Як вибрати розчинник

Розчинники застосовуються для видалення фарби та бруду з предметів або одягу, промивання малярних інструментів. Цими ж препаратами розбавляють лакофарбові матеріали (ЛФМ), щоб домогтися потрібної консистенції.

Розчинники поділяються на такі групи:

  • легковипарні – сольвент, бензин, уайт-спірит;
  • повільновипарні – гас;
  • складновипарні – скипидар.

Легковипарні розчинники рекомендуються для роботи з акриловими ЛФМ, автоемалями, олійними барвниками. Такі склади краще застосовувати в теплу пору року. Складновипарними препаратами розводять автоемалі і олійні фарби. Ці розчинники використовуються в холодну пору року. Повільновипарні склади оптимальні для олійних і акрилових ЛФМ.

Важливо: розчинники містять отруйні речовини, здатні заподіяти шкоду здоров'ю людини і викликати подразнення шкірних покривів, слизової оболонки органів дихання і очей. При роботі з ними потрібно застосовувати ЗІЗ (засоби індивідуального захисту) – захисні рукавички, респіратор, окуляри. Також багато сполук легко спалахують і тому вимагають обережного поводження.

Вид

Розчинник – представлений декількома марками.

  • 646 – містить ацетон, що надає різкий неприємний запах. Універсальний препарат, який видаляє олійні плями і бруд, знежирює поверхні, добре поєднується з більшістю ЛФМ (епоксидні, акрилові, гліфталеві, нітроцелюлозні). Але цей розчинник здатний зруйнувати нижній шар фарби.
  • 647 – характеризується більш м'якою дією і дбайливіше усуває забруднення з поверхні. Оптимальний для розчинення поліакрилових фарб і нітроцелюлозних емалей.
  • 650 – застосовується для розчинення нітролаків, нітроемалей, ЛФМ на гліфталевій, алкідній і нітроалкідній основі.

Сольвент – має дуже різкий запах. Розчиняє меламіноалкідні, гліфталеві і бітумні ЛФМ. Використовується і при очищенні інструменту. Сольвент добре видаляє воскові і масні плями.

Бензин – має характерний запах. Бензином розчиняють олійні і бітумні ЛФМ. Знежирює поверхні для подальшого склеювання. Але такий розчинник вибухонебезпечний.

Уайт-спірит – характеризується слабким запахом, відносно безпечний і малотоксичний. Цією сполукою можна розчиняти алкідні лаки і емалі, мастики, олійні фарби. Використовується для усунення масних плям, очищення пензлів після роботи, захисту дерев'яних поверхонь від короїдів і вологи. Уайт-спірит прискорює висихання олійних фарб.

Гас – має сильний специфічний запах. Гас підходить для розчинення бітумних, олійних і олійно-смоляних ЛФМ. Застосовується в якості палива для керогазів і гасників.

Скипидар – має різкий запах. Уповільнює висихання фарб, сумісний з іншими розчинниками. Використовується як розчинник емалі, олійних і алкідно-стирольних фарб, лаку.

Технічний спирт (денатурат) – підходить для розчинення різних лаків і фарб. Застосовується і як пальне для пальників і примусів.

Ксилол – має слабко виражений запах. Добре видаляє олійні фарби з поверхні. Ксилолом можна розчиняти бітумні і гліфталеві ЛФМ.

Тип робіт

За цим параметром розчинники поділяються на дві категорії:

  • для зовнішніх робіт – такий склад є особливо токсичним і можна застосовувати тільки на відкритому повітрі (фасадні роботи);
  • для зовнішніх і внутрішніх робіт – подібний розчинник використовується для розведення як фасадних, так і інтер'єрних фарб.

Властивості

Морозостійкість – витримує низькі температури, підходить для зовнішніх робіт.

Відсутність запаху – в порівнянні з розчинником, що має запах, даний препарат менш токсичний і краще підходить для внутрішніх робіт. Рекомендується людям з підвищеною чутливістю до запахів. Але використовувати такий склад потрібно в добре провітрюваному приміщенні, захищаючи при цьому органи дихання.

Не містить прекурсорів – цей препарат не можна використовувати для приготування психотропних або наркотичних речовин. Тому такі розчинники не підлягають ліцензуванню.

Обсяг і вага

В одних розчинниках вказується обсяг і вага, в інших – тільки обсяг. Для визначення ваги препарату слід знати щільність всіх його компонентів.

Відгуки про статтю