Як вибрати проектор

Клас

Стаціонарні проектори – вага від 10 кг і більше. Припускають постійну або тимчасову установку кваліфікованими фахівцями. Такі пристрої відрізняються високими технічними параметрами, мають потужний світловий потік, високу роздільну здатність, широкий спектр змінної оптики, можливість підключення декількох джерел сигналу одночасно.

Портативні проектори – вага від 3 до 10 кг. Їх можна використовувати як стаціонарно, так і при необхідності перевозити. Досить компактні, мають різноманітні інтерфейси, високу роздільну здатність і світловий потік. Функціональності таких проекторів зазвичай цілком достатньо для перегляду фільмів або проведення презентацій в приміщеннях середнього розміру.

Ультрапортативні проектори – вага до 3 кг. Мають невеликі габарити, компактні, однак їхня функціональність, у порівнянні з перерахованими вище моделями, значно нижче, на що варто звернути увагу. Використовуються в основному для ділових презентацій, як в приміщенні, так і в польових умовах.

Кишенькові проектори – вага не перевищує 200-300 г. Такі пристрої ідеально підходять для незапланованих виїзних презентацій, так як їхні габарити порівняні з розмірами мобільного телефону. Разом із суперкомпактністю ми отримуємо обмежені функціональні можливості.

Тип

Довгофокусні (ДФ) – проєктують картинку на екран із максимально можливої відстані. Призначені для просторих аудиторій, наприклад, виставкових або конференц-залів. Добре підходять для презентацій на відкритому повітрі, оскільки менш вимогливі до місця розміщення та поверхні для проєктування, ніж інші типи. Але перешкоди на лінії проєктування створюють тіні, що закривають екран.

Стандартні або середньофокусні (СФ) – універсальні рішення, які набувають для різних завдань: проведення презентацій, перегляду фільмів, демонстрації навчальних відеоматеріалів. Встановлюються в приміщеннях середнього розміру – офісах, навчальних класах, житлових кімнатах.

Короткофокусні (КФ) / ультракороткофокусні (УКФ) – проєктують зображення на екран із короткої дистанції та належать до ширококутних (широкоформатних) моделей. Перевага цих проєкторів – лектор та предмети не затуляють промінь світла. У результаті знижується можливість появи тіней на картинці, а світло не сліпить очі доповідача.

КФ та УКФ-проєктори використовуються в приміщенні, де не можна застосувати стельове кріплення. Оптимальні для міні-офісу чи невеликого залу. Такі моделі трапляються рідше й обходяться дорожче, ніж інші типи проєкторів.

Різновидом КФ та УКФ-проєкторів є інтерактивні моделі. Вони реагують на дотик пальців до екрану на кшталт мультитача чи комп'ютерної миші.

Важливо: ширококутні моделі рекомендуються застосовувати в парі з інтерактивними дошками.

Призначення

Офісні (для бізнесу та освіти) – пристрої, що застосовуються в офісах, конференц-залах та навчальних аудиторіях. Використовуються для проведення різноманітних презентацій, показу графіків та зображень. Офісні моделі характеризуються високою яскравістю, оскільки використовуються у освітленому приміщенні.

Для домашніх кінотеатрів ігрові проєктори призначені для перегляду фільмів високої якості та для комп'ютерних ігор. Відмінні риси таких проєкторів – точна перенесення кольорів і висока контрастність, які дають змогу сформувати реалістичне зображення і сприяють зануренню глядача в те, що відбувається на екрані.

Сценічні – використовуються для проєктування театральних фонів. Такі моделі підтримують HD-дозвіл, забезпечують потужний світловий потік, оснащуються змінними об'єктивами.

Характеристики зображення

HDTV – дає можливість відтворювати відео з роздільною здатністю 1920×1080 та 1280×720. Крім того, проєктор, який підтримує цей стандарт, може працювати із зображеннями, у яких співвідношення сторін складає 19:6.

