Як вибрати радіокеровану модель

Радіокерована модель – зменшена копія транспортного засобу або військової техніки, а також фігурка тварини або робота, якою можна керувати на відстані. Така іграшка знайомить дитину з технічними пристроями, розвиває у нього навик орієнтації в просторі і вміння концентруватися на виконанні поставленого завдання. Гра з керованою по радіо моделлю подарує безліч яскравих позитивних емоцій.

Клас

Дитячий – найпростіші у використанні і дешеві моделі, що мають мінімум функцій, невелику потужність (електродвигун) і швидкість. Дитячі моделі часто носять назву «міні» (міні-човни, міні-гелікоптери), що вказує на їх невеликий розмір. Техніка такого класу – ідеальний варіант для знайомства дитини зі світом радіокерованих моделей. Дитячі моделі можна використовувати як в приміщенні, так і на вулиці.

Аматорський – більш складна техніка, розрахована на підлітків, які вже мають досвід гри з дитячими моделями і колекціонерів. Аматорські моделі дорожче, мають більше функцій, відрізняються підвищеною потужністю (двигун внутрішнього згоряння) і швидкістю. Вони відрізняються більшими габаритами. Аматорські моделі використовуються на вулиці.

Професійний – найскладніший варіант, який підійде тільки дорослим досвідченим моделістам. Техніка цього класу має максимальне число функцій, найбільшу потужність і швидкість. Професійні моделі найдорожчі, великі і мають найбільшу схожість з оригіналом. Вони призначені тільки для використання на вулиці.

Вид

Автомобіль (включаючи спецавтомобілі і спецтехніку) – здатний рухатися в будь-яких напрямках, долати перешкоди різної складності, включати фари і стоп-сигнали. Зустрічаються антигравітаційні машини, які вміють рухатись по вертикальних поверхнях, наприклад, стінах і стелях.

За місцем використання автомобілі можна розділити на дві категорії:

 • для будинку – гра розгортається на підлозі або столі (дитячий клас);
 • для вулиці – гонки по шосе або по бездоріжжю (аматорський і професійний клас).

Радіокеровані моделі автомобілів поділяються на кілька видів.

Позашляховики ( «монстр») – копіюють монстр-траки (пікапи з величезними колесами, потужними двигунами). Ці моделі характеризуються високою прохідністю, але навряд чи підійдуть для швидкісної їзди.

Позашляховики поділяються на такі види:

 • трюкові – призначені для виконання стрибків і акробатичних номерів, подолання перешкод. Моделі мають великі колеса, потужний двигун і підвіску, високий дорожній просвіт;
 • шорт-корс – використовуються для їзди по кільцевих ґрунтових трасах, порівняно невеликого розміру. Автомобілі відрізняються високим рівнем захисту від ударів і зіткнень при стрибках, мають дуже міцну конструкцію і надійні амортизатори, що витримують серйозні навантаження. Хороший вибір для новачка.

Багі – легкі повнопривідні авто для їзди по бездоріжжю, наприклад, піску. За своїми якостями вони близькі до позашляховиків (шорт-корс). Модель точно повторює оригінал, наприклад, має дуги безпеки.

Трагі – за своїми характеристиками нагадують багі, але відрізняються від них більшими колесами і довгими важелями підвіски. Таким чином, трагі поступаються попередньому виду по швидкості, але перевершують прохідністю. Використовуються для трюкової їзди і шорт-корса.

Ралі – середній варіант між позашляховиками і шосейними авто. За виглядом вони нагадують «туринги», але мають характерні для позашляховиків потужний двигун і підвищений захист від бруду. Оптимальний варіант для їзди по щільному покриттю з дрібного гравію або піску.

