Як вибрати обробну дошку

Вид

Дошка обробна - кухонне начиння для нарізування або розрубування продуктів.

Набір дощок - дві і більше обробних дошки, які відрізняються між собою призначенням. Їх кількість варіюється від 2 до 6 штук.

Призначення

Цей параметр важливий з гігієнічної точки зору: продукти, які йдуть в їжу сирими (хліб, фрукти або овочі) категорично заборонено нарізати на дошках, де працюють з рибою або м'ясом - продуктами, що піддаються термообробці. В сирій рибі або м'ясі можуть міститися бактерії, сальмонели та інші мікроорганізми, небезпечні для людини. На обробній дошці вони зберігаються досить довго.

Крім того, різні дошки необхідні для збереження «чистого» смаку і запаху цих продуктів. Наприклад, нарізані овочі на дошці для м'яса будуть мати змішаний смак і запах.

Щоб не переплутати дошки (пластикові), вони фарбуються в різні кольори:

 • для риби - синій;
 • для м'яса і птиці - червоний;
 • для м'яса, що пройшло термообробку - жовтий;
 • для овочів і хліба - коричневий;
 • для фруктів - зелений;
 • для молочних продуктів (сиру) - білий.

Матеріал

Дерево - класичний матеріал для дощок: недорогий і довговічний, але через пористу структуру вбирає запахи і вологу, в результаті чого деформується. Крім того, дерев'яна дошка вимагає ретельного догляду, оскільки в тріщинах можуть накопичуватися мікроорганізми.

Важливо: бажано, щоб для хліба і овочів дошка була дерев'яною.

Вибираючи дерев'яну дошку, слід звернути увагу на вид деревини, з якої вона зроблена:

 • береза - найдешевший, але й найменш твердий варіант. До того ж, береза відрізняється високою вологістю. Такими ж характеристиками володіє сосна;
 • бамбук - міцний, стійкий до вологи, не тупить ножі, приємний на дотик, але коштує недешево;
 • дуб - найміцніший матеріал, проте важкий і дорогий. Дубові дошки відмінно підійдуть для рубки м'яса;
 • гевея - високоміцний матеріал, не вбираючий запахи. Ця деревина відрізняється невеликим вмістом вологи, морозостійкістю, стійкістю до гарячої води, однак така дошка обійдеться дорожче бамбукової. Гевеєві дошки використовують професійні кухарі.

Крім цих матеріалів зустрічаються бук (альтернатива березі), липа (можна вибрати замість бамбука), акація.

Дерев'яні дошки поділяються на два види:

 • бічні - в таких дошках волокна деревини розташовуються паралельно ріжучої поверхні. Бічні дошки мають меншу ціну і вагу, ніж торцеві. До того ж, вони простіші в застосуванні і зберіганні;
 • торцеві - дошки, в яких волокна знаходяться перпендикулярно ріжучої поверхні. Торцеві дошки міцніше і довговічніше бічних дощок.

Важливо: вибираючи дерев'яну дошку, зверніть увагу на її бічну поверхню: на ній має бути видно чіткий деревний малюнок, в іншому випадку - дошка виготовлена з фанери. Дошка з цілісного шматка деревини досить важка, тому краще її ставити, а не вішати.

Фанерна дошка легше і тонше, але її верхній шар досить швидко виходить з ладу. Якщо шари фанери склеєні нещільно, то дошка швидко зруйнується від впливу вологи.

Більш широка дошка повинна бути і більш товстою - це підвищить її стійкість до вологи. Не слід купувати дуже широку дошку, інакше деревина може не витримати вплив вологи, сушіння і покоробитися.

Пластик - міцний, легкий, довговічний матеріал, якому можна надати будь-яку форму і колір. Такі дошки гігієнічні, так як прості в догляді і не тріскаються. Однак пластикові дошки не стійкі до високої температури, з часом покриваються подряпинами (середа для мікробів), ковзають по столу і туплять ножі.

Важливо: купуючи пластикові дошки, пам'ятайте, що вони повинні бути виготовлені із сертифікованого матеріалу (харчового пластику). Краще вибирати дошки з поліпропілену.

Пластикова дошка добре підійде для оброблення сирої риби.

Пластикові дошки не можна використовувати в якості підставок до гарячих каструль.