3D – дає змогу відтворювати тривимірне стереоскопічне зображення. Для перегляду 3D-контенту потрібні спеціальні окуляри, які зазвичай купуються окремо.

Прямокутний – оптимальний для проведення презентацій. Співвідношення сторін – 5:4 чи 4:3.

Широкоформатний – дає можливість переглядати широкоформатні зображення, насамперед фільми. Співвідношення сторін – 16:10 чи 16:9. Цей проєктор підійде для домашнього кінотеатру та геймінгу.

Надширока – також дозволяє дивитися фільми. Співвідношення сторін – 21:9. Такий формат зображення підтримують дуже дорогі проєктори.

100 Гц – усуває ефекти розмиття і «рваного» руху об'єктів, що швидко переміщаються. Ця опція важлива для домашнього кінотеатру.

Тип ламп

У проєкторах використовуються такі типи ламп:

 • UHP – виготовляються Philips, використовуються в більшості сучасних проєкторів, компактні, високоефективні, споживають мало енергії;
 • LED (світлодіоди) – застосовуються в ультрапортативних проєкторах, дуже компактні, мають низьке енергоспоживання та тривалий термін служби, але забезпечують порівняно низьку інтенсивність світлового потоку;
 • Laser-LED – характеризуються тривалим терміном служби та високою яскравістю, але обійдуться дорожче;
 • Xenon (ксенонові) – використовуються в найбільш дорогих та потужних проєкторах;
 • UHE – аналог UHP, виробляються Epson;
 • UHB – ще один аналог UHP;
 • UHM – виготовляються Panasonic;
 • P-VIP – виробляються OSRAM;
 • NSH – виготовляються Ushio.

Яскравість (потужність світлового потоку)

Під яскравістю розуміють кількість світла, яке випромінює проєктор. Вимірюється у ANSI люменах. Чим вище цей показник, тим краще видно зображення в добре освітленому приміщенні. У той же час зростає енергоспоживання та вартість пристрою. На вибір проєктора яскравості впливає, перш за все, рівень освітленості аудиторії та розмір екрану.

Яскравість – особливо важливий критерій для вибору проєктора для офісу. Для проєктування картинки в затемненому приміщенні достатньо 1000 ANSI лм, якщо проєктор використовується в освітленій аудиторії, то яскравість повинна становити не менше 4000 ANSI лм.

Орієнтовні параметри яскравості залежно від призначення проєкторів:

 • офісні – 2000-6000 ANSI лм;
 • для домашнього кінотеатру – 400-5000 ANSI лм;
 • сценічні – 4000-30000 ANSI лм.

Ресурс лампи

За цим параметром оцінюють термін служби лампи, встановленої в проєкторі. Лампи проєкторів здебільшого прищначені для 2000-5000 тисяч годин роботи. У деяких проєкторах передбачається економічний режим роботи, який подовжує термін служби лампи на 30% за рахунок зменшення яскравості.

Орієнтовні параметри терміну служби ламп:

 • UHP – до 10000 годин;
 • UHM – 2000-5000 годин;
 • P-VIP – 4000-6000 годин;
 • NSH – 2000 годин.

Роздільна здатність матриці (реальний дозвіл)

Важливий критерій вибору проєктора. Чим вище роздільна здатність, тим якісніше зображення ми отримаємо на екрані. Вибирати потрібну роздільну здатність потрібно, спираючись на вигляд проєктованої інформації, розмір екрану, з яким буде використовуватися проєктор. Роздільна здатність проєктора мусить збігатися з дозволом тієї техніки, з якою він працюватиме (комп'ютер, ноутбук, DVD-програвач).

