Як вибрати портативну радіостанцію

Портативна радіостанція (рація) приймально-передавальний пристрій, який використовується для бездротового зв’язку. Об’єднує в собі радіоприймач, радіопередавач, антену, елементи живлення, елементи перетворення інформації.

Порівняно з мобільним телефоном, рація має такі переваги: безкоштовний зв’язок, незалежність від зони покриття стільникового зв’язку, простота експлуатації (користувачеві достатньо натиснути одну кнопку, замість шукати потрібний контакт у довіднику мобільного пристрою).

Рація використовується мисливцями, рибалками, туристами, спортсменами, далекобійниками, таксистами, будівельниками, працівниками різних державних органів (передусім силових структур). Крім того, на відпочинку — гірськолижному, пляжному, в поході до лісу — за допомогою рації кожен легко може зв’язатися з іншими членами групи. Утім, є в неї й недолік: порівняно з мобільним телефоном, вона має обмежений радіус дії — щонайбільше 15 км.

Класи

Аматорські (побутові) — малопотужні пристрої (0,5−2,5 Вт), яким притаманна обмежена дальність зв’язку (до 0,5 км).

Аматорські рації виготовляються з пластику, мають малофункційний дисплей, але відносно дешеві, ще й оснащені компасом, ліхтариком та секундоміром. Робочі діапазони: LPD, PMR, FRS/GMRS і CB (рідко).

На відміну від професійної техніки, аматорські моделі продаються по дві штуки (трапляються комплекти і з більшою кількістю рацій). Стануть у пригоді туристам, грибникам, рибалкам, далекобійникам в автоколоні тощо. Не вимагають ліцензування.

Важливо: аматорські моделі вирізняються низькою механічною міцністю, а також незахищеністю від пилу й вологи. Обирайте аматорську модель із прогумованими корпусом та антеною, оскільки незахищений пластик швидко розтріскується.

Напівпрофесійні. За потужністю (3−4 Вт) перевершують аматорські моделі, так само як і за дальністю зв’язку, що становить 1−1,5 км; проте і коштують дорожче.

Напівпрофесійні рації виготовляються з пластику, армованого алюмінієвим шасі, і мають високу стійкість до бризок. У таких моделях передбачена знімна антена, що дозволяє замінити її більш ефективною. Робочі діапазони: PMR, LPD.

Напівпрофесійні моделі зручні для мандрівників, рибалок, мисливців, будівельників, представників охоронних служб, спортсменів тощо.

Професійні, розраховані на суворі умови експлуатації, характеризуються найвищими параметрами потужності (понад 5 Вт) і дальності зв’язку (15 км). Однак їхня вартість перевищує ціну інших рацій. До професійних моделей належать авіаційні, морські тощо.

Професійні рації виготовляються з особливо міцних матеріалів, тому вони стійкі до падінь, ударів, впливу вологи і пилу (американський військовий стандарт MIL-STD-810). Відрізняються максимально широким набором функцій (включно зі скремблером, комп’ютерним програмуванням, роботою в різних режимах, великою кількістю каналів).

Професійні моделі працюють у двох режимах:

 • симплекс — прийом і передача інформації відбуваються в діапазоні однієї частоти;
 • напівдуплекс прийом і передача інформації здійснюються на різних частотах за допомогою ретранслятора.

Робочі діапазони: UHF, VHF.

Професійні моделі використовуються співробітниками державних органів (збройних сил, поліції, МНС тощо), будівельниками та іншими фахівцями. Підлягають ліцензуванню.

Діапазон

CB (27 МГц) — «цивільний» діапазон. Через слабку проникну здатність радіохвиль не годиться для міських умов, але підхожий для зв’язку за містом. Рації такого діапазону здебільшого використовуються далекобійниками.

LPD (433 МГц) — «міський» діапазон. Обіймає промислові, наукові, медичні частоти. Дозволений до використання в Україні за умови потужності передавача щонайбільше 10 Вт. Рації LPD-діапазону компактні та економічні, але мають невелику дальність зв’язку (2 км).

PMR (446 МГц) — європейський неліцензійний діапазон. Характеризується високою проникною здатністю, що забезпечує гарний зв’язок у місті на невеликій відстані. Дозволений до використання в Україні за умови, що потужність передавача не перевищує 0,5 Вт.

FRS (462−467 МГц) — американський аналог PMR; передбачає використання малопотужних рацій до 0,5 Вт. Подібний до FRS-діапазону й GMRS, але для роботи в ньому використовуються рації потужністю до 2 Вт. Застосування обох діапазонів заборонено в Україні.

VHF (134−174 МГц) відрізняється середньою проникною здатністю сигналу за достатньої дальності дії. Рації VHF-діапазону є оптимальними для роботи за містом. Такі пристрої оснащуються довгими антенами.

