Як вибрати ролики

Призначення

Для фітнесу – призначені для прогулянкової їзди з помірною швидкістю і в нескладних умовах. Великий діаметр коліс дозволяє швидко набирати швидкість, а їх невисока жорсткість забезпечує гарну амортизацію. До того ж, моделі для фітнесу мають легку раму, м'який черевик і систему вентиляції.

Бігові – мають укорочений черевик, довгу раму і великі колеса, що дає можливість швидко набирати швидкість. Сам черевик виготовляється з міцних і легких матеріалів – карбону або вуглепластику. Також бігові ролики оснащені керамічними підшипниками та колесами невисокої жорсткості.

Для агресивної їзди – використовуються для виконання жорстких трюків (катання по рампі, ковзання по поручнях, стрибки з трамплінів) і здатні витримати підвищені навантаження. Відрізняються міцною жорсткою конструкцією, невеликим діаметром коліс, короткою рамою. У таких роликах відсутня система вентиляції. Більшість моделей є розбірними, щоб кожну частину можна було замінити.

Для слалому – призначені для виконання художніх трюків (фігурне катання і т.д.). Мають комбінований чобіт, коротку раму і гарну вентиляцію. Відрізняються високою маневровістю.

Для фрі скейта – компромісний варіант між двома попередніми роликами. Використовуються для агресивної їзди в міських умовах з виконанням жорстких трюків на високій швидкості. Відрізняються дуже жорстким литим черевиком, великими колесами та довгою рамою.

Позашляхові моделі – застосовуються для їзди по бездоріжжю. Мають великі колеса з протекторами, високу раму з амортизаторами. Незручні для пересування по асфальту.

Модель

Чоловічі – стандартний варіант роликів.

Жіночі – відрізняються від чоловічих вищим підйомом, опущеною вниз п'ятою і заниженою задньою частиною манжети (системи фіксації та підтримки гомілковостопного суглоба).

Універсальні (унісекс) – ролики зі знімною рамою. Трансформуються у квади, звичайні ролики та навіть в ковзани. Оптимальний варіант для новачків.

Дитячі – відрізняються меншим розміром і часто мають розсувну конструкцію (це дозволяє дитині користуватися ними протягом 2-3 сезонів). Крім того, дитячі ролики відрізняються невеликим діаметром коліс і оснащені гальмами.

Квади – мають парне кріплення коліс (два спереду і два ззаду). Зустрічаються як з черевиком, так і без нього. Оптимальний варіант для фігурного катання на роликах.

Антирокер відрізняються особливим розташуванням коліс (крайні колеса мають звичайний діаметр, а друге і третє – дуже маленький розмір і високу жорсткість). При простому катанні маленькі колеса не торкаються поверхні, але при трюковій їзді вони полегшують ковзання по поручнях. Зазвичай в антирокерах рама увігнута.

Важливо: небажано купувати дитині ролики на виріст. У дуже великому черевику неможливо надійно зафіксувати ногу, що робить катання особливо травмонебезпечним.

Черевик

М'який – призначений для «спокійного» катання. Виготовляється з синтетичних матеріалів з дихаючим прошарком. Відрізняється високою комфортністю. Недоліки: травмонебезпечний, швидко зношується і важче піддається чищенню (оскільки не можна витягнути та почистити м'який чобіток).

Жорсткий – використовується для агресивного катання. Тверда оболонка виготовляється з пластику, усередині – м'яка вкладка. Переваги: добре фіксує гомілковостопний суглоб, стійкий до зношування, добре захищає ногу від ударів і легко чиститься. Недолік – значна вага. Оптимальний варіант для агресивної їзди, фрі скейта та слалому.

Гібридний – компромісний варіант між двома попередніми. Має жорсткий каркас (наполовину відкритий черевик) з м'яким чобітком всередині та елементами різного ступеня жорсткості.

Розсувний – дозволяє збільшувати або зменшувати розмір роликового ковзана на три розміри. Зустрічається у роликів з м'якими та жорсткими черевиками. Найчастіше використовується для дитячих ковзанів. У дорослих моделях така система дає можливість підлаштовувати розмір під особливості стопи.

