Як вибрати рулонну гідроізоляцію

Рулонна гідроізоляція представлена руберойдом та його різновидами. Призначена для захисту покрівлі, фундаменту, цоколя та підвального приміщення від впливу вологи.

Переваги руберойду:

 • гарні гідроізоляційні властивості;
 • низька вартість;
 • невелика вага.

Недоліки руберойду:

 • легка займистість;
 • порівняно низька міцність та малий термін служби.

Матеріал основи

Рулонна гідроізоляція проводиться на основі картону, скловолокна, поліестеру. Картон дешевший, проте скловолокно і поліестер міцніші і довговічніші. Водночас поліестер вигідно відрізняється від скловолокна високими показниками еластичності, що дає змогу використовувати руберойд на ділянках, схильних до вібрацій.

Вид

Руберойд – рулонний гідроізоляційний матеріал, виготовлений на основі просоченого нафтовими бітумами щільного картону. Покривається шаром тугоплавкого бітуму. Класичний руберойд – найдешевший, але й найменш міцний матеріал. Строк служби – 5 років.

Рубемаст – вдосконалений різновид руберойду. Основа – картон, просочений модифікованим бітумом. Такий матеріал відрізняється від класичного руберойду більшою еластичністю та стійкістю до зовнішніх факторів. Добре підходить для ізоляції покрівлі. Строк служби – 15 років.

Склоруберойд – виробляється на основі скловолокна, що робить його міцним та довговічним. Роль покриття відіграє оксидований бітум. Склоруберойд боїться високих і низьких температур, отже, може використовуватися тільки для внутрішніх робіт. Інший мінус – склоруберойд не розтягується, що не дозволяє його застосовувати на стиках плит. Термін служби сягає 20-30 років.

Скловолокно буває двох типів:

 • склополотно – рветься у поздовжньому напряму під час укладання, робота з цим матеріалом вимагає певних навичок та досвіду;
 • склотканина – міцніша і еластичніша, але дорожча за склополотно. Такий склоруберойд простіше в монтажі та підходить для укладання на нерівну основу. Цей матеріал краще вибрати новачкам.

Євроруберойд – модифікований руберойд. Виготовляється на основі поліестеру або скловолокна з нанесенням спеціального покриття (бітум+полімерні добавки). Євроруберойд є найнадійнішим матеріалом. До переваг належить і висока еластичність – такий матеріал розтягується і може застосовуватись на стиках плит без ризику розриву. Термін служби складає 25-30 років.

Толь – застарілий різновид руберойду, який має невисокі експлуатаційні характеристики. Основа – картон, просочений кам'яновугільними чи сланцевими складами. Фактично не виробляється.

Призначення

Підкладковий – виготовлений на основі тонкого картону та посипаний дрібною крихтою. Підкладковий руберойд застосовується як гідроізоляційна підкладка для фундаменту та мауерлату, а також для влаштування внутрішніх шарів покрівлі. Термін служби складає 5-8 років.

Покрівельний – товстіший і надійніший, ніж підкладковий аналог. При виробництві покрівельного руберойду використовується більш товстий картон. Трапляються матеріали з дрібно- і крупнозернистою, лускатою та пилоподібною посипкою. Покрівельний руберойд призначений для влаштування верхнього шару покрівельного пирога. Термін служби сягає 15 років.

Верхнє покриття

Верхнє покриття оберігає руберойд від зовнішніх факторів і бореться зі злипанням шарів у рулоні.

Крупнозерниста (гранітна) посипка – виходить із кам'яної крихти. Відмінно відображає УФ-промені. З допомогою цього матеріалу виконують гідроізоляцію покрівлі та фундаменту.

Дрібнозерниста (мінеральна) посипка – виготовляється з кварцового піску. У порівнянні з крупнозернистим посипанням гірше захищає від УФ-променів, що не дає змогу використовувати руберойд для влаштування верхнього шару покрівлі. Такий матеріал відіграє роль гідроізоляції та підкладочного шару.

Пилоподібна (мінеральна) посипка – виготовляється з доломіту, крейди, тальку. Майже не захищає від зовнішніх факторів, але не дає злипатися шарам матеріалу у рулоні. Підходить для гідроізоляції мауерлату та фундаменту.

Луската (сланцева) посипка – виготовляється зі слюдяного сланцю. Як і попередній варіант, не дозволяє злипатися шарам руберойду в рулоні, але добре протистоїть зовнішнім факторам. Такий гідроізоляційний матеріал застосовується як верхній шар покрівлі.

