Як вибрати ремонтну суміш

Ремонтна суміш усуває вибоїни, тріщини, порожнечі, раковини та інші пошкодження бетонної поверхні. В результаті відбувається відновлення несучої здатності і геометричної форми бетонних і залізобетонних конструкцій.

Також ремонтна суміш покращує експлуатаційні властивості бетону (міцність, водонепроникність, морозостійкість). Окремі препарати використовуються для гідроізоляції конструкцій. Дані склади застосовують і перед початком стяжки підлоги.

Важливо: при виборі ремонтної суміші переконайтесь в її сумісності з основою, що реставрується. Необхідно враховувати механічні та хімічні параметри.

Ремонтну суміш слід наносити на підготовлену основу. Бетонна поверхня очищується від сміття, масляних плям, бруду і пилу, а потім грунтується. Від якості підготовки поверхні безпосередньо залежить адгезія (зчеплення) ремонтного складу. Крім цього виконуються додаткові роботи, наприклад, робляться надрізи поруч з вибоїнами, розширюються тріщини.

Вид

Суха - перед використанням змішується з водою. Отриманим в'язким розчином заповнюють великі тріщини, вибоїни та інші ушкодження. Підходить для відновлення вертикальних і горизонтальних конструкцій. Подібні суміші зустрічаються найчастіше.

Суміші для ремонту горизонтальних площин володіють високими властивостями міцності, а склади для вертикальних конструктивних елементів характеризуються підвищеною адгезією до основи.

Наливна (ливарна) - рідка субстанція, максимально глибоко проникає в ушкоджену ділянку бетонної поверхні. Застосовується тільки для ліквідації порівняно невеликих дефектів в горизонтальних площинах (на вертикальних поверхнях ливарна суміш не утримається). За допомогою ливарної суміші вирівнюють підлоги.

Призначення

Більшість ремонтних сумішей використовується при зовнішніх і внутрішніх роботах. За допомогою таких складів реставрують бетонні поверхні всередині і зовні приміщення. Ці препарати відрізняються водо- і морозостійкістю, а також екологічністю (безпечні для здоров'я).

Існують і суміші тільки для внутрішніх робіт. Подібні матеріали придатні для ремонту стяжки теплої підлоги.

Склад

Мінеральний - виготовляється на основі цементу. Найчастіше присутні домішки, що підвищують міцнісні властивості складу (фібра).

Полімерний - містить епоксидні смоли або поліуретан. Ці суміші не дають усадження та ефективні при реставрації великих площ бетонної поверхні. Епоксидні склади хороші для ремонту стяжок і поверхонь з бетону, натурального / штучного каменю.

Також ремонтні суміші поділяються на такі групи:

 • однокомпонентні - цементні суміші;
 • двокомпонентні - епоксидні і поліуретанові склади;
 • трикомпонентні - деякі суміші на основі поліуретану.

Перевага однокомпонентних складів полягає в простоті приготування ремонтного розчину: суміш розбавляється водою в потрібній пропорції. Підготовка багатокомпонентних сумішей складається з декількох етапів.

Властивості

Властивості суміші для підлоги визначаються спеціальними домішками. За цим параметром склади поділяються на кілька категорій:

 • морозостійка - витримує низькі температури і оптимальна для зовнішніх робіт;
 • швидкосхоплююча - відрізняється високою швидкістю втрати пластичності (схоплювання), що в свою чергу прискорює і процес набору міцності (твердіння);
 • посилена / особливо міцна - володіє підвищеними міцнісними властивостями і переносить значні механічні навантаження;
 • водостійка - не чутлива до тривалого впливу вологи, використовується при реставрації фасадів будівель і приміщень з підвищеною вологістю (басейни, підвали, резервуари);
 • гідрофобна (водовідштовхувальна) - застосовується для гідроізоляції і ліквідації протікання в бетонних конструкціях;
 • безусадкова - оптимальний вибір в ситуації, коли не можна використовувати суміші, що дають усадження до 5 мм на 1 м2;
 • тіксотропна - відрізняється підвищеною адгезією і призначена для реставрації вертикальних і похилих поверхонь;
 • еластична - використовується при ремонті конструкцій, що зазнають динамічні навантаження (в тому числі басейнів, мостів, портових і гідротехнічних споруд);
 • екологічно безпечна - не робить негативного впливу на здоров'я людини. Обов'язкова умова для складів, які застосовуються для внутрішніх робіт.

