Як вибрати ручний вимірювальний інструмент

Вид

Рулетка – котушка з вимірювальною стрічкою (полотном), поміщена у металевий або пластиковий корпус. Стрічка має мірну шкалу, з допомогою якої виконуються виміри довжини прямої лінії. Рулетка дозволяє вимірювати об'єкти та відстані, робити розмітку приміщень. Використовується у побуті та на виробництві.

Кутник – складається з двох перпендикулярних лінійок, на одній із яких нанесена шкала. Призначений для вимірювання та прокреслення кутів, перевірки перпендикулярності різних деталей та конструкцій. Кутник широко застосовується на виробництві, в столярній та слюсарній справі. Виконується з металу, пластику чи дерева.

Штангенциркуль – складається з металевої штанги зі шкалою та рухомою рамкою. Зазвичай використовується для зовнішніх вимірювань, але багато пристроїв здатні виконувати внутрішні виміри, вимірювати глибину отворів та виїмок. Внутрішні виміри робляться у вигляді верхніх губок, а вимірювання зовнішніх розмірів передбачені нижні губки. Застосовується в лабораторіях, побуті та на виробництві.

Мікрометр – оснащений металевою скобою із затискним гвинтом. Вимірювання виконуються з допомогою двох шкал, одна з яких нанесена на стебло, а інша – на барабан пристрою (ці показання сумуються). Порівняно зі штангенциркулем дає більш високу точність вимірів (0.01 мм проти 0.1 мм) і застосовується лише визначення зовнішніх розмірів. Затребуваний у ювелірній справі, на виробництві.

Нутромір – забезпечений мікрометричною головкою, перевірочною мірою та настановними заходами. Має таку ж точність, як і мікрометр, але дозволяє вимірювати внутрішні розміри.

Лінійка будівельна – смужка з поділками, з допомогою якої вимірюють довжину та ширину предметів, прокреслюють прямі лінії. Для зручності проведення вимірів у деяких лінійках шкала поділів нанесена із двох сторін. Виготовляється з дерева, пластику або металу.

Метр складаний – складається з кількох секцій зі шкалою, з'єднаних один з одним шарнірами. Призначений для будівельних та столярних робіт. Буває пластиковим, алюмінієвим, дерев'яним.

Щупи вимірювальні – набір сталевих пелюсток різної товщини, на яких нанесені розміри (товщина пелюстки). Щупами вимірюють зазори між деталями. Використовуються під час виконання слюсарних, ремонтних, токарно-фрезерних робіт.

Шнур відбивний – котушка зі шнуром, поміщена у пластиковий або алюмінієвий контейнер. Внутрішній об'єм контейнера заповнюється крейдою. Таким шнуром наносять прямі довгі лінії на плоскі поверхні (стелі, підлога, стіни). Отримана розмітка стійка до впливу дощу і вітру, що важливо при проведенні зовнішніх робіт.

Курвіметр – висока металева стійка (штанга) з ручкою та колесом. Пристрій забезпечується лічильником, який визначає кількість обертів колеса. Курвіметр дає можливість виміряти довжину по кривій, звивистої лінії. Зокрема, цей інструмент буде корисним для вимірювання протяжності криволінійних земельних ділянок.

Виска – сталевий грузик, підвішений на довгому шнурі. Дозволяє точно визначити відхилення у вертикальній площині. Використовується при виконанні ремонтних та будівельних робіт.

Рейсмус – складається з пластикової колодки та металевої вставки, на яку нанесена шкала. Дає можливість наносити прямі чи криві розмічувальні лінії на заготівлю або переносити на неї розміри з креслення. Призначений для столярних робіт.

Тип рулетки

Будівельна – вимірювальна стрічка, вміщена в компактний закритий корпус. Зачіп виконаний у вигляді магнітного гачка. З допомогою будівельної рулетки роблять виміри габаритів предметів та відстані між ними. Підійде для побутових потреб та будівельних робіт.

Геодезична – відрізняється від будівельної рулетки відкритим корпусом та довшою вимірювальною стрічкою (від 10 м). Трапляються і моделі із закритим корпусом. Зачіп – металеве кільце. Геодезичною рулеткою вимірюють довжину земельних ділянок, роблять виміри великих відстаней у приміщеннях та на відкритій місцевості. Такий інструмент використовується для розбивки плями нової забудови.

Електронна – забезпечена РК-дисплеєм, на який виводиться довжина витягнутої стрічки. Дана рулетка має високу точність вимірювань і широкий функціонал. У порівнянні з будівельною та геодезичною рулеткою коштує дорожче і залежить від батарейок. Подібний інструмент чутливіший до впливу зовнішніх факторів, які негативно впливають на точність вимірів (удари, падіння).

Довжина та ширина стрічки рулетки

Ці параметри впливають на експлуатаційні властивості рулетки. Чим довша стрічка, тим краще вона підходить для масштабних вимірів: такий інструмент виміряє більший відрізок за один прохід. Водночас зростає ціна, розміри та вага рулетки. Тому вибираючи інструмент, враховуйте реальні потреби у вимірах:

  • 2-10 м – для дрібних побутових робіт;
  • 10-50 м – для будівельних та ремонтних робіт;
  • від 50 м – для масштабних будівельних та геодезичних робіт.

Чим довша вимірювальна стрічка, тим більша її ширина – це знижує ризик зламу. У середньому цей показник становить 12.5-25 мм. Стійкість до зламу також визначається матеріалом стрічки та радіусом її вигину.

Матеріал корпусу рулетки

Пластик – буває звичайним та удароміцним, який обійдеться дорожче. Перший варіант використовується при виготовленні дешевих побутових рулеток, другий– для професійних.

