Як вибрати посудомийну машину

Тип

За типом посудомийні машини діляться залежно від розміру:

Повнорозмірні – мають габарити порядку 60х60х85 см, зазвичай такі машини вміщують 12-16 комплектів посуду (до складу стандартного комплекту входить 11 кухонних предметів: три різних тарілки, три ложки, ніж, виделка, чашка, склянка і блюдце).

Вузькі – ширина машини становить 45 см, за раз можуть вимити 6-9 комплектів. Зазвичай такі пристрої набувають для сім'ї з 2-4 осіб. За вартістю займають середню цінову позицію серед трьох типів.

Компактні – розміри складають 45х55х45 см, вміщують 4-5 комплектів. Найдешевші машини, але не самі економічні. Ефективність мийки значно гірше, ніж у попередніх двох типів, однак це ідеальний варіант для маленької кухні.

Тип установки

Повністю або частково вбудовані моделі – популярні серед тих, хто цінує цілісність інтер'єру кухні. При установці і панель управління, і дверцята можна приховати.

Частково вбудована посудомийка відрізняється від повністю вбудованої моделі тим, що в першому випадку панель керування відкрита, а в другому – закрита декоративним фасадом. Частково вбудована машина зручніше у використанні, так як забезпечує миттєвий доступ до панелі управління, зате повністю вбудована посудомийка виглядає більш естетично, зливаючись з гарнітуром кухні.

Окремо стоячі машини – коштують трохи дешевше вбудовуваних моделей, а деякі мають можливість подальшого вбудовування.

Клас миття / клас сушіння

Клас визначає якість вчинених машинкою сушіння або миття. Обидва ці показника маркуються латинськими буквами від А до С і вказують:

 • А – ідеально чистий/ідеально сухий посуд;
 • В – наявність в деяких місцях незначної кількості плям/крапель води на посуді;
 • С – наявність плям/крапель води.

Посудомийки із класом сушіння D зустрічаються дуже рідко – після сушіння на посуді залишається досить багато вологи.

Чим вище клас, тим дорожче посудомийна машина. Купуючи пристрій з низьким класом миття або сушіння, ви ризикуєте час від часу перемивати посуд, а також отримати сліди від висохлої води на столових приладах.

Клас енергоспоживання

Показує економічність використання машини під час миття, тобто скільки електроенергії витрачається на миття одного комплекту посуду. Як і клас миття та сушіння, позначається латинськими літерами:

 • A, A+, A++, A+++ – дуже економічні, мінімальні витрати електроенергії (найбільш енергоефективні – A+++);
 • В – економічні, середня витрата електроенергії;
 • С – висока витрата електроенергії. Сучасні посудомийні машини досить рідко зустрічаються з цим класом енергоспоживання.

У 2021 році було прийнято нову класифікацію енергоефективності: вся техніка позначається літерами від A (найбільш енергоефективний) до G (найменш енергоефективний).

Нова шкала ніяк не прив'язана до старої, оскільки розроблялася виходячи з інших вимог щодо енергоефективності та методики розрахунку. Тому не кожному приладу, що мав клас енергоспоживання A+++, буде присвоєно новий клас B, A++ – клас C, A+ – клас D.

Витрата води

Найбільш економічними вважаються моделі з витратою до 15 л води за цикл, у деяких моделей витрата більше – до 20 л. Слід знати, що посудомийна машина з найбільшою витратою все одно використовує води менше, ніж ми витрачаємо при ручному митті.

Кількість комплектів посуду

Комплект посуду – набір, розрахований на одну людину (4 тарілки, чашка, виделка, ложка, блюдце). Цей параметр в різних пристроях варіюється в межах 5-15 і більше. Містка машина помиє більше посуду за один цикл, але ця перевага обертається великими габаритами і підвищеною витратою миючого засобу, води і електроенергії.

Тому не варто вибирати посудомийку за цим параметром на «всякий випадок» – виходьте з реальної ситуації. Перш за все, враховується кількість членів сім'ї. Наприклад, для сім'ї з 2-3 осіб підійде апарат, розрахований на 4-7 комплектів.

