Як вибрати реле часу

Реле часу – пристрій, який автоматично керує електроустаткуванням, залежно від заданої часової програми. Самостійно вмикає/вимикає прилади у визначений користувачем час.

Реле часу знижує витрату електроенергії та бере на себе частину функцій, пов'язаних із керуванням різними пристроями, у тому числі побутовою технікою, автополивом, освітлювальними та опалювальними приладами. Такий пристрій допоможе автоматизувати різноманітні технологічні процеси.

Вид

Добовий – програмується у межах доби. Забезпечує однакову послідовність увімкнень/вимкнень пристроїв без прив'язки до дня тижня. Найдешевше і найпростіше реле.

Тижневий – дає можливість задати різний розклад включень/вимкнень приладів кожного дня тижня окремо.

Добовий/тижневий – поєднує функціонал попередніх реле часу. Має добовий та тижневий цикл роботи. Дозволяє гнучко налаштовувати порядок включень/вимкнень обладнання залежно від поточних завдань.

Річний – програмується у межах року. Таке реле застосовується для керування приладами, які працюють у конкретні періоди року. Ці пристрої трапляються рідко.

Циклічний симетричний – вмикає/вимикає обладнання з певними інтервалами в циклічному режимі. Прив'язки до поточного часу відсутні. Наприклад, реле включає пристрій через кожну годину на 20 хвилин. Подібна модель підійде для краплинного поливу рослин, повороту лотків у інкубаторі.

Затримка часу – дозволяє відстрочити вмикання/вимикання техніки. Запобігає хибним спрацьовуванням обладнання, захищає від короткочасного зникнення напруги. Використовується у технологічних процесах, які потребують витримки часу. Таке реле працює у тандемі з системами опалення, освітлення, сигналізації, вентиляції.

Астрономічний – дає можливість прив'язати вмикання/вимикання електротехніки відповідно до сходу/заходу сонця. У такому реле передбачено астрономічний календар. Враховує тривалість світлового дня у різні періоди року, що зручно для налаштування режиму роботи освітлювальних приладів.

Монтаж

На DIN-рейку – передбачає встановлення в розподільчий щиток. Це реле призначене для керування великою кількістю техніки, наприклад, освітлювальними приладами. Монтаж реле на DIN-рейку виконується спеціалістом.

У розетку – на відміну попереднього способу вимагає спеціальних навичок. Таке реле компактне, мобільне і найчастіше використовується для керування побутовою технікою.

У монтажну коробку – реле виконується у формі "таблетки". Підходить для керування системою вентиляції у санвузлах, сигналізацією.

Накладний – передбачає установку на стіну. Цей спосіб властивий деяким електромеханічним реле.

Кількість каналів

У більшості реле часу передбачено лише один канал. Наявність двох каналів означає, що в одному корпусі зібрано два реле, що функціонують незалежно один від одного. Ця модель забезпечує паралельну чи незалежну роботу двох каналів, що важливо у деяких технологічних процесах.

Спосіб регулювання

Цифровий (електронний) – характеризується високою точністю спрацьовування, широким діапазоном налаштувань, нульовою похибкою у часі спрацьовування. Така модель не боїться відключення електрики (передбачений акумулятор), забезпечена дисплеєм, що полегшує роботу з нею. Недоліки: висока ціна, складність програмування. Цифрові реле є оптимальними для роботи з датчиками світла, диму, вогню.

Електромеханічний – дешевше і надійніше за цифровий варіант. Цей пристрій простіше програмувати. Мінуси: висока похибка, скромний функціонал, залежність від мережі. Регулювання виконуються кільцем-лімбом, колесом чи ручками. Електромеханічні реле підійдуть для електромереж зі значними системними навантаженнями.

Дискретність встановлення часу, інтервал перемикання

Ці показники дозволяють оцінити точність налаштування реле. Час увімкнення/вимкнення приладів задається з певним кроком налаштування інтервалів (дискретністю встановлення часу). Що менше ця величина, то точніше підлаштовується реле під конкретне завдання. У електромеханічних моделях дискретність встановлення часу становить 15 чи 30 хвилин.

В електронних реле точність налаштування визначається мінімальним інтервалом перемикання. Ця характеристика коливається у діапазоні від 0.1 до 60 сек. У циклічних симетричних моделях інтервал перемикання менше, ніж у тижневих та добових приладах і становить 0.1 сек.

Максимальний струм

Цей параметр вказує на гранично допустиму силу струму, коли гарантується нормальна робота реле часу. Одиниця виміру – ампер (А). Визначає потужність навантаження, яке підключається до пристрою.

Максимальне навантаження

Цей показник визначає найбільшу сумарну потужність устаткування, яку розраховано реле часу. Вимірюється у ватах (Вт). Що більше максимальне навантаження, то більше приладів можна підключити до реле.

Функції

Вбудований годинник – дають можливість прив'язати включення/вимикання обладнання до певного часу доби.

Перехід на літній час – проводиться автоматично. Дозволяє уникнути проблем через невідповідність між реальним часом та часом, за яким працює реле.

Імітація присутності – забезпечується за рахунок автоматичного включення/вимкнення світла у випадковому порядку. Така опція знижує ризик несанкціонованого проникнення зловмисників у житло під час тривалої відсутності власників.

Керуючий вхід – призначений для запуску чи перезапуску реле.

Імпульсне реле – створює короткочасні імпульси через певні часові інтервали. Дозволяє запустити виробничий процес, який автоматично припиняється після виконання.

У деяких реле часу передбачена гальванічна розв'язка.

Клас захисту

За цим параметром оцінюють стійкість реле часу до несприятливих впливів довкілля. Записується за допомогою буквено-цифрового коду IPXX, де перша цифра позначає ступінь захисту від пилу та дрібних предметів, а друга – ступінь захисту від вологи. Найчастіше реле часу мають такі класи захисту:

  • IP20 – захист від предметів діаметром 12.5 мм та більше, захист від вологи відсутній;
  • IP30 – захист від предметів діаметром 2.5 мм та більше, захист від вологи не передбачений;
  • IP40 – захист від предметів діаметром 1 мм і більше; захист від вологи відсутній;
  • IP44 – захист від предметів діаметром 1 мм і більше; захист від бризок води з будь-якого напрямку.

Вибір реле часу за класом захисту виробляється з умов його експлуатації. При покупці приладу для сухого закритого приміщення звертають увагу тільки на клас захисту від пилу. Якщо передбачається використання реле в умовах підвищеної вологості, краще взяти модель з класом захисту IP44.

Відгуки про статтю