Як вибрати витратні матеріали для тримерів і газонокосарок

Вид

Матеріали для тримерів і газонокосарок представлені ріжучом оснащенням – ножами і волосінями.

Волосінь (корд, струна) – нейлонова нитка, яка відмінно справляється з покосом дрібної і свіжої трави, при цьому не пошкоджує поблизу дерева. Не боїться зіткнення з твердими перешкодами (камінням, пеньками, гілками). Встановлюється на малопотужні тримери і мотокоси,

Ніж – ріжуче оснащення, за допомогою якого обробляють стару, густу і жорстку рослинність, товсті бур'яни, зрізають гілки і тонкі стовбури дерев. Призначений для потужної садової техніки.

У порівнянні з волосінню ніж забезпечує більш високу продуктивність садового інструменту і довше не виходить з ладу. Але при зіткненні з перешкодою така деталь часто пошкоджується. В цьому випадку можлива поломка редуктора і двигуна триммера або мотокоси.

Котушка (шпуля, бобіна) – основна частина косильною головки, але ці терміни часто розглядаються як синоніми. Утримує і подає корд. Деякі котушки оснащуються ножем. Шпулі робляться зі сталі, алюмінію або ударостійкого пластику.

Головка-павук – оснащена декількома отворами для входу волосіні. Ці моделі витримують складні умови експлуатації і сумісні з різними моделями тримерів і мотокос. Але подача волосіні здійснюється тільки вручну.

Волосінь

Волосінь буває пряма і кручена. Перша краще розмотується і довше служить, друга менше шумить під час косіння, що важливо при тривалій роботі з інструментом.

Форма перетину – впливає на результативність косіння і підбирається в залежності від типу рослинності на ділянці.

Зустрічаються волосіні такої форми:

 • коло – дешева і довговічна волосінь для покосу морогу малопотужним інструментом, але не годиться для обробки рослин із товстими стеблями і сухої трави;
 • квадрат – косить високу траву, молоді пагони чагарників і товсті стебла, в порівнянні з круглою волосінню ріже акуратніше і ефективніше, менше шумить, але обійдеться дорожче і швидше витрачається;
 • кручений квадрат – володіє підвищеними аеродинамічними властивостями, що зменшує споживання палива тримерами;
 • зірка (п'ятикутник) – зрізає чагарники і суху траву, для такої волосіні характерні переваги і мінуси аналога з квадратним перетином;
 • трикутник – використовується для обробки густої рослинності та газону, допомагає позбутися бур'яну;
 • семикутник – застосовується для косіння бур'янів на великій ділянці;
 • еліпс (овал) – підходить для розчищення заростей, ефективний проти лопухів і борщівник;
 • чотирипелюсткова (конюшина) – хороший вибір для догляду за газоном.

Діаметр – визначає ефективність роботи і термін служби корду. Підбирається виходячи з рекомендацій виробника, зазначених в інструкції. Занадто тонка волосінь виведе з ладу робочий вузол триммера, а дуже товста – створить надлишкове навантаження на двигун агрегату, що призведе до його поломки. Більш товста струна швидше зношує косильну головку.

Інші орієнтири при виборі оптимального діаметра – характер рослинності та площа оброблюваної території. Чим товща і густа трава, чим просторіше ділянка, тим більше діаметр корду.

Існують волосіні наступних діаметрів:

 • 1.2-1.6 мм – використовується в малопотужних електричних (мережевих) і акумуляторних ножа (0.5-0.7 кВт), застосовується для регулярної стрижки газону;
 • 2 мм – працює в парі з більш потужними електричними триммерами (від 1 кВт) і мотокосами (до 0.9 кВт), відмінно зрізає свіжу і стару траву;
 • 2.4 мм – застосовується в мотокосах середньої потужності (до 1.5 кВт);
 • 2.7 мм – використовується в напівпрофесійному обладнанні;
 • 3 мм – призначена для професійних садових інструментів, чудово ріже сухостій і бур'ян;
 • 3.3-4 мм – застосовується в дуже потужних професійних електричних і бензинових тримерів (до 4 кВт).

Довжина – залежить від частоти використання триммера. Якщо агрегат використовується рідко, підійде волосінь довжиною 15 м – цього достатньо на сезон. Для більш регулярної роботи знадобиться корд 40-60 м. Якщо ж мова йде про щоденну обробці рослинності професійним інструментом, варто вибрати волосінь довжиною 500 м.