Тип сушіння

Конденсаційне – найпростіший варіант. Після миття краплі випаровуються з гарячої поверхні посуду. Позитивні якості: мінімальна витрата електроенергії, відсутність шуму. Недоліки: тривалість сушіння, можливість появи розводів на посуді.

Турбосушіння – зазвичай притаманна дорогим моделям. Посуд обдувається спеціальним вентилятором і висихає. Позитивні якості: висока швидкість сушіння, відсутність розлучень на посуді. Недолік: енерговитратність, шум через роботу вентилятора.

Активне сушіння з реконденсацією – як і попередній тип сушіння має контур, яким циркулює повітря. Але, на відміну від турбосушки, повітря рухається завдяки теплообміннику (за рахунок різниці температур), а не вентилятору. По ефективності та економічності займає середнє положення між конденсаційною та турбосушкою.

Цеолітна – поєднує в собі переваги конденсаційної та турбосушки. Цей тип сушіння передбачає використання цеоліту – мінералу, що виділяє тепло при контакті з водою, яка стікає з посуду. При цьому цеоліт не втрачає своїх властивостей і може застосовуватися необмежену кількість разів. Такий тип сушіння зустрічається в елітних посудомийних машинах.

Керування

Поворотний вимикач+кнопки – використовується в порівняно дешевих машинах. Недоліки: утруднене очищення панелі і кнопок, незручне управління.

Кнопки – дозволяють реалізувати широкий функціонал, причому такий інтерфейс дешевше сенсорного. Такий варіант зручніше, ніж попередній тип управління, але так само складний у догляді.

Сенсорне (з дистанційним управлінням) – найбільш просунуте і зручне рішення. Сенсорна панель проста в догляді і надає пристрою стильний зовнішній вигляд. Недолік – висока ціна.

Рівень шуму

Цей параметр вимірюється в децибелах (дБ). Чим нижче рівень шуму, тим комфортніше працювати з машиною особливо в нічний час доби. В просунутих пристроях ця характеристика не перевищує 43-45 дБ, що приблизно відповідає шуму від холодильника або мови людини.

Програми, режими, функції

Автоматичні програми

Чим більше програм, режимів і функцій, тим ширші можливості посудомийної машини, але тим вище її ціна. Найчастіше зустрічаються моделі з 4 програмами:

 • стандартна програма – повсякденне миття;
 • режим попереднього ополіскування або замочування – немає необхідності включати машину, коли брудний всього 1 комплект посуду. Даний режим не дає залишкам їжі присохнути, поки не збереться кількість посуду, необхідна для повного завантаження;
 • експрес-програма або швидкий цикл – також призначена для слабозабрудненого посуду;
 • режим для стійких забруднень.

Спецпрограми

Залежно від моделі машини можуть мати такі програми і режими:

 • біопрограма – використання спеціальних біодобавок для ефективного видалення жирів;
 • програма інтенсивного миття – посилене миття каструль і сковорідок при температурі 65-70°С;
 • делікатна програма для крихкого посуду – для тонкого скляного посуду;
 • спецпрограма для каструль;
 • економічна програма – для малозабрудненого посуду використовується температура близько 50-55°С;
 • режим напів завантаження – присутній в підлогових моделях з місткістю 8 комплектів і більше. При такому режимі з двох лотків використовується тільки один, це економить воду, енергію;
 • режим полоскання – використовується для ополіскування посуду без миючих засобів або підігріву тарілок перед подачею страв;
 • гігієнічна – знищує віруси і бактерії (температура 68-70°С), корисна для миття посуду дитини або хворого члена сім'ї;
 • нічна – характеризується зниженим рівнем шуму і підвищеним часом роботи;
 • обробка парою – для стерилізації посуду (консервування) або розм'якшення залишків їжі;
 • автопрограма – автоматично налаштовує цикл миття виходячи з даних аквасенсора для оптимізації витрат води та електроенергії;
 • змішана – комбінація декількох режимів миття для різного посуду, розташованого в різних відсіках посудомийної машини;
 • пластиковий посуд – дбайливе миття посуду з пластику;
 • програма «3 в 1» – дає можливість використовувати таблетки, в яких з'єднані миючий засіб, сіль і ополіскувач. Подібна функція спрощує роботу з посудомийною машиною.

