Як вибрати повідець

Вид

Повідець – амуніція, що дозволяє контролювати пересування собаки, кішки, кролика. Виконується у вигляді ременя з карабіном для пристібання до нашийника.

Шлея – амуніція, що складається з ременів специфічної конструкції. Виготовляється переважно з нейлону, шкіри та брезенту, оснащується кільцем для кріплення повідця. Є альтернативою нашийника.

Шлея охоплює частину спини і грудну клітку тварини. Вигідно відрізняється від нашийника тим, що не навантажує і не травмує шию. Крім цього, шлейка забезпечує вихованцеві комфортне дихання і велику свободу дій.

Мінуси шлеї в порівнянні з нашийником: висока ціна, складне управління пересуванням недостатньо навченої тварини. Перед покупкою шлеї вимірюється не тільки обхват шиї, але і об'єм грудей, і довжина по спинці, що ускладнює вибір потрібної моделі. Шлеї краще приміряти на собаку, тому що неправильно підібрана шлея негативно позначиться на здоров'ї і комфорті собаки.

Шлейка ідеально підійде активним тваринам і їздовим породам (аляскинський маламут, хаскі) і вихованцям, які страждають на захворювання опорно-рухового апарату. Для великих собак зазвичай краще обирати нашийник. Якщо собака сильно тягне, варто купити шлею, щоб уникнути проблем зі здоров'ям. Паралельно необхідно працювати з кінологом над цією проблемою. Також шлея підійде для вигулу тварин з відносно слабкими м'язами шиї – кішок, кроликів, морських свинок та дрібних собак (йоркширський тер'єр, шпіц, чіхуа-хуа).

Конструкція шлеєк залежить від призначення:

 • для кішок – V-подібна, H-подібна, X-подібна («вісімка»), жилет;
 • для собак – Y-подібна (виглядає зверху як H-подібна), у вигляді цифри «8», жилет;
 • для кроликів і морських свинок – жилет, «вісімка».

Важливо: практика показує, що собаки швидко звикають до шлейки і відмовляються від нашийника. Тому рекомендується чергувати носіння цих аксесуарів.

Шлея з повідцем – поєднання попередніх елементів амуніції. Позбавляє від необхідності окремо підбирати і купувати поводок до шлеї.

Шлея з обважнювачами – забезпечена кишенями, куди поміщаються тягарці. Призначена для підтримки фізичної форми і дресирування бійцівських і службових порід собак.

Трос-прив'язь – дозволяє залишати собаку без нагляду. Особливість конструкції – наявність армуючої пружини, оберігає чотирилапого улюбленця від травм при різкому натягу троса (в разі сильного ривка).

Важливо: купуйте поводок, шлею, трос-прив'язь відомих торгових марок. Уважно огляньте виріб і переконайтеся в його міцності і відсутності дефектів. Кільця для карабіна повинні бути звареними або цільними, а місця кріплення ручки-петлі і карабіна – прошитими.

Тип

Класичний – стрічка, забезпечена ручкою і карабіном. Відносно дешевий і надійний поводок. Виготовляється з брезенту, шкіри, парашутної стропи, нейлону. Застосовується для щоденних прогулянок і дресирування.

Рулетка – компактний виріб з рукояткою і котушкою, за рахунок якої автоматично регулюється довжина троса / стрічки. Забезпечує собаці максимальну свободу пересувань, при цьому у господаря зберігається можливість її обмеження. Трос / стрічка рулетки не провисає і не брудниться від контакту з землею.

Мінуси рулетки: висока ціна, собака звикає тягнути поводок, що послаблює дисципліну, ймовірність заклинювання механізму, провокування конфлікту між вихованцем на повідку і іншим собакою («агресія натягнутого повідця»), непередбачувані наслідки, якщо господар випадково впустив рулетку. В останньому випадку перелякана тварина біжить щосили, «рятуючись» від наздоганяючої рукоятки.

Багато собаківників вважають рулетку хорошим вибором для міських прогулянок. Однак даний поводок не годиться для навчання тварини і не підходить для агресивних великих порід собак. Існують рулетки для кішок і кроликів.

