Як вибрати робот-пилосос

Вид

Робот пилосос – вид пилососа, який автоматично прибирає приміщення та самостійно орієнтується у просторі, оминаючи перешкоди. Після завершення прибирання апарат їде на базу для підзарядки. Цей пристрій заощаджує час та сили людини для інших справ.

Робот-пилосос ідеально підійде, якщо:

 • є необхідність підтримання постійної чистоти, наприклад, при алергії чи астмі;
 • немає часу для постійних прибирань, а в будинку є маленькі діти, після яких залишається багато крихт та іншого дрібного сміття;
 • у квартирі є домашні тварини (слід зазначити, що багатьох кішок лякає цей пристрій);
 • у будинку відсутні килими з довгим ворсом та високі пороги;
 • планування квартири досить просте, а кімнати не заставлені меблями;
 • квартира знаходиться у запиленій частині міста.

Робот підтримує чистоту в будинку, але не позбавляє необхідності періодично прибирати квартиру зі шваброю і класичним пилососом. За потужністю всмоктування такий пристрій ближче до електровіників, ніж до звичайних пилососів.

Перед початком використання робота-пилососа необхідно звільнити підлогу від предметів, що заважають прибиранню (зокрема, прибрати довгі штори).

Робот-пилосос найчастіше виконується у вигляді круглої шайби діаметром до 40 см. Іноді зустрічаються квадратні моделі, які найкраще підходять для обробки кутів.

Пристрій складається з наступних компонентів:

 • головна щітка – видаляє пил та бруд із підлоги;
 • бокові щітки – очищають кути та стіни кімнати;
 • контейнер для збирання пилу;
 • акумуляторна батарея та база для підзарядки;
 • датчики (зокрема датчик пилу);
 • фільтри очищення повітря.

Робот-полотер – на відміну від робота-пилососа не збирає сміття, тому що в ньому відсутній вакуумний двигун і призначений тільки для протирання та миття підлог. В одних моделях серветка з мікрофібри кріпиться до нижньої нерухомої частини корпусу, в інших – до дисків, що обертаються. Другий варіант забезпечує більш якісне прибирання.

Порівняно з роботом-пилососом, оснащеним функцією вологого прибирання, робот-полотер більш ефективно вирішує це завдання. Якщо пилосос може лише освіжити підлогу і зібрати пил, що залишився після сухого прибирання, то полотер видалить плями. Такий пристрій рекомендується застосовувати після сухого прибирання, виконаного роботом-пилососом або звичайним ручним агрегатом.

Робот для вікон – очищує від забруднень скляні поверхні (вікна, дзеркала, скло у меблях). У конструкції робота передбачені дві мікрофіброві серветки, вакуумний насос або магніт, завдяки якому він тримається на вертикальній поверхні. Пристрій комплектується страхувальним шнуром, що не допускає падіння на підлогу.

Багато роботів для вікон не мають контейнера з миючою рідиною – її слід наносити на скляну поверхню вручну або зволожувати серветку, що чистить. Але іноді зустрічаються моделі з такою ємністю, що полегшує використання, але ускладнює конструкцію. Крім основного призначення робот для вікон справляється з очищенням кухонної стільниці, вітражів, кахлів.

Робот-пилосос промисловий – відрізняється від побутового аналога підвищеною потужністю та надійністю. Така модель здатна забирати великі площі (цех, стадіон, аеропорт, торговий центр).

Для вікон

Зчеплення робота з поверхнею провадиться двома способами.

Вакуумне – універсальне рішення, що не залежить від товщини скла (підходить для миття кахлю, дзеркал та інших поверхонь). Мінус – висока витрата енергії, що не дає змоги працювати від акумуляторної батареї. Робот живиться від мережі через кабель – це обмежує його рух.

Магнітне – робот живиться від акумулятора та споживає порівняно мало енергії. Пристрій вільно рухається поверхнею. Мінуси: залежність від товщини скла, труднощі при з'єднанні або від'єднанні робота зі склом або при випадковому зчепленні двох половинок робота. Девайс розрахований тільки на чищення вікон і не підійде для миття скла або кахлю.

Дві половинки магнітного робота мають бути закріплені з обох боків вікна. Крім цього, потрібно встановлювати силу зчеплення, що незручно.

Характеристики

Довжина кабеля – визначає максимальну відстань робота від розетки. Чим довше шнур, тим мобільніший пристрій. У той самий час довгий провід часто сплутується.