Оснащення

Можливість підключення до гарячого водопостачання – в основному всі машинки нагрівають воду до потрібної температури самостійно, проте існує варіант підключення пристрою до джерела гарячої води. Слід зазначити, що ця функція не надто зручна, так як регулювати температуру в даному випадку досить складно, особливо при частих скачках напруги. Але в той же час її наявність дозволяє значно економити електроенергію.

Важливо: звертайте увагу на максимально допустиму температуру води на вході. Виробники зазвичай забороняють підключати пристрій до джерела гарячої води, якщо її температура вище 60°С.

Промінь на підлозі – індикатор визначення роботи машинки, тобто пристрій показує, закінчила миття машинка чи ні, фокусуючи на підлогу червоний промінь. Наявність цієї функції необхідна для повністю вбудованих посудомийок, які працюють настільки тихо, що неможливо визначити, чи закінчено цикл миття.

Захист від підтікання та переливу (аквастоп) – пристрій автоматично припиняє подачу води при виникненні витоку, перекриваючи клапан на шланзі. При цьому зайва вода зливається в каналізацію.

Самоочищуючий фільтр – самостійно очищується шляхом перетирання залишків їжі і змивання їх в каналізацію.

Таймер (відстрочка старту) – автоматично запускає мийку в заданий користувачем час. Дає можливість відстрочити старт машини на 10-20 годин. Корисна опція, якщо тарифи на електрику в денний і нічний час різні. Зустрічається в посудомийках з електронним управлінням.

Контроль чистоти води (аквасенсор) – відстежує ступінь прозорості води. При сильній забрудненості датчик змінює воду і збільшує тривалість миття, а коли пристрій перестає виявляти у воді сліди забруднень – полоскання закінчується. В результаті досягається висока якість миття при економії води і електроенергії.

Захист від дітей – блокування дверцят машини і/або кнопок управління посудомийкою. В результаті дитина не отримає доступу до посуду всередині пристрою і не зможе втрутитися в його роботу.

Інверторний двигун – характеризується меншим споживанням енергії і шумом при роботі. Мінус – висока ціна.

Підсвічування камери – підвищує видимість в камері посудомийної машини. Знадобиться, навіть якщо кухня добре освітлена.

Сигнал закінчення (звуковий) – повідомляє про завершення програми в машині. Дозволяє визначити момент закінчення роботи, так як посудомийки зазвичай малошумні пристрої.

Індикатор ополіскувача – відображає кількість ополіскувача та повідомляє про його вичерпання. Ополіскувач запобігає появі на посуді плям від крапель води і його тьмяніння, а також надає блиск.

Індикатор солі – показує кількість солі і повідомляє про її вичерпання. Сіль потрібна для пом'якшення жорсткої води.

Важливо: обов'язково додавайте спеціальну сіль, так як в противному випадку форсунки, які розпилюють воду, заб'ються і пристрій поламається. Бажано використовувати миючі засоби, рекомендовані виробником посудомийної машини.

Дисплей – відображає відомості про режим роботи, рівні солі і ополіскувача, часу до завершення програми, код несправності і іншу інформацію. Дисплей полегшує користування пристроєм.

Проточний водонагрівач – такий ТЕН вигідно відрізняється від трубчастого аналога економною витратою електроенергії, хорошим нагріванням і подачею води. Таке рішення дозволяє використовувати більш прості системи фільтрації. Зустрічається в сучасних посудомийках.

Регульований по висоті кошик для посуду – оптимізує використання робочої камери машини і тим самим підвищує ефективність миття.

Лоток для приладів – робить зручнішим завантаження в машину ножів, виделок та інших столових приладів (у порівнянні з традиційним кошиком).