Характеристики

Мінімальна / максимальна товщина шару - визначає розміри дефектів, які усуваються ремонтною сумішшю. Цей показник коливається в межах 1-100 мм. Виробник вказує діапазон мінімальних і максимальних товщин для конкретного складу.

Оптимальна товщина шару підбирається виходячи зі ступеня руйнування бетонної поверхні:

 • 1 ступінь - тріщини глибиною до 5 мм, окремі раковини, забруднення;
 • 2 ступінь - відколи і лущення глибиною 10-20 мм;
 • 3 ступінь - тріщини глибиною 20-40 мм;
 • 4 ступінь - руйнування глибиною 40-100 мм;
 • 5 ступінь - глибина пошкоджень становить 40 см (повне оголення арматури). В цьому випадку ремонтні суміші неефективні.

Важливо: не бажано використовувати суміші, що дають усадження, оскільки важко визначити товщину нанесення шару. В цьому випадку потрібно повторно наносити склад на вже застигле ремонтне покриття. Безусадкові препарати дорожчі, але зате зручніші в роботі і швидше тверднуть.

Час придатності суміші - період, протягом якого підготовлений ремонтний розчин зберігає експлуатаційні характеристики і повинен бути нанесений на основу. Після закінчення цього часу склад твердне. Чим менше цей параметр, тим важче нанесення розчину і тим вище вимоги до кваліфікації робітників. У різних сумішей час придатності становить 15-120 хвилин.

Важливо: на час висихання і затвердіння суміші впливає температура навколишнього середовища і товщина шару.

Готовність до піших навантажень - час набору первинної міцності, після якого допускається ходіння по відремонтованій поверхні. Безпосередньо залежить від швидкості висихання суміші. Зазвичай ремонтні склади тверднуть протягом 2-12 годин. Чим нижче час набору первинної міцності, тим швидше можна почати інші оздоблювальні робіт на відремонтованій ділянці.

Важливо: можливість ходіння не означає, що поверхня готова до укладання підлогових покриттів. Наприклад, суміші, яка висихає за 12 годин, для цієї мети знадобиться 1-7 діб (в залежності від використовуваних матеріалів, температури і вологості в приміщенні).

Мінімальна / максимальна температура застосування - діапазон температур бетонної основи, при яких рекомендується наносити розчин. Цей температурний режим створює необхідні умови для висихання і затвердіння складу.

Більшість ремонтних сумішей наносяться при температурі від + 5 ° C до + 35 ° C. Спеціальні морозостійкі склади розраховані на використання в холодну пору року при температурі від - 5 ° C до -30 ° C.

Мінімальна / максимальна температура експлуатації - діапазон температур навколишнього середовища, при яких гарантуються заявлені експлуатаційні властивості покриття. Стандартний параметр - від -30 до + 85 ° C.

Пропорція води і суміші - відношення маси води до маси суміші. Ключовий параметр для правильного приготування ремонтного складу. Одиниця виміру - літр на кілограм (л / кг). Порушення цієї пропорції призводить до погіршення якості ремонтних робіт.

Витрата на площу 1 м 2 при товщині шару 1 мм / 10 мм (1 см) - показує кількість матеріалу, необхідного для створення покриття площею 1 м 2 і товщиною 1 або 10 мм (виробники вказують різну товщину шару). Це орієнтовна величина, оскільки фактичні витрати визначаються розміром дефектів основи. Чим глибше вибоїни та тріщини, тим вище витрата матеріалу.

Міцність на стиснення - гранично допустима величина механічного впливу, при перевищенні якої відремонтоване покриття сильно деформується або зовсім зруйнується. Вимірюється в мегапаскалях (МПа).

Оскільки ремонтна суміш поступово набирає міцність, виробники вказують цей параметр через 1 добу і 28 діб після нанесення розчину. У різних складів міцність на стиснення коливається в межах 10-80 МПа (через 28 діб).

Морозостійкість - кількість циклів заморожування / розморожування, які витримує відремонтована поверхня без погіршення її експлуатаційних характеристик. Клас морозостійкості вказується в літерно-числовому вигляді: F50, F75, F300, F600 (цифра відповідає кількості циклів).

Вага - ремонтні суміші поставляються в мішках вагою 25 кг.

Відгуки про статтю