Як вибрати садові пилку, ніж

Тип

Садова пилка - інструмент для обрізання сухих і живих пагонів дерев і кущів. Основна деталь - довге і вузьке полотно (лезо) з похилими зубцями. Пилка на відміну від секаторів і сучкорізів здатна видалити дуже товсті сучки і гілки (150-250 мм і більше). Деякі моделі забезпечені отвором для фіксації на штанзі для роботи з верхніми гілками.

Розрізняють два види садових пилок.

 • Пряма - має полотно, яке звужується до кінця і ручку D-подібної форми. Така пилка завдає мінімальної шкоди дереву і полегшує роботу у вузьких розвилках гілок.
 • Лучковидна (лучкова) - відрізняється вигнутою рамою і натягнутим на неї полотном. Цю пилку зручно тримати однією рукою, що дозволяє її використовувати на висоті.

Існує й інша класифікація садових пилок:

 • ножівка - має вузьке полотно з дрібними зубами і застосовується для обрізання тонких пагонів;
 • класична пилка - характеризується більш широким полотном і великими зубами, ніж ножівка. Допомагає видалити товсті гілки.

Важливо: Не застосовуйте столярну пилку для садових робіт. Подібний інструмент розрахований на обробку сухої деревини і завдасть серйозні пошкодження рослинам. Садова пилка заточується так, щоб завдати мінімальної шкоди дереву при обрізанні пагонів.

Пилка-висоторіз - садова пилка з довгою жердиною (штангою). Дає можливість спилювати гілки, не використовуючи сходи або драбину.

Обрізувальний ніж - служить для обрізання тонких гілок дерев і кущів (до 25-30 мм), а також пошкоджених ділянок дерева. Такий ніж добре впорається з видаленням зайвих пагонів і обробкою ран від зрізу гілок. Обрізувальний ніж стане у нагоді під час підготування живців і дерева до щеплення. Цим ножем зрізають декоративні рослини з клумби.

Прищепний ніж - призначений для прищепних робіт. Представлений декількома видами.

 • Окулірувальний - відрізняється зігнутим і тонким лезом, яке заточене з двох сторін. На кінці рукояті розташовується кісточка для розсовування кори. Сфера застосування - щеплення бруньками (окулірування).
 • Копулювальний (власне прищепний) - характеризується прямим лезом, заточеним з одного боку. На спинці клинка такого ножа знаходиться виступ, за допомогою якого відділяється кора і розсуваються краї розрізу. Сфера застосування - щеплення живцем (копулювання).
 • Комбінований - забезпечений двома лезами і тим самим поєднує риси попередніх моделей. Підходить для окулірування і копулювання.

Поради щодо вибору

 • Якісні садові пилки і ножі випускає обмежене коло виробників. Тому варто купувати інструмент в спеціалізованих магазинах, що реалізують продукцію відомих брендів.
 • Візьміть садовий ніж, щоб оцінити, наскільки зручно він лежить в руці.
 • Зверніть увагу на колір рукоятки садової пили або ножа. Краще вибирати інструмент з ручкою яскравого кольору, наприклад, червоного, щоб він був добре помітний в траві або на землі.
 • Перевірте якість заточування леза. Для цього достатньо порізати ножем паперовий аркуш, утримуючи його у висячому положенні. Рівні лінії розрізу говорять про добре загострене лезо.
 • Огляньте лезо ножа або пилки: якщо на ньому є щербини або подряпини, відмовтесь від купівлі.

Конструкція

Фіксована - лезо (полотно) жорстко прикріплено до рукоятки. Такий садовий інвентар простий, надійний і довговічний, але незручний в зберіганні і транспортуванні.

Складана - при закриванні лезо (полотно) ховається в рукоятці, що зменшує габарити інструменту. Цей інструмент безпечніше, так як запобігає контакт клинка з навколишніми предметами. В той же час через складність конструкції надійність пилки або ножа різко знижується. Складаний інвентар обійдеться дорожче аналогів з фіксованою конструкцією.

На відміну від окулірувального і копулювального ножів, комбіновані моделі випускаються тільки складаними.

Важливо: вибираючи складаний ніж, зверніть увагу на наявність металевих вставок в рукоятці. Вони забезпечують стійке положення леза при роботі або заточуванні. Перевірте потужність пружини, що утримує ніж в робочому стані. Якщо лезо можна легко закрити, відмовтеся від купівлі: під час роботи або заточуванні підвищується ризик травми.

