Як вибрати радіатор опалення

Радіатор – це пристрій, призначений для розсіювання тепла в повітрі. Є найважливішим елементом центральної та індивідуальної системи опалення.

При обранні радіатора для квартири, перш за все, слід з'ясувати, яка система опалення встановлена в будинку: центральна або індивідуальна котельня. Також необхідно врахувати наступні характеристики системи опалення:

 • чистота і якість теплоносія - деякі радіатори чутливі до рівня Ph води;
 • величина робочого тиску - не повинна перевищувати робочий тиск радіатора, вказаний виробником;
 • діаметр підвідних труб до існуючих приладів;
 • тип системи опалення - однотрубна або двотрубна.

Обираючи радіатори для приватного будинку, необхідно враховувати всі попередні показники, а також товщину стін, кількість вікон та інші параметри будинку.

Матеріал

Сталь – досить поширений матеріал для радіаторів в приватних будинках.

Переваги: широкий асортимент, відмінна тепловіддача, що дозволяє легко здійснювати регулювання температури в приміщенні.

Недоліки: нестійкі до корозії, не розраховані на дуже високий тиск, чутливі до гідравлічних ударів: тобто при різкому підвищенні тиску радіатор може роздутися і навіть лопнути. Сталевий радіатор – оптимальний варіант для застосування в індивідуальних системах (котеджі і т.д.), а застосовувати його в квартирах слід з великою обережністю.

Чавун – застарілий стандартний варіант в будинках з центральним опаленням. До переваг слід віднести стійкість до корозії і забруднення води, що має особливе значення для застосування в міських будинках, довговічність, невисока ціна. Недоліками є велика вага, що ускладнює їх монтаж, тривалий час розігрівання, погана тепловіддача. В даний час зустрічаються в будинках старої забудови.

Алюміній – рекомендується використовувати в будинках з індивідуальним опаленням через вибагливість радіаторів до якості води. До безперечних достоїнств відносяться висока тепловіддача, довговічність, легка вага і невеликі розміри, що значно полегшує встановлення.

Однак є й недоліки: нестійкість до корозії (зсередини), порівняно невеликий асортимент типорозмірів.

Алюмінієві радіатори представлені в двох видах: екструзійні та секційні. Екструзійні більш стійкі до механічних впливів і гідроударів, а секційні, завдяки своїй конструкції, передбачають заміну пошкодженої секції.

Біметал – оптимальний варіант для міського централізованого опалення. Складається з алюмінієвого корпусу і сталевої труби (колектора), по якій подається теплоносій.

Переваги біметалевих радіаторів: поєднують в собі кращі якості алюмінієвих і сталевих радіаторів, мають високу тепловіддачу, оригінальний дизайн, стійкі до підвищеного тиску теплоносія. Серед недоліків – висока ціна.

Максимальний робочий тиск

Ця величина означає гранично допустимий тиск води, що циркулює в трубах, який витримують радіатори опалення. Максимальний робочий тиск визначається матеріалом пристрою:

 • сталеві – 6-8 бар;
 • чавунні – 9-12 бар;
 • алюмінієві – 6-16 бар;
 • біметалічні – 25 бар.

Вибір радіаторів за максимальним робочим тиском робиться виходячи з висоти споруди та особливостей системи опалення:

 • приватні будинки з автономною системою опалення – до 10 бар;
 • малоповерхові будинки, нові будинки з котельні – 10 бар;
 • висотні споруди, підключені до централізованого опалення – понад 10 бар.

Щоб правильно вибрати батареї за цим параметром, слід додати до максимального робочого тиску теплоносія в системі опалення 2 бари.

Неписьменний підбір радіаторів спричинить зайву витрату грошей, якщо куплені пристрої з дуже великим «запасом» за тиском. У зворотній ситуації опалювальний пристрій може спричинити серйозну аварію (розрив радіатора) з усіма наслідками.