Шосейні авто («турінг») – на вигляд точно копіюють реальні автомобілі. Відрізняються високою швидкістю і керованістю. Їх можна розділити на такі види:

 • дрифтові – призначені для їзди по асфальтованій трасі на максимальних швидкостях з постійним використанням керованого заносу. Моделі мають задній привід і блокування заднього диференціала. Покришки у таких авто – гладкі або відрізняються неглибоким малюнком. Дрифтові моделі набагато ближче до оригінальних автомобілів, ніж кільцеві;
 • кільцеві – використовуються для змагань на час по рівних трасах з твердим покриттям. Кільцеві авто відрізняються характерною «зализаною» формою кузова, що підвищує аеродинамічні показники моделі.

Танк – здатний видавати звуки при їзді, рухатися в різних напрямках або обертатись на місці, стріляти, піднімати і опускати гармату. Для підвищення реалістичності танк може включати фари і габаритні вогні, імітувати вогонь при стрільбі і навіть «диміти».

На вигляд танк може мати форму, лише віддалено нагадуючу прототип (дитячий клас) або точно повторювати оригінальну модель. Гармата в танку буває пневматичною (стріляє гумовими або пластиковими кульками, кількість 40-100) і інфрачервоною (стріляє ІЧ-променями). Існують також танки-шпигуни, оснащені відеокамерою і володіють підвищеною прохідністю.

Гелікоптер – здатний злітати і приземлятися, виконувати різноманітні фігури в повітрі, зависати. Ключовий елемент в вертольоті – гвинти, які і дозволяють злітати і робити різні маневри.

По конструкції гвинти можна розділити на дві категорії:

 • співвісні – гвинти розташовуються один над одним; моделі з такою конструкцією гвинтів прості в управлінні, але маневреність їх обмежена; зустрічаються в гвинтокрилах дитячого класу;
 • класичні гвинти – один основний гвинт знаходиться зверху, інший – в хвості. Вертольотами з такими гвинтами складніше управляти, але зате оператору доступні більш гнучкі маневри. Класичними гвинтами оснащуються аматорська та професійна техніка.

Літак – може злітати і приземлятися, в тому числі і на воду, виконувати різні фігури в повітрі (наприклад, мертва петля), планерувати. В професійних моделях можна зустріти реактивний двигун – більш потужний і дорогий, ніж двигун внутрішнього згоряння.

Літаки поділяються на кілька категорій:

 • тренувальні – недорогі моделі з непоганою аеродинамічною системою і крилом, виконаному у вигляді букви V. Найчастіше зустрічаються високопланові літаки. Ця модель підійде і дитині, і дорослому;
 • пілотажні – маневрені літаки, розраховані на досвідчених пілотів. Найчастіше вони бувають низькоплановими, средньоплановими і біпланами;
 • копії реальних літаків – максимально точно імітують свої прототипи. У них є механізовані крила, забираються шасі, колісні гальма, бортові вогні;
 • фан-флаєри – використовуються поцінювачами вищого пілотажу. Вони оснащені швидкою і точною системою механізації і автоматизації, яка дозволяє моделі виконувати складні фігури в повітрі.

Корабелькатери, яхти, човни на повітряній подушці, підводні човни і великі кораблі.

 • катери – здатні рухатися в різних напрямках і на великих швидкостях «стрибати» по хвилях;
 • яхти – крім мотора мають вітрило, що забезпечує додаткову швидкість;
 • підводні човни – можуть занурюватись вглиб і спливати на поверхню, рухатись переднім і заднім ходом.
 • великі кораблі – зменшені копії лінкорів, есмінців, крейсерів.

Робот – механічна людиноподібна істота, яка може не тільки рухатись, долати різні перешкоди, але і виконувати доручення (принести невеликий предмет або ключі). Деякі моделі трансформуються в різні фігури, наприклад в кулю і назад.

Тварина – риби, змії, тиранозаври, сонечка, жуки. На вигляд нагадують свої прототипи, можуть рухатися, видавати характерні звуки.

Двигун

Електричний – універсальний тип двигуна. Зустрічається в великому асортименті за ціною, потужністю і швидкістю.