Пластик+гума – таке поєднання матеріалів надає корпусу високу міцність. Гумові вставки не тільки пом'якшують можливий удар об тверду поверхню, але й дозволяють надійно утримувати рулетку в руці.

Сталь, алюміній – найміцніші матеріали. Через високу вартість та вагу такі рулетки трапляються рідше, ніж аналоги із пластиковим корпусом.

Матеріал стрічки рулетки

Сталь – довговічна, не схильна до розтягування. Але при змотуванні вимірювального полотна існує ризик пошкодити руку через гострі краї. Сталь – важкий матеріал.

Сталь+нейлон (поліамід) – така комбінація матеріалів забезпечує захист полотна від корозії, а розмітки – від стирання. Нейлонове покриття не дає стрічці ковзати на поверхні. Оптимальний вибір для будівельних та ремонтних робіт.

Скловолокно (склопластик, фібергласс) – характеризується малою вагою, стійкістю до зносу, зламу та вологи. Подібна стрічка не травмує руки, а мірна шкала не стирається і не дряпається. Завдяки еластичності таке полотно ідеально підходить для вимірювання криволінійних або незграбних об'єктів. У той самий час скловолокно згодом розтягується. Такою стрічкою оснащені геодезичні рулетки.

Колір корпусу рулетки

Випускаються рулетки з корпусом, пофарбованим у чорний, жовтий, червоний, синій та інші кольори. Краще вибирати рулетку яскравого кольору, наприклад, червоного, щоб вона не загубилася серед будівельних матеріалів та інструментів.

Вага рулетки

Цей параметр впливає на експлуатаційні властивості рулетки. Чим легше інструмент, тим зручніше ним користуватися, особливо якщо йдеться про тривалу роботу. Вага рулетки визначається довжиною вимірювальної стрічки, розмірами корпусу та матеріалами, з яких виконані її складові. Моделі для побутових потреб важать у середньому 150-250 г, професійні та геодезичні рулетки важать від 400 г.

Виконання рулетки/лінійки

Автостоп полотна – автоматична фіксація висунутої вимірювальної стрічки, водночас для згортання полотна необхідно натиснути кнопку. Також трапляються моделі з механічним (ручним) фіксатором полотна – у цьому випадку натискання на кнопку фіксує стрічку в нерухомому стані. Автостоп зручніший, особливо при роботі поодинці, проте ручний стопор надійніший.

Амортизатор змотування – пом'якшує удар по корпусу при змотуванні полотна і тим самим захищає гачок від пошкодження.

Магніт на зачепі – призначено для надійної фіксації стрічки на металевій поверхні. Якісний зачіп витримує вагу інструменту.

Гачок True Zero – дає можливість вимірювати зовнішні та внутрішні поверхні, не враховуючи додаткову похибку.

Ремінець на руку – призначений для носіння рулетки на зап'ясті. Зрештою інструмент завжди буде у майстра під рукою.

Кліпса на пояс – дозволяє носити рулетку на поясі.

Для більш точних вимірювань деякі лінійки та косинці оснащені колбами рівня.

Механізм змотування стрічки

Зі зворотною пружиною – забезпечує автоматичне змотування вимірювального полотна. Мінус – схильність до зламу при вимірах великих об'єктів.

За допомогою ручки – передбачає ручне змотування стрічки. Більш надійний варіант, але потребує докладання певних зусиль. Таке виконання характерне для рулеток із довгою стрічкою (30-100 м).

Тип штангенциркуля

Ноніусний (механічний) – порівняно дешевий і простий інструмент, що не потребує елементів живлення. Недоліки: скромний функціонал, складність проведення вимірювань, оскільки необхідно працювати із двома шкалами – штанги та ноніуса.

З круговою шкалою – нагадує попередній, але замість ноніуса має циферблат, що спрощує виконання вимірювань. Мінус – крихкість циферблата (часто виходить із ладу внаслідок падіння інструменту).

Електронний – оснащений РК-дисплеєм, на якому відображаються результати вимірювання. Електронний штангенциркуль характеризується дуже високою точністю вимірів, широким набором функцій, простотою використання. Недоліки: висока ціна, залежність від елементів живлення, чутливість до ударів та падінь.

Виконання штангенциркуля

Двостороннє розташування губок – такий штангенциркуль призначений для вимірювання зовнішніх та внутрішніх розмірів

Одностороннє розташування губок – цей інструмент дозволяє визначати лише зовнішні розміри.

Глибиномір – цей штангенциркуль дає можливість вимірювати глибину пазів, виїмок та отворів.

Виконання курвіметра

Телескопічна рукоятка – призначений для регулювання довжини стійки залежно від зростання оператора. Працювати з інструментом зручніше.

Підставка під колесо – грає роль опори, надає курвіметр стійкість.

Комплектація

Чохол, кейс – захищає ручний вимірювальний інструмент від пошкоджень, полегшує його зберігання та транспортування.

Крейдяний порошок – входить у комплект постачання деяких відбивних шнурів. Позбавляє необхідності окремо купувати порошок.

Шкала вимірів

Здебільшого вимірювальні інструменти мають метричну шкалу вимірів. Але зустрічаються рулетки, штангенциркулі, косинці, будівельні лінійки, які мають розмітку в дюймах. Це дозволяє дізнатися результати вимірів у двох системах вимірів – метричної та дюймової.

Клас точності

Один з ключових параметрів ручного вимірювального інструменту. Чим вищий клас точності, тим нижча похибка інструменту. Так, похибка у рулеток при довжині полотна 1 м становить не більше 0.2 мм (I клас), 0.5 мм (II клас) та 1 мм (III клас).

Здебільшого рулетки мають II клас точності, якщо потрібно зробити більш точні виміри, варто вибрати модель з I класом. Штангенциркулі найчастіше мають I клас точності. А ось для доладного метра достатньо III класу точності.

Відгуки про статтю