Як вибрати ракетки для настільного тенісу

Вид

Готова ракетка – складається з підстави, накладки, шийки та ручки. Використовується новачками й любителями. Коштує недорого, проте гірше за характеристиками, ніж збірна.

Збірна ракетка – складається з основи та окремих накладок; купується по частинах, а потім збирається. Така ракетка коштує набагато дорожче звичайної, використовується професіоналами або просунутими любителями.

Цікаво: на змаганнях професійні спортсмени завжди мають з собою запасну ракетку, ідентичну основній. Вона може стати в пригоді, якщо основна зламається.

Маркування

Ракетки для початківців (одна зірка) – перша ракетка, яку варто купувати, якщо ви тільки починаєте грати в настільний теніс. Її досить, щоб навчитися базовим прийомам або просто іноді грати для задоволення.

Аматорські ракетки (дві-три зірки) – оптимальний варіант для любителів.

Напівпрофесійні ракетки (чотири-п'ять зірок) – застосовуються досвідченими гравцями. Зазвичай збірні, оскільки спортсмен вже має уявлення про те, які підстави йому потрібні.

Професійні ракетки – найдорожчі, купувати їх навіть для любителів не має сенсу.

Стиль гри

Ракетка підбирається в залежності від обраного стилю гри.

Захист (DEF) – застосовується для гри в захисті, коли м'яч отримує нижнє обертання, використовується підкручення і підрізування на дальній дистанції від столу.

Універсальна (ALL) ракетка

 • (ALL) – для гри в захисті, в якій акцентується увага на контроль м'яча (підставка, підрізування);
 • (ALL -) – для збалансованої гри, в якій поєднується атака і захист (контроль м'яча);
 • (ALL +) – для гри в нападі (контрудари, підставка, знижка) з використанням топ-спінів.

Напад (OFF) ракетка

 • (OFF) – для гри з високою швидкістю та використанням обертань;
 • (OFF-) – для збалансованої гри, що поєднує в собі точність, контроль м'яча і безліч обертань;
 • (OFF +) – для дуже інтенсивної гри з гострими атаками.

Швидкість – визначає, наскільки швидко кулька відскакує від ракетки при ударі. Розрізняють повільний, середній і швидкий відскок м'яча.

Існують такі параметри швидкості:

 • 3-4 бали – для гри в захисті;
 • 4-7 балів – для гри в універсальному стилі;
 • 8-9 балів – для гри в нападі.

Контроль – визначає кількість зусиль, які потрібні для того, щоб потрапити кулькою по столу. Цей показник особливо важливий для новачків, оскільки від нього залежить ступінь керованості ракетки, а значить і комфорт під час гри.

Існують такі параметри контролю:

 • 5-7 балів – для гри в нападі;
 • 8 балів – для гри в універсальному стилі;
 • 8-10 балів – для гри в захисті.

Обертання – визначає, наскільки сильно можна закрутити кулька ракеткою. Модель з високим показником обертання рекомендується обирати для захисного стилю гри, в якому використовуються різноманітні підкручення, підрізання на контратаках.

Важливо: для гри, в якій поєднуються захисний і атакувальний стилі, необхідно обирати ракетку зі збалансованим співвідношенням цих параметрів.

Накладки

Наклеюються на підстави по обидва боки та служать для якісного зчеплення ракетки з кулькою.

Одного типу ракетка з гладкими підставами на обох сторонах, але з різними характеристиками: одна має високу швидкість, друга – сильне обертання. Подібну ракетку не перевертають під час гри.

Різного типу ракетка, що має гладку накладку праворуч і шипи зліва (для лівші – навпаки). Використовується для гри в нападі. Цю ракетку досить часто перевертають при подачі.

Атакувальний тип – ракетка, що має гладку накладку праворуч і антиспін або довгі шипи зліва. Призначена для «руйнування» гри супротивника. За допомогою атакувальної ракетки можна змінювати ритм гри або задати складну траєкторію польоту кульки. Таку ракетку перевертають протягом всієї гри.

Більш детально читайте в нашій статті Як обрати накладки для тенісної ракетки.

Товщина губки

Губка знаходиться між підставою ракетки та гумовою накладкою, забезпечуючи кульці обертання при ударі. Існують губки з наступною товщиною:

 • 1 мм – низька швидкість і відмінний контроль;
 • 1.5 мм – збалансоване поєднання контролю швидкості та обертання;
 • 2 мм – висока швидкість і сильне обертання, але поганий контроль;
 • 2.5 мм – максимальна швидкість і обертання, але гірший контроль.

Для різних стилів гри рекомендуються такі параметри товщини:

 • до 1.7 мм – для гри в захисті;
 • 1.5-1.7 мм – для універсального стилю;
 • 2 мм і вище – для гри в нападі.

