Як вибрати розвантажувальний бронежилет, підсумок

Тип

Бронежилет – засіб індивідуального бронезахисту (ЗІБЗ), який оберігає тулуб людини від ураження вогнепальною і холодною зброєю, осколками мін, гранат і снарядів. Затримує кулі / осколки та гасить їх кінетичну енергію. В результаті знижується ймовірність поранення та отримання заброньової травми, що призводить часом до тяжких наслідків і навіть смерті.

Розвантажувальний (тактичний жилет) – елемент спорядження з безліччю кріплень і кишень, що полегшує перенесення і витяг зброї, магазинів, аптечки, гранат, рації, фляги та іншого. Такий жилет рівномірно розподіляє вагу спорядження, що знижує втому при тривалому носінні.

Розвантажувальний жилет для мисливців – забезпечується патронташами та підсумками для мисливського спорядження. Окремі моделі укомплектовані сумкою для дичини.

Розвантажувальний жилет для рибалок – відрізняються безліччю кишень для різноманітного рибальського спорядження.

Підсумок – сумка для носіння боєприпасів, радіостанції, фляги, ліхтаря, аптечки та іншого спорядження. Підсумок фіксується на поясному ремені або розвантажувальному жилеті.

Клас захисту

Клас захисту – основна характеристика бронежилета, яка вказує, впливу якої кулі здатний протистояти ЗІБЗ. Цей параметр регулюється спеціальними стандартами – ДСТУ В 4103-2002 (Україна), NIJ (США), CEN (ЄС).

Клас захисту бронежилета (ДСТУ В 4103-2002)

 • 1 клас – пістолет ПМ, куля 9 мм пістолетного патрона 57-Н-181 с.
 • 1-А клас – пістолет АПС, куля 9 мм пістолетного патрона 57-Н-181 с.
 • 2 клас – пістолет ТТ, куля 7.62 мм пістолетного патрона 57-Н-134 с.
 • 2-А клас – мисливська гладкоствольна зброя, куля Бренека мисливського патрона 12-го калібру.
 • 3 клас – АК-74, куля 5.45 мм патрона 7Н6; АКМ, куля 7.62 мм патрона зразка 1943 р. 57-Н-231.
 • 4 клас – гвинтівка СГД, куля 7.62 мм гвинтівкового патрона 57-Н-323с; АК-74, куля 5.45 мм патрона 7Н10с.
 • 5 клас – автомат АКМ, бронебійно-запальна куля 7.62 мм автоматного патрона.
 • 6 клас – гвинтівка СГД, бронебійна куля Б-32 7.62 мм гвинтівкового патрона.
 • спеціальний – кинджал, ніж.

Класи захисту бронежилета NIJ і CEN

Відповідно до американського стандарту NIJ бронежилети I класу захищають від пістолетних куль .22 і .38 special. Класи II та II-A забезпечують захист від куль 9 мм і .357 Magnum, а розрізняються ці класи початковою швидкістю та оболонкою кулі. III-A клас протистоїть кулям 9 мм і .44 Magnum.

Бронежилети III класу затримують кулі з гвинтівки патрона НАТО 7.62х51 мм. Нарешті, моделі IV класу утримують бронебійну кулю .30-06 Springfield. При цьому стандартом наказано, що глибина вм'ятини від кулі на балістичному пластиліні (імітації тіла людини) не повинна перевищувати 44 мм. Така заброньова травма в одному випадку з десяти все ж може привести до смерті.

Європейський стандарт CEN визначає класи по-іншому. Бронежилети класів BR 2, BR 3, BR 4 стійкі до пістолетних куль 9 мм Parabellum, .357 Magnum, .44 Magnum.

Класи BR 1 і BR 5 захищають від гвинтівкових куль .22 і натовського патрона 5.56х45 мм відповідно. Моделі класів BR 6 і BR 7 дають захист від гвинтівкової кулі 7.62х51 мм. Різниця між останніми класами полягає в серцевини кулі – свинцева або сталева.

