Як вибрати розвиваючий килимок для малюка

Дитячий розвиваючий килимок – ігровий майданчик, призначений для розвитку координації рухів, орієнтації в просторі і творчих здібностей дитини. Він допомагає дитині пізнавати навколишній світ в процесі гри і розвиває уяву.

Килимки розміщуються на дивані, ліжку або підлозі. Їх можна розділити на дві групи:

  • ігрові – розвивають уважність, моторику рук, сенсорику, пам'ять, кмітливість і мислення дитини;
  • музично-танцювальні – розвивають почуття ритму, слух, виявляють музичні і танцювальні здібності дитини.

Важливо: за допомогою дитячого килимка одночасно розвивається зорове і тактильне сприйняття: око і рука малюка в процесі гри діють узгоджено (сенсомоторна координація). Якщо на килимку зображені букви і цифри, то він допоможе малюкові отримати перші уявлення про читання і рахування.

Вид

Класичний килимок – виконаний з щільного матеріалу (має шар утеплювача). Оснащується іграшками, розвиваючими моторику і слух дитини. При необхідності килимок можна використовувати в якості ковдри.

Килимок-трансформер – виготовлений з водонепроникної тканини. Шар утеплювача і м'якість килимка забезпечують комфорт дитини. Килимок-трансформер легко перетворюється в сумку – для цього досить потягнути за дві зовнішні петельки. Такий килимок особливо зручний в транспортуванні.

Килимок з дугами – оснащується ігровими дугами, на які кріпляться рухомі іграшки. Килимок в першу чергу сприяє прискоренню фізичного розвитку малюка.

Килимок-пазл – складається з безлічі елементів, які необхідно з'єднати в правильній послідовності для отримання цілісної картинки. Підійде діткам, які вміють сидіти і повзати. Килимок розвиває логічне мислення, знайомить з основами азбуки і арифметики (килимки з літерами і цифрами). До того ж, килимки-пазли в розібраному вигляді займають дуже мало місця.

Важливо: для розвитку візуального сприйняття слід вибирати яскраві килимки різноманітного забарвлення з безліччю малюнків тварин, рослин, героїв мультфільмів. Однак малюнки на килимку не повинні бути агресивними, щоб не травмувати психіку дитини і виключити можливий негативний вплив на зір.

Килимок може бути будь-якої форми, в тому числі і складної – наприклад, у вигляді метеликів, рибок, тварин.

Вікова категорія

До 6 місяців – в цьому віці малюк, як правило, знаходиться в лежачому положенні. Оптимальним варіантом стане килимок з дугами, на які прикріплюються іграшки. Намагаючись дотягнутися до них, дитина швидше навчиться перевертатися, тримати голівку, погоджувати рух очей і рук.

Від 6 місяців до року – в цей період малюк сидить, повзає по килимку і навіть вчиться вставати, намагаючись дістатися до іграшки в нижній частині килимка. В цьому віці добре підійде класичний килимок. Дитину особливо цікавить звук, що видається іграшками, тому важливо, щоб в килимку були присутні різноманітні «звукові» іграшки, музичні кнопочки.

Від 1 року і старше – в цей час дитина освоює сюжетні ігри, які допомагають йому пізнати світ. Тому в килимку повинні бути присутніми іграшки, які можуть «розмовляти», «ходити в гості», а малюнки на ньому розвивають уяву і фантазію дитини. Килимок також стане в нагоді для танців і зарядки.

Кількість дуг та іграшок

Від числа дуг залежить кількість іграшок, що йдуть в комплекті з килимком. Чим більше дуг, тим більше іграшок можна розмістити на них. Килимки можуть бути з однією, двома і трьома дугами. При необхідності дуги можуть зніматися. Число іграшок варіюється від 1 до 8 штук.

Як правило, килимок оснащується іграшками з матеріалів різної фактури, що дозволяє розвивати дрібну моторику пальчиків малюка. Для повноцінного розвитку дитини необхідні звукові іграшки, які видають різні звуки (пищать, гримлять, шарудять). Важливо, щоб іграшки мали різні розміри і забарвлення.

В деяких моделях килимків передбачені дуги із ковзними кільцями, що дозволяють переміщати іграшки в будь-якому напрямку.