Скло - самий гігієнічний і досить міцний матеріал. Скло стійко до подряпин, не вбирає вологу і запахи. Крім того, ці дошки відрізняються різноманітними квітами і формами, вони часто прикрашені малюнками. Скло порівняно важкий матеріал, а ножі, стикаючись з цими дошками, тупляться і видають неприємний звук.

Важливо: такі дошки виконуються з термостійкого скла, що дозволяє їх використовувати в якості підставок під гарячі каструлі.

Краще купувати скляну дошку з гумовими ніжками, щоб вона щільніше прилягала до столу.

Склокерамічні дошки відмінно підійдуть для розрізання сиру, пирогів та інших м'яких продуктів.

Камінь (мармур) - ефектний на вигляд, довговічний і простий у догляді матеріал. Крім того, мармур має бактерицидні властивості. Кам'яні дошки коштують дуже дорого.

Важливо: кам'яна дошка - оптимальний варіант для приготування тіста: воно виходить тонким і рівним.

Кам'яну дошку можна використовувати в якості підставки під гарячі страви. Також вона погано переносить вплив кислот, тому на ній небажано різати овочі та фрукти.

Силікон - не вбирає вологу і запахи, відмінно миється, не тупить ножі. Це легкий і гнучкий матеріал: силіконовий обробний килимок згортається в трубочку після експлуатації. Його добре брати з собою на пікнік, в поїздку або похід.

Форма і розміри

Розмір дошки варіюється від 10х15 см до 30х40 см і більше. Він залежить від призначення: наприклад, дошки для хліба менше, ніж дошки для м'яса. Якщо планується працювати з тістом, то дошка повинна бути ще більшого розміру, іноді на весь стіл. Середня товщина дерев'яної дошки знаходиться в межах 2-3 см. Пластикові моделі тонше - 0.5-1 см.

Занадто велику дошку складно розмістити на столі, а надто маленька незручна в роботі. Оптимальним варіантом буде дошка 25х40 см завтовшки 1.5-2 см. На такій дошці зручно працювати, а ніж буде вільно рухатись по поверхні.

Оснащення

Ручка - призначена для перенесення дошки і полегшення роботи з нею при митті. Функцію ручки можуть виконувати як виступи, зроблені з того ж матеріалу, що і сама дошка, так і металеві (пластикові) деталі.

Жолобок - канавка в дошці, що забезпечує стік рідини (сік, вода), які виділяються при нарізанні продуктів. Полегшує очищення і забезпечує гігієнічність дошки. Крім того, велика кількість канавок в дошці для хліба перешкоджає розсипання хлібних крихт.

Антибактеріальне покриття - захищає дошку, а значить і продукти від бактерій, цвілі, грибків.

Нековзна поверхня - забезпечує щільне прилягання дошки до столу. Робота з такою дошкою буде більш зручною і безпечною.

Комплектація

Обробна дошка може додатково комплектуватися ножем, теркою і кришкою, яка захищає нарізані продукти від потрапляння ззовні різних предметів і «завітрювання» їжі.

Поради

Дерев'яна дошка

 • Оскільки дерево від сильного намокання деформується, то її не можна мити в посудомийній машині.
 • Після використання дерев'яну дошку необхідно ретельно вимити в гарячій воді за допомогою щітки і насухо протерти. Дерев'яну дошку слід мити тільки в проточній воді.
 • Для дезінфекції можна періодично обдавати дошку окропом.
 • Щоб дошка провітрювалася, краще її вішати на цвях або ставити на полицю, а не зберігати в ящику. Зберігати дошки слід окремо від іншого кухонного приладдя.

Пластикова і скляна дошка

 • Обидві дошки можна мити в посудомийній машині.
 • Також можна вимити дошки в теплій воді за допомогою щітки, потім протерти і висушити. При цьому можна використовувати звичайні миючі засоби для посуду.
 • Для дезінфекції пластикову дошку слід поставити в НВЧ-піч зі склянкою води і включити пристрій на дві хвилини.
 • Розчин оцту або лимонного соку допоможе позбавитись від стороннього запаху.

Кам'яна дошка потребує періодичного чищення і полірування, щоб камінь не втратив свого блиску.

Силіконовий обробний килимок

 • Килимок сумісний з посудомийною машиною.
 • Силіконовий килимок миють в теплій воді, за допомогою м'якої губки. При цьому можна використовувати рідкий миючий засіб. Абразивні миючі засоби не можна застосовувати при митті таких килимків.
Відгуки про статтю