Важливо: зазвичай бронежилет вищого класу захищає від ураження зброєю, на яку розраховані моделі меншого класу. Наприклад, бронежилет 2 класу оберігає людину від пістолетів ТТ, АПС і ПМ.

Вид

Бронежилет зовнішнього носіння – надягається поверх одягу, забезпечує максимальний захист (до 6 класу включно). Мінуси: висока ціна, велика вага. Використовується співробітниками силових структур.

Розрізняють три різновиди бронежилетів зовнішнього носіння.

 • Чохли – найпростіша і дешева модель, яка дозволяє встановлювати бронеплити потрібного класу, формату та ваги. Мінус – вимагає використання розвантажувального жилета.
 • Бронежилет з підсумками – більш просунуте рішення, що позбавляє необхідності покупки та підбору контейнерів для спорядження (підсумків). Мінус – відносно висока вартість.
 • Бронежилет з розвантажувальною системою – найбільш досконалий бронежилет, який замінює розвантаження. Дає можливість встановлювати підсумки, різні елементи спорядження, аксесуари в залежності від конкретних умов і завдань. Розвантажувальна система MOLLE рівномірно розподіляє навантаження, що підвищує комфорт носіння бронежилета та екіпіровки.

Бронежилет прихованого носіння – надягається під одяг або виконується в вигляді його елемента, наприклад, піджака, жилета або навіть майки. Такий бронежилет легше попереднього варіанту. Мінус – слабший захист через тонкі пластини (до 3 класу включно). Застосовується охоронцями та іншими фахівцями, які приховують захист.

Конструкція

М'який (гнучкий) – захисна структура бронежилета складається зі спеціальних тканин. Це бронежилети прихованого носіння. Клас захисту – 1 і 2.

Напівжорсткий – захисна структура бронежилета складається зі спеціальних тканин (м'якої броні), але доповнюється жорсткими захисними елементами. Клас захисту – 3.

Жорсткий – захисна структура бронежилета складається з жорстких захисних (бронеплит) і амортизувальних елементів. При цьому м'яка броня часто використовується як додатковий захист від осколків, що прикриває весь торс. Бронежилети прихованого носіння є жорсткими. Клас захисту – 4; 5 і 6.

Призначення

Проти куль – захищає від впливу куль. Класичний бронежилет для співробітників силових органів.

Проти осколків – оберігає від осколків. Характерна риса – комір для захисту шиї та фартух, що прикриває пах. Підходить журналістам і мирному населенню, яке знаходиться в зоні бойових дій.

Саперний – застосовується саперами під час розмінування території. По суті це броне костюм, який містить жилет, захисні штани, шолом, фартух та рукавиці. До цієї ж групи броне костюмів відноситься штурмова модель, яка використовується штурмовими групами при проведенні бойових операцій.

Вага

Вага бронежилета впливає на комфорт носіння, а також маневровість і стомлюваність людини. Чим вище клас захисту, тим важче ЗІБЗ. Зі збільшенням маси бронежилета зменшується час його безперервного носіння:

 • 7 кг – 12:00;
 • 9 кг – 9 годин;
 • 12 кг – 5:00;
 • 16 кг – 2 години;
 • 23 кг – 1 годину.

Найпотужніша модель – броне костюм для саперів, вага якого досягає 20-40 кг.

Важливо: обирайте бронежилет по вазі з урахуванням фізичного стану власника. Якщо у виробі некомфортно рухатися або бігати, то втома настане набагато раніше заявленого часу. Це у свою чергу знижує боєздатність солдата з усіма наслідками та ризиками. Щоб оцінити вагу бронежилета, поносіть розвантажувальний жилет, на якому закріплені мішки з піском тієї ж маси.

Чохли та бронепластини

Стандарт SAPI / ESAPI (США) встановлює відповідність між чохлом і бронепластиною. Це дозволяє підібрати оптимальний варіант, змінюючи при цьому клас захисту і вагу. Даний стандарт використовується американськими та багатьма сторонніми виробниками, що випускають копії різної якості.