Переваги:

 • малі розміри;
 • невеликий рівень шуму;
 • екологічність, що дозволяє його застосовувати в приміщенні;
 • простота в експлуатації – не потрібно нічого налаштовувати або змащувати, а зміна батарейок або зарядка акумулятора простіше і дешевше, ніж заправка бака паливом.

Недоліки:

 • тривалий час зарядження акумулятора;
 • залежність від погодних умов (температура, вологість повітря);
 • менший запас часу гри (до 15-20 хвилин), ніж у двигунів внутрішнього згоряння.

Моделі з електродвигуном – оптимальний варіант для дітей і новачків.

Внутрішнього згоряння (ДВЗ) – складніший двигун, що копіює повнорозмірний аналог в справжніх автомобілях.

Переваги:

 • велика потужність, що дозволяє розвивати високу швидкість (більше 80 км/год) і забезпечує більший запас часу гри;
 • максимальна реалістичність гри (характерний звук мотора, виділення вихлопних газів).

Недоліки:

 • більш висока вартість, як самого двигуна, так і його експлуатації з урахуванням ціни палива;
 • неможливість використовувати в приміщенні через вихлопні гази;
 • необхідність ретельного і складного обслуговування – миття, перебирання, особливі умови зберігання;
 • настроювання двигуна вимагає певних знань і навичок.

Моделі з ДВЗ підійдуть фанатам радіокерованих моделей, яким особливо важлива реалістичність іграшки.

Масштаб

Масштаб моделі – співвідношення розміру моделі до розміру реального прототипу. Таким чином, за допомогою масштабу можна оцінити розміри моделі. Співвідношення 1:24 означає, що реальна машина більше моделі в 24 рази. Чим більше цифра масштабу, тим менше модель.

Зі збільшенням масштабу підвищується функціональність і потужність іграшки, зростає складність її управління, зростає ціна.

Радіокеровані моделі зустрічаються в таких масштабах:

 • автомобілі – 1:24; 1:18; 1:16; 1:14; 1:10; найпоширенішим масштабом є 1:14;
 • танки – 1:36; 1:32; 1:24; 1:16; масштаби 1:16 і 1:24 зустрічаються найчастіше;
 • кораблі – 1:25 (катери), 1:115; 1:325; 1:360 (лінкори, есмінці).

Невеликі моделі можна використовувати всередині приміщення, більші – на відкритому повітрі, грунтовій або асфальтованій дорозі, басейні, річці.

Важливо: масштаб не завжди відображає реальний розмір іграшки. При однакових масштабах розміри моделей можуть бути різними, в залежності від фактичного розміру їх прототипів. Наприклад, лінкор може бути виконаний в масштабі 1:1000 і це буде модель значних розмірів, в той час як, автомобіль з подібним масштабом буде крихітним.

Вік

Вік дитини, рекомендований виробником для користування конкретним видом радіокерованої моделі. Оскільки модель на радіокеруванні є складною в управлінні іграшкою, здатною розвивати досить високу швидкість, то її не рекомендується купувати дітям, які не досягли віку 2-3 років.

Малюкам до 5 років підійдуть машинки, що не відрізняються реалістичністю або моделі тварин з радіусом дії в декілька метрів. Головне, щоб іграшка була яскравою.

Дітям 6-7 років можна підібрати більш складну і реалістичну техніку – автомобілі, гвинтокрили, роботи літаки, катери.

Хлопців віку 8-10 років зацікавлять танки, більш масштабні і складні аналоги попередніх моделей.

Підліткам 14-15 років підійде максимально реалістична техніка, оснащена відеокамерою, гіроскопами, сервоприводами і т.д.

