Як вибрати пульсометр

Пульсометр – пристрій для вимірювання серцевого ритму (частоти серцевих скорочень, ЧСС) людини. Складається з датчика і приймача з відображенням даних – дисплея або годинника. Найчастіше в ролі екрану виступає смартфон, підключений до датчика.

Пульсометр використовується спортсменами, оскільки їм важливо контролювати навантаження на серце. Такий пристрій корисний і людям, що страждають на серцево-судинні захворювання і надмірну вагу.

Важливо: вибираючи пульсометр, зверніть увагу на виробника. Краще придбати модель відомого бренду, ніж заощадити і купити товар незнайомої марки.

Тип

Спортивний – використовується для вимірювання пульсу під час спортивних тренувань. Відрізняється широким функціоналом. Для виведення даних підключається до смартфону або годиннику, які входять в комплект. Моделі для велосипедистів виконуються у вигляді велокомпьютера, який розміщується на кермі (інформація передається на дисплей).

Медичний (побутовий) – призначений для визначення пульсу в домашніх умовах або на роботі. На відміну від попереднього типу показання приладу відображаються на вбудованому дисплеї.

Кріплення датчика

На груди – знімає дані про пульс безпосередньо з серця. Відрізняється високою точністю, звільняє руки і може застосовуватися навіть для плавання. Мінуси: при тренуванні ремінь датчика часто сповзає, складність кріплення на грудях. Такий пульсометр використовують професійні спортсмени, в тому числі плавці.

Важливо: існує думка, що нагрудні пульсометри не цілком безпечні для людей із захворюваннями серця, оскільки випромінюють в район грудей електромагнітні імпульси.

Вбудований (на зап'ясток) – визначає пульс за допомогою контакту руки з електродами на корпусі пристрою. Зручний і простий в застосуванні. Недолік – менш точний в порівнянні з нагрудним аналогом. Подібний пристрій застосовується бігунами і любителями активного відпочинку.

На мочку вуха / на палець («прищіпки») – вимірює ЧСС за пульсацією крові в тканинах. Компактний і легкий, але може спадати або викликати дискомфорт (через здавлювання вуха). У холодну пору видає неточну інформацію. Найчастіше подібні датчики зустрічаються в медичних пульсометрах.

Комплектація

Датчик і годинник – дані відображаються на дисплеї годинника. Така «пара» не потребує смартфону, завжди під рукою і характеризується тривалою автономною роботою. Мінус – не зберігається історія вимірювань.

Тільки датчик – для виведення інформації подібний варіант передбачає підключення до смартфону. Обійдеться дешевше комплекту «датчик+годинник» і підтримує збереження історії тренувань. Недоліки: необхідність носити з собою досить громіздкий смартфон.

Тільки годинник (годинник-пульсометр) – функція пульсометра передбачена в деяких «розумних годинниках». Цей гаджет не залежить від ременів або різних пристроїв. Мінус – можливі збої в роботі при рясному потовиділенні. Годинник – не найкращий вибір для спортивних тренувань.

Сигнал

Тип

Аналоговий – під'єднується до смартфонів і тренажерів, що дозволяє зчитувати відповідні дані. В той же час аналоговий пульсометр при груповому тренуванні часто видає інформацію з чужих датчиків. Подібний пристрій схильний до погіршення якості.

Цифровий – сигнал транслюється тільки на «рідний» пристрій. Цей пульсометр не чутливий до перешкод.

Передача

Провідний – з'єднується з відображаючим пристроєм завдяки проводу. Останній забезпечує надійність передачі сигналу, оскільки захищає його від перешкод. Мінус – обмеження свободи дій через дроти.

Бездротовий – передає інформацію відображаючому пристрою через радіоканал. Такий варіант не обмежує руху спортсмена. Недоліки: потрібна заміна батарейок, схильність до перешкод.

Підтримка бездротових протоколів

Bluetooth – використовується для підключення пульсометра до смартфону.

ANT + – використовується в спортивній техніці, характеризується дуже низькою витратою енергії. Стане в нагоді для підключення пульсометра до GPS-годинника, велокомп'ютера та іншого обладнання.

Живлення

Акумулятор – економить кошти на покупку змінних елементів живлення, відрізняється високою ємністю, що важливо при роботі з «ненажерливими» опціями на зразок GPS. Батарея входить в комплект поставки пульсометра. В той же час акумулятор можна швидко замінити, а сама зарядка займає певний час. Зустрічається в пульсометрах класу «преміум».