UHF (400−474 МГц) характеризується високою проникною здатністю сигналу. Рації діапазону UHF підхожі для роботи в місті.

Відповідно до законодавства України, пристрої, що працюють у частотних діапазонах VHF і UHF, без спеціальної ліцензії використовувати заборонено.

Живлення

Батарейки доступні і легко замінюються, але забезпечують невелику потужність. Живлення від батарейок використовується в компактних моделях, розрахованих на коротку дальність дії. Найчастіше застосовуються батарейки АА і ААА по 3−8 штук.

Акумулятор відрізняється від попереднього варіанта більшою потужністю та автономністю. За формою може бути оригінальним або виконаним у форматі АА, ААА. Акумулятором оснащуються потужні професійні пристрої з великою дальністю дії. Недоліки: швидко замінити використану батарею неможливо; процес заряджання тривалий і теж не завжди можливий.

Типи акумулятора:

 • Ni-Cd надійний, стійкий до холоду і високого струму заряджання, але схильний до «ефекту пам’яті» і токсичний;
 • Ni-Mh позбавлений недоліків попереднього типу, проте чутливий до низьких температур і менш довговічний;
 • Li-ion ємний, компактний, легкий акумулятор, не схильний до «ефекту пам’яті», одначе дорогий і чутливий до холоду;
 • Li-pol має всі переваги Li-ion, до того ж більш компактний і легкий. Проте погано переносить низькі температури.

У раціях найчастіше використовуються акумулятори Ni-Mh і Li-ion. Батареї Li-pol застосовуються в пристроях високого цінового сегмента.

Зверніть увагу і на ємність акумулятора, яка вимірюється в міліампер-годинах (мА/г). Від неї значною мірою залежить час автономної роботи пристрою. Рекомендовані формати акумулятора — АА і ААА.

Характеристики

Дальність дії (радіус дії) — максимальна дистанція, на якій радіостанція забезпечує якісний зв’язок.

Виробник указує дальність дії з огляду на ідеальні умови: відсутність перешкод, відкритий простір, ясну погоду, зв’язок із радіостанцією тієї самої моделі. Фактична дальність завжди нижча від указаної, особливо в місті, де щільна забудова і сильні перешкоди негативно впливають на цей параметр.

Аби правильно обрати рацію за дальністю дії, дотримуйтеся такого правила: кожні 0,5 Вт в ідеальних умовах відповідають 3 км. Для міста цей параметр ділиться на 3, для лісу — на 2. Крім того, радіус дії змінюється залежно від погодних умов, рівня заряду елемента живлення, присутності поблизу радіолокаційних антен і ліній електропередач.

Діапазон частот. Що він ширший, то більш універсальною є портативна радіостанція. Щоправда, слід пам’ятати про обмеження роботи пристрою в різних діапазонах.

Потужність передавача від цього показника безпосередньо залежить дальність дії рації. Тобто більш потужні пристрої мають відносно велику «далекобійність». Обираючи пристрій за потужністю передавача, пам’ятайте про законодавчі обмеження навіть у тому разі, коли рація працює в неліцензійних діапазонах.

Канали окремі сегменти основного діапазону. Подрібнення діапазону на канали дає змогу багатьом користувачам одночасно перебувати в ефірі, не заважаючи одне одному. Що більше каналів, то вищі шанси знайти незайнятий канал.

У малопотужних раціях кількість доступних каналів невелика. А от у професійних може бути від 16 до 32 каналів.

Субкоди дозволяють багатьом людям використовувати спільний канал. Застосовуючи різні коди, користувачі не чують одне одного, а отже, не заважають. Що більше субкодів, то більше частотних комбінацій для зв’язку.

Важливо: кількість каналів і субкодів особливо значуща для потужних рацій з великою дальністю дії, оскільки вони забезпечують надійну роботу в умовах завантаженості частот певного діапазону.

Рація може підтримувати аналогове, чи то пак тонове (CTCSS), або цифрове (DCS) кодування. За кількістю можливих кодів DCS виграють у CTCSS.

Кодування застосовується для захисту від стороннього шуму і техногенних перешкод. Рекомендовано до використання в межах міста, коли люди перебувають близько одне до одного. Натомість для далеких дистанцій подібне кодування не підійде, оскільки воно зменшує фактичний радіус дії пристрою, а отже, користувач не почує, що каже його співрозмовник.

Осередки пам’яті застосовуються для запису налаштованих каналів (канал і субкод). Полегшують роботу з пристроєм.

Потужність гучномовця — що вищий цей параметр, то чіткішим буде звук навіть на великій гучності. Це має значення, якщо рація використовується в гамірних місцях.

Чутливість — цей показник пов’язаний з дальністю дії рації і з тим, наскільки слабкий сигнал вона здатна прийняти. Вимірюється в мікровольтах (мкВ). Що нижче його числове значення, то більша чутливість пристрою.

