Як вибрати садові фігури

Садові фігури - елементи ландшафтного дизайну, які використовуються для оформлення садової ділянки. Зазвичай виконуються у вигляді розфарбованих скульптур. Садові фігурки допомагають приховати непривабливі і виділити привабливі ділянки саду.

Поради

 • Не варто купувати багато фігур для невеликого саду. Краще вибрати 2-3 вироби, які при грамотному розташуванні розіб'ють територію на зони. При цьому кожен об'єкт збереже свою індивідуальність.
 • Композицію зручно вибудовувати, спираючись на центральну фігуру.
 • Встановлюйте садові фігури, виконані в єдиному стилі.
 • Не рекомендується використовувати вироби з декількох матеріалів - це внесе дисонанс у композицію, адже всі матеріали виглядають по-різному.

Вид

Вид садових фігур визначає візуальний образ ландшафту, а також несе символічне значення.

Янгол - в залежності від виконання символізує захист від злих сил (Янгол-охоронець) або любов (маленьке янголятко).

Гном - асоціюється з багатством, достатком, успіхом. Відмінно вписується в скандинавський стиль.

Тварини - найбільш часто зустрічаються такі різновиди:

 • собака - асоціюється з хоробрістю, відданістю, вірною дружбою;
 • кішка - символ затишку, гармонії і домашнього вогнища;
 • жаба - уособлює сміливість, спритність, багатство;
 • лев - символізує силу, величність, гідність;
 • свиня - асоціюється з багатством, довголіттям, родючістю;
 • лисиця - символ хитрощів, краси, спритності;
 • олень - уособлює шляхетність, духовність, чистоту;
 • косуля - символізує граціозність, шляхетність;
 • їжак - асоціюється із захищеністю, мудрістю, дружелюбністю;
 • заєць - символ плодючості, спритності;
 • черепаха - уособлює довголіття, мудрість, захищеність;
 • білка - символізує добробут, ощадливість;
 • корова - асоціюються з родючістю, терпінням.

Птахи - найчастіше зустрічаються такі різновиди:

 • лелека - символізує дітонародження, любов, взаєморозуміння, багатий урожай, сімейне благополуччя;
 • чапля - асоціюється з домашнім вогнищем, настанням весни, захистом від напастей;
 • журавель - символізує щастя, чистоту, вірну любов;
 • сова - уособлює мудрість і знання;
 • лебідь - асоціюється з вірністю, чистотою, невинністю;
 • орел - символ спритності, сили і удачі;
 • качка - уособлює стійкість перед обличчям життєвих труднощів;
 • індик - символ багатства і матеріального благополуччя сім'ї.

Казкові герої - перетворюють сад в світ, повний див і радості (Фея, Білосніжка, Крокодил Гена, Хоббіт, Троль, Дракон і т.д.). Символічне значення героя залежить від його ролі в казці, наприклад, фея - уособлює готовність допомогти, добро, витонченість.

Фігурки людей - «оживляють» садовий ландшафт (античні герої, Пастух, Рибак, Козак, Самурай, Баба з Дідом, Свинопас і т. д.). Античні статуї наповнюють простір атмосферою гармонії, фігури дітей - радістю. Козак, Самурай або жителі села підкреслюють обраний стиль оформлення саду.

Фігурки на релігійну тематику - одухотворяють композицію і наповнюють її особливою чистотою (Різдвяний вертеп, Будда, Осіріс і т. д.).

Архітектурні елементи (колони, млини) - на відміну від попередніх різновидів садових фігур позбавлені символічного значення. Колони додають ландшафту аристократизму і урочистого вигляду, а млин - сільського колориту.

Зустрічаються фігури комах, риб, плодів, грибів. Вони доповнюють простір саду, роблять його більш «живим» і різноманітним. Популярні фігури метеликів, хрущів, риб-метеликів, гарбузів, боровиків, красноголовців, підберезників.

Світильники - створюють декоративне освітлення і полегшують орієнтування під час прогулянок в темний час доби. Також світильники підкреслюють красу деталей саду. Виготовляються у вигляді казкових героїв, тварин, людей.

Важливо: жаби, рибки, чаплі і лебеді доречні поблизу водойми, гноми добре виглядають під деревами або в кущах. Свиня або корова прикрасить галявину, а більш дрібних домашніх тварин краще розмістити поруч з будинком, альтанкою або деревами. Далеко від дому можна розташувати зайців, їжаків, лисиць та інших диких звіряток.

Сови прекрасно розташуються на гілках дерев, леви - по обидва боки від входу в будинок, млин - на галявині, гриби - між деревами. А ось світильники встановлюються на будь-якій ділянці, де вимагається підсвічування.

Матеріал

Садові фігурки розташовують на відкритому просторі. Тому матеріал таких виробів повинен бути стійким до несприятливого впливу навколишнього середовища (перепади температур, опади), а також механічних впливів. В цьому випадку фігури будуть довго стояти, не вимагаючи складного догляду. Пожертвувати довговічністю можна лише в тому випадку, якщо фігури встановлюються на час.