Важливо: обираючи розсувні ролики, варто звернути увагу на те, як змінюється підошва при їх розсуванні. Якщо з'являються «горби», то кататися в таких ковзанах буде незручно.

З гальмами – має гальма в комплекті роликів. Гальмо – пластиковий каблучок, закріплений під задньою частиною рами. Для гальмування необхідно відхилити п'яту назад. Зазвичай використовується дітьми та новачками.

Елементи фіксації ноги

Шнурівка – найнадійніша та основна фіксація роликів. Звичайна шнурівка передбачає послідовне затягування кожної петлі. Ролики для агресивної їзди завжди мають тільки шнурівку.

Швидка шнурівка – здійснюється за допомогою спеціальних слизьких петель. Вони миттєво затягуються, варто лише потягнути за кінці шнурків.

Верхня бакля (кліпса) – жорстке кріплення, яке фіксує манжет. Присутня на всіх моделях роликів з високим черевиком.

П'яткова бакля – пластиковий ремінь з зубчиками для фіксації п'яти (жорстке кріплення).

П'ятковий ремінь – ремінь, виготовлений з «липучки» або пластику (м'яке кріплення). Комфортніший варіант, ніж п'яткова бакля.

Рама

Матеріал

Металева (сплав алюмінію і магнію) – відрізняється невеликою вагою, підвищеною міцністю і жорсткістю, однак при сильному ударі може погнутися.

Пластикова (карбон або вуглепластик) – важче, ніж металева, м'якше відбиває удари, не гнеться, але при високих навантаженнях може тріснути. Забезпечує більш комфортне катання і тому рекомендується новачкам.

Довжина

Довжина рами залежить від призначення роликів:

 • для фітнесу – 240-280 мм;
 • для фрі скейта і слалому – 216-270 мм;
 • бігові – до 300 мм;
 • для агресивного катання – 165 мм.

Важливо: рекомендується купувати ролики зі сталевою рамою – вона прослужить довше пластикової.

Колеса

Кількість

 • 2 колеса (крайні) – зустрічаються в антирокерах;
 • 4 колеса – класичний варіант, використовується найчастіше;
 • 5 коліс – іноді застосовуються в бігових роликах.

Діаметр

Діаметр коліс залежить від типу (призначення) і конструкції роликів.

Маленький діаметр (до 61 мм) – забезпечує маневровість, але не дає можливість набирати високу швидкість. Застосовується в роликах для агресивного катання. Для ковзання по поручнях обирають колеса діаметром до 50 мм.

Середній діаметр (до 82 мм) – надає роликам гарну стійкість. Такі колеса використовуються в моделях для фітнесу, фрі скейту і слалому.

Великий діаметр (100 мм) – надає високу швидкість і стійкість. Використовується в бігових роликах.

Важливо: деякі ковзани оснащені колесами різного розміру, щоб пристосувати ролик до індивідуального стилю катання. Найчастіше три колеса одного діаметра, а переднє, допоміжне, має менший розмір. Це збільшує маневровість, але знижує стійкість.

Жорсткість

Цей показник відображає величину опору колеса при механічному впливі. Маркування здійснюється числом і буквою А, при цьому чим вище число, тим більше жорсткість колеса.

М'які (81-84 А) – краще забезпечують зчеплення з дорогою, маневровість і гарну амортизацію. Недолік – більшою мірою, ніж жорсткі схильні до деформації. Застосовуються в моделях для фітнесу, дитячих роликах.

Середні (84-87 А) – проміжний варіант. Використовуються в моделях для фрі скейту і бігових роликах.

Жорсткі (88-90 А) – мають тривалий термін служби та краще підтримують швидкість. Застосовуються в моделях для агресивного катання.

Важливо: діаметр і жорсткість коліс об'єднаний в загальний показник і позначаються так: 80 мм / 84 A.

Матеріал

Пластикові колеса – використовуються в дешевих моделях. Відрізняються підвищеною жорсткістю, видають шум при їзді.

Поліуретанові колеса (PU) – зустрічаються найчастіше. Переваги: безшумність, довговічність, надійність.

ПВХ (PVC) стираються швидше, ніж поліуретанові, але і коштують дешевше.