Час роботи вказується виробником з огляду на ідеальні умови. Фактичний час роботи завжди нижчий від зазначених параметрів. Залежить од ємності акумулятора, потужності передавача, характеристик антени, робочої частоти.

Режими роботи:

 • очікування найбільш економний режим;
 • розмова — найбільш енерговитратний режим;
 • прийом посідає проміжне місце між попередніми режимами.

Зазвичай указується загальний час роботи рації у відсотковому співвідношенні 90/5/5 очікування/розмова/прийом.

Корпус захищає рацію від шкідливих впливів довкілля.

 • Пластик легкий, теплий навіть в умовах низьких температур, стійкий до вологи, але недостатньо міцний.
 • Пластик + метал (шасі) — збалансоване поєднання, що забезпечує механічну міцність і заразом відносно невелику вагу. Використовується найчастіше.
 • Метал відрізняється міцністю й великою вагою, до того ж за низької довколишньої температури холодить руки.

Захист од пилу й вологи (для корпусу) забезпечує стійкість рації до несприятливих зовнішніх факторів. Потрібний користувачам, котрі планують працювати з рацією в складних умовах (на будівельному майданчику, на морі тощо).

Маркування класу захисту має вигляд IPХХ, де перша цифра означає рівень захисту від пилу, а друга — від вологи. Перший позначається цифрами від 0 до 6, другий — від 0 до 8. Що більший цифровий індекс, то вищий рівень захисту.

Більшість рацій мають ступінь захисту IP54 (тобто вони захищені від пилу та бризок). Пило- і водонепроникні радіостанції (IP68) використовуються для роботи в морському і річковому діапазонах. Для риболовлі й туризму згодяться рації з рівнем захисту IP67.

Захист від ударів забезпечує стійкість рації до механічних впливів і залежить од конструкції корпусу (міцний матеріал, вставки). Ступінь захисту різних моделей не однаковий, тож уточнюйте цей параметр, коли купуватимете пристрій. Бажано, щоби рація витримувала падіння бодай із висоти 1,5 м.

Важливо: аби підвищити стійкість рації до пилу, вологи та механічних впливів, носіть її в чохлі-кобурі.

Прогумований корпус підвищує стійкість рації до вологи і захищає її від ударів. До того ж пристрій із таким корпусом зручно тримати в руці.

Габарити й вага також визначають, наскільки зручно буде носити рацію. Що компактніший і легший пристрій, то комфортніше ним користуватись. Утім, напівпрофесійні та професійні радіостанції не можуть бути маленькими й легенькими. Тож шукайте баланс між функційністю та компактністю. Головне, щоби рація вільно лежала в руці.

Функції

Vox — активація радіостанції голосом без натискання кнопки «Push to talk» (PTT). Аби перевести рацію до режиму передачі, треба лише заговорити. Голосова активація можлива як із гарнітурою (Vox), так і без неї (Ivox).

Режим няні нагадує попередню функцію: одна рація стоїть поруч із дитиною (в режимі передачі), а другу носить хтось із батьків (у режимі прийому). Так мама й тато завжди почують, якщо маля раптом заплаче.

Ретранслятор обладнання зв’язку, що з’єднує кілька рацій і збільшує дальність дії.

Сигнал закінчення передачі (Roger Beep) повідомляє користувачеві, що його співрозмовник завершив говорити й чекає на відповідь.

Важливо: на завершення розмови зазвичай кажуть «кінець зв’язку» або «Роджер».

Режим економії енергії збільшує час роботи рації. Це необхідно тим пристроям, які мають перебувати в робочому стані протягом тривалого часу.

Підтримка амплітудної модуляції (АМ) стане в пригоді далекобійникам і автомобілістам-аматорам. В інших галузях діяльності використовується частотна модуляція (FM).

Програмування на комп’ютері дає змогу закарбовувати в пам’яті радіостанції потрібні параметри, насамперед канали і субкоди. Особливо корисне для налаштування великої кількості рацій чи пристрою без дисплея. Виконується за допомогою спеціального ПЗ, яким оснащується пристрій.

Важливо: іноді користувачам надається можливість обмінюватися налаштуваннями між кількома раціями, минаючи ПК (копіюється вміст чарунок пам’яті).

Регулювання гучності змінює рівень гучності з урахуванням конкретної ситуації.

Перемикання потужності передавача дозволяє економно витрачати енергію акумулятора або батарейки. Для роботи на короткій дистанції треба увімкнути режим (Low), а для використання рації на максимальній відстані — рівень (High).

Скремблер — пристрій, що шифрує або дешифрує розмови рацією. Зазвичай являє собою змінний модуль. Якщо користувач бажає прослуховувати зашифровані сигнали, що надходять від рації зі скремблером, у нього теж має бути аналогічний пристрій.

