Як вибрати розетки і перемикачі

Вид розеток

Розетка – стандартний пристрій для підключення електроприладів до електромережі через штепсель. Являє собою пластиковий квадрат (коло) з отворами під штепсель. Існують розетки з різною кількістю гнізд (від 1 до 4).

Розетка з вимикачем – різновид розетки, являє собою блок, що складається з вимикача і розетки. Оптимальний варіант для гардеробної і коридору. Перевага – зручність експлуатації.

Вид вимикача

Клавішний вимикач пристрій для вмикання та вимикання освітлення шляхом натискання клавіші. На сьогоднішній день найпоширеніший вид.

Клавішний вимикач зустрічається в декількох видах:

  • одноклавішний – призначений для вмикання та вимикання одного освітлювального пристрою (лампа, світильник);
  • двоклавішний застосовується для управління багатолампових світильників (люстри);
  • трьох- і чотирьохклавішні – керують великою кількістю груп світильників (застосовуються в основному для великих приміщень).

Диммер пристрій, що управляє інтенсивністю освітлення за допомогою кнопки, що обертається. Диммери здатні регулювати яскравість, плавно вмикати і вимикати освітлення.

Кнопковий вимикач – світло вмикається / вимикається шляхом натискання кнопки.

Вимикач мотузковий – пристрій для увімкнення і вимикання освітлення за допомогою смикання мотузки. Оптимальний варіант в місцях з високим розташуванням вимикача. Такі вимикачі легко помітити в темряві. Також застосовується в торшерах та інших переносних освітлювальних приладах.

Вимикач з ключем-карткою вмикання / вимикання світла здійснюється за допомогою спеціальної карти, яка вставляється у відповідний роз'єм. Оптимальний варіант для готельних номерів, де карта є одночасно і ключем від вхідних дверей. Важливе значення – такий вимикач економить електроенергію.

Вимикач з підсвічуванням дозволяє виявити вимикач в темній кімнаті. Підсвічування горить тільки при вимкненому освітленні.

Існують вимикачі з вбудованим датчиком руху, сенсорні вимикачі, дистанційні вимикачі. Це дорогі пристрої, в яких реалізовані іноваційні технології.

Так, вимикач з вбудованим датчиком руху реагує на переміщення людини в просторі, сенсорний – на дотик руки, дистанційний посилає сигнал, який приймає реле, розмикається і замикає ланцюг.

Рамка короб для монтажу розетки або вимикача.

Призначення розеток

Електрична – застосовується для підключення електроприладів.

Телефонна – застосовується для підключення телефонів, які працюють від телефонної мережі.

Мережева LAN – застосовується для підключення комп'ютера до мережі Інтернет або локальну мережу.

Телевізійна – застосовується для підключення телевізійного кабелю.

Аудіо застосовується для підключення HI-FI та інших аудіо пристроїв.

Крім перелічених вище існують також комбіновані варіанти розеток: мережева LAN + телефонна, телевізійна + супутник, телевізійна + радіо, телевізійна + супутник + радіо.

Виконання

Горизонтальне – отвори для штепселя розташовуються в ряд по горизонталі (розетки з двома, трьома парами отворів).

Вертикальне отвори для штепселя розташовуються в ряд по вертикалі.

Монтаж

Вбудований механізм розетки і вимикача вбудовується в стіну. Застосовується при прихованій проводці (дроти заховані всередині стіни). Це основний тип монтажу в міських квартирах. Перевага – безпека експлуатації.

Накладний механізм розетки і вимикача закріплюється на стіну. Застосовується при відкритій проводці (дроти прокладені поверх стін). Найчастіше застосовується в дачних будиночках, виробничих приміщеннях.

Клас захисту

Ця характеристика означає ступінь захисту оболонки розетки від проникнення твердих предметів і води. Позначається кодом IPXX, де перший Х – захист від проникнення сторонніх предметів, а другий Х – захист від попадання рідини.

IP 20 застосовується для звичайної кімнати (2 – захист від попадання пальців, 0 – немає захисту).

IP 44 застосовується для приміщень з більш високим рівнем вологості, наприклад, у ванній (4 – захист від проводів і болтів, 4 – захист від бризок води).

IP 54 – застосовується для приміщень з підвищеною вологістю і запиленістю: гаражів, майстерень і підвалів (5 – захист від пилу, 4 – захист від бризок).

Матеріал

Розетки, як правило, виготовляються з пластику. Він володіє необхідними властивостями: легкий, міцний, забезпечує хорошу електроізоляцію. Однак при короткому замиканні пластик може плавитися.

Розетки з полікарбонату позбавлені цього недоліку, так як цей матеріал відрізняється високою термостійкістю і стійкістю до займання, однак і коштує дорожче.

Оснащення розетки

Заземлення оберігає електролприлади від поломки. Відрізняється від звичайної розетки наявністю заземлюючого контакту, який відводить статичну електрику в землю, що важливо для техніки безпеки.

Захисні шторки – застосовуються для квартир з дітьми. Захисні шторки відкриваються тільки при введенні штепселя. Перевага – безпека експлуатації розетки.

Іноді батьки плутають розетки зі шторками і кришкою. Підростаюча дитина легко розбереться, як відкрити кришку, а ось шторки йому відкрити скоріше за все не вдасться.

З кришкою застосовується в приміщеннях з високою вологістю для безпечного користування розеткою.

З виштовхувачем вилки щоб дістати, досить натиснути кнопку в кутку розетки. Перевага – збільшує термін експлуатації розетки.

З таймером застосовується для програмування вмикання і виимикання електроприладу. Перевага – зручність експлуатації. Дуже корисно для сімей з дітьми та людей похилого віку, які можуть забути відключити електроприлад від мережі.

З індикатором – показує наявність струму в мережі.

Виробник

Кращими розетками та вимикачами вважається продукція Schneider, Legrand, Bticino, Gira, Viko, Brille. Це світові лідери серед виробників. Продукція може займати досить високий ціновий сегмент, однак її купівля повністю виправдана кращими матеріалами виготовлення, складанням і, звичайно, дизайном. Дуже важливе достоїнство: довговічність.

Непогані розетки і вимикачі можна вибрати серед моделей ABB, Delux, АСКО-УкрЕМ, Bylectrica. Коштують вони дешевше, трохи простіші в плані дизайну. З недоліків: можуть передчасно ламатися кнопки, тьмяніти пластик, іноді використовується занадто тонкий метал для затискачів і гвинти не найвищої якості. При обмеженому бюджеті краще обирати або дешеві моделі лідерів, або перевірені моделі брендів середнього рівня. Найдешевшої продукції краще уникати.

Відгуки про статтю

Классная статья!!!!

Большой вопрос, как VIKO и Brille могли попасть в один ряд с Bticino и Gira? Это все равно, что сказать "Lanos и Mercedes S-класса являются лучшими машинами среди мировых производителей". Аналогично с фурнитурой ABB - ценовой сегмент средний+ и премиум - никак не стоит в одном ряду перечисленными производителями.

Производители указаны с учетом ценового сегмента. Если следовать вашей аналогии, то Ланос - действительно долгое время был лучшим выбором за свою цену.

Я как раз выбирал розетки между Legrand и Viko. В итоге, консультанты убедили в покупке первого варианта. Хотелось добавить, что сейчас часто можно наткнуться на подделку даже мирового бренда, проверяйте конструктивные возможности розетки собственноручно.

Абсолютно с вами согласны. Также важно покупать у проверенного магазина с надлежащими сертификатами.