Товщина скла – визначає сумісність магнітного робота зі скляною поверхнею. Виробники вказують рекомендований діапазон товщини скла (5-15 мм, 16-28 мм). Робот, призначений для великої товщини, не працюватиме на більш тонкій поверхні через дуже сильне зчеплення. Модель, розрахована на тонке скло, не підходить для товстого скла – надто слабка сила зчеплення.

Важливо: перед використанням робота без резервуара, не варто рясно намочувати вертикальну поверхню, оскільки робот ковзатиме і не зможе якісно її обробити.

Вибираючи робот із магнітним зчепленням, переконайтеся в його сумісності зі скляними поверхнями. Для цього виміряйте товщину скла. Цей параметр обчислюється за такою формулою:

Товщина скла = ABCD, де:

 • А – товщина віконної рами;
 • B та C – дистанція між краєм рами та склом праворуч та зліва;
 • D – дистанція між порогами у самій рамі, якщо такі є.

Тип покриттів

Цей параметр дозволяє оцінити придатність пристрою для чищення конкретного покриття. Побутові роботи-пилососи прибирають на ламінаті, лінолеумі, ковроліні, паркеті, плитці. Роботи-полотери оптимальні для плитки, ламінату та лінолеуму, моделі для вікон очищають скло та плитку. А ось промислові роботи-пилососи працюють на бетонній та асфальтовій поверхні.

Датчики

Датчики – управляють рухом та діями пилососа. Завдяки датчикам робот орієнтується у просторі, а деякі моделі визначають режими роботи.

Стандартні – присутні у кожній моделі робота-пилососа. До стандартних відносяться:

 • датчики зіткнення – запобігають удару робота об предмет, що знаходиться поблизу;
 • інфрачервоні датчики торкання (датчики перешкод) – збільшують маневреність пилососа, зменшують час прибирання, а також дозволяють уникнути зіткнення з об'єктами;
 • інфрачервоні датчики перепаду висоти (датчики падіння) – оберігають робот від падіння зі сходів та допомагають йому подолати перешкоди.

Додаткові – зустрічаються в елітних моделях роботів-пилососів. До додаткових належать:

 • ультразвукові датчики – дозволяють роботу змінювати швидкість пересування залежно від заповнення приміщення меблями та забезпечують ретельне очищення підлоги та кутів поруч із плінтусами;
 • лазерні датчики – запобігають зіткненню моделі з предметами та повторному прибиранню приміщення;
 • датчики забруднення – дозволяють визначити траєкторію руху та режим прибирання виходячи зі ступеня забрудненості приміщення.

Оснащення

Запасні фільтри та щітки – для швидкої заміни деталей, що вийшли з ладу.

Обмежувач руху

«Віртуальна стіна» – спеціальна магнітна стрічка. Встановлюється по периметру ділянки, яку не потрібно прибирати. При зіткненні з такою стрічкою робот змінює траєкторію руху.

Обмежувач стане у нагоді власникам підлогових ваз, акваріумів та інших крихких предметів. Таке рішення оцінять і господарі свійських тварин – робот не поїде у куточок із мисками для котів чи собак. Обмежувач руху корисний у разі, коли користувач бажає прибрати лише певні приміщення.

Координатори руху (система картографії)

Направляють робота у необхідний бік. Пристрій з координаторами руху охоплює всю площу приміщення, слідуючи вибраній траєкторії, що значно підвищує якість прибирання. Крім того, прилад не стане багаторазово прибирати одну й ту саму кімнату. Робот із координаторами руху незамінний для прибирання просторих квартир, офісів.

Координатори руху представлені камерою навігації, різними датчиками, лазерним далекоміром.

Камера навігації

Фотографує дверні отвори, стелю, стіни у квартирі. Грунтуючись на даних камери, робот автоматично створює повноцінну карту приміщення та будує маршрут з урахуванням усіх перешкод. Також досягається швидка реакція зміни в обстановці. Недоліки: висока вартість, при недостатньому освітленні або темряві робот перестає орієнтуватися у просторі.

Датчики – вигідно відрізняються від камери навігації більш високою точністю визначення відстані та низькою ціною. Мінуси: не можна створити достовірне зображення приміщення, немає реакції на зміни в атмосфері.

Лазерний далекомір (лідар) – найпрогресивніший варіант. Створює карту приміщення з високою точністю завдяки безперервному скануванню простору. Робот швидко реагує зміну обстановки і добре орієнтується у темряві. Недоліки: висока ціна, «вежа» лідара ускладнює проникнення робота під меблі, зниження точності при попаданні лазерного променя на дзеркальні поверхні.