Матеріал

Нейлон – міцний, довговічний і легкий матеріал. Для здешевлення до деяких вироби додається поліетилен.

Армована (з сердечником) – надійніша і стійкіша до зношування за рахунок наявності всередині сердечника зі сталі, алюмінію або графіту. При цьому зростає і ефективність косіння. Така волосінь обійдеться дорожче, ніж звичайна. Встановлюється на потужні мотокоси і тримери.

Колір

Волосінь забарвлюється виробниками в різні кольори виходячи з діаметра, призначення або форми перетину. На практиці чорна волосінь менше брудниться, а червоний або синій корд краще видно в траві.

Ніж

Призначення

Для мотокоси / триммера – робиться з металу або пластику. Ці ножі бувають зубчастими і лопатевими.

Для газонокосарки – двостороннє лезо, що зовні нагадує пропелер. Виготовляється з високоякісної сталі.

Тип

Зубчастий – диск із характерними гострими виступами (зубами). Даний ніж швидко набирає обертів, але через високий момент інерції прискорює знос приводного механізму (редуктора) і двигуна триммера. Використовується в потужних інструментах, призначених для роботи з чагарниками, товстими стеблами, гілками і тонкими стовбурами дерев.

Кількість зубів – визначає експлуатаційні властивості зубчастого ножа. Чим вище цей параметр, тим більш гладким виходить зріз і тим нижча ймовірність заклинювання ножа. У той же час подібний ніж гірше подрібнює траву.

Орієнтовна кількість зубів для різних завдань:

 • 2 – для газону, м'яких і низьких рослин;
 • 3 – для бур'янів, бур'янів і молодої трави;
 • 4 – для трав'янистої поросли;
 • 8 – для толстостебельних бур'янів, високої трави, очерету, обробки городу і заготівлі сіна;
 • 19 – для заростей і тонких дерев;
 • 24 – для дрібного чагарнику;
 • 26 – для порослей старого чагарнику;
 • 40 або 80 – для чагарників, сухостою, задерев'янілих пагонів, молодих дерев і очеретів.

Розрізняють два види зубчастих ножів.

 • суцільний – диск без отворів, який встановлюється на мотокоси з бензиновим двигуном об'ємом не менше 30-40 см3. Відмінно косить рідку і густу траву, зрізає дрібні чагарники.
 • перфорований – менше важить за рахунок отворів в конструкції, отже, швидше набирає обертів. Використовується для косіння чагарників, високої і газонної трави, зрізання дрібних дерев. Встановлюється на малопотужні садові інструменти.

Лопасний – забезпечений гострими виступаючими лезами. Легше зубчастого ножа і застосовується в малопотужних тримерах. Характеризується мінімальним моментом інерції, що знижує знос приводного механізму. Підходить для косіння густої трави.

Кількість лопастей – впливає на робочі характеристики лопастного ножа. Чим більше лопастей, тим продуктивніше робота з тримерами. Менша кількість лез дає більш високу ступінь подрібнення трави, але сильніше навантажує редуктор.

Орієнтовна кількість лопастей для різних завдань:

 • 2 – для м'якої трави;
 • 3 – для високих бур'янів;
 • 4 і більше – для заготівлі сіна, зрізання жорсткої трави та порослі.

Діаметр ножа (для тримерів і мотокос) – визначає ефективність роботи, а також сумісність агрегату з ріжучим оснащенням. Чим вище діаметр ножа, тим більше трави зріже інструмент за один прохід.

Для заготівлі сіна, викошування великих площ та інших масштабних робіт підійде ніж діаметром від 300 мм. А ось стрижка трави поруч з клумбою або садової доріжкою вимагає ножа меншого діаметру – в іншому випадку можна зрізати і корисні рослини.

Забороняється встановлювати ніж більшого розміру, ніж це передбачено виробником (для цієї мети потрібно зняти захисний кожух, що багаторазово збільшить ризик отримання травми).

Довжина ножа (для газонокосарок) – як і діаметр впливає на продуктивність приладу та сумісність з ним ріжучого елемента. Більш довгий ніж зріже більше трави за один прохід. Вибирається по ширині скошування газонокосарки. Перевищення цього параметра призведе до пошкодження барабана і мотора пристрою. Оптимально, якщо зазор між кінцями ножа і барабаном становить понад 1 см.

Діаметр посадкового (внутрішнього) отвору – становить 20 мм і 25.4 мм. Окремі ножі поставляються з перехідниками, що дає можливість їх використовувати в парі з будь-якими моделями мотокос.