Перестьобка – стрічка з карабінами і кільцями для регулювання довжини виробу. Галузь застосування – дресирування. Перестьобки використовується і в якості прив'язі. А ось для прогулянок даний аксесуар не підходить.

Ринговка – трос з двома петлями, за одну з яких тримається власник собаки, а друга надівається на шию хвостатого друга. При різкому ривку петля стискається, змушуючи вихованця послабити натяг. В результаті собака приймає необхідну позу, що важливо на виставках.

Важливо: підбирайте ринговку виходячи з кольору шерсті і розміру тварини з таким розрахунком, щоб не спотворювати довжину і пропорції шиї та не відволікати експертів.

Водилка – оснащена петлею або ручкою і надійним карабіном. Оптимальне рішення для великих собак, якщо потрібно тримати собаку на малій дистанції (громадські місця, поїздка в транспорті). Не призначена для повноцінного вигулу і дресирувань.

Сворка (спарка) – складається з 2 або 3 коротких повідків, кожен з яких забезпечений карабіном. Сворка має кільце для кріплення до основного повідця. Дає можливість вигулювати 2 або 3 собаки. Хороший вибір і для виставок. Такий аксесуар не розрахований на дресирування і тривалі прогулянки, оскільки сковує рухи вихованців.

Ланцюжок – складається з металевого ланцюга і ручки. Повідець-ланцюжок характеризується привабливим виглядом і високою міцністю. Цей поводок собака не перегризе. Недоліки ланцюжка: велика вага, ймовірність від'єднання ланок при ривку великої і сильної тварини.

Ланцюжок обирають для виставок, фотосесій і нетривалих прогулянок. Виріб не годиться для довгошерстих собак – їх шерсть часто потрапляє в ланки, що призводить до її заплутування. Цуценятам ланцюжок не підійде через масивність.

Тип рулетки

Тросова – не скручується, але недостатньо надійна. Підійде дрібним і спокійним тваринам.

Стрічкова – витримує серйозні навантаження, але перекручується. Такий поводок застосовується для середніх порід і активних собак.

Важливо: тросовий різновид повідця-рулетки потребує відповідного догляду. Якщо виріб заклинило, то не намагайтеся тягти собаку руками: ривок тварини призведе до опіку руки. В цьому плані стрічковий поводок безпечніше.

Максимальна вага тварини

Ця характеристика враховується при виборі рулетки. В силу складної конструкції така амуніція погано переносить підвищені навантаження і при перевищенні цього показника трос / стрічка може розірватися. Щоб грамотно підібрати аксесуар до ваги вихованця додайте 5-10 кг, особливо, якщо він енергійний і активний. Такий запас надійності дозволить повідцю-рулетці витримати навіть найсильніші ривки собаки.

Довжина повідця

Даний параметр визначає, наскільки далеко собака зможе відійти від господаря. Чим довше поводок, тим комфортніше вихованцеві на прогулянці. В той же час ускладнюється контроль над пересуванням собаки, а зайву довжину повідка господар буде змушений нести в руці (цього мінуса немає у рулеток). Але й надто короткий поводок незручний для чотириногого. Тому розмір більшості виробів варіюється в межах 1-5 м.

Довжина повідця залежить від породи і темпераменту тварини, а також цілі використання:

 • малі породи – 2-3 м;
 • середні і великі породи – 3 м і більше;
 • активні собаки – 4-5 м;
 • прогулянки без повідка – 1.5 м (амуніція потрібна лише для того, щоб привести собаку на закритий майданчик);
 • дресирування – 1-2 м (відпрацювання базових команд), від 5 м (відпрацювання команд «Апорт», «Місце», «До мене»).

Орієнтовна довжина повідків виходячи з типу:

 • класичні – 1-10 м;
 • рулетки – 2-8 м;
 • перестьобки – 2 м;
 • ринговки – 1.2-1.8 м;
 • водилки – 0.4 м;
 • ланцюжки – 1-1.5 м.

