Як вибрати ревізійний люк

Ревізійний люк – пристрій для приховування та обслуговування інженерних комунікацій, які знаходяться всередині приміщення або під землею. Люк дозволяє легко і швидко отримати доступ до лічильників, вентилів, труб і різних пристроїв для їх ремонту або заміни. Люк складається з каркаса (рами) і дверцят.

Ревізійний люк монтується в технологічний отвір бетонної або цегляної стіни, гіпсокартонної перегородки, а також в підлогу або стелю.

Тип

Розстібний (фронтально-розкривний) – спочатку дверцята відкриваються фронтально (на себе), а потім в сторону на 180 °. Характеризується простотою конструкції, високою надійністю і відносно низькою вартістю.

Мінус розстібного люка – залишати їх відчиненими займає багато місця. Тому таку модель краще монтувати в просторому приміщенні.

Зсувний (фронтально-розсувний) – передбачає фронтальне висунення дверцят, а потім їх переміщення уздовж стіни (праворуч або ліворуч). Дверцята в відкритому положенні займають мінімум простору. Це дозволяє встановити люк в місці, куди через раковину, пральну машину, унітаз або інші перешкоди не підійде розстібна модель.

Недолік зсувного люка – складна конструкція, що знижує надійність і збільшує ціну. Оптимальний вибір для невеликого приміщення.

Відкидний (зі знімними дверцятами) – дверцята відкидаються під кутом, а потім знімаються. Підійде в ситуації, якщо перешкоди, наприклад бачок унітазу, ускладнюють монтаж розстібного або зсувного люка (дистанція між люком і перешкодою становить менше 120 мм). Також рекомендується при розмірі ревізійного отвору 200 мм і менше.

Також зустрічається знімний люк, дверцята якого витягуються з рами за допомогою вакуумного присмоктувача. Простий і надійний, але незручний варіант. Призначений для монтажу у важкодоступних місцях, де не можна встановити попередні типи люків. Знімна модель актуальна при рідкісному відкриванні люка.

Установка

Настінний – приховує опалювальні і водопровідні труби, лічильники, електрообладнання. Подібні моделі зустрічаються найчастіше.

Підлоговий – закриває каналізаційні та водопровідні труби, прокладені горизонтально. Ця конструкція має підвищену міцність і оснащена амортизаторами. Для виготовлення підлогових люків застосовують метал.

Стельовий – прикриває систему вентиляції, електричну розводку. Відрізняється малою вагою, часто виконується з пластика.

Кутовий – виконує ту ж роль, що і настінна модель, але встановлюється в кут колони або напівколони.

Ревізійні люки передбачають облицювання плиткою, мозаїкою (дрібною плиткою), шпалерами або фарбування. Конкретний варіант підбирається виходячи з оздоблення санвузла, щоб люк злився зі стіною і став непомітним. Найбільш затребувані моделі – під плитку / мозаїку.

При цьому люки під плитку і мозаїку зазвичай монтуються на стіну, а моделі під фарбування – на стелю. Також люки під фарбування добре підходять для установлення на цегляну стіну або гіпсокартонну перегородку.

Кількість дверей

Найбільшим попитом користуються ревізійні люки з одними дверима. Моделі з двома дверцятами встановлюють, якщо ширина ревізійного отвору перевищує 700 мм. Дводверні ревізійні люки прекрасно підходять для обслуговування бойлера, розподільника, кондиціонера, фільтра. Такі конструкції підійдуть і для стельового монтажу (для підвісної стелі).

Розмір

Розмір ревізійного люка визначається з урахуванням декількох факторів: місцезнаходження і габарити ревізійного отвору, розміри плитки / мозаїки для наклеювання на люк, розмір дверцят. Потім вимірюють ширину і висоту оздоблювальних матеріалів – це необхідно для обчислення кількості плитки / мозаїки при оформленні дверцят (по ширині і висоті).