Від максимального робочого тиску слід відрізняти випробувальний (опресувальний) тиск, який дозволяє оцінити стійкість батарей до гідроударів. У цьому випадку йдеться про короткочасні навантаження, які здатні витримати опалювальні прилади:

 • сталеві – 10-13 бар;
 • чавунні – 15-18 бар;
 • алюмінієві – 9-24 бар;
 • біметалічні – 35 бар.

Потужність (тепловіддача)

Потужність для панельних радіаторів вказується у розрахунку одну одиницю, а секційних – однією секцію. В останньому випадку необхідно помножити цю величину на кількість секцій – це буде фактична тепловіддача радіатора.

Якщо ж виробник навів дані про «загальну» потужність секційного пристрою, розділивши цей показник на число секцій можна обчислити потужність одного елемента для визначення потрібної кількості таких секцій.

Існує стандартна схема розрахунку потужності радіатора. Так, для кімнати площею 10 м кв, висотою стель до 3-х метрів, з однією зовнішньою стіною і вікном при помірному кліматі, потрібно радіатор потужністю 1 кВт. Також слід враховувати додаткові зовнішні стіни, вікна, товщину стін, розташування приміщення. Слід обирати модель з потужністю на 10% більше отриманої, щоб був запас з потужності. Для цілковито точного розрахунку рекомендується звертатися до фахівців.

Вид

Панельні радіатори - нагрівальний елемент (панель), що складається з двох сталевих листів з вертикальними каналами, в яких циркулює теплоносій. Ці листи з'єднані один з одним за допомогою зварювання. Для збільшення тепловіддачі до тильної сторони панелі приварюються сталеві П-образні ребра-гармошки. Панельні радіатори зустрічаються з 1, 2 і 3 панелями.

До переваг слід віднести високу тепловіддачу, швидке нагрівання, великий асортимент типорозмірів, порівняно невеликі вага і ціна. Недоліки: чутливість до гідравлічних ударів і незручність в догляді: складність видалення пилу. Крім того, вони розраховані на невеликий робочий тиск.

Трубчасті радіатори - секції, що складаються з трубок, зварюються в «гармошку», при цьому ряд трубок (2-6 штук) розміщується перпендикулярно по відношенню до колекторів. Другий варіант – ряд трубок (1-4 штук) розміщуються паралельно колекторам.

Переваги: висока тепловіддача, стійкість до перепадів тиску, в тому числі здатність витримувати досить високий тиск, широкий асортимент моделей, привабливий зовнішній вигляд. Крім того, в трубчастих радіаторах передбачена можливість як бічного, так і нижнього під'єднання.

Істотним недоліком є висока ціна, а також схильність до корозії при відсутності внутрішнього захисного покриття.

Секційні радіатори - складаються з секцій нагрівальних елементів, з'єднаних між собою за допомогою різьблення. Секції об'єднуються в систему колекторами: верхніми і нижніми горизонтальними каналами.

Головна перевага – можна змінювати кількість секцій, тим самим регулюючи теплову потужність і розмір радіатора. Це особливо важливо там, де потрібні нестандартні габарити опалювальних пристроїв, наприклад, в простінках, нішах і т.д. Крім того, така конструкція дозволяє замінити секцію, що вийшла з ладу. Недоліки: менша надійність, ніж у зварних або відлитих конструкцій і незручність в догляді - складність видалення пилу.

Конвектор – опалювальний прилад, альтернатива радіатору. На відміну від останнього, розподіляє теплову енергію не шляхом випромінювання, а за рахунок перенесення тепла повітряними потоками. Оснащений нагрівальними елементами та перфорованими гратами, через які і нагрівається повітря. Конвекція може бути природною чи примусовою (за допомогою вентилятора).

Тип панельного

Панельні радіатори можуть продаватися разом з або без конвекторами. Позначається двома цифрами, де перша вказує кількість панелей, а друга – кількість конвекторів. Зі збільшенням кількості панелей та конвекторів підвищується тепловіддача. У той же час зростає вартість та вага пристрою.