Основні формати роздільної здатності матриці проєкторів:

 • 800x600 (SVGA) / 800x480 (WVGA) – комп'ютерні презентації з простою графікою та великим текстом, фільми середньої якості;
 • 1024х768 (XGA) / 1024x576 (WSVGA) – проведення презентацій із таблицями, складнішою графікою та дрібним текстом;
 • 1280×720 (HD 720p) / 1280×800 (WXGA) – відтворення формату HDTV (телебачення високої чіткості), робота з інтерактивною дошкою;
 • 1920x1080 (FHD) / 1920x1200 (WUXGA) – перегляд відеоматеріалів у Full HD та DVD-фільмів, проєктування таблиць та креслень;
 • 3840x2160 (4K UHD) / 4096x2160 (4K DCI) / 4096x2400 (HD 4K) – відтворення матеріалів у форматі 4K та Blu-ray-фільмів, перегляд географічних карт та машинобудівних креслень.

Контрастність

Цей показник дає змогу оцінити, як проєктор здатний передавати півтони і відтінки. Під контрастністю розуміється різниця в яскравості найтемнішого і найсвітлішого зображень. Чим вище ця величина, тим барвистішим, деталізованішим і об'ємнішим вийде зображення. Це особливо важливо при відтворенні затемненого відеоряду.

Контраст – один з основних параметрів при виборі проєктора для домашнього використання. Більше контрастну картинку передають DLP, у LCD-моделей контрастність нижче. Проєктор може мати високу яскравість і низьку контрастність, тому при виборі пристрою потрібно поєднувати ці два показники.

Наводяться дві характеристики контрастності:

 • статична контрастність – фактичний показник контрастності (2000:1, 5000:1, 6000:1);
 • динамічна контрастність – є другорядною величиною й часто вказується в маркетингових цілях, оскільки ці цифри виглядають більш значними (1000000:1, 2000000:1).

Орієнтовні параметри статичної контрастності:

 • офісні – 5000:1-10000:1;
 • для домашнього кінотеатру – від 20 000:1;
 • сценічні – від 10 000:1.

Максимальна частота оновлення зображення

Такий параметр називається ще й максимальна частота розгортки. Від цієї характеристики залежить, скільки разів на секунду оновлюється картинка. Найважливіший показник – максимальна частота вертикальної розгортки. Оптимальне значення – 120 Гц (досить для перегляду зображення в 3D). Зустрічаються моделі з максимальною частотою оновлення 240 Гц (для проєктування відео в 4K та геймінгу).

Максимальна діагональ зображення

Ця характеристика означає найбільший розмір екрану, у якому деталізація картинки ще досить високої. Максимальну діагональ зображення враховують, якщо зображення проєктується на великий екран для значної кількості глядачів.

Відстань до екрану

Цей показник впливає на якість зображення та враховується під час вибору місця встановлення проєктора. Відстань до екрана також називається проекційною відстанню.

Мінімальна відстань до екрана залежить від мінімальної фокусної відстані. Якщо розмістити проєктор ближче до екрана, зображення буде розфокусовано. Мінімальна відстань до екрану зазвичай не перевищує 1-1.5 м-коду.

Максимальна відстань до екрана визначається яскравістю проєктора. Якщо розмістити проєктор далі від екрана, зображення буде недостатньо яскравим (за умови, що зображення проєктується в повністю затемненому приміщенні). Вибираючи прилад, виходьте з освітлення аудиторії, у якій вестиметься проєктування.

Проекційне відношення

Проекційне відношення (ПВ) або проекційний коефіцієнт – відношення проекційної відстані до ширини екрану.

За цим параметром розрізняють чотири категорії проекторів:

 • довгофокусні – 2.5 і більше (ПВ), розміщуються до екрану на відстані від 5 м і далі;
 • средньофокусні – 1.2-2.5 (ПВ), встановлюються до екрану на відстані 3-5 м;
 • короткофокусні – 0.6-1.2 (ПВ), розташовуються до екрану на відстані 0.7-1.5 м;
 • ультракороткофокусні – 0.6 і менше (ПВ), встановлюються до екрану на відстані 0.3-0.7 м.