В ідеалі номінальні габарити люку повинні збігатись з розміром отвору, а розмір розкладу плитки / мозаїки для дверцят – з номінальними габаритами люка. При необхідності параметри отвору можна підкоригувати. Також допускається стирчання оздоблювальних матеріалів з-за кордону дверцят: 10-50 мм (плитка), 2-5 мм (мозаїка).

Слідкуйте, щоб не менше 60% площі плитки знаходилось на площині дверцят.

Стандартні розміри ревізійних люків (ШхВ) варіюються від 150х150 мм до 1200х1600 мм:

  • розстібні – від 200х200 мм до 600х1200 мм;
  • зсувні – від 300х300 мм до 600х1000 мм;
  • відкидні (зі знімними дверцятами) – від 200х300 мм до 900х300 мм;
  • знімні – від 150х150 мм до 300х400 мм;
  • дводверні – до 1200х1600 мм.

Найпопулярніші розміри: 600х600 мм; 600х900 мм; 500х400 мм; 400х300; 400х400 мм; 400х500 мм; 400х600 мм.

Виконання

Герметичний – забезпечений спеціальною гумовою прокладкою (ущільнювачем), яка закріплена по периметру дверцят. Перешкоджає проникненню в приміщення сторонніх запахів, комах, протягу, вологи і пилу.

3D-регулювання – застосовується для корекції положення дверцят люка. Виробляється в трьох площинах – по висоті (вниз-вгору), по ширині (ліворуч-праворуч) і по глибині (назад-вперед). Дає можливість виправити неточності, допущені при монтуванні ревізійного люка.

Відкривання / закривання

Натискний замок – оснащений кликальним механізмом, який спрацьовує при натисканні на люк. Хороший вибір, якщо ванна декорована мозаїкою, глибокоматовою, шорсткою або рельєфною плиткою, на якій присмоктувач не буде триматись. Відрізняється ускладненою конструкцією, що позначається на ціні.

Вакуумний присмоктувач – знімна ручка для відкривання люка. Оптимальне рішення для гладкої або напівматової плитки. Такий спосіб менш зручний, так як потребує додаткової деталі, при втраті якої люк відкривається з великими труднощами.

В ревізійних люках розрізняють два способи відкривання:

  • вертикальне – характерно для розстібних ревізійних люків;
  • горизонтальне – зустрічається в зсувних та знімних моделях.

Матеріал

Каркас

Сталь – міцний і надійний матеріал, що дозволяє виготовити тонку раму. Мінуси: велика вага, схильність до корозії.

Алюміній – легше сталі і не боїться корозії. Недолік – менша міцність, що змушує виробників збільшувати товщину каркасу. Такий люк не підійде для вузького отвору (під ванну).

Дверцята

Вологостійке гіпсоволокно – відрізняється високими експлуатаційними характеристиками. Дозволяє облицювання плиткою / мозаїкою. Таке рішення користується широкою популярністю.

Пластик – легкий і стійкий до вологи, але швидко виходить з ладу і не придатний для облицювання плиткою / мозаїкою. Бюджетний і простий матеріал. Оптимальний для приміщень з підвищеною вологістю, наприклад, басейну.

Метал – самий міцний і довговічний, але важкий. Для захисту від корозії покривається порошковою емаллю. Металеві люки обклеюються шпалерами або фарбуються.

Покриття

Полімерно-порошкове або хромоване покриття захищає каркас, петлі і дверцята (металеві) від корозії і додає конструкції більш естетичного вигляду.

Цей параметр характеризує здатність петель дверцят ревізійного люка чинити опір провисанню під вагою облицювання без зниження функціональності і ризику пошкодження люка. Вимірюється в кілограмах (кг). Чим вище габарити люка, тим більше навантаження витримують дверцята.

Гранично допустиме навантаження на дверцята особливо важливо при декоруванні люка важкими оздоблювальними матеріалами, наприклад, гранітом або каменем. Не можна перевищувати допустиме навантаження, інакше дверцята швидко почнуть прогинатись. Для облицювання важкими матеріалами застосовуйте посилені ревізійні люки.

Відгуки про статтю