Найбільш ефективні типи панельних радіаторів – 11 (серед бюджетних) та 22 (серед дорожчих). А ось моделі 33 мають надто високу вартість і тому зустрічаються набагато рідше.

Встановлення

Настінний – радіатори монтуються на стіну і, як правило, знизу під вікном, що створює завісу теплого повітря. Зазвичай розташовуються під вікнами, що дозволяє уникнути запотівання. Слід зазначити, що монтування слід довірити професіоналам в цій області.

Підлоговий – вигідно відрізняється від настінного способу простотою монтажу. При цьому стають неважливими особливості стін – міцність, кривизна та розташування. Однак радіатори підлоги займають більше місця, ніж настінні аналоги. Тому такий варіант установки характерний переважно для дизайнерських моделей.

Спосіб встановлення конвекторів.

 • Плінтусний – конвектори розміщуються внизу стінок по периметру приміщення. Такі опалювальні пристрої гармонійно вписуються в будь-який інтер'єр, оскільки грають роль плінтусів. Плінтусні радіатори дозволяють заощадити гроші на купівлю цих елементів оздоблення.
 • Підлоговий – ці конвектори нагадують радіатори підлоги, але відрізняються більш естетичним виглядом. Такі моделі оптимальні для будинків із слабкими перекриттями.
 • Вбудований (внутрішньостенно / цокольний, внутрішньопідіконний, внутрішньопідлоговий) – дані конвектори не займають простір у приміщенні та зливаються з будь-яким інтер'єром, оскільки невидимі.
 • Настінний – такі конвектори встановлюються набагато простіше, тому що не потрібно пошкоджувати поверхню стін чи підлоги.

Під'єднання

Бічне – підвідна труба монтується до вхідного патрубку, розташованого угорі батареї, а відвідна - до вихідного патрубку, що знаходиться унизу батареї. При цьому обидва патрубки знаходяться на одній стороні батареї. Найбільш поширений тип під'єднання. Як правило, застосовується в квартирах.

Нижнє – підвідна труба монтується до вхідного патрубку, а відвідна – до вихідного. При цьому обидва патрубки розташовані унизу батареї. Найменш ефективний тип під'єднання. Застосовується в приватних будинках.

Діагональне – підвідна труба монтується до вхідного патрубку, розташованого угорі батареї, а відвідна - до вихідного патрубку, що знаходиться унизу батареї. При цьому обидва патрубки знаходяться на різних сторонах батареї. Найбільш ефективний тип під'єднання. Оптимальний варіант для великих батарей.

З байпасом – байпас є перемичка (відрізок труби), яка встановлюється між вхідним і вихідним патрубками. Вона дозволяє регулювати температуру в приміщенні, а також забезпечує рух теплоносія, навіть якщо закриті вентилі на батареї.

Додаткові параметри

Об'єм – загальна місткість усіх секцій радіатора. Чим більший цей показник, тим вище витрата теплоносія. На об'єм звертають увагу при купівлі батарей для приватних будинків, так як від нього залежить вартість опалення.

Міжосьова відстань

Дистанція між колекторами радіатора. Цей показник враховують під час монтажу опалювальних приладів. Зокрема, при бічному підключенні міжосьова відстань та дистанція між трубами, підведеними до батареї, повинні збігатися.

Вага впливає на зручність монтажу. Чим важче опалювальний пристрій, тим складніше встановити на стіну. При цьому сама стіна повинна мати достатню здатність, що несе.

Оснащення

Терморегулятор – складається з вентиля та термоголовки. Дає можливість вручну змінювати температуру в приміщенні, що опалюється, шляхом зменшення або збільшення подачі теплоносія в радіатор. За рахунок термоголовки автоматично підтримує температуру на заданому рівні. У цьому забезпечується економія тепла.

Кран Маєвського (випускний клапан) – дозволяє видаляти повітря із системи опалення перед її повторним заповненням. Злив теплоносія є обов'язковим при виконанні робіт з обслуговування та ремонту.

Відгуки про статтю