У деяких роботах лазерний далекомір поєднується з камерою навігації, що підвищує точність картографування приміщення.

База самоочищення

Забезпечена мішком для автоматичного вивантаження сміття. У цьому випадку робот-пилосос не тільки підзарядиться, але й самостійно спустошить сміттєзбірник, а користувач повинен змінювати мішки.

База самоочищення полегшує експлуатацію пилососа, але підвищує його вартість (змінні мішки теж коштують дорого). При цьому база– громіздке пристосування, а в процесі вивантаження сміття можливе його пробудження повз базу.

УФ лампа

За твердженням виробників вбиває бактерії та мікроби. Але практично ніякої користі від УФ-лампи немає. Справа в тому, що для знищення мікроорганізмів потрібна тривала дія ультрафіолету на одну зону, що неможливо, тому що робот постійно переміщається. При цьому робота ультрафіолетової лампи прискорює розрядку акумулятора.

Індикатор рівня заряду – повідомляє користувача про стан акумулятора робота. Зменшує ймовірність несподіваної відмови техніки через розряд батареї.

Індикатор сміттєзбірника – дає можливість оцінити ступінь заповнення контейнера для збору сміття та пилу. Робить використання пристрою комфортнішим.

Дисплей – відображає відомості про роботу приладу, у тому числі рівень заповнення сміттєзбірника та стан акумулятора. Полегшує експлуатацію робота, але збільшує його ціну.

Камера відеоспостереження – дозволяє спостерігати за обстановкою в приміщенні будь-якої точки планети, де є вихід в Інтернет. Відзняте роботом відео передається на портативний гаджет, наприклад смартфон.

Голосовий асистент – ця функція забезпечує сумісність робота з девайсом, у якому є голосовий помічник. Асистент реагує на голосові команди та дозволяє керувати різними приладами системи «розумний дім», а також шукає інформацію в Інтернеті. Пилосос підключається до "розумної" техніки (смартфон, "розумна" колонка), за допомогою якої користувач зможе контролювати його роботу.

Насадки

Мікрофібра – використовується для вологого прибирання. Мікрофіброві серветки чудово вбирають бруд і легко очищаються.

2 бічні щітки – застосовуються для сухого прибирання. Цей робот дуже ефективно усуває забруднення в кутах, уздовж плінтусів, біля меблів та інших важкодоступних місцях.

Турбощітка – призначена для збору ниток, волосся, шерсті свійських тварин. Турбощітки з коротким ворсом збирають сміття з гладких поверхонь, моделі зі щетиною чудово очищають вироби ворсисті, наприклад, килими.

Електрощітка – на відміну від попередньої насадки забезпечена електродвигуном. Порівняно зі звичайною турбощіткою ефективніше очищає поверхні.

Управління

Смартфон – дає можливість керувати роботом-пилососом із будь-якої точки планети за наявності доступу до Інтернету. Користувач може запустити пилосос перед поверненням додому з подорожі та вибрати кімнати для прибирання. Крім того, смартфон отримує повідомлення про стан робота-пилососа (ступінь заповнення сміттєзбірника, рівень заряду батареї).

Пульт ДУ – дозволяє керувати роботом-пилососом на відстані. Оскільки цей пристрій працює самостійно, без пульта можна обійтися.

Характеристики

Час роботи від акумулятора

З цієї характеристики судять про показник автономності робота. Чим більший цей параметр, тим довше пропрацює пристрій без підзарядки і краще підійде для прибирання просторих приміщень.

При виборі оптимального варіанта виходьте із розмірів приміщення. Вважається, що на прибирання кожні 20 м2 необхідно близько 30 хвилин автономної роботи апарату. У більшості моделей час роботи складає 30-180 хвилин. У промислових роботів-пилососів час роботи сягає 200 хвилин.

Площа для прибирання

Цей показник дозволяє оцінити, чи підійде робот-пилосос для прибирання конкретного приміщення. Справа в тому, що модель, розрахована на 30 м2, не впорається з площею 120 м2. Більшість роботів здатне прибирати площі до 45-60 м2, чого достатньо для 1-2 кімнатної квартири. Апарати з великими значеннями дорожчі та «ненажерливіші» в плані енергоспоживання.

Важливо: якщо інформація про площу для прибирання відсутня, її можна визначити самостійно. Для цього від часу роботи пристрою (у хвилинах) слід відняти 10.