Тримач для келихів – оберігає цей крихкий посуд від пошкодження під час миття. Без такого тримача келихи можуть впасти через сильний тиск води.

Автовідкриття дверцят – повідомляє про закінчення роботи посудомийки та прискорює сушіння вимитого посуду. Автовідкриття дверцят полегшує використання апарата.

Внутрішнє покриття з нержавіючої сталі – довговічне та міцне, не боїться корозії. Таке покриття продовжує термін служби посудомийної машини.

Розміри

Розміри посудомийної машини враховують під час вибору місця встановлення. Особливо важливі ширина та висота пристрою:

 • ширина – 60 см (повнорозмірні), 45 см (вузькі), 45-60 см (компактні);
 • висота – 85 см (повнорозмірні), 45-60 см (компактні).

Поради щодо використання

 • Посудомийка під'єднується до водопроводу, каналізації та електромережі. Краще звернутися за допомогою до професіоналів, ніж самостійно займатися складним монтажем пристрою.
 • Не залишайте миючий засіб (порошок) в контейнері надовго: він злежиться і втратить корисні властивості.
 • Не мийте в машині посуд, який розраховано тільки на ручне миття (про це вказується в маркуванні). В машині заборонено мити дерев'яний, мідний, алюмінієвий, срібний, золотий, олов'яний, кришталевий посуд. Також в посудомийці не можна мити деякий посуд із пластику.

Виробник

До групи бюджетної і найменш якісної продукції можна віднести моделі маловідомих китайських і місцевих брендів: Delfa, Daewoo, Kaiser, Liberton, Saturn, West. Деякі марки надають невеликий гарантійний термін роботи, а також мають великі труднощі при ремонті. Частими проблемами таких машинок є «недомиття» забруднень, а також велика витрата води. Деякі з цих посудомийних машин за ціною можуть зрівнятися з машинами найпопулярніших марок. Це слід враховувати про виборі.

Гарною якістю відрізняються посудомийки таких популярних виробників, як Samsung, LG, Beko, Candy, Gorenje, Ardo, Freggia, Indesit, Hotpoint-Ariston, Electrolux, Siemens, Whirpool, Zanussi. У цих виробників великий модельний ряд машин, надійна сервісна підтримка. Посудомийки функціональні і якісні, проте зустрічаються нарікання на використовувані матеріали і збірку. Цінова політика досить гнучка, покупець може вибрати модель практично на будь-який смак і бюджет.

Лідерами серед виробників посудомийних машин можна вважати продукцію AEG, Bosch, Siemens. Такі посудомийки коштують дорожче, однак вони максимально надійні і якісні. Ці виробники приділяють увагу збірці і матеріалам виготовлення, кількості моделей, широкому функціоналу. Машини забезпечують максимальний рівень миття, при цьому – мінімальний рівень шуму. Ціни вище середнього, проте у всіх марок можна побачити бюджетні лінійки.

На ринку існують виробники техніки преміум-класу, наприклад, Asko, Schulthess, Gaggenau. Сьогодні це найдорожча продукція, вона дуже якісна, але дозволити собі її зможе не кожен. Така техніка частіше використовується для професійних цілей, наприклад, для кафе, ресторанів. Деяким посудомийкам іноді притаманний незвичайний дизайн, що позначається на їх вартості, наприклад, посудомийні машини Smeg. Переплачувати за зовнішній вигляд чи ні, вирішувати виключно покупцеві.

Відгуки про статтю

Дякую за змістовний допис!

Дякую, все зрозуміло, максимум необхідної інформації.

Все що потрібно знати в одній статті! Дуже допомогло з вибором.

Дякую за підказки, суттєво 👍

Дякую. Все доступно та зрозуміло.

Дякую!

Дякую, дуже корисна стаття!

ДЯКУЮ ЗА ІНФОРМАЦІЮ, КОРИСНО, ДОСТУПНО, ЗРОЗУМІЛО

не знаю кто это делает, но огромное вам спасибо за статью!