Функції

Вбудовані динаміки – позбавляють необхідності підключати до проєктора зовнішні колонки для трансляції звуку. Найчастіше трапляються проєктори з 1-2 динаміками. Для отримання якісного звуку необхідно використовувати зовнішні колонки.

Оптичне масштабування – даж змогу регулювати розмір зображення, не змінюючи положення проєктора (проекційна відстань). Оптичне масштабування дозволяє досягти цієї мети без погіршення якості картинки.

Цифрове масштабування (цифрове масштабування) – змінює розмір зображення з погіршенням його якості. Водночас з допомогою цієї функції масштабують окремі області картинки.

Моторизоване масштабування – налаштування розміру зображення за допомогою зміни фокусної відстані об'єктива. Такий об'єктив оснащений приводом від електромотора, отже, коригування розміру картинки здійснюється за допомогою пульта дистанційного керування.

Моторизоване фокусування – дозволяє наводити фокус за допомогою пульта дистанційного керування.

Зсув об'єктива – дає змогу коригувати зображення, що проєктується, не переміщуючи проєктор. Водночас якість картинки залишиться практично незмінною. Зображення переміщається на відстань в межах 50-100% його розміру. В одних моделях об'єктив зсувається по вертикалі (вниз-вгору), в інших, більш просунутих – ще й по горизонталі (вправо-вліво).

Зсув об'єктива дає можливість працювати з проєктором без жорсткої прив'язки до місця розташування самого приладу та екрану. Ця опція є особливо корисною для проєктора, який використовується вдома.

Корекція трапецеїдальних спотворень – перетворює трапецієподібну картинку на нормальну, тобто прямокутну. Трапецієподібне зображення виникає в ситуації, коли проєктор розташований не строго перпендикулярно поверхні екрана.

Автономне живлення – дозволяє використовувати проєктор у місцях, де електрика недоступна. Такі моделі мають акумулятор, ємність якого визначає час роботи приладу.

Вхідний сигнал

Вхідний сигнал характеризується роздільною здатністю та розгорткою, яка буває черезрядковою (i) та прогресивною (p). Черезрядкова розгортка передбачає відображення спочатку непарних, а потім парних горизонтальних рядків. За прогресивної усі рядки виводяться послідовно, тобто один за одним. Роздільна здатність вхідного сигналу не повинна перевищувати роздільну здатність проєктора.

Сучасні проєктори приймають такі формати вхідного сигналу:

 • 480i – відрізняється вертикальною роздільною здатністю 480 рядків і черезрядковою розгорткою;
 • 480p – характеризується вертикальною роздільною здатністю 480 рядків та прогресивною розгорткою;
 • 576i – сигнал із вертикальною роздільною здатністю 576 рядків і черезрядковою розгорткою;
 • 576p – відрізняється вертикальною роздільною здатністю 576 рядків та прогресивною розгорткою;
 • 720p (HD) – характеризується вертикальною роздільною здатністю 720 рядків та прогресивною розгорткою;
 • 1080i (HDV) – сигнал із вертикальною роздільною здатністю 1080 рядків і черезрядковою розгорткою;
 • 1080p (Full HD) – відрізняється вертикальною роздільною здатністю 1080 рядків та прогресивною розгорткою.

Відеоінтерфейси

VGA-вхід – інтерфейс передачі аналогового відеосигналу. Працює з відеоматеріалами роздільною здатністю до 1280x1024.

VGA-вихід – дає можливість вивести проєктовану картинку на зовнішні відеопристрої, наприклад, телевізор або монітор.

DVI – інтерфейс, який може передавати цифровий (DVI-D) або цифровий та аналоговий відеосигнал (DVI-I). Підтримує роздільну здатність до 2560x1600. Використовується для підключення проєктора до комп'ютера.

HDMI – інтерфейс для передачі високоякісного відео та багатоканального аудіо у цифровому вигляді. Широко поширений у сучасній відеотехніці.

RGB – аналоговий відеоінтерфейс, який дозволяє проєектувати відеоматеріали у форматі Full HD.

