перевагою такої ємності є не тільки сумісність з пальником, але і різні додаткові рішення, що підвищують зручність її використання (захист від вітру, теплообмінники й т.д.). Така ємність більш ефективна, ніж «не рідна» ємність.

Чохол в комплекті – служить для транспортування і зберігання, захищає від подряпин, ударів, а також утримує частини пальника в розібраному стані.

Змінні балони – балони, сумісні з пальником. Знаючи назви балонів можна без проблем знайти пальне для пальника в спеціалізованих магазинах.

Титановий корпус – характеризується малою вагою, міцністю, стійкістю до корозії. Цей пальник суттєво не збільшить вагу туристичного спорядження, що особливо важливо під час тривалого походу.

Попередній підігрів пального – забезпечує стабільне горіння (рідкопаливні пальники) та потужність полум'я (газові пальники).

Вітрозахист - шторка, яка не дає вітру погасити полум'я пальника.

2 конфорки (газові плити) – такі моделі підійдуть для кемпінгу.

Вага

Вага пальника особливо важлива для піших походів. Для цього випадку існують дуже легкі моделі, вагою 60-70 г. Слід зазначити, що вага пальника вказується без ваги балона або пального в баку і чохла. Газові плити, розраховані на використання в стаціонарних умовах, важать більше (до 1.5 кг і вище).

Відгуки про статтю