Клас підшипників

Клас підшипників різниться відповідно до американського стандарту ABEC. Чим вище точність виготовлення, тим вище клас підшипника. Всього розрізняють п'ять класів (1,3,5,7,9).

 • АВЕС 1 – застосовується в дешевих роликах.
 • АВЕС 3 – зустрічається в роликах для хокею.
 • АВЕС 5 – стандартний варіант для звичайного катання.
 • АВЕС 7 – широко поширений стандарт.
 • АВЕС 9 – найякісніші та дорогі підшипники.

Від класу підшипника залежить міцність, термін служби та ціна роликів. Бажано купувати моделі з 5 класом і вище.

Дитячі ролики

Обираючи ролики для дитини, слід врахувати деякі особливості.

 • Краще обирати ролики, розсувні на 4 розміру (28-32 від 4 до 6 років, 32-36 від 6 до 8 років, 36.5-40.5 від 8 років).
 • Не бажано купувати дитині ролики на виріст. У дуже великому черевику неможливо надійно зафіксувати ногу, що робить катання небезпечним.
 • Варто звернути увагу на систему кріплень – в дитячих роликах повинні бути три атрибути фіксації ноги: шнурівка, що забезпечує прилягання всієї стопи до ролика, верхня застібка (бакля), придавлює язичок ролика до гомілки, застібка (липучка), що відповідає за посадку п'яти.
 • Дитячі ролики повинні бути легкими. Чим менше вони будуть важити, тим легше буде кататися дитині.
 • Ролики необхідно обирати разом з дитиною. Він повинен оцінити їх зручність і зовнішній вигляд.
 • Разом з роликами потрібно придбати захист для дитини (шолом, наколінники, налокітники).

Поради

 • Особливу увагу слід звернути на зручність роликових ковзанів. Слід приміряти якомога більше моделей, щоб уникнути проблем надалі, оскільки навіть найменша незручність загрожує перерости в значну.
 • Ролики приміряються на шкарпетки, при цьому нога не повинна бовтатися, але і неприпустимо відчуття здавлювання. Важливо, щоб п'ята добре відчувала каблук черевика. Оптимальний час примірки однієї моделі – не менше 15 хвилин.

Виробник

Безумовними лідерами за якістю серед виробників роликів по праву вважаються бренди Rollerblade і K2. Цим компаніям належать провідні розробки та відкриття у сфері роликових ковзанів. Черевики якісних роликів мають анатомічну конструкцію, додаткові амортизуючі вставки, посилену бічну підтримку – створюють максимальний комфорт. Варто зазначити, що якісні ролики не можуть коштувати дешево. Легкі конструкції, «дихаючі» матеріали, а також максимальна надійність і міцність – це лише частина переваг якісних роликових ковзанів. До того ж, спеціалізовані виробники часто надають зручну партнерську програму, що дозволяє полагодити ролики якщо вони вийшли з ладу дуже швидко.

Групу роликів непоганої якості становить продукція Powerslide, Tempish, Fila, Roces, Botas. Їх моделі можуть стати непоганим варіантом для початківця ролера, який тільки пробує свої сили та не знає, який напрямок катання йому обрати. Найбільшою неприємністю цих марок може виявитися незручність черевика. Наприклад, про ролики Roces існує думка, що при високій якості в цілому, черевик рідко виявляється зручним. Невідповідні ролики здатні не просто зіпсувати настрій і враження від катання, а й зашкодити здоров'ю. Тому обрати гарні ролики серед цих брендів можливо, але це складно.

Не рекомендується купувати ролики місцевих або маловідомих китайських марок Re:Action, Sprinter, Amigo Sport, MaxCity, Спортивна колекція. Вони можуть доставити більше неприємностей, ніж позитивних вражень: найчастіше вони мають незручні черевики, в яких швидко «пріють» ноги, неякісний матеріал коліс і підшипників. Як правило, такі ролики продаються у великих спортивних супермаркетах, тому в разі виходу роликів з ладу вам доведеться досить довго чекати гарантійного ремонту або заміни.

Відгуки про статтю

Дякую за статтю!

Дякую за статтю!

А що можна сказати про kepai ролики?

Средний ценовой сегмент детский роликов. Производство Китай, качество - среднее.