Товщина – коливається в межах 0.8-2 мм. Зі збільшенням даного параметра зростає термін служби ножа. Тонкі ріжучі деталі підходять для малопотужного інструменту, а ось ріжучий оснащення товщиною 1.6-2 мм встановлюється тільки на професійні тримери.

Матеріал

Пластик – легкий матеріал, це важливо, якщо ніж встановлюється на малопотужний триммер. Пластиковий ніж швидко набирає обертів, відмінно справляється з лопухами, сухостоєм, кропивою, різної дрібної і густою травою.

Варто знати, що пластик крихкий і руйнується при зіткненні з твердими перешкодами. Ці ножі бувають тільки лопастевими. Застосовуються в парі з електричними моделями, оснащеними зігнутої штангою.

Метал – міцніший і довговічніший за пластик, витримує зіткнення з твердими предметами, при цьому даний матеріал дозволяє домогтися більшої ріжучої здатності. Тому металевий ніж підходить для зрізання будь рослинності, включаючи пагони дерев і чагарники. Металеві ножі бувають зубчастими і лопастевими. Підходять для бензинових садових інструментів з прямою штангою.

Зустрічаються ножі з побідитовими напайками, розраховані на високі навантаження. Встановлюються на професійні агрегати.

Існують і двосторонні ножі, леза яких заточені з двох сторін. Якщо затупилась одна сторона, то для продовження роботи досить переставити іншою стороною.

Котушка і головка-павук

Кількість струн котушки – в різних моделях складає 1-8. Більшість котушок розраховане на 2 струни, в голівках-павуків цей показник зазвичай становить 4-8.

Подача волосіні – визначає експлуатаційні властивості котушки. Представлена трьома варіантами.

 • Автоматична – самий «просунутий» спосіб, що позбавляє від необхідності стеження за довжиною і запасом волосіні. Волосінь подається при зниженні оборотів двигуна оператором. Недоліки: ціна, підвищена витрата нитки, складна конструкція, що знижує надійність котушки. Подібні моделі поширені мало.
 • Напівавтоматична – баланс ціни, надійності та зручності використання. Подача волосіні здійснюється за рахунок легкого постукування нижньою частиною котушки о землю (на ній є кнопка). Шпули з такою подачею волосіні зустрічаються найчастіше.
 • Механічна (ручна) – передбачає витягування волосіні вручну оператором. У цьому випадку виключається перевантаження триммера і мінімізується витрата волосіні. Такі котушки є найдешевшими і надійними. Мінуси: потрібно самостійно контролювати витрату нитки, перед подовженням волосіні триммер вимикається. Ці недоліки ускладнюють косіння.

Розрізняють односекційні і двосекційні шпулі. У першому випадку котушка оснащена однією канавкою для укладання корду. Двосекційні моделі мають дві таких канавки, що продовжує термін служби і полегшує використання пристрою. У двосекційні шпулях волосінь не заплутується.

Окремі напівавтоматичні котушки оснащені металевим носиком кнопки анкерного механізму. Дані моделі надійніші, ніж аналоги з пластикової кнопкою, так як метал менш чутливий до ударів о землю.

Також зустрічаються напівавтоматичні шпулі з підшипником – така деталь знижує знос і продовжує термін експлуатації виробу.

Принцип зарядки волосіні – впливає на комфорт при використанні триммера. За цим параметром котушки підрозділяються на два види.

 • Швидко заряджається (нерозбірна) – не вимагає від'єднання котушки від тріммера, що полегшує використання садового інструменту і економить час. Для зарядки достатньо просунути кінець волосіні в котушку. Подібний спосіб притаманний автоматичним і окремим напівавтоматичним шпулям.
 • Розбірна – передбачає виключення агрегату і зняття котушки з триммера, після чого намотується потрібна довжина волосіні. Дані котушки дешевше і відносяться до ручних і напівавтоматичним моделям.

Сумісність

Існують фірмові (оригінальні) і універсальні котушки. Перші сумісні тільки з конкретними моделями одного бренду, другі підходять до більшості марок триммеров і мотокос. Фірмові моделі надійніше, але дорожче і менш поширені.

Різьба посадочного отвору – визначає сумісність котушки з конкретною моделлю триммера. Зустрічаються такі діаметри різьби: M8; M10; M12; M14. Деякі котушки поставляються з комплектом адаптерів під різні діаметри для сумісності з різними інструментами.

Відгуки про статтю