Як вибрати приналежності для нівелірів або далекомірів

Вид

Штатив - пересувна опора для нівеліра або далекоміра. Полегшує роботу з приладом на відкритому просторі і всередині приміщення.

Штативи представлені двома різновидами:

  • статичні - вони передбачають регулювання по висоті;
  • елеваційні - оснащені механізмом, за допомогою якого оператор піднімає і опускає майданчик з приладом на потрібну висоту. Подібне обладнання дуже корисно при розмітці і монтажі різних перекриттів, натяжних стель.

Тримач - кронштейн для надійної фіксації нівеліра на різних поверхнях, зокрема, стіні. Може встановлюватись на штатив або штангу. Використовується при роботах всередині приміщення.

Телескопічна штанга - штатив телескопічної конструкції з розміткою і рухомим майданчиком для позиціонування нівеліра або далекоміра на певній висоті. Встановлюється в розпір між стелею і підлогою, призначена тільки для внутрішніх робіт. Стане в нагоді при монтажі натяжних стель.

Виробники вказують для телескопічної штанги діапазон висот, наприклад, 10-320 см. Тим самим оператор може регулювати робочу висоту приладу виходячи з конкретної ситуації.

Нівелірна рейка - рейка з розмічувальною шкалою, яка використовується для визначення контрольних точок при нівелюванні (вимірі перепадів висот між декількома точками на відкритій місцевості). Аксесуар має дві шкали - для оптичного та лазерного нівеліра.

Лазерна мішень - пластина з розмічувальною шкалою для поліпшення видимості лазерного променя. Буває червоною і зеленою - для уловлювання червоного і зеленого лазеру.

Окуляри - покращують видимість лазерних променів. Рекомендуються при роботі на яскравому сонці або значних відстанях. Як і в попередньому випадку аксесуари мають два кольори - червоний і зелений. Такі окуляри, як правило, не захищають від лазерного випромінювання.

Виконання тримача

Магнітне кріплення - дозволяє надійно зафіксувати нівелір на металевій конструкції (куточок, швелер). Найчастіше в такому аксесуарі передбачено отвори для кріплення до стіни за допомогою самонарізів. Магнітне кріплення - незамінна приналежність при виконанні розмітки усередині приміщення.

Поворотна основа - полегшує наведення вертикальної лінії на необхідну площину з високою точністю. Оператору не потрібно пересувати нівелір, оскільки він обертається навколо своєї осі (360 °).

Виконання штатива

3D-головка в комплекті - забезпечує роботу нівеліра в трьох площинах на 360 °.

Підйомний механізм - застосовується для плавного підіймання і опускання нівеліра, що дає можливість працювати з приладом на заданій висоті.

Бульбашковий рівень - дозволяє точно вирівняти ніжки штатива, що особливо корисно при використанні приладу на нерівній поверхні.

Виконання рейки / штанги

Чим більше секцій у рейки / штанги, тим точніше можна відрегулювати її висоту. В той же час таке виконання ускладнює конструкцію, що негативно позначається на надійності аксесуара.

Приєднувальна різьба

1/4 дюйми - підходить для легких приладів. Зустрічається в класичних фотоштативах.

5/8 дюйми - використовується в елеваційних штативах, розрахованих на важкі апарати.

1/4 + 5/8 дюйми - універсальне рішення.

Комплектація

Чохол - полегшує зберігання і транспортування штатива, телескопічної штанги, нівелірної рейки.

Плечовий ремінь - служить для комфортного перенесення на плечах штатива, телескопічної штанги.

Максимальна висота і вага

Ці параметри штатива і телескопічної штанги впливають на комфорт роботи з нівеліром або далекоміром.

Максимальна висота приладдя вибирається виходячи з конкретної ситуації. Найбільш поширені штативи і штанги висотою від 1-1.5 м.

Вага приладдя безпосередньо залежить від максимальної довжини і ваги самого інструменту, а ці параметри визначаються поставленими завданнями. Дуже важкий штатив або штанга ускладнить експлуатацію нівеліра або далекоміра. А ось занадто легка опора може не витримати навантаження від масивної апаратури.

Нівеліри і далекоміри для побутових потреб встановлюють на компактні штативи або штанги вагою 1-2.5 кг.

Важливо: вибираючи штатив, враховуйте і умови його використання. Для робіт на відкритій місцевості краще купити важку модель з товстими ніжками і гострими наконечниками. А при роботах в приміщенні підійде легший штатив з тонкими ніжками і пласкими наконечниками.

Виробник

Кращими серед виробників приладдя для далекомірів і нівелірів є ADA Instruments, Bosch, DeWALT, Laserliner, Makita. Посередньою якістю відрізняються марки Einhell, Forte, Intertool, Kapro. Усі речі купуються тієї ж марки, що і куплений сам далекомір або нівелір.

Відгуки про статтю