S-Video – застарілий аналоговий відеоінтерфейс, що не передбачає передачі звуку.

Композитний – застарілий інтерфейс передачі аналогового відеосигналу. За допомогою композитного інтерфейсу підключають до проєктора старі відеопристрої, наприклад, відеомагнітофон стандарту VHS.

Компонентний (YPbPr) – найдосконаліший аналоговий інтерфейс. На відміну від S-Video та композитного підтримує HD-дозвіл.

SDI – цифровий відеоінтерфейс, який застосовується в професійній відеотехніці.

Версія HDMI

1.3 – працює з відео в роздільній здатності 1280x800 та 1920x1080, підтримує формати цифрового звуку DTS-HD та Dolby HD.

1.3a – відрізняється від попередньої версії можливістю підтримання CEC-команд.

1.4 – працює з відео в роздільній здатності Full HD при швидкості 120 к/с та 4K при швидкості 24 к/с, а також підтримує 3D.

1.4a /1.4b – відрізняється від попередньої версії покращеною підтримкою 3D.

2.0 – працює з відео з роздільною здатністю 4K при швидкості 60 к/с, підтримує надширокий формат.

Аудіоінтерфейси

Вхід 3.5mm mini-jack – передає два аудіо канали, використовуючи при цьому одне гніздо. У порівнянні з RCA ця сполука більш чутлива до перешкод. За допомогою такого інтерфейсу підключають проєктор до ноутбука чи ПК.

Вихід 3.5mm mini-jack – дозволяє підключити до проєктора зовнішній підсилювач чи акустику.

RCA-вхід – інтерфейс передачі аналогового аудіосигналу. Дає можливість підключити проєктор до AV-ресивера або DVD-плеєра.

RCA-вихід – дозволяє підключити до проєктора зовнішні колонки.

Оптичний вихід – передає багатоканальний звук, не схильний до електромагнітних перешкод. Але через свою крихкість такий кабель потребує акуратного звернення.

Інтерфейси зв'язку

USB тип A – повнорозмірний USB-роз'єм, який найчастіше трапляється. Призначений для перегляду зображень та відеоматеріалів із флешок та інших USB-накопичувачів, а також підключення до проєктору Wi-Fi-модуля.

USB тип B – використовується для підключення проєктора до ПК та реалізації функції USB Display 3-в-1. Це дозволяє передавати через USB-кабель звук і зображення. Крім того, можна використовувати пульт дистанційного керування для перегортання сторінок у презентації.

USB тип C – характеризується компактністю та двосторонньою конструкцією, що забезпечує підключення з першого разу. Швидкість передачі становить 5-10 Гбіт/с.

COM (RS-232) – послідовний порт передачі даних. Дозволяє дистанційно керувати роботою проєктора.

Ethernet – призначений для проводового підключення проєктора до Інтернету. За допомогою такого інтерфейсу можна транслювати відео, фото, презентації та інші зображення, розміщені в мережі або надіслані поштою.

Wi-Fi – бездротовий інтерфейс для підключення проєктора до локальних мереж та Інтернету. Крім того, дає можливість керувати роботою проєктора на відстані з допомогою смартфона чи іншого портативного гаджета. Але при перегляді фільмів у високій якості можливі затримки передачі – це знизить якість картинки. Проєктори з Wi-Fi трапляються рідко.

AirPlay – дозволяє передавати контент із iPad або iPhone на проєктор (через Wi-Fi) для подальшої трансляції на екран. Підтримує HD-дозвіл.