Розмір

Довжина леза - впливає на зручність роботи з інструментом. Довжина полотна пилки повинна в два рази перевищувати товщину предмета, з яким вона працює. Дуже довге полотно згинається, дуже коротке - збільшує час, витрачений на пиляння.

Оптимальна довжина полотна садової пилки знаходиться в межах 200-300 мм. Більшість клинків садових ножів має довжину 45-75 мм, чого достатньо для виконання різних операцій.

Товщина леза - визначає комфорт роботи і заточування садового інструменту. Занадто тонке полотно пилки гнеться і навіть ламається при використанні, занадто товсте - застрягає в деревині. Знайдіть розумний баланс між зручністю пиляння і міцністю пилки.

Оптимальні параметри товщини для ножів:

 • обрізувальний - 1.5-2 мм;
 • прищепний - 1.5 мм.

Не варто купувати ніж з більш товстим лезом, так як під час щеплення можна зіпсувати бруньку або держак.

Загальна довжина - включає довжину леза і довжину рукоятки. Впливає на комфорт використання. Пилка-висоторіз дозволяє збільшити свою довжину за рахунок жердини.

Розмір зубів (пилка) - залежить від товщини гілок, з якими працює пилка. Тонкі пагони краще видаляти інструментом з дрібними зубами, а ось для пиляння товстих сучків знадобиться лезо, що має великі зуби. Оптимальний розмір зубів становить 5-7 мм.

Кількість зубів на дюйм (пилка) - щільність зубів. Позначається TPI. Чим більше цей параметр, тим менше зуб. Для садових робіт підійде пилка зі значенням TPI 3-6.

Матеріал

Полотно (лезо)

Для виготовлення полотна садових пилок і ножів використовується сталь. Ознака якісного інструменту - полотно / клинок із загартованої сталі, яке зберігає гостроту на протязі тривалого часу. Хорошим вибором будуть моделі з лезами, виконаними з японської високовуглецевої сталі SK4 і SK5.

Полотно пилки повинно мати спеціальне покриття, наприклад, хромоване, яке захищає від корозії - це важливо при роботі з живими деревами, що виділяють сік. Для цієї ж мети леза багатьох садових ножів виготовляються з нержавіючої сталі.

При виборі відповідного варіанту, варто звернути увагу на твердість сталі. Чим вище ця характеристика, тим довше лезо збереже ріжучі якості і менше ймовірність його деформації. Вимірюється за шкалою Роквела і позначається як HRC.

Оптимальна твердість леза (полотна):

 • садові пилки - 64-66 HRC;
 • садові ножі - не нижче 56 HRC.

Рукоятка

Пластик - дешевий, стійкий до впливу вологи, не охолоджується на морозі. Така ручка схильна до подряпин і погано переносить сильні удари.

Пластик з гумою - така ручка оснащена гумовими накладками, що підвищують надійність захвату. Таким чином, знижується ймовірність вислизання пилки з рук під час роботи. Подібний варіант зустрічається найчастіше.

Дерево - за характеристиками нагадує пластик, але вигідно відрізняється від нього привабливим виглядом і приємною на дотик фактурою. Ця рукоятка обійдеться дорожче пластикової.

Метал - надійний і довговічний матеріал. Ручка з металу обважнює інструмент і холодить руки.

Гума - за експлуатаційними якостями наближається до пластикової ручки з гумовою накладкою.

Кість - ефектний, приємний на дотик і довговічний, але дорогий матеріал через що застосовується рідко.

Оснащення

Тригранне заточування - полегшує рух пилки в зворотному напрямку. Тим самим знижується стомлення при роботі і збільшується термін експлуатації інструменту. Але подібна пилка обійдеться дорожче, а затуплене полотно заточити в домашніх умовах не можна. У таких моделей зуби ріжучої частини полотна мають додаткову грань.

Поворотне полотно - дає можливість розпилювати пагони під будь-яким кутом нахилу. Така опція передбачена тільки в лучкових моделях.

Змінні полотна - розширюють сферу застосування пилки і подовжують термін її служби. Подібна функція характерна для багатьох лучкових пилок.

Чохол - служить для зберігання і транспортування садової пилки і ножа з фіксованим лезом.

Відгуки про статтю

Будет обзор на станки для заточки цепей?

Пока не планировали, но если будут запросы - подумаем над этим предложением)

Дякую!