Шумозаглушення блокує сторонні перешкоди природного або промислового походження, внаслідок чого мовлення стає більш розбірливим, а рація не шипить між сеансами зв’язку. Користувач може самостійно визначити рівень шуму, за якого система спрацьовуватиме й усуватиме перешкоди.

Моніторинг каналів дає змогу прослуховувати різні сегменти основного діапазону, не придушуючи шумів. У такий спосіб можна оцінити, чи багато користувачів заполонили ефір.

Сканування каналів автоматичне «прослуховування» рацією сегментів певного діапазону. Спрощує пошук потрібного каналу.

Звуковий сигнал повідомляє користувача про натискання кнопки рації, полегшуючи роботу з пристроєм. За потреби відмикається.

Підсвічування дисплея стане в пригоді вночі й у слабкому освітленні. Також може слугувати ліхтариком, та водночас споживає енергію і скорочує строк автономної роботи пристрою. Тому варто самотужки регулювати тривалість підсвічування, а якщо в ньому немає нагальної необхідності, то просто відмикати.

Bluetooth застосовується для під’єднання бездротової гарнітури.

GPS-модуль точно визначає місцеперебування користувача. Допомагає орієнтуватися на місцевості. Рації з таким модулем оснащуються барометром, висотоміром, компасом.

Блокування клавіатури не дає приладу ввімкнутися від випадкового натискання на кнопки, якого не уникнути, коли носиш рацію в тісному чохлі або кишені одягу.

Налаштування на аварійний канал потрібне для зв’язку зі службою порятунку в надзвичайній ситуації. Для цього в усіх раціях зазвичай передбачена спеціальна кнопка.

Оснащення

Дисплей надає інформацію про роботу рації: номер каналу, номер субкоду, частоту, поточний рівень заряду, обраний режим, потужність передавача. Полегшує користування пристроєм. Властивий як аматорським раціям, так і професійним стаціонарним моделям.

Антени бувають двох різновидів:

 • незнімна жорстко закріплена на корпусі переважно аматорських моделей;
 • знімна, властива напівпрофесійним та професійним пристроям, вільно від’єднується від корпусу; переваги: зручність зберігання і транспортування рації, можливість установити потужнішу антену чи під’єднати прилад до зовнішньої антени, збільшивши дальність дії.

Гарнітура (навушники з мікрофоном) звільняє руки користувача, коли він розмовляє рацією.

Зарядний пристрій додається до напівпрофесійних та професійних моделей. Для аматорських рацій ЗП купується окремо.

Підставка для заряджання пристрій зі вбудованим ЗП. Полегшує і прискорює процес заряджання рації, а також використовується для її зберігання.

Вібродзвінок повідомляє користувача про вхідний сигнал вібрацією корпусу. Застосовується в гамірних місцях чи за таких обставин, коли треба зберігати тишу.

Таймер розмови (TOT) автоматично переводить радіостанцію з режиму прийому в режим передачі за 0,5−3 хвилини. Допомагає зберегти заряд акумулятора.

Ліхтарик (світлодіод) корисний в темряві або в слабкому освітленні.

Індикація заряду повідомляє про поточний рівень заряду акумулятора. Дає змогу стежити за станом батареї і вчасно її заряджати.

Кліпса використовується для надійного кріплення рації на пасі.

Поради

 • Перед купівлею рації дізнайтесь якнайбільше про компанію-виробника та особливості обраного пристрою. Компанії, які на ринку вже довгий час, намагаються підтримувати свою репутацію, тому виробляють якісну продукцію. Чимало корисної інформації можна знайти на сайтах і форумах радіоаматорів.
 • Обираючи рацію, визначтеся з умовами, в яких вона працюватиме, адже від цього залежить не тільки клас пристрою, а й набір функцій. Кожна зайва функція спричинює додаткові витрати. Вочевидь, Bluetooth, GPS-модуль і барометр на практиці не потрібні.
 • Якщо ви купуєте рацію для використання в суворих умовах, враховуйте її мінімальну і максимальну робочу температуру.
 • Обираючи професійну рацію, зверніть увагу на наявність дисплея (бодай трьохрядкового), шумозаглушення, функції аварійного сигналу одному або кільком людям, автоматичного перемикання рації в режим передачі за надзвичайних ситуацій. Рекомендована гарнітура — тридротова з акустичною руркою.
 • Користуючись рацією, враховуйте особливості місцевості. Якщо радіостанція не працює через складний рельєф, зійдіть на найближче узвишшя. Не бажано експлуатувати пристрій поруч зі скелями або джерелами електромагнітного випромінювання.
 • Аби не зіпсувати рацію, не вмикайте її і не працюйте з нею без антени. Не встановлюйте на рацію сторонні антени це призведе до скорочення дальності дії і до інших проблем із пристроєм.
Відгуки про статтю

Дякую. Все толково і корисно.