Килимок може забезпечуватися жувальними кільцями-прорізувачами для малюків, у яких ріжуться зубки: ці кільця дитина зможе тягти в рот.

Килимки зі знімними предметами дозволяють зробити ігри малюка більш різноманітними. Як правило, знімні деталі фіксуються за допомогою липучок.

Важливо: кільця-прорізувачі повинні бути гнучкими і надійно закріпленими (це стосується і іграшок). Будь-які знімні предмети повинні мати великі розміри, щоб малюк не зміг їх проковтнути.

Розміри

Розміри килимка залежать в першу чергу від віку малюка. Чим старша дитина (а значить і крупніше), тим більше повинен бути розмір килимка. Наприклад, для малюків до 6-8 місяців оптимальним розміром буде 90х90 см.

З іншого боку, на цей параметр впливає і місце використання килимка. Вибираючи килимки для будинку, слід враховувати розмір кімнати або дитячої. Моделі для прогулянки можуть мати будь-який розмір, однак невеликі килимки все ж зручніше для перенесення.

Важливо: розвиваючі килимки великого розміру можна використовувати для двійні. Альтернативний варіант – придбати два невеликих килимка.

Оснащення

Дзеркальце – допомагає дитині навчитися тримати голову, а також призначене для розваги. В процесі гри малюкові буде цікаво «спілкуватись» зі своїм відображенням. Дзеркальце виготовляється з травмобезпечних матеріалів.

Борти – забезпечують додатковий захист для дитини і перетворюють килимок в манеж. При необхідності бортики можна зняти.

Знімна подушка – служить для додаткового комфорту дитини, що лежить на спинці або на черевці.

Ігрова музична панель – складається з декількох предметів, б'ючи по яких дитина видобуває звук (звуки птахів, тварин, машин, навіть класична музика). Музична панель розвиває слух малюка, а також допомагає йому зрозуміти причинно-наслідкового зв'язку між дією і його результатом.

Важливо: бажано, щоб музичну панель можна було відключати, інакше музика може набридати і навіть дратувати дитину. Крім того, музика повинна бути тихою і приємною на слух.

Поради

  • Купуючи розвиваючий килимок, переконайтесь в його безпеці для малюка. Звертайте увагу на наявність спеціального сертифікату. Килимок повинен бути виготовлений з якісних, не токсичних і приємних на дотик матеріалів, не мати різкого запаху. Використовувані фарби повинні бути екологічно чистими.
  • Зворотний бік килимка не повинен бути слизьким, інакше він буде з'їжджати. Лицьова сторона повинна бути м'якою, особливо якщо килимок купується для немовляти до 6 місяців.
  • Дізнайтеся, чи можна килимок прати в машині. Дрібні деталі повинні бути надійно закріплені. Якщо купується килимок з дугами, слід переконатися в тому, що вони знімні – це дозволить змінювати призначення килимка.
  • Бажано купувати килимок, який компактно складається. Це суттєво полегшить його використання батькам.
  • Іграшки та дзеркальце необхідно протирати з мильним розчином, а сушити деталі килимка рекомендується на свіжому повітрі.
  • Щоб підтримувати зацікавленість дитини до килимка, періодично замінюйте іграшки на дугах, тому що малюк з часом до них звикає. Хороше рішення – ховати килимок після гри, щоб кожна зустріч з улюбленою іграшкою стала для крихітки маленьким святом.

Виробник

Ні в якому разі не варто замовляти розвиваючі килимки на китайських сайтах реплік і підробок. Вони часто виготовляються з неперевірених матеріалів, різко пахнуть і навіть можуть викликати алергію.

Непоганими килимками вважаються моделі брендів Playgro, Canpol babies, Alexis, Bambi, Bertoni, Bino. З недоліків варто відзначити меншу міцність.

Рекомендується вибирати килимки перевірених виробників дитячих товарів, оскільки найчастіше вони гарантують якісні та безпечні матеріали виготовлення. Наприклад, продукція марок Bright Starts, Chicco, Tiny Love, Taf Toys, Fisher-Price.

Найдорожчими є килимки Dwinguler і Fehn. Функціонально вони не обганяють моделі з першої групи, а за якістю можуть з ними зрівнятися. Тому чи варто платити більше, вирішувати тільки вам.

Відгуки про статтю