Стандарт SAPI / ESAPI

 • Extra Small – вага 1.27 кг (SAPI) / 1.7 кг (ESAPI), розмір пластини – 184х292 мм.
 • Small – вага 1.59 кг (SAPI) / 2.08 кг (ESAPI), розмір пластини – 222х298 мм.
 • Medium – вага 1.82 кг (SAPI) / 2.5 кг (ESAPI), розмір пластини – 241х318 мм.
 • Large – вага 2.09 кг (SAPI) / 2.85 кг (ESAPI), розмір пластини – 260х337 мм.
 • Extra Large – вага 2.4 кг (SAPI) / 3.25 кг (ESAPI), розмір пластини – 280х356 мм.

Матеріал

Кевлар – легкий матеріал, але дорогий і недостатньо міцний. Чутливий до впливу холодної зброї та вологи. З кевлару роблять м'які бронежилети прихованого носіння 1-2 класу захисту, що протистоять пістолетним кулям.

Важливо: кевларовий бронежилет слід оберігати від вологи, оскільки в намоклому стані він втрачає свою міцність на 40%.

Титан, броньова сталь – високоміцний та довговічні матеріали, але дуже важкий. Використовується для створення жорстких армійських ЗІБЗ відкритого носіння, що захищають від гвинтівкових куль і переносять багаторазові попадання. Сталеві пластини не захищають від осколків кулі, яка розбилася при попаданні. Титан позбавлений цього недоліку, але програє стали в міцності.

Кераміка – набагато легше сталевої пластини при порівнянній міцності. Але керамічна плита тріскається при попаданні кулі та не годиться для повторного використання. Також бронежилет з керамічними пластинами обійдеться дорожче аналога зі сталі. З кераміки виконуються жорсткі ЗІБЗ.

НВМПЕ (надвисокомолекулярний поліетилен високої щільності) – міцний і легкий матеріал. Подібний ЗІБЗ дорожчий, ніж моделі з броньованої сталі та дає менший клас захисту (максимум 3).

Самі ж чохли для бронепластин виконуються з нейлону, найміцніший та щільний різновид якого називається «кордура». Цей самий матеріал застосовується для виробництва рюкзаків, підсумків, поясів і іншої екіпіровки. Дешеві бронежилети виготовляються з менш якісного нейлону, що негативно позначається на терміні служби бронежилета.

Число штатних бронепластин

Зазвичай бронежилет комплектується двома бронепластинами – передня (на грудях) і задня (на спині). Передбачається можливість установки додаткових – бічних – плит. Тим самим підвищуються захисні властивості виробу, але підвищується ціна і вага. В результаті знижується зручність носіння і маневровість людини.

Важливо: ризик поранення в місця, які захищені бічними плитами, відносно невеликий. Тому додатковий захист встановлюється виходячи з конкретної ситуації.

Купуйте і використовуйте лише сертифіковані бронеплити, перевірені на відповідність стандартам. Якщо можливо, зверніть увагу на протокол випробувань і відстріляні пластини. В іншому випадку бронежилет може не захистити власника.

Оснащення

Фартух, комір, наплічник – захищають область паху, шиї та плечей від куль і осколків. Ці елементи захисту є знімними та зустрічаються в проти уламкових і багатьох проти кульових бронежилетах.

Підсумки – сумки для перенесення пістолетних і гвинтівкових магазинів, рації та іншого спорядження.

Демпферний шар (амортизаційно-кліматичний підпір) – поглинає кінетичну енергію кулі й тим самим знижує тяжкість заброньової травми. Також покращує вентиляцію бронежилета.

Важливо: вентиляція бронежилета особливо потрібна в жаркому кліматі. В іншому випадку різко підвищується ймовірність погіршення боєздатності та теплового удару.

Проти уламкове покриття – захищає від рикошету кулі або осколків, що виникли від руйнування патрона при зіткненні з бронею.

Відгуки про статтю