Батарейка – легко купується і замінюється, видає досить енергії для тривалої роботи пульсометра. Подібний елемент живлення зустрічається найчастіше. Стандартний типорозмір – CR2032 («таблетка»).

Функції

Вимірювання середньої частоти пульсу – обчислює один з ключових параметрів для будь-якої спортивної активності. Спалюванню жиру або підтримці фізичної форми відповідає певна частота пульсу. Ця функція допоможе виявити тахікардію або аритмію.

Встановлення максимальної або мінімальної частоти пульсу – використовується для настройки зони тренувань під індивідуальні особливості організму. Максимальна частота серцевих скорочень (МЧСС) визначається за формулою: «220 мінус вік». Виходячи з МЧСС, атлет розраховує тренувальні зони пульсу або частоти серцевих скорочень.

Тренувальні зони

  • Терапевтична (60-70% від МЧСС) – оптимальна для новачків. Такий пульс виникає при розминці, затримці або швидкій ходьбі. Ефект: розвиток серцево-судинної системи.
  • Фітнес-зона (70-80% від МЧСС) – характерна для підйому / спуску по сходах і бігу підтюпцем. Ефект: спалювання жиру.
  • Аеробне (80-90% від МЧСС) – властива спортивним танцям. Ефект: спалювання вуглеводів, розвиток витривалості.
  • Анаеробна (90-95% від МЧСС) – з'являється при силових тренуваннях, їзді на велосипеді або бігу на лижах. Ефект: спалювання вуглеводів, розвиток м'язової маси і витривалості.
  • Зона максимального навантаження (понад 95% від МЧСС) – сфера професійного спорту. Звичайним людям, особливо з проблемами серцево-судинної системи подібні тренування протипоказані.

Налаштування індивідуальної зони тренувань – задає діапазон частоти пульсу, який повинен підтримуватися під час спортивної активності. Дозволяє розподіляти навантаження з урахуванням особливостей організму і конкретної мети тренування (розвиток витривалості, швидкості, сили і т. д.). Ця опція цікава досвідченим спортсменам.

Зміна тренувань – дає можливість задавати і отримувати показники за кількома видами спорту (біг, плавання, лижний спорт).

Підрахунок спалених калорій, спалених жирів – визначається на основі частоти пульсу. Незважаючи на умовний характер цієї інформації, вона служить як додатковий стимул для занять.

Налаштування параметрів власника – зберігає особисті дані людини (стать, вік, вага). Дає можливість підігнати пульсометр під індивідуальні особливості організму спортсмена. Деякі моделі вміють самостійно розраховувати тренувальні зони для кожного користувача на основі цих даних.

Підрахунок кіл, середнього пульсу і часу кола – незамінний для спортсменів, які тренуються на відрізках. З такою опцією пробігаючи одну і ту ж дистанцію легко простежити динаміку показників.

Збереження історії тренувань – фіксація інформації за кілька тренувань (ЧСС, час). Допомагає відстежувати динаміку зміни показників. Рекомендується спортсменам, які ведуть щоденник занять.

Звуковий сигнал виходу із зони тренування – призначений для контролю зони тренування. Це важливо людям, яким не можна перевищувати межі ЧСС за станом здоров'я. Інший варіант – стимулювання не занадто активних людей.

Фітнес-тест – дозволяє оцінити рівень спортивної підготовки власника і визначити тренувальні зони. Корисний початківцям спортсменам.

Автоматична пауза – потрібна опція, якщо трапляються перерви в тренуванні. Наприклад, під час бігу по вулиці спортсмен зупиняється на світлофорі.

GPS – обчислює пройдену відстань, швидкість, темп руху та інші параметри. Стане в нагоді для бігу, спортивної ходьби, їзди на велосипеді.

Водонепроникність – захищає деталі пульсометра від попадання вологи. Дає можливість використовувати пристрій у воді (актуально для плавців).

Підсвічування дисплея (годинник) – використовується для роботи з екраном в темряві.

Підключення до ПК (через USB-кабель, Bluetooth) – призначене для збереження в ПК даних, змінювати налаштування, стежити за прогресом і складати план занять.

Деякі пульсометри підтримують настройку екрану. Власник пристрою визначає, які відомості відобразить дисплей в процесі тренування. «Приховані» дані можна побачити, підключивши гаджет до комп'ютера.

Також пульсометри забезпечуються секундоміром, таймером, будильником, календарем.

Відгуки про статтю