Плівка – виготовляється з полімерів. Підвищує стійкість руберойду до низької температури, механічних впливів, вологи.

Гранулят – сланцеве посипання, що оберігає руберойд від механічних пошкоджень та УФ-променів.

Також є руберойд із кольоровим посипанням, яке ефективніше відображає УФ-промені. У результаті покрівля менше нагрівається, а руберойд повільніше старіє. Срібляста посипка відбиває 40% променів, зелена – до 20%, червона – до 15%. Крім того, кольорове посипання надає матеріалу більш естетичного вигляду.

Модифікатор бітуму

СБС – такий руберойд може укладатися при температурі -20°C і витримує нагрівання до 100°C.

АПД – цей матеріал може укладатися при температурі до -10°C і зберігає властивості при нагріванні до 90°C (за наявності посипання – до 115°C).

Спосіб монтажу

Наплавлюваний – приклеюється до основи за допомогою пальника. Мінуси: потрібні спеціальні навички та обладнання, утворення токсичної пари, ризик опіків. До наплавлюваних відноситься більшість рулонних гідроізоляційних матеріалів.

Самоклеючий – фіксується на підставі за допомогою клейового покриття, захищеного алюмінієвою фольгою або плівкою. Позбавлений недоліків попереднього варіанту, але обійдеться дорожче. Термін служби такого матеріалу – 10 років.

Характеристики

Теплостійкість – здатність рулонної гідроізоляції витримувати сильне нагрівання без зміни експлуатаційних властивостей. Цей параметр враховують при укладанні руберойду на дах, оскільки в цьому випадку гідроізоляція найчастіше не захищена спеціальними покриттями. Теплостійкість руберойду варіюється в межах 80-95°C.

Температура гнучкості на брусі R=25 мм

Характеризує стійкість до розтріскування за негативної температури. Чим нижчий цей параметр, тим вище морозостійкість руберойду. Температура гнучкості на брусі руберойду коливається від 10°C до -20°C.

Міцність на розрив

Здатність руберойду витримувати механічне навантаження без порушення цілісності. Одиниця виміру – Ньютон (Н). Цей параметр визначається основою руберойду:

 • склополотно – 294 Н;
 • поліестер – 343 Н;
 • склотканина – 600 Н.

Водопоглинання

Здатність рулонної гідроізоляції вбирати й утримувати воду. Чим нижче водопоглинання матеріалу, тим більший термін його служби. Навпаки, висока водопоглинаюча здатність негативно впливає на міцність та сприяє розвитку гниття. У різних виробах цей параметр становить 1-2%.

Вага – на цей параметр звертають увагу під час виконання гідроізоляції даху. Чим важчий руберойд, тим він міцніший і довговічніший. Але в той же час зростає навантаження на систему крокв та лаг покрівлі. Стандартний параметр – 25-30 кг (1 рулон).

Від ваги рулону руберойду слід відрізняти вагу покриття. Високоякісні матеріали мають вагу покриття 5-7 кг/м2, бюджетні рішення – до 4 кг/м2.

Розмір – дозволяє оцінити площу, яку покриває один рулон руберойду. Довжина складає 10-20 м, ширина – 1 м. Щоб обчислити площу покриття, слід перемножити ці величини.

Товщина– впливає на експлуатаційні властивості та довговічність рулонної гідроізоляції. Чим товщі руберойд, тим краще. Але товстіший матеріал і обійдеться дорожче.

Товщина руберойду визначається його призначенням:

 • підкладковий– 2.5-4.5 мм;
 • покрівельний– 3-5 мм.

Маркування

Маркування визначає основні показники руберойду і цим дає можливість зорієнтуватися за його выборе:

 • РП – підкладковий;
 • РК – покрівельний;
 • Х – на основі склополотна;
 • Т – на основі склотканини;
 • Е – на основі поліестеру;
 • До – крупнозерниста посипка;
 • М – дрібнозерниста посипка;
 • ПП – пилоподібне посипання;
 • Ч – лускате посипання;
 • Ц – кольорове посипання;
 • П – плівка.

Цифри в маркуванні вказують на щільність матеріалу. Чим більше цифра, тим щільніше і міцніше руберойд. Одиниця виміру – грамів на квадратний метр (г/м2). Щільність підкладочного руберойду становить 300 г/м2, покрівельного – 400 г/м2. Руберойд щільністю 200-300 г/м2 використовується лише для створення нижніх шарів покрівлі. Щільність рубемаста, склоруберойду та євроруберойду досягає 2000-4000 г/м2.

Відгуки про статтю