Технологія відображення

 • LCD – одна з найбільш поширених на вітчизняному ринку моделей. Переваги: невисока вартість, низьке енергоспоживання, гарна насиченість, реалістичність і стабільність зображення. Недоліки – невисока контрастність, в деяких моделях присутній «ефект мозаїки», тобто картинка може мати пористу структуру.
 • DLP – ця модель також набула значного поширення на ринках СНД. Переваги – часто більш компактні, висока контрастність зображення, більш глибока деталізація тіней і чорного кольору, ніж у LCD моделей, надійні і довговічні. Недолік – в недорогих моделях може бути присутнім «ефект веселки» або «ефект мерехтіння».
 • DLP Laser – удосконалений варіант технології DLP. Відрізняється підвищеною контрастністю та довговічністю. Недоліки: дуже висока ціна, велика вага.
 • LCoS (SXRD, D-ILA) – сучасна технологія, що поєднує переваги LCD та DLP. Зображення має високу чіткість і перенесення кольорів, хорошу контрастність, немає «ефекту веселки» і «ефекту мозаїки». Недолік – висока вартість.
 • CRT – стара модель проектора. Переваги – довгий термін служби, гарна якість зображення, відсутність проблем з відображенням чорного кольору. Недоліки – висока вартість, слабкий світловий потік, складність установки і великі габарити.

Рівень шуму

Даний параметр має особливе значення при виборі проектора для домашнього кінотеатру. Чим нижче рівень шуму, тим комфортнішим буде, наприклад, перегляд фільму. Так як абсолютно безшумних проекторів немає, намагайтеся вибрати модель з рівнем шуму 20-24 дБ.

Оснащення

TV-тюнер – приймає ефірне цифрове та аналогове телебачення. Проєктор із TV-тюнером дає можливість транслювати телевізійні програми на екран.

Картридер – служить для зчитування інформації з карт пам'яті.

Проекція зворотна (горизонтальна) – актуальна, якщо картинка проєктується на просвітний екран (глядачі та пристрій розташовані по різні боки від екрану).

Інтерактивне перо – дозволяє малювати та писати на картинці, що транслюється проєктором. Стане в нагоді при проведенні лекцій та презентацій.

Без об'єктива – дає можливість користувачеві вибрати потрібний об'єктив самостійно, зважаючи на власні переваги. Такий варіант комплектації характерний для дорогих проєкторів.

Знімний об'єктив – передбачає заміну штатного об'єктиву на інший, що має інші оптичні властивості. У результаті проєктор можна настроїти під поточні умови. Крім того, полегшується ремонт, якщо об'єктив вийшов із ладу.

Датчик освітлення оцінює рівень освітленості. Такий проєктор автоматично коригує яскравість, зважаючи на конкретні умови.

Пульт ДК – призначений для віддаленого керування налаштуваннями та функціями проєктора (гучність, яскравість, фокусування, масштаб). Пульт дистанційного керування особливо корисний, якщо пристрій підвішено до стелі.

Вага

Цей параметр враховують, якщо презентації планується часто проводити в різних аудиторіях. У цьому випадку вибирають ультрапортативний чи портативний прилад (до 4 кг). Інший варіант – кишенькова модель, яку можна носити із собою та застосовувати під час виїзних презентацій. Якщо проєктор перебуватиме в одному офісі або кімнаті, то його вага не має значення.

Виробник

Не варто купувати проектори деяких неспеціалізованих брендів, наприклад, Canon, Casio, Pocketbook та інші. Ціна може бути дуже завищена через розкрученість марки. Найдешевші проектори коштують як більш ранні моделі у перевірених фірм.

Групу гарних і недорогих проекторів становить продукція марок Vivitek, ViewSonic, бюджетні моделі BenQ, Acer, Epson, Optoma. Вони підійдуть для домашнього кінотеатру, проте якість зображення у них найслабша.

Відмінним вибором для дому або навчання будуть проектори Sony, BenQ, Acer, Epson, Sony, Asus, NEC. Вибір моделі проектора полягає в обмеженні його вартості. Будь-який з перерахованих брендів виробляє якісні проектори, але всі вони різні. Тому обов'язково вивчіть відгуки і рейтинги перед покупкою.

Відгуки про статтю

Дякую)дуже корисно)

дякую,стисло і чітко по темі