Ширина повідця

Цей показник дозволяє оцінити міцність повідця. На вибір ширини виробу впливає вага собаки. Чим більший і важчий чотирилапий друг, тим ширше повинен бути поводок (при однаковому типі аксесуара і використовуваному матеріалі). Але занадто широкий виріб незручно тримати в руках, особливо при сильних ривках тварини.

Обхват грудної клітки, обхват шиї

Дані характеристики враховують при виборі шлейки для тварин. Правильно підібраний аксесуар щільно прилягає до корпусу вихованця. Такий виріб не здавлює тіло і не провисає.

Обхват грудної клітки і обхват шиї визначають за допомогою вимірювальної стрічки. Найважливішим параметром є обхват грудей – найбільш широке місце за передніми лапами. До отриманого результату слід додати 0.5-2 см в залежності від розміру собаки. Крім цих величин вимірюється довжина спини від холки до початку хвоста. Загривок – найвища точка спини у собак і кішок.

Вибір шлеї істотно полегшить спеціальна таблиця, де вказані стандартні розміри і відповідні їм породи собак. Вироби розміру XXS (обхват грудей 33-45 см) оптимальні для йоркширських тер'єрів, чіхуахуа і той-пуделів, а моделі розміром XL (обхват грудей 90-130 см) підійдуть англійським мастифам, ньюфаундлендам, сенбернарам.

Важливо: обхват грудей для шлейок наводиться в певному діапазоні, наприклад, 75-100 см. Ця інформація вказується приблизно. Тому такий аксесуар може не підійти чотирилапим друзям з обхватом грудної клітки 75 см або 100 см. Орієнтуйтесь на середину розмірного діапазону – це і буде оптимальний варіант (87-88 см). Так, якщо обхват грудей у собаки становить 100 см краще взяти модель розміру XL.

Обираючи шлею для кішки, кролика або морської свинки виходьте з того, що між тілом звіра і ременем виробу повинен вільно пролазити палець.

Ширина шлеї

По ширині шлеї судять про її міцність. Критерій вибору – вага і габарити тварини. Надмірно широка шлея сковує рухи тварини, а надмірно вузька – врізається в шкіру вихованця і тим самим заподіює дискомфорт.

Матеріал

Брезент – міцний і дешевий матеріал, стійкий до впливів навколишнього середовища, легко очищується від забруднень і не ковзає в руці. З брезенту виготовляються класичні повідці. Такий виріб не рветься, але перегризаються великим і агресивним собакою. Недоліки: скромний зовнішній вигляд, при намоканні амуніція стає жорсткою і неприємною на дотик.

Нейлон – за характеристиками нагадує брезент. Використовується при виробництві рулеток і класичних моделей. Мінус – ймовірність травми руки при сильному ривку собаки при використанні занадто вузького повідця. Нейлонові моделі гарні для середніх і дрібних порід.

Важливо: не рекомендується обирати для кішок шкіряні або брезентові шлейки бо дані матеріали занадто жорсткі і важкі. Оптимальне вирішення – виріб з нейлону.

Шкіра – приємний на дотик і гарний матеріал. Недоліки: висока вартість, необхідність періодично обробляти виріб просоченням для шкіри, погіршення експлуатаційних якостей при постійному контакті з водою (розтріскування, втрата еластичності, деформація). Повідці з декількох шарів шкіри з часом розшаровуються. Дану амуніцію набувають для малих і середніх собак.

Важливо: при виборі шкіряного повідця оцініть якість матеріалу, в тому числі вичинку і щільність. Хороший поводок повинен бути прошитий ниткою, так як використання у виробі заклепок знижує його надійність. Не варто купувати шкіряний аксесуар для дресирування: здатність матеріалу пом'якшувати ривок не дозволяє домогтися від собаки слухняності.

Шкірзам – штучна шкіра. Даний матеріал схожий на натуральну шкіру, але обійдеться дешевше і не вимагає спеціального догляду. Повідець / шлея зі шкірозамінника програє по міцності, зносостійкості і декоративним якостям шкіряним аксесуарам.