Об'єм пилозбірника (сміттєзбірника)

Цей параметр характеризує місткість сміттєзбірника. Чим більший контейнер для збору пилу та сміття, тим рідше доведеться його очищати. Місткість сміттєзбірника вибирається з урахуванням площі квартири:

 • 0.3 л – для кімнат до 50 м2;
 • 0.5 л – для кімнат до 80 м2;
 • 0.5-1 л – для кімнат понад 80 м2.

Крім того, на вибір ємності сміттєзбірника впливає наявність/відсутність домашніх тварин. Наприклад, для квартири до 50 м2, в якій живе домашній улюбленець, знадобиться робот-пилосос зі сміттєзбірником на 0.5 л.

У моделях для вологого прибирання є контейнер для води ємністю 0.25-1 л.

Прохідність

Визначає здатність робота долати перешкоди своєму шляху. Чим більша прохідність, тим більш серйозними перешкодами впорається пристрій (пороги, дроти, нерівності). Максимальний параметр на сьогодні – 2 см. А ось модель із малою прохідністю придатна лише для абсолютно рівної підлоги.

Рівень шуму

Цей показник впливає на зручність експлуатації робота. Одиниця виміру – децибел (дБ). Чим тихіше працює пристрій, тим краще. У той самий час зростає вартість апарату. Крім того, тиха робота пилососа пов'язана з низькими оборотами мотора і малою потужністю всмоктування: чим менше шум, тим нижче ефективність прибирання. На рівень шуму варто звернути особливу увагу, якщо у будинку є малюк.

Орієнтовні параметри рівня шуму:

 • «тихі» роботи – до 40-50 дБ (не заважають відпочинку та перегляду телевізора);
 • середні значення шуму – 55-60 дБ;
 • «гучні» моделі – 65 дБ (такі пристрої можуть дратувати дорослу людину і будити дитину).

Фільтр

Фільтр тонкого очищення – не здатний затримувати дрібні та середні частинки, через що таке рішення не підійде людям, які страждають на астму та алергію на пил. Такий фільтр зустрічається у старих моделях роботів-пилососів.

HEPA-фільтр – ефективніше, ніж попередній фільтр (затримує до 99% частинок), але коштуватиме дорожче. Подібним фільтром оснащуються сучасні пилососи. Це оптимальний вибір для бажаючих досягти ідеальної чистоти.

Матеріал

Корпус пилососа зазвичай виконується із міцного ABS пластику. Головна щітка робиться із силікону, а бічні – з нейлону.

Потужність всмоктування

Під потужністю всмоктування розуміється корисна потужність робота-пилососа, що показує, наскільки інтенсивно він втягує повітря з пилом. Цей параметр завжди менший за споживану потужність. Одиниця виміру – ват (Вт). Чим вище ця величина, тим швидше та якісніше робот прибере приміщення. У той же час збільшується споживана потужність або вартість пристрою.

Орієнтовні параметри потужності всмоктування:

 • малопотужні роботи-пилососи – 10-20 Вт;
 • роботи середньої потужності – 20-40 Вт;
 • потужні роботи-пилососи – 40-90 Вт.

Рекомендується вибирати моделі, у яких потужність всмоктування становить 35-40 Вт – цього достатньо для чищення килимів та збору сміття. Агрегати потужністю до 70 Вт добре справляються зі сміттям на ковроліні, ламінаті, паркеті. Більш потужні пристрої вибирають, якщо в будинку є пухнасті тварини чи килими з довгим ворсом.

Сила всмоктування

Сила всмоктування вимірюється у паскалях (Па). Дозволяє оцінити ефективність чищення килимів та інших аналогічних поверхонь.

У бюджетних моделях і роботах-пилососах середнього цінового сегмента потужність всмоктування становить 1200-1500 Па (до 20 Вт), що дозволяє позбутися дрібного сміття та пилу. У варіантів дорожчому ця величина досягає 2000-2500 Па (до 35 Вт) – такої потужності достатньо для чищення килима із коротким ворсом. Вища сила всмоктування дозволяє обробляти килими з довгим ворсом та інші складні поверхні.

Призначення

Для сухого прибирання – видаляє пил, волосся, шерсть, бруд із ламінату, паркету та інших твердих покриттів. Більшість таких пилососів очищають килими з ворсом заввишки до 1 см, а елітним роботам під силу і довший ворс – 2 см.

Для вологого прибирання – відрізняється від попереднього варіанта наявністю ємності для води. Таку техніку не можна підключити до водопроводу, отже, міняти воду в контейнері доведеться часто. Миючий пилосос не підійде для паркету та ламінату, килимів з довгим ворсом, кам'яної пористої плитки та деяких інших підлог.