Максимальна швидкість

Найбільша швидкість, яку здатна розвинути модель – залежить від потужності двигуна. Деякі моделі автомобілів розвивають швидкість до 110 км/год. Оптимальний показник для автомобіля – до 15 км/год. Також швидкість визначається типом двигуна. Наприклад, катер з електродвигуном може розігнатися до 55 км/год, а на двигуні внутрішнього згоряння – до 80 км/год.

Управління

Радіопульт ДУ – зустрічається найчастіше.

ІЧ-пульт ДУ – захищений від радіоперешкод, що викликаються наприклад, високовольтними лініями, але погано працює в сонячну погоду. Крім того, для роботи ІЧ пульту необхідна лінія прямої видимості між передавачем і приймачем.

ДУ за допомогою Bluetooth/ Wi-Fi – в цьому випадку пульт управління завжди буде під рукою. Для цього потрібно смартфон/планшет із встановленою в ньому спеціальною програмою управління.

Дальність управління може коливатися від 5 до 500 м. Чим більше радіус дії, тим цікавіше гра і дорожче техніка. Дальність залежить від умов, в яких експлуатується техніка:

 • до 50 м – для моделей (роботи, спецтехніка), розрахованих на використання в приміщеннях;
 • 100-300 м – для літальних апаратів, катерів, джипів, які використовуються на відкритому повітрі;
 • 300-500 м – для літальних апаратів, які рухаються не тільки в горизонтальній, а й у вертикальній площині.

Чим функціональніша модель, тим більше каналів радіозв'язку необхідно для управління і тим складніше сам процес управління. Але зате оператор може здійснювати більше маневрів і трюків.

 • авто – 2-6 канальний зв'язок;
 • танк – 4-6 каналів;
 • гелікоптер – 2-9 каналів;
 • літак – 2-5 і більше каналів;
 • кораблі – 2-4 канала.

Живлення

Акумулятор – пристрій, що накопичує енергію, яка потім використовується для живлення моделі з електричним двигуном.

Важливо: зверніть увагу на потужність акумуляторної батареї, встановленої в моделі. Чим вона потужніша, тим довше іграшка буде працювати і швидше пересуватися.

Акумулятори зустрічаються в двох видах:

 • Ni-Mh (нікель-метал-гібридний) – порівняно недорогий, надійний, має значну ємність, стійкий до перепадів температур. Також характеризується відсутністю падіння ємності при зарядженні не до кінця розрядженого елемента. Недолік – ці батареї можна зберігати повністю розрядженими тільки кілька днів.
 • Li-Pol (літій-полімерний) – має невеликі розміри і вагу при відсутності падіння ємності при зарядженні не до кінця розрядженого елемента. Недоліки: висока ціна і чутливість до низьких температур.

Змінні елементи:

 • AA («пальчикові батарейки») – зустрічаються найчастіше, коштують недорого і дозволяють легко і швидко замінити батарейку, що «сіла». Недолік – слабка потужність. Тому для живлення навіть бортової електроніки необхідно кілька батарейок.
 • AAA («мізинчикові батарейки») – відрізняються від попередніх батарейок лише меншим розміром. Недолік – ще більш слабка потужність, ніж АА. Радіокеровані моделі, що працюють на таких батарейках майже не зустрічаються. ААА використовуються в основному для живлення бортової електроніки.
 • 6F22 («Крона») – має прямокутну форму і два контакти на одному з торців. Більш потужний елемент, ніж АА, але поширений значно рідше. Може випускатися у вигляді акумуляторів.

Тип приводу

В автомоделях зустрічаються такі типи приводу.

Повний (4х4) – тяга від двигуна передається на 4 колеса. Перевага – висока прохідність. Ідеальний варіант для позашляховиків і особливо трюкових авто. Добре підійде також і для дрифту. Недолік – висока ціна, пов'язана зі складністю конструкції. Крім цього, повноприводний автомобіль споживає більше енергії (палива), ніж «одноприводні».