Метал – дуже міцний і ефектний на вигляд матеріал. Металеві моделі призначені для бійцівських собак, які легко перегризуть нейлон, шкіру і шкірозамінник. Мінуси: велика вага, мала довжина.

Важливо: обирайте металевий повідець зі зварними кільцями, оскільки загнуті ланки швидше за все не витримають сильного ривка тварини і розігнуться.

Оснащення

Регульована довжина – дозволяє контролювати пересування собаки в будь-якій ситуації. Подібна опція передбачається найчастіше в рулетках і перестьобках.

Підкладка – забезпечує тварині максимально комфортне і безпечне носіння шлеї. Підкладка в повідках служить для додаткової зручності господаря.

Світловідбивні елементи – покращують видимість тварини в темний час доби, що знижує ризик наїзду на неї автомобіля. Стануть в нагоді, якщо вихованець гуляє поблизу автомобільних доріг.

Водовідштовхувальне покриття – актуально при купанні собаки в озері, басейні, річці і іншій водоймі.

Пояс для пробіжок – надягається господарем собаки на себе. До поясу кріпиться поводок, який в свою чергу пристібається до нашийника (має два карабіна). Звільняє руки при пробіжках і спортивній ходьбі разом з собакою. Часто забезпечується кишенями для зберігання дрібних предметів: ласощів для тварини, мобільного телефону, пляшки з водою.

Амортизуюча пружина – оберігає собаку від випадкових травм через різкі ривки. Такий поводок оптимальний для енергійних і активних вихованців, але не застосовується для дресирування.

Також поводок може бути оснащений кріпленням до зап'ястя (актуально при пробіжках), кріпленням до велосипеда (для велопрогулянок з собакою), кріпленням до ременя безпеки автомобіля (знадобиться при поїздках з собакою в авто).

Виробник

Марки повідків для собак умовно можна розділити на три групи: маловідомі місцеві повідці, якісна продукція відомих брендів і елітна амуніція популярних виробників.

Групу перших товарів зазвичай складають найпростіші брезентові і повідці зі шкірозамінника і нейлону. Наприклад, марки AnimAll, Kristel, My Wuf і так далі. Їх цілком вистачає для звичайної функції вигулу собаки. З недоліків: простий зовнішній вигляд, незручні ручки, не надійні карабіни, які можуть зламатися раптово. Дешеві шлейки вкрай рідко бувають правильно сконструйовані, часто натирають собакам пахвові області, тиснуть на лікті і неправильно розподіляють навантаження.

До хорошого поєднання ціни і якості можна віднести продукцію Collar, Trixie, Coastal, Сollar, Ferplast, Flexi, Karlie-Flamingo. Різноманітність матеріалів (якісний нейлон, біотан, шкіра), надійні карабіни, привабливий дизайн і широкий вибір кольорів – ці якості притаманні повідкам і шлеям зазначених марок. Варто відзначити, що рулетки Flexi вже давно є лідерами серед виробників рулеток: вони надійні, зручні, коштують дорожче ноунейм моделей, проте їх покупка виправдана на 100%. Особливо це помітно з великими породами. Якщо маленьку витримає практично будь-яка рулетка, то при сильному ривку важкої собаки вона може підвести, що неприпустимо! Також бренди цієї групи люблять створювати унікальні новинки, експериментувати з матеріалами. Це дає можливість покупцеві обрати якісний і зручний поводок будь-якої довжини і ширини. Шлеї зазвичай добре продумані, проте все одно потрібно міряти і не соромитися робити повернення в магазин товару, якщо вашому собаці модель не підійшла. Не можна носити незручну або «неправильну» шлею, тому що це шкідливо для здоров'я собаки.

Найдорожчими є повідці відомих брендів Hunter, Hurrta. Їх ціна може відрізнятися в кілька разів. Це обумовлено популярністю марки, їх розкрученістю і якісною рекламною кампанією. Безумовно, амуніція дуже надійна і красива, але працює не краще товарів другої групи.

Відгуки про статтю