Саме вологе прибирання проводиться двома способами:

 • повноцінне миття підлоги (намочування, відтирання щіткою, збирання брудної води);
 • протирання підлоги вологою ганчіркою з мікрофібри (у якісних моделях подібна тканина довго не висихає, чого достатньо для прибирання).

Для прибирання у приміщеннях з домашніми тваринами оснащується двома контейнерами (один із них– для вовни) або однією великою ємністю.

Комбінований – здатний працювати у двох режимах. Дані моделі оснащені сміттєзбірником та ємністю для води.

Функції

Режим м'якого торкання – пом'якшує удар при зіткненні пилососа з дорогими меблями, торшером, вазою та іншими перешкодами, що знижує ризик їх пошкодження. Крім того, роботи оснащуються пружним бампером, який також зменшує силу удару.

Прибирання за розкладом – дозволяє задати пристрої розклад роботи (день, час доби), після чого прибирання буде проводитись у вказаний час без додаткової команди. Після завершення роботи агрегат повернеться на базу для заряджання або самоочищення. Така функція дуже зручна, оскільки дає можливість прибирати квартиру без користувача.

Автоматична підзарядка – робот самостійно приїжджає на базу для заряджання. Така функція майже не зустрічається у миючих пилососах.

Точкове прибирання (Spot) – дозволяє очистити від забруднень невелику ділянку, обрану користувачем. Робот обробляє зону в радіусі 1-1.5 м довкола себе. Така функція допоможе швидко прибрати сміття на кухні, наприклад, просипане борошно або крупу.

Прибирання периметру – дає можливість очищати від забруднень поверхні вздовж стінок.

Турборіжим – застосовується для чищення виробів із ворсом, включаючи килими. Турборежим передбачає роботу пилососа на межі можливостей, а значить часте і тривале використання такої функції може призвести до його поломки.

Висота

Цей параметр дозволяє судити про те, чи робот здатний заїжджати під меблі або проникати в інші важкодоступні місця в приміщенні. Перед придбанням апарата слід виміряти висоту під меблями.

Висота більшості роботів коливається в діапазоні 8.5-10 см, але існують і зовсім присадкуваті пристрої – 5.7-7 см. Зменшення висоти підвищує ціну та знижує час автономної роботи пристрою (у зв'язку з малими габаритами акумулятора).

Діаметр/довжина грані

Як і висота діаметр (для круглих роботів) та довжина грані (для квадратних) впливає на експлуатаційні характеристики агрегату. Чим компактніший прилад, тим краще він очищає кути та інші важкодоступні місця. Але водночас невеликі габарити робота не дозволяють оснастити його містким контейнером для збору сміття або потужним двигуном.

Вартість

Роботи-пилососи відрізняються між собою за функціоналом, якістю виконання та вартістю. Чим дешевше апарат, тим менше у нього можливостей (не можна програмувати прибирання, слабка орієнтація в приміщенні), тим нижча якість матеріалів, складання та міцність корпусу.

Час безперервної роботи у такого пилососа становить лише 1 годину, а для заряджання йому потрібно 3-4 години.

Зі збільшенням ціни пристрою розширюється функціонал (програмування прибирання, хороша орієнтація у просторі, місткий сміттєзбірник) та покращується якість складання. Такий пилосос прослужить значно довше.

Дорогий робот-пилосос здатний працювати 2 години без заряджання, а тимчасові витрати для поповнення заряду становлять 10-20 хвилин.

Це загальне правило, але воно справедливе не для всіх марок роботів-пилососів.

Поради щодо експлуатації

 • Виконуйте інструкції з використання робота.
 • Періодично очищайте контейнер та щітки від пилу. Спочатку контейнер слід чистити після кожного прибирання через велику кількість бруду (техніка збирає більше сміття, ніж людина), а через 2-3 прибирання вміст контейнера видаляється в міру заповнення. Головну щітку слід чистити раз на 3-4 прибирання, бічні щітки– разів на 7-10 прибирань.
 • Найважче очистити щітки від волосся та шерсті тварин, які при намотуванні утворюють щільне «волокно». В цьому випадку не обійтись без ножиць.
 • Контейнер розміщується зверху або збоку. Краще вибрати другий варіант, оскільки він найпростіше витягується.
 • Не ремонтуйте пристрій самостійно, не змінюйте акумулятор.
Відгуки про статтю