Найчастіше зустрічаються губки товщиною 1.5; 1.8 і 2 мм.

Підстава

Матеріал

Відповідно до правил 85% підстави ракетки виготовляється з дерева. Але для поліпшення еластичності та жорсткості додаються карбонові шари, пресований папір або скловолокно. Разом з тим, армувальний шар не повинен перевищувати 7.5% загальної товщини та бути більшим за 0.35 мм. Слід зазначити, що в дорогих моделях присутні кілька шарів деревини різних порід, а також титан.

Важливо: велике значення має і якість клею, що з'єднує шари. Він повинен бути нанесений однорідним і дуже тонким шаром.

Кількість шарів

Підстава може складатися як з одного шару (з бальзи або японського кипариса), так і бути багатошаровим (3-13 шарів). Від матеріалу шарів і послідовності їх сполуки залежить швидкість відскоку кульки від ракетки і її вага.

 • 3-4 шари – для гри в захисті;
 • 5 шарів – для універсального стилю;
 • 3-5 шарів – для гри в нападі.

Занадто важка ракетка досить інерційна, тому рука швидко втомлюється; занадто легка ракетка схильна до вібрацій, які викликають неприємні відчуття в руці. Найголовніше при виборі ваги – баланс.

Вага ракетки з накладками коливається в діапазоні від 150 до 200 г, а без нихвід 75 до 110 г.

Форма ручки

Пряма – використовується спортсменами, які перевертають ракетку під час розіграшу м'яча.

Розкльошена («ластівчин хвіст») – не надто зручна для повороту ракетки або зміни хвата в процесі гри.

Конічна – середній варіант між розкльошеною і прямою ручкою. Зустрічається рідко.

Увігнута – рекомендується для досвідчених гравців, оскільки вона не дуже зручна для швидких поворотів або зміни хвату під час гри.

Анатомічна – підійде для початківців, оскільки рука втомлюється набагато менше навіть під час тривалої гри. Однак і ціна такої ракетки трохи вище.

Важливо: при виборі ракетки слід звернути увагу на товщину руків'я: воно повинно відповідати кисті спортсмена, бути її продовженням. Занадто товсте руків'я незручне – такими ракетками важко грати тривалий час.

Кульки

У комплекті з ракеткою зазвичай йдуть пластмасові кульки. Краще купити окремі кульки з целулоїду, а не з пластмаси.

Щоб підібрати найкращу кульку, можна провести наступний тест: візьміть кілька різних кульок і киньте їх над рівним столом. Слід зупинити свій вибір на тій з них, яка при відскоку буде стрибати вище.

Важливо: основними кольорами кульок є білий і помаранчевий.

Поради

 • Обираючи ракетку, слід покладатися на власні відчуття. Спортсмен повинен «відчувати» ракетку. Якщо цього відчуття немає, то таку модель купувати не варто.
 • Важливо, щоб ракетка при сильному маху рукою не ковзала в долоні.
 • Якщо планується міняти накладки, необхідно заздалегідь придбати спеціальний клей. Для цієї мети можна використовувати звичайний клей, оскільки можна зіпсувати накладку та основу ракетки.
 • Ракетку слід зберігати в сухому місці, оскільки її підставу виготовлено з натуральної деревини, чутливої до вогкості.
 • Ракетку необхідно протирати іноді не ворсистою вологою тканиною. Використовувати можна лише чисту воду, ніякі хімічні речовини (бензин, ацетон, розчинники) при цьому не застосовуються.
 • Бажано придбати чохол для ракетки, що захищає її від падінь і ударів.

Виробник

Для гравців початківців або дітей можна купити ракетки марок Sprinter, Enebe, Torneo, Sponeta. Вони коштують недорого у порівнянні з популярними брендами, але їх вистачить для навчання настільному тенісу.

Кращими ракетками вважається продукція брендів Donic, Joola, Adidas, Stiga, Cornilleau. Вони відрізняються високою якістю і надійністю. Деякі виробники є спеціалізованими, наприклад, Joola або Stiga. Фахівці цих компаній розробили масу новітніх технологій для ракеток і іншого спортивного інвентарю. Варто враховувати, що моделі цих марок коштують дорожче, ніж інші. Однак їх придбання повністю виправдано, якщо ви любите настільний теніс і плануєте займатися ним постійно.

Відгуки про статтю

Дуже круто! Все в одному місці. Можна було б додати приклади збірних ракеток, щоб зрозуміти як це може виглядати і вартість звісно

Доброго дня) ілюстрацію додамо, а ціни можна побачити у каталозі на нашому прайс-агрегаторі. Дякуємо!

Спасибо.Коротко и ясно. С уважением, Владимир

Якісна стаття!

Спасибо, полезно