Гіпс - найдешевший, але крихкий матеріал. Гіпсові фігурки не розраховані на тривале використання і погано переносять вплив вологи (тому зберігаються в приміщенні). Хороше рішення для термінового прикрашання території, наприклад, для урочистого заходу.

Полістоун (полірезин) - штучний камінь, який завоював широку популярність. Відрізняється високою міцністю, стійкістю до зовнішніх чинників, невеликою ціною і вагою (якщо порівнювати з натуральним каменем). Полістоун не тріскається і добре утримує фарбу, дозволяє домогтися високої реалістичності статуй.

Правда, фігури з полістоуна обійдуться дорожче гіпсових. Оптимальне рішення для садівників, охочих яскраво прикрасити сад і при цьому заощадити.

Кераміка - відносно дешевий матеріал, що дозволяє надати фігурам різноманітний дизайн і колірну гамму. В той же час кераміка руйнується від ударів, має велику вагу і погано переносить вплив вологи (якщо присутні мікротріщини). Керамічні фігурки потрібно систематично підфарбовувати, оберігати від ударів і сильних холодів.

Кераміка представлена кількома різновидами.

 • Теракота - добре поєднується з дерев'яними, кам'яними або цегляними виробами, але чутлива до зовнішніх чинників, через що втрачає первісний вигляд. Тому взимку такі фігурки зберігаються в опалювальному приміщенні.
 • Шамот - схожий на натуральний камінь. Вироби з шамоту не бояться перепадів температур, але досить масивні і легко розбиваються від ударів. Такий матеріал ідеальний для виготовлення великих фігур, ваз і посудин для рослин.
 • Майоліка - покривається фрітою (глазур'ю), що надає фігуркам ефектний вигляд. Майоліка чутлива до морозу і не підходить для створення ваз і чаш, в яких вирощуються квіти через високу щільність матеріалу.
 • Фаянс - зовні нагадує майоліку, але відрізняється меншою пористістю. Фаянсові вироби стійкі до низьких температур, але в них теж не садять рослини.
 • Ливарна глина - застосовується для виготовлення декоративних фігур і статуй. Ливарна глина - найдовговічніша кераміка (при дотриманні техпроцесу).

Пластик - дешевий матеріал, але занадто легкий. Тому вироби повинні бути надійно зафіксовані, інакше будуть віднесені вітром. Інший варіант - декорування ставка (фігурки в вигляді рибок, качечок).

Метал (мідь, бронза) - міцний матеріал, дозволяє виконати витончені і ажурні ковані фігури. Такі моделі дорого коштують, потребують регулярного підфарбовування, а вписуються далеко не в кожен ландшафтний дизайн.

Камінь - самий довговічний, зносостійкий і «шляхетний» матеріал. Камінь використовується для створення статуй, що імітують історичні стилі (античність, Ренесанс, класицизм), постаментів, декоративних вазонів і чаш, колонад. Такий садовий декор має найвищу вартість.

Дерево (бук, сосна, дуб, осика) - екологічний матеріал, з якого виконуються ексклюзивні фігури з витонченим різьбленням. Дерев'яні вироби обійдуться недешево (вартість дерева + робота майстра) і бояться вологи, що скорочує термін служби. За ціною дерев'яні фігури знаходяться посередині між бюджетними полімерними / гіпсовими аналогами і дорогими моделями з каменю.

Бетон - міцний і довговічний матеріал. У той же час подібні фігури досить дорогі, дуже важкі, потребують періодичного підфарбовування. Бетонні вироби більше підходять для прикраси вулиці, а не садової ділянки.

Скло - ефектний на вигляд матеріал, добре переносить вплив опадів. Щоправда, скло дорого коштує, руйнується від ударів і не дозволяє створити високі скульптури.

Пінопласт - дешевий, але недовговічний матеріал. Такі фігури чутливі до зовнішніх чинників і підійдуть для оформлення заходів. Щоб подовжити «життя» пінопластовим виробам розташовуйте їх під навісом або у приміщенні.

Стиль

Для вирішення ландшафтного дизайну використовуються фігури, характерні для конкретного стилю:

 • український - козаки, пасічники, Солоха, Господар і Господиня;
 • класичний - античні статуї, амфори, колони;
 • східний - статуя Будди або Хотея, самураї, дракони, пагоди;
 • скандинавський - гноми, гобліни, тролі;
 • італійський - леви, великі вазони або чаші для живих квітів;
 • сільський - фігурки кішок, собак, курочок, індиків, качок, свиней, а також вітряк.

Фігури білок, зайців, ведмедів, лисиць та інших диких тварин знадобляться для імітації лісової галявини.

Важливий і матеріал. Наприклад, класичний стиль вимагає фігур з натурального каменю або полістоуна, а сільський - дерев'яні вироби.

Розмір

Розміри фігур вибираються виходячи з площі саду та індивідуальних переваг. Високі моделі привертають увагу і організовують простір. Проте маленькі фігурки можна легко перенести на інше місце і тим самим змінити композицію.

Колір

Колір фігур залежить від виду і стилю, в якому вони виконані. Виробами в яскравих тонах зручно акцентувати увагу на потрібних ділянках або відволікати погляд від малопривабливих зон. Більш стримані кольори фігур надають композиції спокій.

Відгуки про статтю