Задній – тяга передається на задню пару коліс. Такий привод простий, надійний, недорогий і зустрічається найчастіше. Недолік – схильність до занесень. Оптимальний варіант для дрифтових гонок, але навряд чи підійде для позашляхової їзди. Новачкам рекомендується почати освоєння моделей із заднєдприводних.

Передній – тяга передається на передню пару коліс. Цей привод забезпечує високу стабільність автомобіля при їзді, що виключає занесення і полегшує управління моделлю. Недоліки: висока вартість і низька надійність. Не підходить для дрифту. Зустрічається рідко.

Гусеничний – тяга передається на гусениці. Зустрічається в танках.

Матеріал

Матеріал моделі залежить від її класу і виду. Наприклад, дитячі машинки виробляються з пластика – недорогого і легкого матеріалу, якому можна надати будь-яку форму і колір. Однак пластикові моделі недостатньо міцні при використанні в складних умовах їзди.

Зустрічаються пластикові автомоделі, доповнені металевими деталями. Вони міцніші, але і коштують дорожче. Найдорожчі – професійні авто мають повноцінний металевий корпус, стійкий до ударів.

У літальних апаратів (літаки, вертольоти) зазвичай є внутрішня металева основа, вкрита тонкими пластмасовими панелями. Це забезпечує хороші аеродинамічні показники при оптимальному поєднанні міцності і ваги моделі.

Можна зустріти моделі з карбону – високоміцного, дуже легкого, але дорогого матеріалу.

Ефекти

Для підвищення реалістичності, в радіокерованих моделях можуть зустрічатися наступні ефекти:

 • світлові – світіння фар і мигалки у авто або підсвічування гармати при пострілі у танка;
 • звукові – рев мотора, вищання гальм, свисток, сирена, клаксон у автомобіля;
 • стрілянина – постріл гармати, стрільба з кулемета, звук вибуху при попаданні в танк.

Функції та оснащення

Захист від вологи – запобігає потраплянню вологи на деталі і вузли автомоделі. Ця функція обов'язкова для позашляховиків та інших моделей, розрахованих на експлуатацію поза домом. В іншому випадку можливі замикання, корозія та інші неприємні наслідки.

Захист від бруду – захищає модель від попадання бруду на деталі і вузли. Як і попередня, захист від бруду потрібен для моделей, які використовуються на відкритому повітрі.

Міжосьовий диференціал – зустрічається в повноприводних автомоделях. Цей пристрій дозволяє заднім і переднім колесам обертатися з різною швидкістю. Підвищує прохідність автомоделі.

Металева дека шасі – каркас, на якому розташовуються корпус і двигун. Високоміцні деки зустрічаються в моделях, які при їзді відчувають значні навантаження (шорт-корс). Металеві деки найчастіше бувають алюмінієвими, які поєднують високу міцність і малу вагу.

Гіроскоп – зустрічається в гелікоптерах і забезпечує стабільність польоту по вертикальній вісі.

Сервопривод – забезпечує зв'язок двигуна і системи управління колесами, лопатями, шасі. Це посередник між машиною і оператором. Бувають аналогові і цифрові сервоприводи. Цифрові більш точно і швидко обробляють команди, але і коштують дорожче.

Відеокамера – дозволяє оператору бачити світ з точки зору моделі. Особливо захоплюючий вид відкривається з висоти пташиного польоту у літаків.

Поради

 • Перед придбанням моделі уважно вивчіть її технічні характеристики. Це стосується не тільки швидкості або дальності управління, а й, наприклад, часу роботи (тривалості польоту) іграшки, розмаху крил у літаків, діаметра основного гвинта у вертольотів.
 • Радіокерована модель по потужності, швидкості і складності управління повинна відповідати віку дитини. Пам'ятайте, що занадто складна і швидкісна іграшка може швидко зламатись і навіть травмувати дитину, так як юний оператор просто не впорається з її управлінням.
Відгуки про статтю

Крутая статья много нового узнал.

Спасибо)